Vesmich Vesmich komentáře u knih

Hotýlek Hotýlek Alena Mornštajnová

Pro mě první setkání s autorkou a docela to bolelo. Klasická sága rodu Mánesů, kdy osou, kolem které se všichni otáčejí, je rodinný výletní hotýlek. V něm a kolem něj se to rodí, umírá, vdává a nežení, boří a tvoří. Čte se to hladce, děj teče, ani se necourá ani neletí, sem tam nějaké to drámo. A takový nemilosrdný popis celé té komunistické éry, ve které moje generace prožila kus života. Naštěstí zas ne tak velký, abychom byli postaveni před úplně všechny ty podobně odpudivé volby. Ještě si od autorky něco dám.

10.01.2020 4 z 5

Továrna na absolutno Továrna na absolutno Karel Čapek

No, vždyť je to skutečně problém k řešení - co by jako vedlejší produkt produkovalo perpetuum mobile? Samo uvedeno do pohybu počátečním impulzem a navěky už chroupající a produkující, bagrující a vyvíjející pohyb a činnost. Tohleto produkovalo svaté vytržení a mně se to líbilo už jako dorostenci a smála jsem se tehdy a dneska zas. Ostatně, už jsme to tady u nás "na prahu" párkrát měli, takové svaté vytržení a následné zklidnění.

08.01.2020 5 z 5

Než natáhnu brka Než natáhnu brka Antti Tuomainen

Jakmile je smrt na dohled, literární postavy to obvykle aktivizuje, a některé až do té míry, že si říkám, jestli by to už konečně nemohly mít za sebou. To rozhodně není případ tady toho finského Houbaře! Je to knížka o rozvoji podnikání, o tom, že co je ti svaté, to si bráníš a taky nepřestaneš břicho zatahovat jen proto, že ti na něj zírá zubatá. Je to vtipné tak akorát, rychlé tak akorát, postav je tam taky tak akorát a ještě k tomu, i přes tu dynamičnost, se to takhle klidně mohlo stát. Ani by to nemuselo být ve Finsku, my to tady s houbami taky celkem umíme.

08.01.2020 5 z 5

Promlčení Promlčení Jiří Březina

Poslouchala jsem jako audio u zpracovávání pracovní agendy a sedlo to. Nikterak nevadilo, že jsem chvílemi věnovala příběhu jen část pozornosti. Zpočátku mi nebylo jen jasné kdo komu vypráví co, ale sedlo si to. Příběh o tom, kterak se v pohraničí dělo ledacos, na co se nedá zapomenout a s čím se špatně žije, byl uvěřitelný a postava politika, který nemusí být až takový padouch, jak to na první pohled vypadá, byla příjemně osvěžující. Hlavní policajt je přiměřeně urputný a lidsky přijatelný.

07.01.2020 4 z 5

Takový sníh už nepadá Takový sníh už nepadá Ilja Kučera ml.

Pro mě to moc nebylo, přišlo mi to celkem o ničem. Spíš takové povídky pro vlastního tátu, jaké to bylo, když byl mladý a hrál divadlo.

07.01.2020 3 z 5

Piš, nebo střelím Piš, nebo střelím Tereza Verecká

Výborný nápad! Natrefila jsem na ní v knihovně a smála jsem se hned, jak je to dobré! Je to průvodce tvůrčím psaním a není to ani trochu odfláknuté. Čtenář se promění ve spisovatele a to podle scénáře, který se mu chce sledovat.

06.01.2020 5 z 5

Shakespeare Shakespeare Renáta Fučíková

Vůbec se to neomezuje na mládež! Je to úplně pro každého, kdo se buď chce, anebo nějak musí seznámit s klasikem a nestačí mu k tomu Terry Pratchett (zejména Soudné sestry/Macbeth) nebo Sůl nad zlato (Král Lear), si to tady pěkně proletí a sám se rozhodne, do čeho má cenu se nořit víc a do čeho vůbec ne. Výběr je suprový v tom, že obsahuje jak beznadějně ztracené kusy, jako Zkrocení zlé ženy nebo Jak se vám líbí, tak nadčasové věci jako rodinná dramata Macbathových nebo Learových. U těch, co jsou celkem o ničem autorka čtenáři parádně pomůže rozličnými historickými reáliemi a vysvětlivkami a v této podobě to zcela postačí i k maturitě (nevím, jaký jiný důvod pro četbu Zkrocení zlé ženy by člověk mohl mít), u těch co stojí za to se s nimi seznámit, jsou parádně vybrané úryvky z textu. Nejvíc mě zajímalo, jak se vypořádá s Hamletem, protože já celoživotně řeším (ne tedy každý den) o čem to vlastně je a proměňuje se to v čase. V mládí jsem měla za to, že je to o nudných magorech, což jsou tam všichni, aktuálně mám za to, že je to o tvrdých a nereálných očekáváních v podobě těžkých břemen, která rodiče nakládají na své potomky a chtějí po nich, aby je nesly. Přečetla jsem si to dvakrát a o čem to je podle autorky jsem neodhalila. Ani se nedivím. Za mě super čtení a k maturitě ideál!

06.01.2020 5 z 5

Stín kapradiny Stín kapradiny Josef Čapek

Stín kapradiny pro mě dosud představoval pouze famózní píseň Jany Kratochvílové, a tušení, že existuje kniha a kdo jí napsal. Text je to skvostný a to naprosto ve všem. Jak malý krok je od zakázaného zabíjení zvěře v panských lesích, k zabití panského úředníka a kdo zabil jednou, zabije už kdykoliv. Jak rychle se může osud změnit a člověk už se nestačí divit, kam ho to žene. Výstižné popisy duševních pochodů všech postav, které se dějem byť jen mihnou, nádherný a velmi bohatý jazyk vyprávění. A do toho ten les, který je psancům útočištěm a vězením současně.

04.01.2020 5 z 5

Rozmarná léta Rozmarná léta Jiří Menzel

Vedle dynamického a napínavého vlastního příběhu vyprávěného Milošem Formanem, jsem v krátké době četla i tento, o hodně jiný. Klidný, pozvolný, tichý...zvolila jsem audioknihu, protože ji čte Jiří Menzel osobně a tak jí čte tak, jak jí napsal a napsal jí tak, jak ten příběh žil.

23.12.2019 4 z 5

Jáchymov Jáchymov Josef Haslinger

Knihu jsem v tištěné podobě nikde neobjevila, tak jsem jí poslouchala v audio podobě. Načtená je tak, že od chvíle, kdy jsem jí začala poslouchat, jsem nemohla myslet pořádně na nic jiného. Musel asi přijít cizinec, aby nám pomohl podívat se na naší kolektivní zkušenost trochu jinak. Koncept, který zvolil - dialog mezi Němcem z NDR, strážcem Berlínské zdi a dcerou politického vězně je originální a vnáší do příběhu novou rovinu. Ty dvě zbývající jsou čistě naše zdejší - výjimeční jedinci, v tomto případě sportovci, které dokáže kolektiv zdežijících/pracujících vynášet do nebes a ukazovat jako medvědy na pouti, když se mu to hodí/potřebuje to pro vytvoření skupinové identity (MY vítězové něčeho) a odhodit je do popelnice, když se jí hodí zase tohle (ONI co chtěli být/mít něco víc) a naše zde soukromá válka (nástup komunismu) po válce veřejné (druhé světové) , které jsme se víceméně neúčastnili, takže jsme se jí museli zúčastnit později - vyhánění civilistů Němců, kopni koho kopni, seber jim co můžeš a mučení všelijak výjimečných a úspěšných lidí v koncentrácích, které jsme od velkých válečníků Sovětů a Němců odkoukali. Pro toho, kdo chce číst a rozumět, anebo poslouchat a rozumět, je toho v té knize hodně a na nevelkém prostoru se autorovi povedlo dostat to tam všechno.

23.12.2019 5 z 5

Na plechárně Na plechárně John Steinbeck

Steinbecka jsem zamlada nečetla, neboť jsme se ve škole učili, že píše sociální romány a v jeho díle se brojí proti útlaku pracující třídy, ukazuje odvrácenou tvář americké společnosti a proto je nejen povolený, ale i žádoucí. Nebyl proto důvod ho číst, takových jsme měli dost i doma. Takže ho čtu na stárnoucí kolena a je to nádhera. Navíc v ulici Na plechárně, byť je to nesporně místo k sociálně kritické tvorbě jak stvořené, je ta všednodennost tak známá a srozumitelná, že to ve mně žádnou velkou potřebu revoluční změny nevyvolávalo.

24.11.2019 5 z 5

Co by můj syn měl vědět o světě Co by můj syn měl vědět o světě Fredrik Backman

Je to tak třeskuté, až se to nedá číst. Dorazila jsem ke čtvrté kapitole a dál to nešlo. Bude to možná tím, že jsem už stará, nicméně na takový kecy jsem byla stará už když jsem byla mladá.

21.11.2019 1 z 5

Malé ženy (převyprávění) Malé ženy (převyprávění) Giada Francia

Není divu, že kniha měla tak silný formativní vliv na celou řadu spisovatelek, které na ni dost často odkazují jako na oblíbenou dětskou četbu. Máma, která nade vše staví účinnost lidského snažení a víru v dobrovolnost etického jednání a všechna ta děvčata bojující se svým vnitřním nepřítelem, tedy denodenně všechno toto trénující - to je paráda i po sto padesáti letech!

20.11.2019 5 z 5

V lese visí anděl V lese visí anděl Samuel Bjørk (p)

To bylo ale napínavý! Přesně to, co si od žánru slibuji - četba jedním dechem, přiměřená zvědavost a strach, přitom absence byť jediné myšlenky, kterou by si stálo za to zapamatovat, takže za 3 dny budu houby vědět, o čem to bylo. Je to tak dobře napsané, že i tradiční severské fňukání, zmítání se ve vlastních problémech a podrobné popisy detektivových hnutí ztýrané mysli, mi nelezlo na nervy. Jedině snad ten úprk v závěru a některé postavy a mikropříběhy, které nijak nesouvisely s dějem, pouze text natahovaly, mi neseděly.

19.11.2019 4 z 5

451 stupňů Fahrenheita 451 stupňů Fahrenheita Ray Bradbury (p)

Pokaždé, když čtu Bradburyho, musím se opakovaně ujišťovat, že to napsal skutečně tak dávno. Kam na to chodil? Měl křišťálovou kouli? Televizní Rodinka, ubavení se k smrti, hlavně žádné těžkosti, nic nepříjemného a nikoho se nedotknout...

17.11.2019 5 z 5

Pchjongjang – Výlet do Severní Koreje Pchjongjang – Výlet do Severní Koreje Guy Delisle

Rozhodně užitečný průvodce zemí, kam se ani nechystám. Vynořily se mi mnohé vzpomínky na naší vlastní klec, nicméně v Koreji jsou komunismu ještě o hodně blíž, než jsme kdy byli my.

16.11.2019 5 z 5

Kouzelný kalendář Kouzelný kalendář Jostein Gaarder

Při vědomí toho, že nejsem cílová skupina, ale s cílovou skupinou pracuji - je to nuda. Adventní cesta z Norska do Betléma po stopách ztracené dívky a co kluka a jeho rodiče na magické cestě potkalo. Poslechla jsem si pro jistotu i audioverzi, jestli je to tedy o něco lepší. Není. Při srovnání s Bradburyho Stromem duchů, kde autor použil srovnatelný koncept, je to ještě nudnější.

13.11.2019 2 z 5

Ztracený Ztracený Tim Weaver

Pro mě druhá v sérii, a protože to poslouchám pouze jako audioknihy, nic na nic nenavazuje, ale vůbec to ničemu nevadí. Je to napínavé, jsou v tom hrůzáci, detektiv dostane pokaždé do čenichu, aby se vzepjal k protiúderu a padouchy ztrestal a dopadnul. Policie je neschopná jen přiměřeně a pošuci jsou vyšinutí tak akorát. Po dvou dnech od doposlechu už netuším, o čem to bylo, ale k tomu to snad neslouží. Takže v žánru je to přesně to, co si od textu čtenář slibuje.

12.11.2019 5 z 5

Umrlčí cesta Umrlčí cesta Peter May

Na návrat na Vnější Hebridy jsem se těšila - zase bude nějaká místní specialita! Po rituálním lovu ptáků, šachových figurkách a příběhu vysidlování Vysočiny - cesta mrtvých! Začátek byl slibný, ale to bylo tak celé. Ostrov byl jen kulisou pro celkem nic,o cestě mrtvých to není. O čem to je nevím, asi o včelách (včetně výkladu, že v úlu žije dělnice, královna, trubci a popisu včelařových pomůcek...hotová včelka Mája) a o tom, jak zlé korporace lpro peníze ničí všechno a stateční jednotlivci proti nim bojují. Dost se v knize pláče nebo plakat bude, také se neustále někdo nějak cítí a má takový či onaký pocit. Postavy jsou ploché a otravné, řeč dospívajících a mladých dospělých je směsicí vulgarismů a vědeckých výkladů s dlouhými chemickými názvy - takhle nikdo nemluví, ale těžko odhadnout, nakolik je nanicovatá předloha a nakolik je otravný ten překlad. Takže za mě never more.

12.11.2019 2 z 5

Zlatý dům Zlatý dům Salman Rushdie

Velký vypravěč tentokrát vypráví film, který na příběhu jedné tajemné rodiny zachytí bleskové jedenadvacáté století a všemožné nové koncepty, které obtížně stíhají a pobírají i obyvatelé hodně velkých měst ležících v centru světového dění, natož my tady na periferii periferie. S.R.je vypravěč elegantní, srozumitelný a velmi podmanivý.

08.11.2019 5 z 5