valda valda komentáře u knih

Životy Evy L. Životy Evy L. Eva Erbenová

Eva Erbenová toho zažila opravdu hodně. Otec byl úspěšný podnikatel a tak za první republiky žila v krásné vile se služebnictvem. Protože byla Židovka, tak musela celá rodina odejít do ghetta Terezín a poté do koncentračního tábora, kde zemřel otec a matka na konci války při pochodu smrti. Eva přežila jenom náhodou, když si jí všimla chodská rodina někde u českých hranic. Postupně se Eva dostala do internátu. Nakonec se vydala se svým manželem do Izraele začít nový život.
Vyprávění je skvěle napsané a byl by podle něj výborný film. V Evině životě se událo tolik strašně silných a zajímavých událostí. Které ona popisuje s naprostou samozřejmostí.

05.11.2023 4 z 5

Odvrácená strana matky Odvrácená strana matky Monika Valentová

Martin Veselovský ilustruje? Tak to jsem se musel podívat. :-) Čekal jsem, že příběhy budou trapné, ale musím říct, že autorka je vtipná. I když tohle téma klidně mohlo dopadnou pro mě nesnesitelně, tak jsem se vlastně docela bavil tím, jak se snaží být tou úspěšnou pražskou trendy bio mámou a většinou dojde k tomu, že přece není nic špatného na tom, být sama sebou a na ty ostatní " moderní modely" matek se vykašlat :-)

05.11.2023 3 z 5

Jak na sítě Jak na sítě Michelle Losekoot (p)

Instagram, Facebook, LinkedIn, YouTube a pár dalších. Pokud jste v sítích začátečníci, myslím, že to je ideální kniha pro vás. Dozvíte se základy prezentace sebe, ale hlavně svého byznysu na sociálních sítích. Myslím, že kniha je spíše pro začátečníky, protože má hodně široký záběr, tudíž není prostor jít úplně do detailu. Kniha vám pomůže uvědomit si, že sítě tady nejsou vyloženě pro vás. Nemůžete si vybrat síť, a prezentovat se tam svobodně, jak chcete vy. Nebo můžete, ale nejspíš vás nikdo neuvidí. Sociální sítě tady jsou proto, aby jejich provozovatel vydělal. Zároveň vám ale mohou s prezentací byznysu nebo zábavou pomoct, musíte ale dodržovat určitá pravidla. Je dobré si uvědomit, že to celé je hra a pokud budete hrát podle pravidel, máte velkou šanci, že to bude fungovat.
Kniha je taky z roku 2019, což v tomhle dynamickém prostředí znamená, že nereflektuje změny, které se udály kvůli COVIDu, válce, inflaci a myslím, že v ní není ani TikTok.

Pivní království Belgie Pivní království Belgie Filip Nerad

Vydal jsem se na třítýdenní výpravu do Belgie. Co jiného si přibalit sebou, než knihu o belgickém národním pokladu. Autor, který dělá v Belgii už několik roků zpravodaje, popsal belgické pivo ze všech možných směrů a navštívil různé pro pivo v Belgii významné oblasti. Takže se můžete těšit na dubbel, tripel, quadrupel, trapistické pivovary, vánoční piva, kriek, lambic, gueuze, atd. Jako takový úvod do belgických způsobů vaření piv, doporučuji.

Couchsurfing v Saudské Arábii Couchsurfing v Saudské Arábii Stephan Orth

Poslední díl "couchsurferských" knih od Stephana Ortha. Četl jsem i předchozí 3. Platí, co už jsem psal o předešlých.
Saudská Arábie se možná poprvé v historii otevírá světu. Přináší to mnoho zajímavých situací, z jedné strany chcete omezovat lidská a hlavně ženská práva, tak jak jste zvyklí, ale z druhé strany potřebujete, aby do země jezdili cizinci, a snažíte se tvářit, že patříte do zbytku rozvinutého světa, atd.

15.09.2023 3 z 5

Couchsurfing v Íránu: Moje cesta do země za zavřenými dveřmi Couchsurfing v Íránu: Moje cesta do země za zavřenými dveřmi Stephan Orth

Moje třetí kniha od Stephana Ortha. Platí, co jsem psal o předchozích dílech. Stephan procestoval Írán opravdu křížem krážem, i když v omezeném čase. A bydlel u mnoha zajímavých lidí. Je zajímavé vidět zemi trochu zevnitř. Tzn. i když se země tváří hodně konzervativně se spousty zákazů, tak ve skutečnosti pod oficiálním světem existuje ten opravdový, kde se tolik pravidel zdaleka nedodržuje. Hodně to na mě působilo, že Íránci a možná většina lidí na světě, vlastně chtějí tu samou svobodu. Jenom mají smůlu v tom, že se narodili v prostředí, které to aktuálně neumožňuje.

15.09.2023 3 z 5

Einstein: Člověk, génius a teorie relativity Einstein: Člověk, génius a teorie relativity Walter Isaacson

Isaacson se dostal mezi mé oblíbené životopisce. Četl jsem jeho Steva Jobse a Inovátory. Stejně jako předchozí knihy i tahle je výborná. Jedná se o takový nahuštěný životopis Einsteina plný fotografií. Je vidět, že autor má nastudována kvanta materiálů, ale snaží se v této knize vydestilovat, jen to nejdůležitější, k pochopení Einsteina tak, aby se vlezl do 160 stran. Jestli jsem to pochopil dobře, tak o rok dříve napsal i rozsáhlejší verzi životopisu.

26.05.2023 4 z 5

Písání Písání John Lennon

Tohle je velký textový freestyle. Řekl bych, že při psaní se docela hulilo. Nezávidím překladatelům. Na rovinu jsem vlastně hodně textů ani nepochopil, nebo ano, ale prostě tam žádný rozměr, kterého by se dalo chytit nebyl. Připomínalo mi to takové to dada, které produkujete s kamarády po osmém pivu, které vám přijde v tu chvíli strašně vtipné a zajímavé. Ale pokud byste si to nahráli a pustili střízliví, tak si řeknete, co to je za hovadinu. :-)

26.05.2023 1 z 5

Všetečný vánoční andělíček a jiné příběhy Všetečný vánoční andělíček a jiné příběhy Margot Meusel

Krátká knížečka pro děti s několika vánočními příběhy. Je v ní spousta obrázků a všechny příběhy i obrázky jsou takové to pohlazení na duši, stejně jako když si večer zalezete pod peřinu a upíjíte horké kakao. :-)

26.05.2023 3 z 5

Couchsurfing v Číně: Cesta přes obýváky nové supervelmoci Couchsurfing v Číně: Cesta přes obýváky nové supervelmoci Stephan Orth

Další s couchsurfingových cestopisů. Tentokrát Čína. Stephan zase za pár týdnu stačil procestovat "best of china". Byl v těch největších městech, "casinovém" území Macau, ve vesnicích, na hranici s KLDR, ve vysokých horách, a nakonec i v Ujgursku, kde jsou všichni sledováni na každém kroku, a pokud se znelíbíte, tak vás rovnou zavřou do převýchovného koncentračního tábora. Oproti knize o Rusku mi tahle přišla trochu slabší. Asi je to dáno tím, že Čínská kultura je zase něco úplně jiného, a pokud se na ní nespecializujete, je těžké orientovat se v kontextech všeho, co se v Číně děje. I tak ale pořád skvělý cestopis.

Tomíkovy objevy Tomíkovy objevy Alain Grée

Knížka, kterou jsem měl v dětství. Bavilo mě dívat se na obrázky. Už ne tolik řešit Tomíkovy úkoly. Ten nejdříve představuje, jak se věci měří, jak fungují některé přírodní zákony, a nakonec se ponoří do poznávání času. No nevím jestli je to kniha, která vám nabídne nejlepší vysvětlení těchto věcí. Ale minimálně pro prohlížení si obrázků a vysvětlování si, co na nich je, určitě potěší všechny děti.

Hana a Hana #1: Ty jo Hana a Hana #1: Ty jo Miloš Čermák

Hana a Hana jsou dvě puberťačky, co každý pátek chodí do klubu a řeší většinou kluky. Jestli to dobře chápu komiks docela dlouho vycházel v časopisu Reflex a tohle je souborné vydání. Musím říct, že mě to vůbec nebavilo, i když kresby jsou svým způsobem originální. Vadilo mi, že situace působí takovým tím dojmem, že se někdo ze starší generace snaží psát o mladých lidech, ale přitom jim vůbec nerozumí. Asi něco jako můžete vidět ve většině nových českých komedií, kde dialogy píše nějaký strejda, co se snaží být cool, ale je prostě úplně mimo, protože nikdy neinvestoval dostatek úsilí k tomu, aby mladší generaci pochopil.
Nejzábavnější mi přišel poslední strip, kde jsou namalovaní oba autoři, a vedou dialog o tom, že by potřebovali vydělat peníze, tak se rozhodnou kreslit komiks, kde budou sexy holky. To se vždycky prodá. :-)

26.05.2023 1 z 5

Bezceler - život bez zeleniny Bezceler - život bez zeleniny Fagi

Komiksové stripy s třináctiletou holkou Fagi, která prožívá různé vtipné situace. Vycházelo to kdysi na Facebooku. Většinou jsou situace celkem originální a někdy i docela vtipné. Nečekejte nic převratného, ale na krátké odreagování je to fajn.

26.05.2023 3 z 5

Sentimentální průvodce po pražském nábřeží Sentimentální průvodce po pražském nábřeží Adolf Branald

Adolf Branald vyrůstal v meziválečném období asi přesně na místě, kde aktuálně stojí Tančící dům. Jak už je v názvu, sentimentálně vzpomíná na dětství v této části Prahy. A vy se tak můžete lyrickým způsobem podívat, jak to v Praze v té době vypadalo. Jestli máte chuť na krátké příjemné čtení o Praze, které vám odhalí některé souvislosti o místech a událostech Jiráskova náměstí, tak doporučuji. Kniha má podobnou atmosféru jako: https://www.databazeknih.cz/knihy/prazske-tajemstvi-63385

26.05.2023 4 z 5

Dětství ve Slezsku Dětství ve Slezsku Ilja Hurník

Meziválečné dětství slavného českého skladatele Ilji Hurníka. V této knize nejde ale tolik o něj, jako o prostředí ve kterém vyrůstal. Stejně jako on, i já jsem se narodil v Ostravě-Porubě, i když o pár generací později. Kniha mě překvapila svou čtivostí. Malebné obrázky z Poruby těsně předtím, než se zde začalo stavět hornické sídliště. Z dob, kdy Poruba ještě byla ospalá vesnička s jednou továrnou, sokolovnou, kostelem a pár zemědělskými usedlostmi. Atmosféra blížící se těžební horečky. Ilja se později přestěhoval blíže k Ostravě, do Svinova. Pokud vás zajímá tento kraj, doporučuji přečíst.
Pokud vás zajímají přímo fakta, tak doporučuji také: https://www.databazeknih.cz/knihy/mezi-dvema-kimy-na-studiich-v-kldr-352197

25.03.2023 5 z 5

Odkazy porubských kronik Odkazy porubských kronik Jiří Lexa

Výběr zápisů z porubských kronik. Narodil jsem se v Ostravě-Porubě, a tak pro mě bylo zajímavé si přečíst, trochu o historii této části Ostravy. Poruba byla dřív zemědělská vesnička na západ od Ostravy. V části, kde už začínají kopce, a tak se územní plánování s ohledem na rozrůstající těžbu uhlí rozhodlo, v Porubě postavit obrovské sídliště, aby zde přesunulo obyvatelstvo z poddolovaných oblastí.
Projekt byl opravdu velkolepý, solero (socialistický realismus) sídliště měl připomínat stavby v Moskvě. Nakonec se stavělo 30 let a projekt musel bojovat s mnoha potížemi ať už s chybějící dodávkou teplé vody, nebo nedostatečnou občanskou vybaveností.
V tomto souboru můžete sledovat celý proces v krátkých zápisech z kroniky a mnoha fotografiích až někdy do roku 2000.

25.03.2023 3 z 5

Cabin Porn - Za dveřmi Cabin Porn - Za dveřmi Zach Klein

Kniha nabízí přesně to, co napovídá její název, ehm :-) Prostě čekejte spoustu fotografií různých hodně zajímavých chatiček z těch nejlepších úhlů a ze všech koutů světa. Obrázky jsou opravdu krásné, nechybí příběhy s chatičkami související. Ale asi tento žánr není úplně pro mě.

04.02.2022 3 z 5

Zmizelé Jesenicko 2. díl: Téměř zaniklé osady Zmizelé Jesenicko 2. díl: Téměř zaniklé osady Pavel Macháček

V prvním díle se psalo o zcela zaniklých osadách. Tento díl obsahuje výtah z prvního dílu, protože ten se beznadějně rozebral. V druhém se podíváme na osady, které úplně nezanikly. Znamená to, že po nich nějaká ta stavba zbyla. Publikace je opravdu obsáhlá a je v ní i mnoho fotografií osad. Obsahuje také hodně informací a historie, což určitě nebylo snadné vzhledem k vysídlení německého obyvatelstva dohledat. Dýchne tak na vás atmosféra bohatých míst Jesenicka, které jsou nyní na okraji zájmu a tak jejich historii připomíná jen pár staveb. Zajímavé je taky vidět, jak hluboko do aktuálních lesů a luk zasahovala dřívější zástavba a jak rušný život existoval i vysoko v horách.

04.02.2022 4 z 5

Na ostrově krevní msty Na ostrově krevní msty Arnošt Černík

Absolvoval jsem korsickou GR20 a Vilém Heckel je jeden z mých nejoblíbenějších fotografů. Takže nešlo jinak a tuhle knihu jsem si z knihobudky musel vzít. Musím říct, že se jedná o skvělou publikaci, kterou jak píše m.thorand doporučuji si vzít sebou, pokud se chystáte na výlet na Korsiku. Autor píše hodně čtivě a postupně vypráví stručně historii a místopis celé Korsiky. Navíc je text prokládán zážitky autorů, kteří se pokoušejí zdolat Monte Cinto a pátrají po sochách původních korsických obyvatel.

26.10.2021 4 z 5

Typologie volů: výběr z mužských exemplářů od A do Z Typologie volů: výběr z mužských exemplářů od A do Z Hana Kašáková

Očekával jsem "toaletní četbu", tzn. po přečtení použijte. Taky jsem čekal nějakou zpověď zahořklé ženy, kterou všichni ti namyšlení parchanti opustili a ona jim to teď vrátí tím, že je zvěční ve svém literárním díle. Nakonec musím ale říct, že nic z toho se nedostavilo. Kniha je rozdělená na kapitoly, každá obsahuje jednoho toho vola + ženskou alternativu (abychom byli genderově vyvážení). Většinou se kapitoly hodně liší způsobem vypravování, někde jde o klasickou povídku, jindy dialog, apod. Určitě hodně těch volů sedí na lidi, které potkáte. Všechno je to celkem dost vtipné, tak doporučuju, pokud vám téma není úplně proti srsti.

26.10.2021 3 z 5