WEIL WEIL komentáře u knih

Obrazy z dějin národa českého Obrazy z dějin národa českého Vladislav Vančura

Psáno krásným jazykem, ale jen ten by nestačil, takže hlavní je opět skvělé vypravování.

"Luk královny Dorotky", to je další skvělý film, který by nevznikl nebýt předlohy od V. Vančury.

Nový špalíček českých pohádek Nový špalíček českých pohádek Otakar Chaloupka

I ten nejnáročnější či nejméně náročný čtenář si musí v tomhle špalíčku pohádek vybrat tu svou.
A pokud ne, tak už nevím co by lidi chtěli víc.

Markéta Lazarová Markéta Lazarová Vladislav Vančura

Markéta Lazarová patří mezi nejlepší Vláčilovi filmy, ale nevznikl by nebýt tohoto půvabného vypravování od V. Vančury.

Kubula a Kuba Kubikula Kubula a Kuba Kubikula Vladislav Vančura

Četl jsem si to jako dítě, ale nějak mě to nebralo. A tehdy mi bylo jedno kdo to napsal. takže buď mě to zaujalo či ne. A tohle moc ne.

Pohádka máje Pohádka máje Vilém Mrštík

Student nezdárný a prosté leč čiperné děvče z hor. To je tedy kombinace.

11.08.2011

Rok na vsi, 2 svazek, Jaro a léto Rok na vsi, 2 svazek, Jaro a léto Vilém Mrštík

Druhý díl kroniky jedné vesnice - jaro a léto. Co vše se tam odehrálo? Často se tato kniha i přepracovává pro divadlo, tedy bývá přepisována i do divadelní hry.

Rok na vsi Rok na vsi Vilém Mrštík

Podzim a zima na venkově. Mapování chodu jednoho roku na běžné vesnici těch časů.

11.08.2011

Obě knihy jsou mistrným záznamem o lidech, co se dostali n afrontu, prožili si tam své válečné trauma, ale po návratu je čeká další, někdy i těžší.

Víkend uprostřed týdne Víkend uprostřed týdne Jan Otčenášek

Neměl jsem to štěstí se jít na tuhle divadelní hru podívat.

Když v ráji pršelo Když v ráji pršelo Jan Otčenášek

Jak se chytit v životě, když už žije člověk s někým? Zkusit to nejlépe někde na Šumavě.

Kluci z Ořeší Kluci z Ořeší Jan Otčenášek

Kdo si tu knihu nepřečtl jako dítě, tak už se k ní sotva bude v dospělejším věku bezdůvodně vracet.

Romeo, Julie a tma Romeo, Julie a tma Jan Otčenášek

Asi nejčtenější kniha od Otčenáška, vyšla i poměrně nedávno. Číst se dá, ale jeho postavy mi nejsou moc blízké.

Kulhavý Orfeus Kulhavý Orfeus Jan Otčenášek

Epická linie je v románě dána sledováním osudů několika maturantů nasazených do letecké továrny za Prahou, a hledajících každý sám svou cestu za naplněním svého života.

Plným krokem Plným krokem Jan Otčenášek

Kniha budovatelská, hledání nového typu člověka, který by vedl kolektivizaci i na lokální úrovni.

Občan Brych Občan Brych Jan Otčenášek

Kniha je to rozsáhlá, touha najít hrdinu pro novou dobu je zjevně přimalovaná.

11.08.2011 3 z 5

Golet v údolí Golet v údolí Ivan Olbracht (p)

Film je velmi dobrý, kniha ještě lepší.

11.08.2011 3 z 5

O zlých samotářích O zlých samotářích Ivan Olbracht (p)

Tři povídky o smutných lidských duších.
Životem byli vehnáni do boje o holé živobytí, takže jim nezbylo, než se uchýlit k protizákonnému jednání.

11.08.2011

Podivné přátelství herce Jesenia Podivné přátelství herce Jesenia Ivan Olbracht (p)

Psychologické dílo, kde je líčen život pražského umělce Jesenia, který je zásadový, pracovitý, vyrovnaný, ale bez talentu, zatímco jeho konkurent herec Veselý je lehkomyslný, ale nadaný a vše, na co sáhne, se mu daří. Jesenia velice trápí, že i přesto, že se velice snaží, nemá úspěch, protože mu chybí talent.

Kolika lidem dneska chybí talent, ale umí se prodat lépe, než ti talentovaní.
Jistěže je třeba vidět tuhle práci autora v dobových souvislostech.

11.08.2011 4 z 5

Zamřížované zrcadlo Zamřížované zrcadlo Ivan Olbracht (p)

Kdo se chce dovědět o I. Olbrachtovi víc, ten neopomene nahlédnout do této knihy.

11.08.2011

Nikola Šuhaj loupežník Nikola Šuhaj loupežník Ivan Olbracht (p)

Krásný příběh o statečném muži, bývalém vojákovi.