Vesmich Vesmich komentáře u knih

Hodiny Hodiny Agatha Christie

Tentokrát špiónská Agatha. Pamatuji si i filmové zpracování. Opět takový specifický agathovský vztah, kdy se do sebe zamilují překvapivé typy lidí.

25.05.2021 5 z 5

Plavý kůň Plavý kůň Agatha Christie

Pozdní Agatha se svými mistrovskými kejklemi a kulisami, parádními postavami a schopností vyškrábnout z hloubi vlastní mysli pokaždé nějakou novinku. Je to místy tak napínavé, že číst to v noci při svíčce, tak mě dolů do kuchyně nedostanou ani za příplatek!

25.05.2021 5 z 5

Tobiáš Lolness. I. Život ve větvích Tobiáš Lolness. I. Život ve větvích Timothée de Fombelle

(SPOILER) Mezi fanoušky knihy se nevmísím. Ani mi není jasné, pro kterou přesně věkovou skupinu dětí je text určený. To netvrdím, že ji nečtou. Kdo jednou čte, čte ledacos. Působí to na mě spíš jako příběh pro dospělé, kteří už dočetli kouzelníka Harryho a hledají jiný typ formativní literatury. Pohádkového v textu není jinak nic až na to, že se stromoví mikrolidé dožívají stejného věku jako běžní makrolidé, což je při podobných rozměrech živého organismu na pováženou. Ještě když by to měl být savec. V pohádce je ovšem dovoleno ledacos a bylo by to v pořádku, kdyby to byla pohádka. Dobro by mohlo vyrůst z prostoty a chudoby a čistoty srdce a zlo zase z přepychu a nedobroty. Zde je jen dobrý ekologický stromodělný lid a zlý podnikatel ze stromu tyjící a jeho nohsledi. Zlo vzniká z nedostatku pohlazení a dobro z laskavého přístupu. Věda je dobrá a moudrá. No, cílová skupina nebudu.

18.05.2021 3 z 5

Serotonin Serotonin Michel Houellebecq

(SPOILER) Absolutní dokonalý koncert! Hlavní hrdina se postupně propadá do sebe, život tak nějak ukončil, neví, kam se vrazit a doufá, že by mohl pomoci restart. Sáhneme do minulosti a ono se tam najde cosi zapomenutého, nedokončeného, současně ovšem zakonzervovaného přesně tam, kde to naše vlastní mysl opustila a my tam navážeme. Přesně v duchu - příště lépe. To ovšem nefunguje, protože to tak není nikdy. Jen v knížkách a filmech a proto je sledujeme a hezky si u nich popláčeme. Tudy Houellebecque samozřejmě nejde, byť se mu tentokrát mistrovsky daří klamat a dotáhnout to skoro až k happy endu..Ta část, která se odehrává v Normandii, ještě umocňuje celé to hrdinovo náhlé zastavení a nechuť pokračovat kamkoliv, protože směr se nenabízí.

16.05.2021 5 z 5

Republika Republika David Zábranský

Autorovy texty čtu, přijde mi zajímavý jeho úhel pohledu. Takže do republiky jsem se zakousla bez přípravy. Jak si tak čtu, začíná mi to cosi připomínat..že by tady? ale kdo je tohle a kdo tohle? a pak BLIK a došlo mi to :) To svědčí o mé odtrženosti od dění a jisté mentální zakonzervovanosti, což mě pobavilo a přimělo se vrhnout na "datovou novinařinu" a zaplnit mapu bílých míst. Bílá byla téměř celá, takže to bylo větší pátrání na téma kdo je kdo, kdo je komu kým, kde je kdo a kdy je kde. Některé postavy byly famózně plastické, kupříkladu Miro! Toho jsem si velice oblíbila, neboť takové hovado sprosté je hojně se vyskytující druh. I ta jeho manželka. Nebo ten italský kuchař:):) a šneci! To jsem se smála nahlas! Postav je v knize plno, přesto jsem se ani jednou neztratila, nemusela vracet a pátrat, kdo je zas tohle. A u všeho jsem se královsky bavila. Jestli to tak bylo nebo nebylo, je jedno, protože to takhle klidně být mohlo a je to tak civilní, že by mě to ani nepřekvapilo ani nešokovalo.

15.05.2021 5 z 5

Před povodní Před povodní Anna Bolavá (p)

(SPOILER) Nemůže to být snadné psát dál, když jednou napíšete Do tmy.Už napořád nutně všechno další bude srovnáváno s něčím, co není jako nic jiného. Ačkoliv, jako Olga Tokarczuk to vlastně trochu bylo. Takže tentokrát voda a oheň v lidských srdcích. Mou nejoblíbenější postavou se okamžitě stala doktorka, okouzlená sebou do té míry, že střet s jinou úrovní myšlení a chování, než na které je zvyklá, u ní vyvolá kulturní šok a tím to zdaleka nekončí. To se snadno může stát a je třeba se střežit. Osobní memento si tam najdou i jiní. Žárlivci, vášnivě milující a nemilovaní, Matky Roku a jiní "blázni". Asi bych si do čtenářského deníčku nenapsala, že "kniha se mi velmi lýbila" a také, narozdíl od Do tmy, si nebudu po čase pamatovat, o čem to vlastně bylo, ale všechny ty pasáže o tom, jak ta voda nakonec všechen ten svinec do ní naházený vyzvrací, stačí jen zvýšit průtok, to už nevymažu.

12.05.2021 5 z 5

Na dosah ruky Na dosah ruky Václav Erben

Mám velkou slabost pro kapitána Exnera, a to jak v literární podobě, tak ve filmové. Kulisy šedesátých let, kdy stále ještě žijí pamětníci meziválečných let a všude kolem jsou stopy jejich činnosti, jsou velmi přitažlivé. Napínavé až do konce - takovým tím Erbenovským způsobem.

09.05.2021 5 z 5

Deník morového roku Deník morového roku Daniel Defoe

Dobový reportér zůstane v Londýně v době, kdy ho decimuje morová epidemie a antropologickým způsobem zkoumá a podává svědectví o viděném a prožitém. Popisuje angažovanost i fatalismus, útěky i setrvání, úlohu samosprávy, královské správy a individuální rovinu. Ledacos, co bylo komu svaté, ustupuje do pozadí, tradiční instituty ochrany a spásy se otřásají v základech. Někomu život a někomu smrt. Pozoruhodná kniha!

09.05.2021 5 z 5

Kanadské žertíky Kanadské žertíky Stephen Leacock

Smála jsem se tak, že jsem budila veřejné pohoršení! Jak si stará Našmelilka kupovala starožitnosti se snad naučím nazpaměť! Úplně jsem viděla některé konkrétní lidi, jak melou přesně takové nesmysly a kupují podobné skvosty! To se neomrzí tohleto:)

06.05.2021 5 z 5

Jedlová samota Jedlová samota Andrea Maria Schenkel

(SPOILER) Takže především ta děvečka, to je teda pech. První den v práci a hned takový den blbec . Pan statkář je zgruntu sympaťák a jeho žena přímo aspiruje na svatořečení, až na to, že se umí nejvíc dívat jinam. Potom ještě dcera, ta je maximálně adaptabilní a proto má dvě děti. Vražedná zbraň je taky speciální. Vesnice se celá modlí a bojí a klevetí a všechno dobře ví. Sečteno, podtrženo - v tak úsporném formátu, tak strohým způsobem vyjádřit všechno, to tedy klobouk dolů. Pecka!

04.05.2021 5 z 5

Perunova krev I. Perunova krev I. František Kotleta (p)

První setkání autorem a to prostřednictvím audio v autě a musím říct, že jsem se bavila výborně!

04.05.2021 4 z 5

Profesionál Profesionál Ed McBain

To jsem se zase pěkně pobavila! Dneska by to asi autorovi neprošlo, to tempo a ty stereotypní zbytečné výplně, přeskočila bych to. Když se tak ale pěkně přesunu na konec 50.let...parádní všechny ty podvodnické techniky, některé naprosto neměnné a stabilní!!! A ten fantastický Číňan!!!!

Meč osudu Meč osudu Andrzej Sapkowski

Když už se mám nechat přenést do nějaké pohádkové krajiny a na Šípkovou Růženku už jsem moc stará, tak si to dám tak pěkně po Sapkowsku a nikdy mě to nezklame.

Pátá oběť Pátá oběť Jonathan Dylan Barker

První díl byl samozřejmě výborný. Tento jsem četla až po delší době, tak se mi některé souvislosti vybavily až postupně. To by mě nenapadlo, že se to dá celé ještě ztemnit, zamotat a zase rozmotat a udělat z toho tak napínavý příběh! Je to krásně načasované, takže pozornému čtenáři docházejí souvislosti vždycky chviličku před tím, než jsou mu odhaleny. No, budu to muset dočíst zcela určitě!

03.05.2021 5 z 5

Noční motýl Noční motýl Ondřej S. Nečas (p)

Historický příběh, zase jeden vyšetřovatel, který se jím stal mimoděk, vedle svého původního zaměření. Mimořádně povedené obálka!!!!

19.04.2021 4 z 5

Muž s unavenýma očima Muž s unavenýma očima Martin Goffa

Bylo to pro mě první setkání s autorem a hned úvod knihy mě dostal. Pak už to šlo všechno pěkně ráz na ráz. Uvěřitelný příběh ve známém prostředí, plný známých figurek a typů.

19.04.2021 5 z 5

Smrt má vůni inkoustu Smrt má vůni inkoustu Vilém Křížek

Belle époque přitahuje tím mocněji, čím zmatenější je naše vlastní prostředí, ve kterém to nějak klepeme. Pán si sedne v kavárně a přečte si všechny noviny, co jich jen je, aby si udělal přehled. I když cosi vyšetřuje, všechno v poklidném tempu. Jakmile je potřeba vyřídit cosi ve Vídni, v klidu se tam přesune. Žádná jazyková bariéra, všechno v rámci jedné monarchie. Je to takové idylické, ten náhled do období před válkou, než se změní všechno. Zajímavé téma, příjemné vyprávění, seděla mi i grafika. Detektivka to ani moc není, což zrovna mně nevadí.

19.04.2021 4 z 5

Mrtví v Badger’s Drift Mrtví v Badger’s Drift Caroline Graham

No tak to je učiněná paráda! Hrabství Midsomer, kde se morduje o 106 znám z televizního seriálu plného krásných anglických venkovských domů a jejich vraždění chtivého obyvatelstva. V textu je to ještě lepší! Seržant Troy plný služebního nadšení a šéfinspektor Barnaby trpící domácí kuchyní ještě více, než ve filmech. To si rozhodně nenechte ujít!

03.04.2021 5 z 5

Překupník Překupník Ed McBain

Detektiva Carellu si vybavuji z televizního zpracování příběhu Panenka (nebo rozhodně nějak tak), kdy Josef Abrhám byl celý zdrogovaný zlými prevíty a sugestivně škemral o další dávku. To bylo hodně napínavý! Toto je tedy moje teprve druhé setkání s 87.revírem a první knižní. Zase jde o drogy a znovu je to napsané tak, že drogoví uživatelé a všechno kolem nich je mimořádně nepřitažlivé.

03.04.2021 5 z 5

Jiný T.G.M Jiný T.G.M Pavel Kosatík

Pozoruhodná procházka docela dlouhým úsekem našich dějin. Co všechno se dá stihnout za jeden lidský život, co všechno se už vedle toho stihnout nedá, jak vypadá úspěch, jakou cenu je za něj třeba zaplatit, jakou zaplatí ti kolem....No, jak známo i ze sportu - "s hodnýma to nevyhrajem"....výborné čtení!

21.03.2021 5 z 5