ZuzanaZ83 ZuzanaZ83 komentáře u knih

Žárlivost a jiné povídky Žárlivost a jiné povídky Jo Nesbø

Nejsem úplně povídková, ale Nesbø je pro mě skoro povinnost.
Každopádně se mi styl povídek vlastně líbil, nechybělo napětí, nadhled i humor.
Já jsem spokojená.

18.01.2023 4 z 5

Ted Bundy, vrah po mém boku Ted Bundy, vrah po mém boku Ann Rule

Obsáhlá kniha z pera Ann, která Teda poznala na krizové lince.
Autorka popisuje vztah s ním, jejich přátelství a následné zjištění, že její kamarád je vrah.
True Crime příběh, ve kterém čtenář zjistí, jak produktivní Ted byl.

18.01.2023 5 z 5

Ultimátum Ultimátum T. J. Newman

Moc dobrý thriller. Autorka vypráví příběh, v němž je pilot Bill postaven před rozhodnutí, zda obětuje letadlo se 149 lidmi na palubě, nebo svou ženu a dvě děti.
Také popisuje dění na palubě, jednání palubního personálu i cestujících.
Zároveň jeden z policistů na zemi je synovcem letušky Jo na palubě.
Kniha se moc dobře čte. Za mě velká spokojenost i doporučení.

11.01.2023 5 z 5

Velmi dobře vedený a napsaný rozhovor s jedním z nejzajímavějších policistů u nás.
Kniha se v jednotlivých částech věnuje jednotlivým součástem vyšetřování, obětem, pachatelům, rodinám obou z nich, ale i novinářům, advokátům a samotným vyšetřovatelům.
Nadhled, ironie, citlivost i humor člověka, který viděl to, co my "normální" často ani nechceme.
Práce pana Moravce opět na jedničku.

09.01.2023 5 z 5

Cizí královna Cizí královna Rebecca Gablé

Opět super čtení. Příběh má spád, čtenář se leccos dozví. Je tam všechno - brutalita, láska, války, přátelství, ctnosti i nectnosti.
Rozhodně doporučuju.

07.01.2023 4 z 5

Důmyslný rytíř don Quijote de la Mancha I. Důmyslný rytíř don Quijote de la Mancha I. Miguel de Cervantes y Saavedra

Rytířský román o sedlákovi, který miluje příběhy a knihy o hrdinnných rytířích. Rozhodne se stát se jedním z nich. Přemluví Sanchu Panzu, aby se stal jeho pobočníkem. Don Quijote vidí protivníky a důvody k chrabrému boji ve všem a ve všech, což mu přináší spoustu ran.
Kniha je parodií na hrdiny a rytíře. Styl je pak také velmi vzletný a rozevlátý.

02.01.2023 3 z 5

Jak se dělá zoo Jak se dělá zoo Petr Fejk

Moc pěkně popsaná práce v ZOO Praha, od převzetí panem Fejkem, až po jeho odchod. Dost syrový popis přístupu k instituci ze strany města i původních zaměstnanců. Nicméně nemám důvod tomu nevěřit.
Samozřejmě se v knize objeví i část věnovaná povodni a děsné reakce lidí po nich.
Dojemné, tvrdé a reálné vyprávění zevnitř tak moc oblíbené instituce.
Pan Fejk je původní profesí češtinář, což je na stylu vyprávění opravdu vidět a kniha se tak čte moc dobře.

01.01.2023 5 z 5

Kroky vraha Kroky vraha Michaela Klevisová

Opět velmi dobrá česká detektivka. Paní Klevisová prostě umí. Zase pár podezřelých, ale žádné pohnutky za roh, nic nereálného.
Zároveň kniha pracuje i s osobními příběhy zúčastněných.
Poslouchala jsem jako audioknihu a i tohle zpracování mi prostě sedí.

31.12.2022 4 z 5

Vlku zaslíbená Vlku zaslíbená Hannah Whitten

Tohle mi úplně nesedlo. Myšlenka zajímavá, ale většinu knihy jsem se vlastně trápila, děj je tak ve třetině knihy. Kdyby měla 250 stránek, přišlo by mi to zajímavější a méně zbytečně rozvleklé.

30.12.2022 2 z 5

Mrtvý na pláži Mrtvý na pláži Anna Johannsen

Policistka Lena má odhalit vraha muže, který byl nalezen na pláži ostrova, kde Lena dříve žila. Spolu s policistou Johannem vytvoří dobrý pár a zjišťují, co se za smrtí ředitele dětského domova skrývá.

Trochu rozvleklé, předvídatelné, ale čte se rychle.

25.12.2022 3 z 5

Doktor Šebek není spisovatel, sám se označuje za zapisovatele. Jeho kniha se tak čte trochu jinak, než jak jsme jako čtenáři zvyklí. Občas trochu chaotické přebíhání od myšlenky k myšlence mě nejdříve trochu rozhazovalo, ale brzy mi to takhle přišlo úplně přirozené.
Samotný popis situací v nemocničním zařízení Lékařů bez hranic je velmi působivý.
Baví mě doktorův humor, sebeironie i slovník. K němu i celému projektu Lékařů bez hranic pak cítím obrovský respekt.

22.12.2022 4 z 5

Hlava světa Hlava světa Rebecca Gablé

Rozsáhlý historický román o střetu kultur a náboženství, o válkách, přátelství, lásce, intrikách a nenávisti.
I přes svou objemnost má kniha a děj spád a nutí i k zamyšlení.

20.12.2022 4 z 5

Opravdové zločiny 2 Opravdové zločiny 2 Lucie Bechynková

Podcast znám a některé díly poslouchám opakovaně. Kniha ale obsahuje právě již prezentované příběhy, víceméně slovo od slova tak, jak byly odvyprávěny v podcastu. V knize jsou navíc čtyři rozhovory. Jinak ale pro ty, kdo podcast znají, nepřináší kniha nic nového. Dvojku jsem koupila, protože už mám první díl a věřila jsem, že tady bude něco navíc.... No, do případné trojky už bych nešla.

10.12.2022 2 z 5

Tak to je, tak to bude Tak to je, tak to bude Sharon J. Bolton

Další pecka.
Lacey je po posledním případu na zdravotní dovolené. V okolí se ztrácí chlapci než devíti a jedenácti lety, následně jsou nalezení mrtví. A Lacey je i proti své vůli vtažena do nebezpečného pátrání.
Vtip, chytrost, rychlé tempo. Paráda.

10.12.2022 5 z 5

Knihovna malých zázraků Knihovna malých zázraků Sara Nisha Adams

Milá kniha o tom, jak mohou knihy a v příběhy v nich spojovat lidi, kteří by se jinak nepoznali a nenašli k sobě cestu.
Vyprávění o tom, jak příběhy v knihách mohou pomoci v nejrůznějších životních situacích.
Jemné, milé, příjemné, velmi pěkně a citlivě napsané.

07.12.2022 5 z 5

Teorie podivnosti Teorie podivnosti Pavla Horáková

Moc nevím, jak tohle dílo vnímat. Obsahuje filosofické myšlenky, zároveň je hlavní hrdinka ale dost nesympatická a pro mě málo uvěřitelná, děj se spíš vleče, a do toho záhadný Kaspar.
No nevím, no. Zkusila jsem, ale asi teď nemám to správné rozpoložení, abych dílo ověnčené i cenou Magnesia Litera ocenila i já.

05.12.2022 2 z 5

Byli jsme tu vždycky Byli jsme tu vždycky Filip Titlbach

Moc dobře a čtivě napsaná kniha obsahující rozhovory s různými queer lidmi. O jejich pohledu na svět a pohledu světa na ně.

03.12.2022 5 z 5

Ostrov Ostrov Sigríður Hagalín Björnsdóttir

Zajímavé a čtivé postapo o tom, co se stane, když na Islandu dojde k přerušení veškerého kontaktu se světem mimo ostrov.
Knihu jsem přečetla na základě doporučení a jsem spokojená.

01.12.2022 4 z 5

Panda v nesnázích Panda v nesnázích Markéta Lukášková

Příběh mladé studentky Terezy, která má pigmentové skvrny na očích a musí tak snášet posměch, že je panda.
Zároveň autorka popisuje život a vztah jejích rodičů.
Také se vracíme do minulosti. Tereza v rámci své diplomové práce pročítá deníky Marie, ženy, která v roce 1953 zachránila jejího pradědečka Jaroslava.

Autorka mě zaujala již dříve, všechny její knížky jsou svěží, vtipné i sarkastické, postavy jsou naprosto uvěřitelné a děj skvěle utíká.

28.11.2022 5 z 5

Mé lži Mé lži Heather Gudenkauf

Maggie je policistka. Po 25 letech se objeví bota její zavražděné nejlepší kamarádky Eve a Maggie se rozhodne vyřešit, kdo ji zabil...
Za mě dobrý. Žádné velké psycho, ale to jsem nečekala ani nechtěla. Střídání časových rovin i postav mi přišlo moc fajn.

24.11.2022 4 z 5