Alethea_k Alethea_k komentáře u knih

Miss AmeriKa Miss AmeriKa Miřenka Čechová

Poslouchala jsem audioverzi. Načtené to bylo skvěle, ale obsah mě vlastně vůbec nezajímal. Občas jsem se přistihla, že nedávám pozor. A nejhorší na tom je, že to ničemu nevadí. Prostě stěžování si na to, jaké je to za velkou louží. A nové informace nám taky nepřináší. Kdybych si to neposlechla, o nic nepřijdu.

28.04.2021 2 z 5

Zásady ekonomie Zásady ekonomie Gregory N. Mankiw

Bez této učebnice by vyhodili nejspíš většinu ekonomicko-správní fakulty. Investice do knihy se vyplatí a zaručuje, že porozumíte základům, na které jde snadno stavět informace z přednášek na VŠ.

07.03.2021 5 z 5

Konyvran 2: Stíny Konyvran 2: Stíny Sarah Prineas

Je to nedokonalé, protože je to psané pro děti, ale i dospělý člověk v tom dokáže najít kouzlo. Na odpočinek ideální :)
Ocenila jsem, že se neustále naznačuje, co se dělo v prvním dílu, protože si to po několika letech nepamatuju :)

06.03.2021 4 z 5

Spát v moři hvězd. Kniha I. Spát v moři hvězd. Kniha I. Christopher Paolini

Páni. První 3 kapitoly byly tak strhující a šílené, že by to vystačilo na celou knihu. Sci-fi prakticky nečtu, takže nemám srovnání. Ale jsem nadšená. Mile mě překvapilo, že Paolini napsal něco tak promyšleného a složitého. Ta složitost je pro mě na škodu, protože čtu, abych si odpočinula a neudržím vždy zcela 100% pozornost, což je u tohoto děje problém. Ale můj problém. Je mi líto Alana, i když prakticky v knize nebyl. A jsem zvědavá, jak to celé dopadne. Tady se taky může stát úplně cokoliv.

04.03.2021 5 z 5

Kniha života Kniha života Deborah Harkness

Konečně jsem se po letech dozvěděla, jak to vlastně dopadlo. Pro tuhle sérii budu mít vždycky slabost. Nicméně konec mě vlastně zklamal, i když byl velkolepý a v mnohém se nejednalo o klišé. Čekala jsem možná ještě něco víc? Nevím. Každopádně se jedná o jednu z těch lepších a originálních fantasy, kde zůstává pro mě jako čtenáře mnoho otázek nezodpovězených.

22.02.2021 4 z 5

Zavržený Zavržený Becca Fitzpatrick

V něčem typická fantasmagorie pro náctileté, ale nedá se tomu upřít, že knížky vydávané před 10-15 lety jsou zárukou "kvality" nebo spíš "jistoty odpočinku". Škoda že se takové věci už moc nevydávají. Patch je skvělá postava. A i když se občas něco semele příliš rychle a bylo by fajn věc vysvětlit více, rozhodně mě kniha bavila a co nejdřív se chystám na další díly.

15.02.2021 4 z 5

Navždycky Navždycky Nofreeusernames (p)

Opravdu se nejedná o dílo, které vám změní život. A jak správně předesílá sama autorka, v knize se vyskytuje jedno obrovské klišé za druhým a jako předloha k případnému filmu (pokud se poštěstí) super!
Normálně bych byla, co se týče hodnocení, mnohem přísnější. ALE! Pokud jste student vysoké, který má školy tisíckrát víc než kdy jindy a do toho nervy ze všeho, co se děje v reálu i jen ve vaší hlavě, tohle prostě potřebujete. Příběh pomáhá zahnat stres, pobaví, potěší, dojme... a i když je spousta věcí dost nereálných a nejspíš by se to všechno nestalo jednomu člověku, ani kdyby autorkou nenáviděné lamy ovládly vesmír, musela jsem číst do konce. I když je od té chvíle, kdy se seznámíte s postavami, úplně jasné, jak celý děj bude probíhat (a jak to taky skončí).
Abych tu jen nepěla ódu a uplatnila poslední zbytky rozumu, které neutrpěly srážkou s čokoládou... Na klasický YA titul mi text přišel paradoxně osekaný, žádná strana sice nebyla navíc, ale možná mi tam chybělo trošku více "omáčky" kolem :) A taková přeslazenost a nereálnost by u mě určitě neuspěla, kdybych na tom momentálně nebyla tak špatně :D
Je poznat, že se jedná o první titul, který autorka vydala, ale styl psaní je skvělý, poutavý, a to přesto, že je vážně jednoduchý. Mimo jiné zbožňuju autorčin humor, kterým mě upoutala na svých sociálních sítích. To byl právě ten jediný důvod, proč jsem do knížky šla. A nelituju toho. Škoda, že nejspíš do zkouškového nestihne vydat další knihu, hned bych se u ní odreagovala :D Takhle budu muset tenhle titul aplikovat nitrožilně ještě několikrát dokola.

30.10.2020 4 z 5

Hlava na stole Hlava na stole Ivan Wernisch

Tak Ivan Wernisch mě neokouzlil. Další od něj nejspíš zkoušet nebudu.

15.07.2020 1 z 5

Český jazyk v kostce přepracované vydání 2007 Český jazyk v kostce přepracované vydání 2007 Marie Sochrová

Učebnice je vhodná pro přípravu k maturitě. Něco je rozebráno málo, něco příliš, ale ideální učebnice neexistuje. A vždy se jich musí více vhodně nakombinovat.

20.06.2020 4 z 5

Dvůr mlhy a hněvu Dvůr mlhy a hněvu Sarah J. Maas

Zpočátku jsem z knihy byla poměrně zklamaná, jelikož autorka musela vysvětlit zákonitosti tohoto světa, když toho nebyla schopná v prvním díle. Bylo to na úkor čtivosti, ale časem jsem si na to zvykla a na konci mi došlo, že to všechno bylo nutné. Děj postupně gradoval, jsem šťastná, že se mi některé věci mezi hlavními postavami potvrdily. Nemůžu se dočkat, jak to celé dopadne, těším se na všechno, co s Feyre, Rhysandem a Tamlinem budu prožívat.
Pokud bych se měla rozhodnout, celkově rychleji ubíhal první díl, ale od poloviny druhého dílu to je jedna velká jízda a nejde přestat. Posledních 150 stran jsem měla konstantně infarkt. Maasová si s námi hraje opravdu pořádně. :)

30.03.2020 5 z 5

Kulička a jiné povídky Kulička a jiné povídky Guy de Maupassant

Jsem opravdu mile překvapená. Nemohla jsem přestat číst, vykreslení tehdejší společnosti je skvělé. Kuličky mi bylo líto. Uvítala bych tuto povídku klidně delší. Rozhodně tímto s Maupassantem nekončím.

21.02.2020 5 z 5

V textech se skrývají mnohdy banální pravdy, které si ne každý uvědomuje. Je dost příhodné přirovnat dívku k princezně, která se musí sama zachránit. Nemám ale v současné době žádný "toxic relationship". Nejspíš mě zasáhlo ve správnou chvíli Milk & Honey a od té doby je všechno na jedno brdo, nebo mnohem horší. Škoda. :)

02.01.2020 4 z 5

Květy slunce Květy slunce Rupi Kaur

Četla jsem v aj.
Kniha pojednává o ještě závažnějších věcech než Milk and Honey, ale... Tím, že se mi drtivá většina věcí nestala, nemohu se s texty plně ztotožnit, téměř nic to ve mně nezanechalo. Jsem ráda, že jsem si to přečetla, ale jednou stačilo. Bohužel...

01.01.2020 3 z 5

Stejně jako předchozí díl, dokonalé. Naprosto souhlasím s ?doslovem? - bez patosu, víno, jesenka a velké srdce.

27.12.2019 5 z 5

Cid Cid Pierre Corneille

Podruhé jsem četbu nevzdala hned po straně 15 a jsem vlastně ráda. Poté, co jsem si osvěžila teorii (co se týče klasicismu), mi hned text dává větší smysl, chápu jak je to psané i proč. Jako typické klasicistní drama fajn, ale jednou stačilo.

30.11.2019 3 z 5

Kniha náboženství Kniha náboženství Marcus Weeks

Dala bych nejraději 3,5*. Něco mi přijde až moc dopodrobna, něco by si dle mého zasloužilo malinko více rozvést. Jako přehled fajn.

23.11.2019 4 z 5

Komedie o hrnci Komedie o hrnci Titus Maccius Plautus

Jsem velmi mile překvapená. Představovala jsem si, že Komedie o hrnci bude další hrou, která se prakticky nedá číst, vzhledem k tomu, jak je stará a jak se u nás přehánějí překlady starých textů. Ale ono se to četlo samo! Děj mě bavil od začátku do konce, je zde patrné, že se Moliére dost inspiroval. Komedie o hrnci mě bavila mnohem více než Moliére. Nevidím zde vlastně žádná negativa a tuto hru doporučuji.

09.11.2019 5 z 5

Hry bez hranic Hry bez hranic Michal Kašpárek

Autor skvěle vykreslil dnešní realitu. Na co vztahy? Můžu si domluvit sex během několika vteřin přes aplikaci, proč se o něco snažit, když nemusím nic dělat a ještě z toho profitovat. Bohužel, dnešní generace. Také je poznat, jak jsme my mladí lidé hloupí a představujeme si naivně, že všechno bude dobrý. No z literárního hlediska žádná perla, ale na to, aby si člověk uvědomil, za jaký tým kope, dobrý.

29.10.2019 3 z 5

Italské listy Italské listy Karel Čapek

O těchto cestopisech se na školách učí, že jsou výbornými humoristickými díly Karla Čapka. No... Zklamalo mě to, velmi. Vtipná mi přišla až věta cca na str. 80, což je 10 stran před koncem, nemýlím-li se. Celkově mi texty přišly naprosto o ničem, pozitiva spatřuji pouze ve vytříbeném jazyce, i když s novotvary jsem mnohdy také měla problém.
Příště sáhnu jen po jeho osvědčené klasice.

11.10.2019 2 z 5

Větvička jívy Větvička jívy Jaroslav Seifert

Moje první sbírka od Seiferta. Jsem nadšená! Líbily se mi myšlenky, jednu hvězdičku ale strhávám za to, že se někdy opakovaly. Verše Seiferta jsou čtenářsky přístupné, a to i přesto, že byl literárně oceněn, to se často nestává. Doporučuji :)

08.10.2019 4 z 5