Tamten Tamten komentáře u knih

Království popela Království popela Sarah J. Maas

Finální (snad) ukončení ságy, která se v posledních knihách táhla odnikud nikam. Vše dopadne jak se očekává, všechny linie jsou dotaženy těmi nejjasnějšími cestami k cíli a nic nezbude. Díky tomu je většina knihy převážně nuda. Člověk sice může číst o tom, jak to vypadá, že už už je všechno prohrané a špatně, ale na poslední chvíli se to zachrání, ale nevěří tomu. Když se to opakuje stále znovu dokola, ale vše neustále dopadá dobře, za celou knihu v hrozné válce zemře dohromady jedna středně významná postava, je to prostě o ničem.

31.10.2019 2 z 5

Bouře a vzdor Bouře a vzdor Leigh Bardugo

Ještě slabší než první díl. Vysloveně červené knihovna, ve které se většinu času řeší, na jakou slavnost se vezmou jaké šaty a podobné závažné problémy. Děj jde vlastně odnikud nikam, trocha akce je až v samém závěru knihy.

01.09.2019 2 z 5

Rambo I (První krev) Rambo I (První krev) David Morrell

O něco reálnější než film, Rambo tu není takový "Rambo" a nebýt filmu, tak si knihy asi nikdo nikdy nevšimne. Rozhodně je tu více psychologie a duševních pochodů lidí než ve filmu, přesto základní vyznění zůstává obdobné.

11.04.2019 4 z 5

Řetězová reakce Řetězová reakce František Kotleta (p)

Mám trochu pocit, že přechod od hrdiny k hrdince byl pouze v tom, že se změnilo jméno, ale chování, myšlení a všechno je zcela identické. Možná je to škoda, a nebo by se to možná jinak nedalo číst. V každém případě solidní pokračování.

14.01.2019 4 z 5

Problém tří těles Problém tří těles Liou Cch'-sin

Nápad pěkný, ale to tempo je ubíjející a občasné dlouhé popisy řešení vymyšlených fyzikálních konstitucí mají ukázat asi jen to, že autor dokáže plkat úplně o všem.

02.01.2019 2 z 5

Hledání smrti Hledání smrti Miroslav Žamboch

Těžko hodnotit knížku, ze které jsem dostal jen půlku. Kdybych předem věděl, že se jedná jen o část, asi bych počkal na zbytek a četl najednou. Takto jsem dostal text, kde se všichni na něco připravují, ale nepřijde to. A až bude napsané dokončení, už dávno nebudu vědět, o co se jednalo.
Akce je zoufale málo i když už, je poměrně nezajímavá (v porovnání s dřívějšími kusy). Nejzajímavější na knížce je tak prostředí jako celek, ale to je zoufale málo.

18.12.2018 2 z 5

Poslední tango v Havaně Poslední tango v Havaně František Kotleta (p)

Zábavná je snad jen druhá povídka. Ostatní jsou "mechanický přepis" stále stejného tématu i řešení, nikde nic nového. Sexu je tu možná více než v předchozích knížkách, ale na čtení není příliš zábavný. Na druhou stranu stále je to Kotleta a když nebudete očekávat něco nového, je knížka příjemné počtení.

01.11.2018 3 z 5

Strach moudrého muže Strach moudrého muže Patrick Rothfuss

Příjemné překvapení ve zlepšení oproti již tak dobrému předchozímu dílu. Více děje a tím i napětí, více prostředí a stále zajímavě pojatá magie. V druhé půlce knihy je sice trochu hluché místo, ale netrvá dlouho a konec je již zase supr.

19.10.2018 5 z 5

Ready Player One - Hra začíná Ready Player One - Hra začíná Ernest Cline

Kniha není příběhově špatná (i když prostředí, ve kterém lidé ujíždí na počítačových hrách z prvních automatů, když mají virtuální reality s téměř neomezenými možnostmi, mi nepřijde moc logické). Ale jazyk knížky mi moc nesedl (nedokáži ale posoudit, zda to je autorem knížky, nebo až překladem).

03.09.2018 3 z 5

Věž úsvitu Věž úsvitu Sarah J. Maas

Od dějově zajímavé, místy akční fantasy ságy Skleněného trůnu jsme se dostali k totální červené knihovně, která na 600 stránkách řeší, jestli se spolu vyspí v téhle kapitole, nebo až v příští. Děj nula. Akce nula. A čitelnost tamtéž. Zřejmě už nepatřím do cílového publika. Jestli se příští díl nevrátí k původnímu stylu prvních knížek, tak ze sérií končím.

27.06.2018 1 z 5

Jádro Jádro Peter V. Brett

Tak jsme se v pátém díle přeci jen dočkali konce této "trilogie". Trochu se to rozlezlo a v posledním díle je tedy potřeba sledovat osudy všech, což působí trochu nepřehledně a nesourodě. Nutno uznat, že každý z těch příběhů je zajímavý a napínavý. Problém je, že jsou všechny prakticky stejné. Každý má svého soupeře mezi lidmi, se kterým je třeba se potýkat, ale v drsném boji proti jadrncům se nakonec spory odloží stranou. Boj s démony nejprve probíhá dobře, ale je jich příliš a tak lidé prohrávají. Ale nakonec se objeví někdo "neočekávaný" a rozhodne ve prospěch lidí.
Kdyby to bylo u jednoho či dvou příběhů, tak by to šlo. Ale když stejný scénář se odehrává stále dokola, jen s jinými postavami (z nichž polovinu si z minulých dílů už ani nepamatuju), tak to začne nudit.
A závěr je také divný - když se nad tím člověk trochu zamyslí, tak celá výprava do podzemí se dala vlastně vypustit a Arlen vše mohl provést rovnou ze země .-(

02.06.2018 3 z 5

Císařovna Císařovna Roman Bureš

Obdobně kvalitní jako první díl, jen jinak vyvážené. Rozjezd je poněkud zdlouhavý a pořádné tempo knížka chytne až někde v polovině. Pak už ale nezastaví.

05.04.2018 4 z 5

Dědička ohně Dědička ohně Sarah J. Maas

Poté, co hlavní hrdinka prošla náročným výcvikem (ještě před prvním dílem), tak v prvním díle prošla ještě náročnějším výcvikem. A ve třetím díle prochází ještě mnohem náročnějším výcvikem. Ne že by to logicky nějak nedávalo smysl, ale měl jsem z toho tak trochu pocit, že pro autorku je nejjednodušší psát stále o tom samém, když se to lidem líbí, než vymýšlet nějaký nový složitý děj. Nicméně knížka se čte dobře a děj se alespoň o malý kousek přeci jen posune. Být to ovšem samostatné knížka bez celé série, asi by dostala o hvězdu méně.

30.10.2017 4 z 5

Půlnoční koruna Půlnoční koruna Sarah J. Maas

První půlka knihy je čistá ženská červená knihovna, která nemá s prvním dílem příliš společného. Jen těžko jsem se přes ni prokousával. V půlce pak ale najednou naprosto změní styl a druhá část je zábavná, naplněná akcí i zajímavým dějem. Výsledek je tak velmi dobrý, i když stín první části tam je znát. (ta červená knihovna navíc nepůsobí úplně moderně - popis sexuální scény "políbila ho a dala mu vše, co měla" působí jako text z předminulého století.

09.10.2017 4 z 5

Skleněný trůn Skleněný trůn Sarah J. Maas

Čtivé, zábavné, bez hlubokých filozofických myšlenek. V ději sice není nic neočekávaného, ale rozhodně to neznamená, že by knížka byla nudná. Jen škoda konce, tam kniha ztratí trochu spád a místo velkolepého finále je spíše takový útlum - jako by se už vše chystalo na další díl, místo aby se pořádně dotáhl první.

02.08.2017 4 z 5

Zabíjení Zabíjení Štěpán Kopřiva

Ač mám jinak cool zabijárny poměrně rád, tohle mi přišlo špatné. Psychopatický zabiják, který nijak neuvažuje, všechno rozstřílí a nic ho nezlikviduje byl na mě moc, ve dvou třetinách jsem to vzdal.

05.03.2017 1 z 5

Zakuti v oceli Zakuti v oceli Miroslav Žamboch

Největší slabinou knihy je zdlouhavost a opakování donekonečna toho samého. Kdyby si člověk dělal čárky za každou večerní kávu, kterou si hlavní hrdina vařil - stále stejně popisovanou - tak by to byl solidní plot. A přitom by stačilo vynechat tyto dokola popisované scény, délka knihy by se dostala na polovinu a byla by super.

04.03.2017 3 z 5

Kvalitou odpovídá Příliš dlouhé swingers party - některé části jsou dobré, zajímavé a sexy. A některé jsou jen příliš nezajímavým popisem událostí (a to se třeba jedná i o bojové scény). Tu nudu trochu způsobuje to, že hlavní záporáci jsou nezničitelní, takže boj s nimi nemá nádech toho "jak to asi dopadne".

18.02.2017 3 z 5

Aristokratka na koni Aristokratka na koni Evžen Boček

Proti předchozím dílům v zásadě nic nového. Pár pěkných vtípků, ale jinak se dokola opakuje to samé a začíná to být trochu nuda.

10.11.2016 3 z 5

Abych přežila Abych přežila Yeonmi Park

Knížka poskytuje dobrý obraz o tom, jak to skutečně vypadá v Severní Koreji a v Číně. To, jaká je tam chudoba, bída a hlad se člověk dozví i odjinud, ale to, co si tamní lidé skutečně myslí (a jak jsou zblblí propagandou) už se tak snadno vyčíst nedá. Jen nevím, jestli v knížce používaný přepis Kim Il-song byl vhodně zvolen. Je to možná "správná" transkripce, ale přeci jen je u nás mnohem zažitější Kim Ir-sen.

14.04.2016 4 z 5