soukroma soukroma komentáře u knih

Černoch z lodě Narcissus / Tajfun Černoch z lodě Narcissus / Tajfun Joseph Conrad

Tajfun je opravdická, silná námořnická epizoda, ale o to víc mě překvapil Černoch z lodě Narcissus. Čekala jsem od černocha na lodi všechno možné, než to nakonec bylo - každým coulem nečekané, a v té souvislosti se velmi pěkně rozvinuly všechny filosofie různých povah na lodi přítomných, až po dumání nad životem a smrtí, pláč a spílání... Protože tato povídka byla delší, vyhrál si autor také s podrobnější a pečlivější literární vizualizací moře a oblohy, hvězd a slunce, prostě z jeho textu je vše jasně zblízka představitelné.

28.10.2016 4 z 5

Slib Slib Robert Crais

Moc dobrý pocit z knihy nemám - teroristů a výbušnin si "užíváme" dnes a denně ve zprávách a tady to vypadalo na podobný děsivý případ. Fenka Maggie neměla moc velkou roli a kombinace všech Craisových hlavních hrdinů v jednom zapeklitém případu, kde nikdo nemluvil pravdu a skoro nikdo nebyl tím, za koho se vydával či byl pokládán, nebylo zrovna ono.

05.10.2016 3 z 5

X X Sue Grafton

Na to, jak mám ráda tuhle sérii a jak jsem se těšila na další dobrodružství Kinsey, jsem dost zklamaná. Autorka toho doslova "narvala" do obsažné knihy tolik, že to skoro vypadá, že prostě neměla pořád jasno, o čem vlastně chce a bude psát - vše jí bylo málo a nakonec z toho nebyla ani jedna slušná zápletka (všechny dějové linie totiž neměly nic společného, nikde se neprotly).
Možná proto i to "X" v názvu, které také nemělo žádný odraz v samotné knize. Takže se čtenář potýká s X postavami (rozhodně moc, i autorka občas musela připomínat, kdo je kdo), X zápletkami (zbytečně moc), X vyústěními (nepřesvědčivými) a nakonec si připadá ochuzeně a unaveně (nechci říci přímo "ukřižovaně").

30.09.2016 3 z 5

Past na královnu – Vášnivá cizinka na českém trůnu Past na královnu – Vášnivá cizinka na českém trůnu Otomar Dvořák

Čtivé a zajímavé, vedle osobní výpovědi Žofie a jejího vnímání historických událostí politických mne zaujalo zahájení stavby Betlémské kaple (už tenkrát se jako budova nelíbila), či pokládání základního kamene (opět) ke Sv. Vítu. Rovněž jsem oceňovala poutníky, kteří v rámci milostivého léta poctivě šlapali od Vyšehradu na Karlovo náměstí, pokračovali na Hradčany ke Sv. Vítu a pouť zakončili (totálně vyčerpaní - nedivím se) až v Břevnovském klášteře ("daleko za hranicemi města").
Celkově se mi ale třetí díl trilogie, Meč pro královnu, líbil po všech stránkách víc.

13.09.2016 4 z 5

500 500 Matthew Quirk

Tuhle knihu jsem si užila - Mike Ford mluví sám za sebe, není černobílý, není podlý ani hrdina, a postupně přichází na to, že těch opravdu čestných lidí kolem něj (nu, jsme ve Washingtonu) je vážně pomálu (sám o sobě nemá žádné iluze). Ptá se sám sebe, zda pokud všichni čestní jsou zločinci, nejsou jen zločinci čestní, abych parafrázovala jeho konečné úvahy. Je to velmi současný, přemýšlivý (hlavně první polovina, která rozhodně nenudí, naopak) i akční (hlavně druhá polovina) thriller, jak má být. A přitom se jedná o prvotinu, v níž se autor vyhýbal všudypřítomné fyzické brutalitě a jiným zvěrstvům populárním v současných trhillerech.

22.08.2016 5 z 5

Hněv Hněv Denis Marquet

Apokalyptická vize se slaboulinkým světlem na konci tunelu pro pokračování lidského pokolení na Zemi, z které mi rozhodně nebylo celou dobu dobře. První dvě třetiny jsou opravdu hrůzné až nechutné (jaké všechny katastrofy se na Zemi dějí a epidemie lidi souží), teprve v poslední třetině se trochu nahlédne do nitra lidí (vědecky) a lehce se naznačí důležitost všudypřítomných mikroorganizmů pro veškerý život. Tahle pasáž byla zajímavá, ale na můj vkus příliš krátká. Jinak spíše kniha upozorňuje na nedostatky vědy všeho druhu. A v průběhu knihy nechybí opakované klišé, jak se má civilizovaný svět co učit od primitivních kmenů, tentokrát jsou to amazonští indiáni. Pak už se vše řítí k utopickému konci.

17.08.2016 3 z 5

Samurajova zahrada Samurajova zahrada Gail Tsukiyama

Pěkný příběh, který ukazuje zrání mladého muže v dramatické době, i když Japonsko-čínská válka se ho prakticky nedotýká, přestože se jako Číňan celý kritický rok vyskytuje v japonské přímořské oblasti. Drama je zaměřeno jinak: vlastní zdravotní problémy hrdiny jsou umocněny problémy místních malomocných a snahou dostat se pod povrch nevyřčeného.
Pěkně je ukázána zcela odlišná mentalita Japonců (ve srovnání se západním světem, včetně hrdinovy rušné obchodní domovské britské kolonie Hongkongu). Vše plyne jakoby pomalu, se zaměřením do nitra a do přírody - hezky se o tom čte, ale žít bych v tomhle tempu, se všemi souvisejícími aspekty, osobně rozhodně nemohla. Navíc volba japonských hrdinů je také specifická, nikdo z nich nemá vlastní rodinu (ani dům), takže nejsou úplně typičtí představitelé svého národa.
Kniha se mi líbila, ale pro mě to není žádný trhák (75%).

15.08.2016 4 z 5

Světla, která zhasla Světla, která zhasla Rudyard Kipling

Se zájmem jsem si přečetla jiného Kiplinga - u nás málo známý krátký román, v němž je ale vše, co od velkého autora očekávám. Chtělo by se napsat, že je to mužský román, protože je v něm akce, válka, mužské přátelství, velkorysost, umělecké touhy a současně určitý pragmatismus. Ale žena v něm zase najde vysvětlení pro mnohá "nepochopitelná" mužská hnutí - nejistota ve vztazích, neschopnost vyjádření vlastních pocitů, strach z odmítnutí. Dobře to naznačuje i víckrát citované rčení, že lidé jsou pouhopouhé ostrovy, které na sebe volají přes moře neporozumění...
Když si uvědomím, v kolika letech Kipling román napsal, tak smekám nad kvalitním zachycením nejrůznějších lidských hnutí s dostatečnou hloubkou porozumění.
Spoiler:
Ztráta zraku je dramatickým zlomem v životě hrdiny, který je naštěstí vynahrazen zaslouženým šťastným životním i uměleckým spojením s dlouholetou láskou. Nebýt ale nejbližších přátel hrdiny, ti dva by se spolu snad už ani nesetkali a skončili dozajista špatně...

13.08.2016 5 z 5

§ 109 aneb Cesta do ráje § 109 aneb Cesta do ráje Bedřich Skála

Informační i literární hodnota velice nízká, skoro jsem to nemohla číst. Není to totiž cestopis a těch několik málo skutečných informací o celé dlouhé a jistě zajímavé cestě moři a oceánem by se vešlo ve skutečnosti na pár stran, protože převážnou část obsahu tvoří jakési myšlenkové rozhovory s autorovou láskou, kterou nechal doma a která ne a ne za ním přijet a někde na cestě se připojit (dnes by se možná mohla rozhodnout v ideálním případě třeba ze dne na den, ale v roce 1982 by se jí to těžko podařilo, pokud neměla řádně dlouho dopředu "vyřízený" devizový příslib, výjezdní doložku a víza). Autor mi svými názory a projevovanými požadavky na okolí, podobně jako nepříliš zdatně skrývanou kritikou ostatních (a vysokým ničím nepodloženým sebevědomím), velice neseděl a navíc celá záležitost kolem jeho nakonec neuskutečněné emigrace mi připadala podivná.
Autorův text byl navíc plný hrubek, interpunkčních problémů, což lze přičítat asi mizivému vzdělání, ale v souvislosti s jeho zálibou v cestování po světě byly značně nepřijatelné podivné transkripce cizích zeměpisných názvů, např. "Majorky", "Alikante", nemluvě o "Chuan" či "Chose" (a to se chlubil svoji kastilštinou po roce samostudia), až k nejhrůznějšímu "Grynvičskému" poledníku/času...

27.07.2016 2 z 5

Šógunova dcera Šógunova dcera Laura Joh Rowland

Pro mne rozhodně nejnapínavější z celé série, protože je v sázce opravdu vše. Ne vše se sice vyjasní a vůbec se nevyjasní nad budoucností Japonska ani Sanovy rodiny a jeho nejbližších, ale to nejhorší je zažehnáno aspoň pro danou chvíli usilovnou prací, pátráním i za cenu nečekaných ztrát. Čtivost a plynulost mi poněkud kazily vsuvky s Hiratou a jeho tajným spolkem, protože čínská tajná bojová umění, kniha magických formulí a duchové mě tedy neberou.

27.07.2016 5 z 5

Bundori Bundori Laura Joh Rowland

Hodně hutné, ale jinak stejně dobré jako ostatní knihy série.

26.07.2016 4 z 5

Mrazivé ticho Mrazivé ticho Wulf Dorn

Pro mě nekonečná nuda a depresivní kupení lidských tragédií v rodině hlavního hrdiny i mimo ni (sebevraždy, zmizení, pedofilie, psychická narušení aj. hrůzy) - do třetiny knihy se autor přitom vůbec nedostal ani k samotné práci na klinice (krom podivné terapie na své osobě), ani ke slibovanému zkoumání smrti jedné ženy. 50%

02.07.2016 3 z 5

Útěk a návrat Útěk a návrat Daria Třesohlavá

Hrůza, kniha je všechno jiné než inzerované "... vtipné, dobrodružné a chytré vyprávění...". Autorka, rok po skončení univerzitních studií v cizině, a už unavená svoji první prací v bance, si vybrala na zkušenou (spíš z nouze ctnost) možnost vyučovat angličtinu v severní provincii Číny, o které nic nevěděla.
Budiž, ale její naznačený negativistický přístup k - vlastně - čemukoli je ve zcela novém prostředí jen posilován a přiživován pak naprosto vším. Vůbec jsem nepochopila, proč autorka každoročně obnovovala svoji smlouvu prodlužující její pobyt, i po čtyřech letech, která shrnula ve svém podivném truchlodeníku do neustálých stesků, nepříjemností, hádek, nespokojeností apod. Naprosto nic se jí zjevně v zemi, na lidech, kultuře nelíbilo a na ničem nenechala nit suchou!
Já jako čtenář jsem po polovině už byla tak ubitá a sama zhnusená z popisovaných vztahů, až mi teprve došlo, že vlastně krom jednoho (mizerného) výletu nepopsala autorka vůbec nic z objevování obrovské země (a jistě se někam dostala) a bohaté historie.
Krom toho literární úroveň celé knihy je nízká, protože často z plynulého vyprávění se začne někam trhaně přeskakovat a celek se rozpadne do podivných střípků.
(Přesto by si asi knihu měli přečíst ti, kteří se Číny dlouhodobě pracovně chystají, aby věděli, s čím vším se mohou setkat. Pokud jsou psychicky silní a vědí, že jim pobyt v jiné kultuře přinese jiná pozitiva, pak jim kniha může být užitečná. Slabým povahám nedoporučuji.)

21.05.2016 2 z 5

Tymiánové dopisy Tymiánové dopisy Eve Makis

Mohlo to být zajímavé a napínavé vyprávění, téměř rodinná sága, s mnoha tajemstvími - ale zkratkovité pojetí (jindy krátkost textu vítám, ale tady to bylo opravdu na škodu obsahu a celé struktuře) neumožnilo dostatečně rozkošatit nadhozené téma a plně zaujmout (aspoň mne - proto jen 50%).

21.05.2016 3 z 5

Letiště Babylon aneb Nechcete raději jet vlakem? Letiště Babylon aneb Nechcete raději jet vlakem? Imogen Edwards Jones

Dostatečně popisné až děsivé, v celkem krátké knize je snad úplně vše, co se může stát, prošpikováno spoustou doprovodných historek. Závěr - chování leteckých posádek - mi už přišel až moc nechutný, i když asi není důvod tomu nevěřit... Popis práce pozemního personálu a vůbec života na samotném letišti se mi líbil víc než (samé nepříjemné) příhody na dálkovém letu.
Celkově se mi Hotel Babylon líbil víc, přes nechybějící hrůzy jsem si z něj přeci jen odnesla vyrovnanější mysl.

11.05.2016 4 z 5

Místo určení neznámé Místo určení neznámé Agatha Christie

Za příběhem by asi jen málokdo hádal královnu detektivek - žádná detektivka to totiž nebyla, spíš náznakem špionážní až fantaskní příběh. Zřejmě tím autorka reagovala ještě na dozvuk hrůz 2. světové války, protože se hluboce zamýšlí nad zásadními tématy svobody a práva na moc nad lidmi a světem.

09.05.2016 3 z 5

O krok pozadu O krok pozadu Henning Mankell

Nu, opravdu to bylo místy směšné až pláči, jak byl Wallander pozadu - nemohl sice za své onemocnění ("nejsem diabetik, mám jen zvýšený cukr v krvi"), kvůli kterému trpěl chronickou únavou, průběžně vypil aspoň jedno švédské jezero střední velikosti a navštívil opravdu přemnohé toalety, a občas také omdlíval a usínal, ale už mohl za to, že stále zapomínal mobil či zbraň ve chvílích k tomu nejméně vhodných... Ale kniha se přesto četla dobře a byla napínavá. Nicméně už při odhalování pozadí zločinů mi jaksi chyběla celá řada vysvětlení ohledně charakteru a minulosti vraha, jeho motivů, důvodů pro způsob provedení a to se ještě umocnilo po dočtení.

03.05.2016 4 z 5

Sesterstvo špionů. Ženy z OSS Sesterstvo špionů. Ženy z OSS Elizabeth P. McIntosh

Kniha přináší velmi zajímavé politické, vojenské a samozřejmě špionážní informace, zejména o působení žen nasazených na nejrůznějších místech světa na úkoly s různými stupni nebezpečí a důležitosti. Za obsah a poodhalení tajemného zákulisí konspirační činnosti dávám 100%, ale za čtivost jen 50%, i když autorka asi dosáhla maximum při množství faktů a jmen zveřejněných v knize.

20.04.2016 4 z 5

Hranice odvahy Hranice odvahy Patricia MacDonald

Začátek docela slibný a čtivý, ale pak to podivně sklouzávalo k pochybným motivům, divným náhodám a tajemné minulosti, až to končilo odhalením značně nevěrohodného pachatele. 50%

08.04.2016 3 z 5

Čtvrtá oběť Čtvrtá oběť Alane Ferguson

Velmi jednoduchý, krátký detektivní příběh se sympatickými hrdiny. Jediná dějová linie a trochu naivní dialogy mladých jasně napovídají, že se jedná o příběh pro náctileté. Kdyby to bylo jasné hned z anotace (a knihu bych si i pak náhodou přečetla), dala bych plný počet hvězdiček, protože autorka má příjemný vypravěčský styl. Ale v oprávněném očekávání plnohodnotného krimithrilleru lze hodnotit jen na 50%.

04.04.2016 3 z 5