veriszv veriszv komentáře u knih

Zahradní slavnost Zahradní slavnost Václav Havel

Musím říct, že knihu jsem se rozhodla přečíst kvůli osobnosti Václava Havla, kterého prostě obdivuji a měla jsem ho jako člověka ráda. Z počátku mi trvalo než jsem se do toho dostala...ale nakonec mě hra velmi bavila. Zasmála jsem se u toho a musela neustále obdivovat Havlovu genialitu. Nejsem si jistá, zda chápu...ale i kdyby ne, hra mě obohatila. Chtěla bych to ještě vidět jako divadlo, což by si myslím, řadu věcí ujasnilo. Přece jen je lehké se v tom ztratit.

08.05.2015 4 z 5

Atlasova šestka Atlasova šestka Olivie Blake (p)

Miluju tu atmosféru, pomalej děj, důraz na vztahy a intriky…
Pokud jste milovníci akce, asi to nebude nic pro vás, ale pokud máte rádi takové to pomalé odkrývání okolností a důraz na charaktery, mohlo by se vám to líbit.
Navíc v Atlasově šestce mě moc bavil i dobře promyšlený magický systém.
Pokud s pomalým tempem příběhu občas bojujete, ale přesto o něj nechcete přijít, doporučuju audioverzi, kterou má na svědomí vydavatelství Témbr a Jakub Saic, nevím proč, ale ty pomalejší příběhy jsou pro mě v audiu často lépe stravitelné než na papíře.
Přijde mi, že tato kniha nemá úplně nejlepší ohlasy, ale já jsem byla moc spokojená a těším se na další díl!

31.05.2024

Odkaz Hawthornů Odkaz Hawthornů Jennifer Lynn Barnes

Hra o dědictví mě naprosto nadchla už svým otvírákem, ale s druhým dílem je to ještě lepší.
Odkrývání rodinných tajemství, jeden zvrat za druhým a napětí od začátku do konce.

03.04.2024 5 z 5

Bílá vlčice Bílá vlčice Vanessa Walder

Bílá vlčice vás vezme do svého teritoria a ukáže vám život vlků pořádně zblízka.
Knížka pro děti, která je naučná a přitom zábavná. Dozvěděla jsem se spoustu věcí ze života vlků i havranů. Navíc vše sepsáno velice poutavě a napínavě, takže se žádné dítě rozhodně nudit nebude.
Kniha je doplněna krásnými ilustracemi a na závěr fakty o vlcích, kde autorka ještě pár věcí dovysvětlí.
Já jsem nadšená a všechny děti, které se zajímají o přírodu, budou určitě taky!

10.01.2024 5 z 5

Lenochod Jimmy & jeho backup band Lenochod Jimmy & jeho backup band Pavel Bareš

Tušila jsem, že to bude dobrý, protože Pavel Bareš umí skvěle psát. Ale vlastně jsem netušila, co přesně si mám pod hudebním románem, jak se na knize píše, představit.
Myslím, že i kdybych se snažila si něco představovat, tohle by mě nenapadlo. Byla to jízda!

Příběh je to zábavný, smutný a naprosto nepředvídatelný. Má to spád a navíc hluboký přesah a já opravdu dlouho nečetla nic, co by splňovalo tohle všechno dohromady.

Pavel Bareš má úžasný talent na psaní dialogů a scén, které vám přímo ožívají před očima a naprosto vás vtáhnou.
Jakmile jsem knihu začala číst, prakticky jsem ji neodložila.
Členové kapely jsou každý úplně jiný, přitom jsou všichni napsáni velice autenticky. Svým způsobem mě každý z nich trochu rozčiloval, ale zároveň mi za těch 450 stran přirostl k srdci.
Navíc je znát, že je autorovi prostředí kapely blízké, a tak celá ta hudební terminologie zní velice přirozeně.

Takže jo, tohle je velký doporučení!

07.11.2023 5 z 5

Dívka v medvědí kůži Dívka v medvědí kůži Sophie Anderson

To vám bylo tak krásný!
Bylo to zábavný, poučný, akční a mělo to prostě všechno.
Pokud jste četli Chaloupku na muřích nožkách, která byla skvělá, tak Jančin příběh se mi líbil ještě víc. Byl totiž obohacený o spoustu bočních linek a příběhů postav, které Janku potkávají a tyhle střípky dělaly příběh ještě kouzelnější.
Knížka je nádherně vyvedená i po grafické stránce, takže vám navíc bude zdobit knihovnu.

03.11.2023 5 z 5

Zapomeňte na neděli Zapomeňte na neděli Valérie Perrin

Tři propletené příběhové linky, tři příběhy lásky, a přitom se kniha nedá označit jako romance
Valérie Perrin umí zkrátka skvěle vystavět příběh!
Každá dějová linka je propracovaná, uvěřitelná a přitom nepředvídatelná. Navíc je tam ukryto tolik jedinečných prvků, že to je opravdu skvělý čtení.
Kniha je to melancholická, ale určitě vás povede k zamyšlení.

20.10.2023 4 z 5

Autistky: O ženách na spektru Autistky: O ženách na spektru Clara Törnvall

Kniha byla plná zajímavých informací a díky skvělému popisu autorky, jsem se dokázala vcítit do odlišného vnímání světa.
Co mě trochu rušilo, bylo to, že kniha nemá nějak pevnou strukturu, takže informace byly tak různě na přeskáčku.
Ale kniha se četla dobře, je napsaná velice přístupně - možná to se strukturou byl záměr, aby to nepůsobilo odborně a neodradilo to tak některé čtenáře.
Takže celkový dojem pozitivní a já doporučuju, tohle čtení mě obohatilo.

10.10.2023 4 z 5

Vlkochodci Vlkochodci Samuel Sattin

Opravdu krásný příběh a krásné grafické provedení!

02.10.2023 5 z 5

Čtyři ženy a jeden pohřeb Čtyři ženy a jeden pohřeb Narine Abgarjan

Osudy žen byly zajímavé a kruté. Na druhou stranu si byly taky dost podobné, takže časem začnou trochu splývat.
Navíc ideál Simona, chlapa, co nedokáže udržet zapnutej poklopec a je tu vylíčen jako zachránce všech žen, mě prostě hrozně rozčiloval!
Jazykem i stylem vyprávění, stejně tak jako schopností vylíčit vztahy i postavy mě autorka pořád moc bavila.
Jen mi prostě nějak unikl smysl toho všeho bohužel.
Nicméně pokud autorka napíše další knihu, budu ji stejně vyhlížet.

26.09.2023 3 z 5

Dámský klub půlnočního plavání Dámský klub půlnočního plavání Faith Hogan

Irské hrabství Mayo má nejdelší pobřeží ze všech irských hrabství, divokou přírodu a obyvatele, kteří se celoročně koupou v moři, ať je voda jak chce ledová.

Elizabeth právě zemřel manžel a kromě obrovského prázdného domu po něm zbylo nemilé překvapení.
Lucy je čerstvě rozvedená, vyčerpaná prací lékařky a neví kam by chtěla jít v životě dál.
Jo, matka Lucy a dlouholetá kamarádka Elizabeth, jako jediná vypadá, že je nad věcí. Může za to její každonoční utopení starostí v chladném moři?

Tento příběh byl zase jeden z těch, co se mě hluboce dotknul. A přitom byl zdánlivě obyčejný.
Zjišťuju, že ač čtu spoustu příběhů o beznaději, těžkých situacích a velkých věcech, o kterých je jistě důležité psát a mluvit, tak mého srdce se stejně vždy dotknou spíš ty laskavé příběhy.

Nenechte se ale zmást. Postavy příběhu řeší samé těžkosti a nemají to lehké.
Nicméně hluboké ženské přátelství, laskavost ke známým i neznámým, je přes to těžké vždycky nějak přenesou.
A to mi pro tento příběh asi stačilo. Ukázat, že hluboké, upřímné a opravdové, i když nedokonalé vztahy jsou to jediné, na čem ve skutečnosti záleží.

Jedna sladkobolná věc na závěr mi sice trochu zkazila dojem, ale autorce to pro ten zbytek knihy odpouštím a dělám, jako že se to nestalo.

15.08.2023 4 z 5

Fazóna Fazóna Miika Nousiainen

Tohle mělo všechno - chytré, milé, trefné, skvělá témata.
Přeslazený konec pro to ostatní autorovi odpouštím. Tuhle knihu chcete číst!

08.08.2023 4 z 5

Josefíně všichni lžou Josefíně všichni lžou Kateřina Pantovič

Skvěle mi seděl autorčin styl i humor. Příběh začal velice slibně, ale potom to na mě začalo působit trochu roztříštěně. Nicméně i tak jsem si čtení moc užila a musím říct, že vtipnější věnování jsem v knize nikdy nečetla.
Zkrátka ideální oddechovka s myšlenkou.

13.07.2023 3 z 5

Cizincem v Olondrii Cizincem v Olondrii Sofia Samatar

Hledáte knihu, která je jazykovým skvostem?
Tohle je ona! Dlouho jsem nečetla příběh, který by byl takovou poctou jazyku a vyprávění.
Já osobně bych ocenila trochu více akce, protože udržet pozornost převážně u popisu bylo pro mě hodně náročné. To ale neznamená, že by se mi tohle kouzelné čtení nelíbilo, jen si myslím, že to určitě není čtení pro každého a je dobré mít na něj správnou náladu.
Měla jsem asi trochu jiná očekávání, proto jsme si s Dževikem úplně nesedli. Od fiktivního cestopisu jsem čekala vůni dálek a spoustu zážitků. Spíš je to ale kniha plná hlubokých emocí, pocitů a takového až snového, melancholického vyprávění, prostě takové lyrické pošušňáníčko!
Ale i když mi to úplně nesedělo, vidím v textu obrovskou hodnotu a myslím, že spoustu lidí si tuhle lahůdku opravdu vychutná.
Zkrátka tahle kniha vám nedá nic zadarmo, ale je to pocta příběhům v dokonalém překladu Jakuba Němečka, která určitě stojí za pozornost!

04.07.2023 3 z 5

Černý dort Černý dort Charmaine Wilkerson

Černý dort byl opravdová knižní lahůdka!
Příběh je vystavěný na historických reáliích, obydlený fiktivními postavami. A že těch postav je tu opravdu hodně! Ale nakonec se v nich zorientujete, slibuju.
Celé vyprávění je mistrně vystavěno, autorka čtenáře udrží celou dobu v napětí a naprosto vás strhne svým vypravěčským talentem. Děj má mnoho vrstev a nenechá vás ani na chvíli vydechnout.
Román o rasismu, rodinných poutech, postavení žen, přátelství, druhých šancích a vůli žít všemu navzdory.
Černý dort je žhavý kandidát na top umístění v mých letošních přečtených knihách.

12.06.2023 5 z 5

Fangirl Fangirl Rainbow Rowell

Ač bych tuto knihu určitě víc ocenila před osmi lety, když vyšla, protože jsem stejně jako hlavní postavy - dvojčata Cath a Wren byla na vysoké, tak mi to i teď přišlo jako milé čtení.

Ale!
Neskutečně mě nebavily části s fanfikcí, tenhle pseudo Harry Potter, který pak dokonce vyšel v sérii Simon Snow mě strašně otravoval a nebavil.
Kdyby tam tyto části nebyly, kniha by byla svižnější. Osobně mi stačilo prostě vědět, že Cath píše fanfikce.

Části z života Cath a Wren se mi ale moc líbily a naštěstí tvořily většinu knihy.
Autorka skvěle vystihla pocity čerstvých vysokoškolaček, nejistotu, strach, zároveň nadšení z nových věcí a touhu všechno zkusit.
Bavila mě proměna Cath v holku, která se za sebe konečně dokáže postavit!
No prostě pro starší ročníky fajn nostalgie jaké to bylo na vysoké, mladší se v tom můžou najít aktuálně.

09.06.2023 3 z 5

Kodaňská Píseň písní Kodaňská Píseň písní Annette Bjergfeldt

Rodinná sága tří generací s velmi barvitými charaktery. I přes svoji barvitost, mi ale bohužel k srdci příliš nepřirostli. Nějak nám chyběli vzájemné sympatie.
Autorka píše krásným jazykem plným metafor a kniha má i povedenou audioverzi.
Ač tomu objektivně nemám vlastně co vytknout, protože se jedná o řemeslně opravdu poctivě napsaný román, tak subjektivně to po mně pouze steklo, jak voda po voskovaném papíře. Nedotklo se mě to a místy jsem se dost nudila. Očividně tohle nebyl můj šálek kávy

09.05.2023 3 z 5

Kim Čijong (ročník 82) Kim Čijong (ročník 82) Čo Namdžu

Svižný a úderný text o postavení žen v Jižní Koreji. Spousta faktů dává příběhu trochu dokumentární ráz, ale i tak je to pořád velmi přístupný text, takže se není čeho bát. Doporučuju!

21.04.2023 4 z 5

Poslední výročí Poslední výročí Liane Moriarty

Zajímavý nápad, dobře zpracovaná psychologie postav. Nicméně hlavně začátek byl dost rozvleklý a celé to pro mě prostě nemělo dostatečný šmrnc.
Za mě tedy bohužel slabší průměr, autorka má lepší knihy.

05.04.2023 3 z 5

Rybářská chata Rybářská chata Stein Torleif Bjella

Pokud nemáte trpělivost rybáře, možná se s touto knihou nepotkáte, tak jako jsem se s ní úplně nepotkala já.
Autorovi se podařilo vytvořit fajn komorní atmosféru, ale jinak mě osud Ivara a jeho synovce, přiznám se, příliš nezajímal.
Nebylo tam nic, co by mě nutilo číst dál. Rady do života byly takové jaké jsme všichni slyšeli už několikrát. Popisy přírody se povedly, stejně tak mě bavil autorův jazyk, ale k nadšení to bohužel nestačilo.
Každopádně jestli jste duší rybáři, třeba vám Rybářská chata přesně sedne.

31.03.2023 3 z 5