Wladimirski Wladimirski komentáře u knih

Tak jsem to konečně dočetl. Po všech dílech přemyslovské epopeje a dobrém prvním díle husitské epopeje jsem ze druhého dílu lehce zklamán.
Líbilo se mi navázání na první díl, nenásilné připomenutí děje a postav předchozího dílu, kladně vnímám i srozumitelný vypravěčský jazyk, ale tento díl brzy ztratil poutavost. Vývoj událostí i osudů postav je velmi plochý, jednotvárný, mnohdy až nudný.
Promarnil šanci vypjaté atmosféry doby, kterou na čtenáře nepřenesl.
Nejsem žádný puritán, ale množství slov "suknice, zadnice, pomilovat" bylo přeci jen moc, no a v závěru to vypadalo, že většina žen tehdejší doby byly nymfomanky. Hlavní témata a události dané doby byla upozaděna, jejich potenciál nebyl využit.
Hlavní myšlence epopeje, jak ji vnímám, to hodně uškodilo. V knihovně mám všechny díly HE, takže do dalšího dílu se určitě pustím, jen doufám, že se vrátí na úroveň přemyslovské epopeje.

01.12.2020 3 z 5

Vyhnání Gerty Schnirch Vyhnání Gerty Schnirch Kateřina Tučková

První část knihy byla na více než maximálních 5 hvězdiček. Silné a těžké téma, velice dobře autorsky uchopené, na příběhu Gerty velmi věrně a přesvědčivě popsalo situaci a osudy lidí při odsunu Němců. Od čtení se nedalo odtrhnout, mrazilo v kostech. S vývojem příběhu ale klesala záživnost, náboj a poutavost toho, jak byly další události předkládány. Začaly mi vadit časové posuny a změny osob, z jejichž pohledu se kniha vypráví. Začalo se objevovat příliš mnoho nepodstatných popisů, které odváděly od tématu. 4 strany popisující dojení krav v JZD a podobné odváděly pozornost a soustředěnost a tak mnohdy zastínily vnímání finalizace osudů některých z mnoha postav. Kniha měla mít minimálně o 100 stran méně. Ale i tak si 4 hvězdičky zaslouží a k přečtení doporučuji.

31.10.2020 4 z 5

Velmi silný příběh podněcující hluboká zamyšlení. Nastoluje mnoho podstatných témat, ne vždy jsou rozvinuta, jak by mohla, ale přesto ve srovnání s přínosem jiných knih, s dojmy, které ve mě zanechaly, je 5* adekvátním hodnocením. Ke knize mne přivedla čtenářská výzva 2020 a díky za to!

21.10.2020 5 z 5

Lovec zločinců Lovec zločinců C. S. Quinn

Příjemně čtivá kniha, nekomplikovaný příběh odvíjející se pod zástěrkou temného prostředí morem zasaženého Londýna. Občas trochu naivní sled událostí, náhodných, ale pro pokračování příběhu nutných nečekaných setkání. Americky sladký konec. Dobrá oddychovka, která mozek nezaměstná, ale naopak mu dá odpočinout.

17.10.2020 3 z 5

My, utonulí My, utonulí Carsten Jensen

Skvělá, výborně psaná kniha. Historický, dobrodružný román, který na osudech a příbězích nejen rodáků dánského přístavního města Marstalu popisuje 100 let vývoje a proměny nejen dánského námořnictví, života námořníků a jejich (osamělých) rodin. Příběhy plachetnic, zámořských plaveb, exotických destinací, lidských zkušeností a zážitků, přes ekonomické důsledky vývoje rejdařství a námořní dopravy s příchodem parníků až po první a druhou světovou válku, lidské utrpení, návraty, shledání a odpuštění. Výborný vypravěčský styl, bohatý jazyk, poutavě psané. Oči letí nad stránkami. Kniha ve mně zanechala hluboký dojem a vzbudila mnoho emocí. Škoda že od autora nejsou v češtině vydány další knihy. Řadím na svoji VIP poličku.

13.10.2020 5 z 5

Ostré předměty Ostré předměty Gillian Flynn

Poslední třetina knihy se skvělým závěrem byla fajn, ale předchozí vývoj příběhu po zdařilé zápletce nebyl tak zajímavý, jak napovídala anotace. Nedůležité popisy mnoha postav narušovaly napětí dějové linky. Průměrné čtení.

28.09.2020 3 z 5

Čarostřelec Čarostřelec Jan Horníček

Neotřelé téma, zápletka, prostředí i rozuzlení. Poměrně bohatý jazyk. Ale první polovina detektivního příběhu nevzbudila ten správný náboj a napětí, druhá polovina a závěr už byly lepší. Pěkná oddychovka ale na opakování to není.

20.09.2020 4 z 5

O myších a lidech O myších a lidech John Steinbeck

Kniha vzbuzující silné emoce. Velké téma, podněcující, příběh vykreslující lidské povahy, osudy, sociální vazby, přátelství i lidské limity, přitom velmi přirozeně čtivé. Zanechala ve mě hluboký dojem a v myšlenkách se k ní vracím. Přečteno díky čtenářské výzvě, díky za ní. Jdu pátrat po dalších knihách Johna Steinbecka!

17.09.2020 5 z 5

Na okraji temna Na okraji temna Olin Jurman

První část knihy vypadala na 4*. Poměrně pragmaticky zahájený špionážní příběh, ve kterém chvíli trvalo si ujasnit, kdo je kdo a o co jde. Další část, kdy postava Racka zpestřovala děj sexuálními výstřelky, už byla slabší a závěr, kde autor zčista jasna změnil styl psaní do rádoby humorna a vtipna, byla až trapná. Výsledné dvě hvězdičky jsou pro knížku oslavující úspěchy komunistické rozvědky více než dost. Dávám je spíše za potvrzení mého názoru na danou dobu. Po dalších knihách autora pátrat nebudu...

16.09.2020 2 z 5

Pravda, nebo lež Pravda, nebo lež Colleen Hoover

Podle předchozích komentářů bylo moje očekávání vyšší, než následný požitek z četby. Prvotní zápletka vypadala na zajímavý příběh, ale následující vývoj nebyl nijak zvlášť napínavý a poutavý, zdál se dost předvídatelný. Závěr se sice otáčí jinak, ale nijak přesvědčivě. Knihy hodnotím především podle dojmu, jaký ve mě zanechaly, zda mne podněcují k přemýšlení nebo vracení se k ději, inspirují k dalšímu čtení od autora či tématu. To v tomto případě nedá víc než 2*.

08.09.2020 2 z 5

Jednoduše skvělé! Zapracování historických událostí do románového příběhu s osudy členů rodových linií je velmi čtivé, poutavé a poučné. Oči letí nad stránkami a kniha se těžko odkládá. Na mnoha místech mne přimněla se zastavit, zamyslet a dohledat si i další informace. Zajímavá je i předzvěst ke každému roku podávaná formou rozhovoru 2 bratranců, katolíka a kališníka, kteří knihu předkládají jako práci na rodové kronice. V knihovně mám celou sérii, takže se těším na pokračování.

02.08.2020 5 z 5

Král básník Václav II. Král básník Václav II. Vlastimil Vondruška

I čtvrtý díl Přemyslovské epopeje je úchvatným dílem a věrným obrazem dané doby. Historická fakta úžasně zapracovaná do poutavého příběhu. Poučné, přínosné i zábavné. Jen škoda, že tolik informací nedokážu v hlavě udržet :-(.
Těším se na Husitskou epopej, kterou mám již připravenou v knihovně!

27.07.2020 5 z 5

Kydd Kydd Julian Stockwin

Pěkný a čtivý historický dobrodružný román. Příběh parukáře Kydda násilím naverbovaného do válečného loďstva, který ale přijme svůj nový osud. Zábavné oddychové i napínavé čtení, které lehce vtáhne do děje. Kniha sice nepřináší žadný faktografický význam ani neodkazuje na historické události, ale jako fiktivní příběh vyznívá skvěle. Druhý díl Artemis už mám ve frontě.

24.06.2020 4 z 5

Městečko Pines Městečko Pines Blake Crouch

Váhám mezi 3* a 4*. Sci-fi není mým oblíbeným žánrem, ale kniha měla spád, napětí, ani jedna nudná stránka, takže jsem se začetl a zajímalo mne, jak se to vyvine, co za tím příběhem stojí. Čekal jsem ledaco, ale ekologický závěr mne překvapil, ve smyslu udivil. To nic moc. Ale jelikož jsem od této knihy žádný hlubší smyl nečekal, jen zábavu na pár hodin čtení, hodnotím pozitivně 3,5*

21.06.2020 4 z 5

Smrt je mým řemeslem Smrt je mým řemeslem Robert Merle

Románový dokument podle skutečné události předkládá životní příběh nacistické zrůdy Rudolfa Hosse, který má na svědomí vyhlazení téměř 3 milionů židů za 2. světové války.
Přehledně a jasně je popsáno, jak se rodí zlo, jak se člověk přetváří ve lhostejného, alibistického a bezcitného netvora, pro kterého lidé přestali být lidmi, ale stali se "jednotkami". Nesnadné dětství ani německá bída po prohrané 1.světové válce nemohou být omluvou pro takové jednání. Děsivé čtení, které však není možno odložit a zapomenout.

15.06.2020 5 z 5

Nájezdy synů Nájezdy synů Lasse Holm

Druhý díl trilogie Vikingové se mi líbil více než ten první. Příběh založený na skutečných událostech mi přišel daleko přehlednější, přímější a poutavější než díl první. Vypravěčský styl je dobrý, kolikrát mne vtáhl do děje tak, že jsem těm severským bastardům dokonce fandil, než jsem se na chvíli zastavil a srovnal si to v hlavě. Pěkná sonda do dané doby a dobrý historicko-dobrodružný román. Třetí díl určitě přečtu :-)

12.06.2020 4 z 5

První láska, poslední pomazání První láska, poslední pomazání Ian McEwan

Překvapující až šokující příběhy to skutečně jsou. Mám s hodnocením ale trochu problém. Neoslovil mne smysl těch příběhů. Je to sonda do duší zvrácených či úchylných lidí? Co nám to ale chce říci? Že takoví jsou? Máme je nějak soudit či se jim stranit? Kniha ve mně zanechala spíše otazníky než nějaký závěr či dojem.

02.06.2020 3 z 5

Klíč k Rebece Klíč k Rebece Ken Follett

Ken Follett opět nezklamal. Pěkný špionážní thriller z druhé světové války odehrávající se v Egyptě, který mi přinesl i nové poznatky o pohledu egypťanů na Němce a spojence. Příběh má napětí, dynamický vývoj, velmi srozumitelně a přirozeně se čte.

25.05.2020 5 z 5

Agonie smrti Agonie smrti Bernhard Aichner

Třetí díl serie Funebračka, výrazně lepší než díl druhý. Skvělý vypravěčský styl, dynamické kapitolové členění, četlo se velmi lehce. Příběh je poutavý od začátku do konce, plný zvratů i přiměřeného napětí. Blumová alias Mullerová neustále překvapuje. Děj není nijak tajemně komplikovaný, ve kterém by se čtenář ztrácel. Vše je jasné, zřejmé, takže příjemná oddechovka. Pokud bude další díl, určitě skončí v mojí knihovně!

16.05.2020 5 z 5

Inferno Inferno Dan Brown

Od Dana Browna jsem četl Digitální pevnost a ta měla zápletku, gradující napětí,dynamiku. Inferno mi proti tomu přišlo příliš rozvleklé, s pasážemi "o ničem", děj se nikam nevyvíjel, jakoby stále přešlapoval na místě. Velmi podrobně se popisují dějiny, postavy, události a artefakty Itálie, zejména pak Florencie, ale toho je tam na thriller příliš.
Hlavní hrdina Robert Langdon je tak trochu James Bond + Indiana Jones + Wikipedia, zkrátka směšně neuvěřitelná postava. Pro mne je kniha velkým zklamáním.

02.05.2020 2 z 5