Alethea_k Alethea_k komentáře u knih

Drak Drak Jevgenij Lvovič Švarc

Ke knize jsem se dostala pouze díky povinné četbě. A jsem za to velmi ráda. Přečteno hned, je to odpočinkové, člověk se u čtení zasměje, zamyslí, vidí do určité míry nadčasovost charakterů. Je to opravdu více než pohádka ve třech dějstvích.

14.03.2023 4 z 5

Morfium Morfium Michail Bulgakov

Po přečtení Mistra a Markétky, O prospěšnosti alkoholismu a Adama a Evy jsem opravdu příjemně překvapená. Co překvapená, nadšená! Krátké, ale skvělé. Kdyby takovýmto stylem psal vše a neobjevovala se v dosavadních textech převážně kritika režimu, byla bych nadšená ze všeho. Příběh mě vtáhl, nemohla jsem povídku odložit. Doufám, že se mi do rukou dostane ještě něco stejně dobrého.

14.03.2023 5 z 5

Myšlenky pod polštář Myšlenky pod polštář Courtney Peppernell

Po dlouhé době další sbírka moderní poezie, ke které se zcela jistě budu vracet. Je ale pravda, že tento typ poezie čtu zásadně v originále. V okamžiku, kdy se text přeloží do čj, vymizí kouzlo i dle mého určité sdělení. Zkrátka to nevyzní tak dobře. :)

05.03.2023 5 z 5

Verše o krásné dámě Verše o krásné dámě Alexandr Alexandrovič Blok

Ve srovnání s poémou Dvanáct se mi sbírka líbila mnohem více. Nedoporučuji ale číst, dokud není čtenáři známý background.

23.02.2023 4 z 5

Pohádka o caru Saltánovi Pohádka o caru Saltánovi Alexandr Sergejevič Puškin

Pohádka byla krásná a poutavá. Rozhodně lepší než zbytek jeho pohádek z výboru Pohádky a poemy.

17.11.2022 5 z 5

Les Les Alexandr Nikolajevič Ostrovskij

Velmi neobvyklá divadelní hra. Myslím si, že ji na jedno přečtení není možné zcela pochopit a je třeba vyhledat také rozbory nebo odbornou literaturu. Rozhodně nejde prvoplánově jen o příběh, který z toho pochopí každý.

17.11.2022 4 z 5

Mráz, pán krutých krás Mráz, pán krutých krás Nikolaj Alexejevič Někrasov

Ke konci se opravdu jedná o krásnou snovou pohádku. Zatím text vnímám jako nejlepší ruskou poému, kterou jsem kdy četla. Rozhodně si ji přečtu ještě vícekrát. Nutí v některých pasážích k zamyšlení.

28.10.2022 5 z 5

Slovo o pluku Igorově Slovo o pluku Igorově neznámý - neuveden

Vzhledem k předpokládanému stáří textu jsem očekávala katastrofu. Nicméně text se mi poměrně líbil. Nikdo nemůže očekávat druhou Annu Kareninu, avšak poté, co je čtenář obeznámen se základní historií Kyjevské Rusi, si může v klidu Slovo o pluku Igorově přečíst a bude mu dávat relativně smysl.
Za mě takový lepší Křest sv. Vladimíra od Borovského, minimálně mi čtení toto dílo velmi připomínalo.

08.10.2022 5 z 5

Svatá hlava Svatá hlava Hana Lehečková

Při čtení jsem si několikrát říkala, že text je bizár, ale zároveň jsem se od toho nedokázala odtrhnout a přečetla za chvíli.
Časem si čtenář na experimentální formu jakž takž zvykne, ale takové texty stačí jednou za hodně dlouho. Určitě se chci co nejdřív vrhnout i na Poupátka, čtení Svaté hlavy mě bavilo.

07.07.2022 4 z 5

Soukromá tajemství Soukromá tajemství * antologie

Za mě jednoznačně nejlepší povídka Mornštajnové a Dvořákové, povídky Geislerové ve sbírkách vždy dokáží zaujmout.

07.07.2022 4 z 5

Hořící království Hořící království Sally Green

Po podprůměrném druhém dílu jsem od knížky už nečekala vůbec nic. A příjemně mě překvapila! Vůbec nechápu, proč děj autorka rozkouskovala do 3 dílů, protože by bohatě stačil první a poslední.
Děj byl napínavý, čekala jsem, kam se to celé vyvine.
Upřímně, dalo se čekat, že konec se bude muset vyřešit sám od sebe a bude to celé uspěchané, ale jsem i tak spokojená. Svět je za mě originální a originálně to i celé skončilo.
Jen je mi líto, že nevidíme, co se stalo potom a není tu víc princ Zayn. Toho nebudu mít nikdy dost :)

06.07.2022 4 z 5

Je hlína k snědku? Je hlína k snědku? Jakuba Katalpa (p)

Knížku jsem si naslepo půjčila v knihovně, jen proto, že je autorkou Jakuba Katalpa. A rozhodně nelituji přečtení. Kniha mě zaujala od první věty, bylo to poměrně návykové čtení. Některé pasáže byly nudnější, ty ostatní to ale zase pořádně vynahrazovaly. Často jsem si při čtení říkala: COŽE??
Na text jen tak nezapomenu a hodlám od autorky přečíst vše, co jí doposud vyšlo. Už nebudu váhat.

29.01.2022 4 z 5

Vegetariánka Vegetariánka Han Kang

Tak zvláštní knihu jsem snad nikdy nečetla. Dávkovala jsem si ji celé 4 roky! A i po tak dlouhé době jsem si pamatovala, kde jsem skončila a o co jde. Utkví rozhodně člověku v paměti, i když takové texty denně nevyhledávám.

29.01.2022 4 z 5

Srdcerváči. Kniha 2 Srdcerváči. Kniha 2 Alice Oseman

Na odpočinek skvělé. Moc mě to bavilo, uteklo jako voda.

29.01.2022 5 z 5

Straka v říši entropie Straka v říši entropie Markéta Baňková

Nápad, jak podat fyziku jinak asi cením, ale teda provedení silně pokulhávalo. Jako dospělý člověk se znalostí středoškolské fyziky jsem si musela občas někde přečíst to "odbornější" shrnutí, abych pochopila celek. V jiných mi zas přišlo, že ta zvířata jsou tam jen proto, aby zopakovala nějakou poučku vyučujícího.
Příběhy jako takové bizár, nevěděla jsem, jestli se smát, nebo brečet. Fakt za mě ne. A mrzí mě to, protože autorčinu druhou knížku Maličkost jsem četla a byla jsem na střední nadšená. Škoda.

29.01.2022 2 z 5

Cyberpunk Znovuzrození Cyberpunk Znovuzrození Andrzej Ziemiański

Z první třetiny knihy jsem byla nadšená, nemohla jsem odložit. Časem mi ale přišlo, že se tam spousta věcí opakuje nebo děj stojí na místě. Konec se mi zase líbil, sežrala jsem to i s navijákem. Jako celek hodnotím kladně, velice by se mi líbilo filmové zpracování podle této knížky.

28.01.2022 3 z 5

Srdcerváči. Kniha 4 Srdcerváči. Kniha 4 Alice Oseman

Celá série má sestupnou tendenci. První díl byl nejlepší, s díly přibývá vážných témat, což je samozřejmě zajímavé a důležité, je to ovšem zakomponováno na příliš na sílu, chybí tomu lehkost a přirozenost prvního dílu.

01.09.2021 3 z 5

Otrávená Otrávená Jennifer Donnelly

Re-telling na Sněhurku jsem ještě nečetla, za to palec nahoru. Doporučuji číst v okamžiku, kdy chce člověk úplně vypnout, protože začátek byl takový rozpačitý. Střídaly se nudné pasáže s výmysly autorky, kdy jsem si říkala, jestli to není už trochu moc. Ale časem jsem si zvykla, vyprávění se rozjelo a nakonec jsem se do příběhu ponořila. Autorce se dobře podařilo vystihnout atmosféru německé temné pohádky, která je na knize to nejcennější, kromě hodinového stroje místo srdce, samozřejmě :D
Kdybych se na knihu více soustředila, dostane kniha méně hvězdiček.

10.06.2021 4 z 5

Vládci popela Vládci popela Scott Reintgen

Na začátek musím podotknout, že jsem se v knize několikrát sakra spletla. Poprvé, když jsem si naivně nic o knize nezjistila a myslela si, že to bude sci-fi...
Ale tak budiž, fantasy taky dobrý. Po třech kapitolách jsem dostala znova facku od autora. Bylo to psané tak, jak to za normálních okolností nemám ráda. Zkombinoval dostihy, dělení společnosti na "kasty", někdo z hrdinů je prvoplánový rebel a děj se odehrává tak, že to vypadá jako historická středověká fantasy kde pomalu žerou kořínky a zničehonic je tam, jak točí videa a jsou tam poměrně nelogicky moderní technologie...
Po dalších třech kapitolách jsem si říkala: A sakra, to budou nepovedený Hunger games na fénixech....
Ale až na ty technologie to kupodivu jako celek fakt fungovalo! I podivné nadpřirozeno se mi líbilo. Nejuvěřitelnější postavou z masa a kostí je za mě Pippa. Chovala se zcela logicky vzhledem k tomu, jak byla vychovávána, v jakém prostředí se běžně vyskytovala. Hlavně na konci se z ní nestal prvoplánový Mirek Dušín, co spasí svět, takže za to palec nahoru.
Linka Adriana mě až do průběhu dostihu nebavila, bylo to moc prvoplánové. A Imelda? Tuctová postava z každé druhé dnešní YA fantasy, která je mučedník a altruista v jednom, ale přijde tady vhod.
Četlo se to skvěle, i přesto, že jsem měla doopravdy ráda jen jednu postavu, to jako celek fungovalo. Nebyly tam nelogičnosti, prvek s božstvy a fénixy byl pro mě originální. Konec dopadl za mě správně a těším se na další díl, snad vyjde brzo.

09.05.2021 4 z 5

Spát v moři hvězd. Kniha II. Spát v moři hvězd. Kniha II. Christopher Paolini

První díl se mi líbil asi o trošku víc. Ale tento jsem si také nesmírně užívala, protože jsem už věděla, co od toho očekávat. Líbila se mi spousta věcí která se udála od začátku této druhé části, ale konec ve mně způsobil obrovský zmatek. Na jednu stranu mi přišel šíleně překombinovaný a říkala jsem si: Co to sakra? Není to už trochu moc?
Na druhou stranu mě ale dokázal rozbrečet, všechno mi přišlo nespravedlivé a i věci z běžného života teď vnímám trošku beznadějně.
Rozhodně ve mně příběh dokázal vzbudit emoce, což bych od sci-fi úplně nečekala.
Přála bych si možná, aby to skončilo jinak, ale i tak můžu s klidným svědomím doporučit. Je to bez pochyb něco originálního, něco, co tu ještě nebylo a na co dost možná nikdy nezapomenu.

03.05.2021 4 z 5