vlkodlaq vlkodlaq komentáře u knih

Noční klub. Díl druhý Noční klub. Díl druhý Jiří Kulhánek

Noční klub 1 a 2 byly mé první knihy od kulhánka, půjčila mi je kamarádka Terka před cca deseti lety, říkal jsem si co je to za jméno? Přebal je pěkný, tak to zkusím :-) Výsledkem bylo, že jsem Kulhánkovi úplně propadl a vášnivě hltal vše, co jsem od něj sehnal, až jsem přečetl úplně vše. Nelze doporučit nejlepší knihu od Kulhánka, nejlepší je vše! Potažmo Kulhánek. Opravdu, není nic, co by bylo jen trochu pod průměr. Ještě by tak mohl vydat něco nového, beztak má plný šuplík.

Noční klub. Díl první Noční klub. Díl první Jiří Kulhánek

Noční klub 1 a 2 byly mé první knihy od kulhánka, půjčila mi je kamarádka před cca deseti lety, říkal jsem si co je to za jméno? Přebal je pěkný, tak to zkusím :-) Výsledkem bylo, že jsem Kulhánkovi úplně propadl a vášnivě hltal vše, co jsem od něj sehnal, až jsem přečetl úplně vše. Nelze doporučit nejlepší knihu od Kulhánka, nejlepší je vše! Potažmo Kulhánek.

Kříže Kříže Jiří Kulhánek

Přečetl jsem vše od Kulhánka a nechce se mi psát koment ke každé knize zvlášť, tím spíš, že by byl veskrze stejný: nejen vynikající čitelnost a spád, ale i zajímavý děj, nečekané zvraty a sranda. Ve srovnání s jinými autory nemůžu jinak, než všem jeho knihám, povídkám i fejetonům dát plný počet, není z jeho tvorby nic, co by si zasloužilo o hvězdu méně. Jen by snad mohl tvořit více a častěji umožnit přetisky a dotisky, některé jeho knihy už čtu počtvrté.

Hardcore Hardcore Jiří Kulhánek

Přečetl jsem vše od Kulhánka a nechce se mi psát koment ke každé knize zvlášť, tím spíš, že by byl veskrze stejný: nejen vynikající čitelnost a spád, ale i zajímavý děj, nečekané zvraty a sranda. Ve srovnání s jinými autory nemůžu jinak, než všem jeho knihám, povídkám i fejetonům dát plný počet, není z jeho tvorby nic, co by si zasloužilo o hvězdu méně. Jen by snad mohl tvořit více a častěji umožnit přetisky a dotisky, některé jeho knihy už čtu potřetí.

Bílý klaun Bílý klaun Lenka Procházková

Zaujala mě část, kde autorka píše o Josefu II a jak se postavil proti církvím, že za ním přijel sám papež "mu domluvit", Josef II ho hostil dva měsíce, ale neustoupil ani o píď. Za mě borec. První prokazatelný sekularista.

Nejen, že jsme církvím neměli v restitucích "vracet" vůbec nic, ale ještě bych církve zakázal. Myslím to vážně. K ničemu dobrému nejsou. Věřící, ač s jejich vírou nesympatizuji, přece pro svou víru církve nepotřebují, nebo ano? Určitě ne.

Knih, jako je tato, tj. knih, které poukazují na nenažranost a nesmyslnost církví, není nikdy dost.

Kritiky církví není taky nikdy dost a že Procházková byla postupně vytlačena z veřejné sféry jen dokazuje, jaký toxický vliv i v naší poměrně ateistické zemi církve stále mají. Je to odporné a skutečně bych církve zakázal. Úplně a kompletně.

28.08.2024 5 z 5

První miliarda je nejtěžší! První miliarda je nejtěžší! Honza Z Inizia (p)

Ale, máme tu nového Pavla Říhu :)
Další "get rich quick scheme" kniha cílená na naivní, nezkušené a nevzdělané jedince, kteří jsou ochotni za tenhle, v různých obdobách tisíckrát recyklovaný podvod, platit.

Fenomén vznikl už před témeř sto lety v americe a je jednoduchý: podívejte se, jak jsem bohatý, za nějaký zanedbatelný peníz Vám prozradím, jak jsem to udělal.
Nějaký blbec, který na to skočí, se vždycky najde.
Jo, a peníze nevracím.
Po kurzu/knize pořád nejste bohatí? tak to děláte něco špatně.

Celá kniha i činnost autora by se dala nazvat "Jak z blbců vyrazit prachy za každou cenu".

Těm chytřejším čtenářům rychle dojde, že návody v knize cílí hlavně na ty méně chytré a vlastně že na samotného čtenáře jsou aplikovány ty samé postupy. Ti bezpáteřní a bezskrupulózní jsou nadšení a hned jdou nové podfuky a manipulace na zákazníka vyzkoušet.

Takových vydřiduchů profitujících z lidské hlouposti a nenažranosti, běhají po světě mraky. Zvláště v angličtině takových knih, webů a kurzů najdete stovky až tisíce. Je to důkaz, že spousta lidí prostě není schopna kritického myšlení a skočí na kdejaký naleštěný blábol.

19.08.2024 odpad!

Pohlazení pro duši Pohlazení pro duši Miroslav Hrabica

Rozvojová literatura, která nic nerozvíjí. Všeobecné pozitivní a pseudomorální plky, jaké najdete na každém rohu. Pouze povrchní a okrajové "učitelské" úvahy, jací bychom mohli být dobří. Ačkoliv zde nejsou obvyklé autorovy neskrývané náboženské iluze, jsou z textu cítit jako když i přes parfém cítíte nedaleký vepřín..

08.08.2024 odpad!

Cesta ke štěstí Cesta ke štěstí L. Ron Hubbard

Skutečně si myslíte, že Vám pseudověda sci-fi autora může pomoct?

S Hubbardem se rozvedly (postupně) všechny čtyři jeho manželky, všechny se shodují, že Hubbard byl zlý člověk, nekonečně sebestředný, bezohledný, manipulativní a majetnický. Nedokončil pro špatné známky vysokou školu, ale tvrdil o sobě, že je špičkový odborník na několik oborů. Dianetika je kompletně z prstu vycucaná pseudověda konstruovaná k oblbnutí naivních jedinců, neschopných kritického myšlení a je to vstupní brána do zločinecké sekty, kterou vytvořil, s názvem scientologická církev.

Po čtvrtém rozvodu byl už starší, bez peněz a v osobní krizi. Tehdy založil scientologickou církev a stal se jejím nejvyšším skoro bohem a taky se tak choval. Na stará kolena mu úplně ruplo v bedně. Před smrtí měl přes sto tisíc idi.., pardon, následovníků, kteří se neváhali zadlužit, aby mu mohli dát co nejvíc peněz.

Jestli jste se nechali zmanipulovat jeho pseudovědeckými, z prstu vycucanými teoriemi, tak si dejte pozor, scientologická církev na Vás čeká. Mají zavedené a osvědčené, z počátku nenápadné postupy, jak Vám vymýt mozek, pohltit Vás, ovládnout a využít. Peníze, úkoly a než se nadějete, vaše osobnost (pokud jste nějakou někdy měli) je pryč a místo ní je bezbřehá poslušnost a oddanost scientologické církvi.

08.08.2024 odpad!

Slepý hodinář Slepý hodinář Richard Dawkins

Takže nás nestvořil bůh se vším zvířectvem v jednom týdnu před čtyřmi tisíci lety na ploché zemi? To je mi ale překvapení!
Výborná kniha o evoluci a vývoji druhů vůbec a i když kniha není primárně o tom, tak nám může i pomoct chápat náboženství tak jak skutečně jsou, a to přeceňované přežité mytologie, kterým lidi stále věří i dnes jen proto, že srovnat se s vlastní konečností je obtížné.

12.07.2024 5 z 5

Bible Bible Jan Graubner

K jakékoliv náboženské knize se hodí citát Charlese Bukowského: "Vyvarujte se těch, kdo neustále hledají dav, neboť sami nejsou nic."
A doplnil bych ze své hlavy: přemýšlejte sami za sebe a nebojte se kritického myšlení, je to správný způsob, jak se nenechat zmanipulovat kdejakým naleštěným blábolem.

10.07.2024 odpad!

Bůh jako psychický virus Bůh jako psychický virus Petr Bakalář

Kniha vysvětluje, proč jsou věřící tak hákliví na kritiku náboženství nebo bible. Poukazuje na vnitřní rozpor, ve kterém se perou logické úvahy s neochvějností víry.

Na světě je přece tolik bohů.. Ne! V jednoho boha věřiti budeš!
Pro existenci boha přece není žádný důkaz.. NE! Všechno je boží plán, případně boží test, jestli je tvá víra pevná.
Atd. Pak se není čemu divit, že takový věřící při každém popíchnutí vyletí jako čert z krabičky.

Možná z knihy vyznívá trocha pohrdání věřícími, nicméně pokud někdo věří, že v bibli je pravda, že svět stvořila všemocná bytost za šest dní a že všechny ty krásné odměny dostaneme po smrti a ještě takovéto myšlenky prezentuje veřejně, s kritikou musí počítat. Spíš jsem překvapen, že dnes nejsou věřící vystaveni neskrývanému výsměchu.

Bohužel ti nejhlasitější věřící mají většinou nejméně argumentů a jsou to přesně ti, o kterých je tato kniha. Neschopni diskuze, pouze opakují "kniha knih" nebo "boží plán" jako nějakou mantru a s trochou nadsázky si strčí prsty do uší a ty svoje mantry opakují nahlas a pořád dokola kdykoliv se někdo pokusí logickou argumentací vyvrátit tu jejich přeceňovanou mytologii.

25.06.2024 5 z 5

Lži o Bohu, kterým věříme Lži o Bohu, kterým věříme Wm. Paul Young (p)

Člověk, který aktivně propaguje boha, ale kritizuje církve, je označován za kacíře a církvím je trnem v oku více, než jiní, ateističtí autoři, kteří kritizují náboženství jako celek, ale o církve se "otírají" spíše méně. Poněkud patologické, ne?

Některé (mnohé) části jsem přeskakoval, protože autor se snaží o logické úvahy a správně kritizuje církve, ale v logické úvaze se bojí jít dál, protože to by roztrhalo jeho víru. Pořád se tak nějak motá na hraně a úvahy nedotahuje.
Takže církve jsou mocenské hnutí bigotních mužů, ale bůh je skutečný?
Církve upravují pohled lidí na boha, aby více vyhovoval manipulativním potřebám církví, ale bůh je skutečný a všechny nás bezpodmínečně miluje? Ať se jde autor podívat na dětskou onkologii.

Abych to zkrátil, autor kritizuje vnímání boha na základě interpretace bible a církví a snaží se vysvětlit, že bůh je úplně jiný, lepší a věřit v něj je skvělá věc.

Přál bych si, aby autor své úvahy dotáhl do konce, pak by kniha vypadala úplně jinak, spíše by se blížila Božímu bludu od Dawkinse.

25.06.2024 odpad!

Křesťanství a ateismus úplně jinak Křesťanství a ateismus úplně jinak Dinesh D'Souza

Pokud bych měl pocit z knihy shrnout do jedné věty, pak bych použil citát Christophera Hitchense: "Také jsem byl věřící, ale pak jsem začal přemýšlet.."

D'Souza se dost ztrácí v argumentačních smyčkách, vyjádření postrádají smysl a pokusy o logickou implementaci z "druhé strany" jsou vyloženě ubohé. Celé to je nějaké zmatené a chybí tomu struktura i zázemí.

Knihu bych bez ostychu označil jako jasný argumentační faul..

Pokud knihu srovnám s Božím bludem, tak Dawkins podal o 100% lepší výkon. Jeho argumenty mají hlavu a patu, logiku a většinou je lze, přinejmenším logickou analýzou, prokázat.

D'Souza pronáší vlastní, snadno vyvratitelné názory a spekulace, část z toho jsou očividné nesmysly a dokonce lži (z těch nejhorších například, že nejnovější vědecké výzkumy prokazují existenci "božské bytosti", nebo ž za války a masakry může ateismus, což je obojí samozřejmě strašná kravina).
Často se opakuje a čtenář může často vidět, jak autor ztrácí nit a myšlenkový vlak často vjede na slepou kolej, kterou však plnou rychlostí projede a pak drncá po poli. Silná motivace prokázat svoji "pravdu" sice tlačí vlak dál, ale ten jen rozrývá hlínu a nesměřuje k jasnému cíli. Jede jen, aby jel.

Asi bych souhlasil s tvrzením, že z některých ateistických knih vyzařuje pohrdání věřícími, nicméně v této knize je cítit vyloženě autorova nenávist k nevěřícím a ke komukoliv, kdo by si dovolil zpochybňovat božskou autoritu a svatý úděl věřících.

D'Souza strašně strašně moc chce oplatit vědecky uvažujícím ateistům stejnou mincí, ale nedokáže se smířit s faktem, že to nejde.
Víra jsou hlavně emoce a definice víry je přání. Věřící si přeje, aby to tak bylo. Kdokoliv se pokusí tohle ospravedlnit logikou, jen se do toho zamotá. D'Souza není výjimkou.

Samozřejmě, že se to věřícím může líbit. Pokud by na svou víru striktně aplikovali logiku, pravděpodobně by nebyli věřící.

17.06.2024 odpad!

Kletba Vikingova hrobu Kletba Vikingova hrobu Farley Mowat

Někdo řeší počínající krizi středního věku milenkou a červeným sporťákem. Já, protože o milenku nestojím a červený sporťák je takové klišé, že bych se za něj musel stydět (potažmo jakýkoliv sporťák je trapný..), tak řeším počínající krizi středního věku návratem ke kořenům, to v praxi znamená, že čtu knihy svého dětství a dospívání a vracím se k zálibám té doby, například geologii a paleontologii (aka sběr šutrů). Právě knihy jako Kletba vikingova hrobu drnkají na tu správnou strunu ten správný akord, který teď chci slyšet.

10.05.2024 5 z 5

Společenstvo Prstenu Společenstvo Prstenu J. R. R. Tolkien

Pán prstenů je táááák strašně roztahaný na úkor čtivosti, až je mi překvapením tak vysoké hodnocení. Coby odkojenec sci-fi fantasy literaturou těch nejlepších autorů jsem zvyklý na kulervoucí spád, suché hlášky a vysokou čtivost, což mi Pán prstenů nenabízí. Pro přebytek nudy odkládám na neurčito .

11.04.2024

Moje frnda Moje frnda Věra Dumková

Vždycky mě fascinovalo, že se vžilo grafické znázornění kosočtverce. Přitom je to jen taková šipka dolů. Aspoň já osobně jsem tam kosočtverec nikdy neviděl..

03.04.2024

Staň se mistrem vyjednávání Staň se mistrem vyjednávání Alexandra Carter

Velká kouřící kupa hnoje. Ze všech pracovně-seberozvojových knih, které mi prošly rukama, je tato druhá v pořadí nejzbytečnější a nejbezobsažnější (horší je už jen z nuly na milion, ale to je vyloženě podvod). Pokusy o psychologii, ale žádné vyjednávání. Potřeba vyjednávat vzniká z potřeby dosažení nějakého cíle nebo aspoň kompromisu. Pak je dobrá analýza potřeb a motivů "protivníka", trocha zdravé manipulace neuškodí. Ale ne, tato kniha Vas nabádá převážně k sebeanalýze a sebepoznání. Možná je v knize i něco užitečného, ale je to zahrabáno pod tak tlustou vrstvou hnoje, že se k tomu dostanete jen těžko.

27.02.2024 odpad!

Zapomenuté dovednosti pro přežití v přírodě Zapomenuté dovednosti pro přežití v přírodě John Plant

Tak dlouho jsem zvažoval koupi anglického originálu knihy mého oblíbeného youtube kanálisty, až vyšla v češtině a v zápětí jsem ji dostal od všímavé manželky. V knize se sice nedozvíme o moc víc, než je ve videích, nicméně některé detaily, ve videích nezmíněné (protože se tam nemluví), jsou docela důležité a je lepší prolistovat knihu než se proklikávat hodiny videí. Takže za mě super kniha a hodnotný kousek do mé tábornické/bushcraft/survival knihovny. Co jediné bych knize snad mohl vytknout, je malý rozsah. Autor mohl ještě s vydáním počkat, až bude mít víc obsahu, tj. více ověřených technologií a návodů.

28.11.2023 5 z 5

Klan Rudé lišky Klan Rudé lišky John Flanagan

Všech předchozích 12 knih jsem hodnotil maximálním počtem hvězd, slovy procent bych žádnou z nich nezařadil pod osmdesát procent. Kniha třínáctá je tak první, která ode mě dostala "jen" čtyři hvězdy. Proč? jednak je to témeř úplnou absencí Willa, pak je to možná i jiným překladem (ano, u této knihy se změnil překladatel a tím trochu i styl) a hlavně i poněkud protaženým dějem. Je vidět, že autor už se vyčerpal a je zde až příliš "náhod".

08.11.2023 4 z 5

Císař Nihon-džinu Císař Nihon-džinu John Flanagan

Japonské reálie oživily sérii a tedy i desátý díl hodnotím velice čtivě a spádně. Hlavní hrdinové působí stále stejně hrdinně a naivně, ve světě hraničáře stále neexistuje sex a děj má stále maximálně dvě linie pro maximální přehled a udržení spádu. Odkládám desátý a chytám jedenáctý.

02.10.2023 5 z 5