Áňa 998 Áňa 998 komentáře u knih

Anna O. Anna O. Matthew Blake

Poslední dobou jsem spíše žánrově i myšlenkově v romantice nebo fantasy, ale na dobrý thriller si najdu čas vždycky! Podle anotace jsem odhadovala, že Anna O. bude stát za přečtení, takže jsem se do ní dala!
Pokud jste se lekli, že jste knihu ještě v knihkupectví neviděli, nebojte, teprve vyjde. Já jsem na finální podobu opravdu zvědavá. Recenzní výtisk, který ještě není finální, mi dorazil velmi rychle a trochu mě vyděsilo, kolik má kniha stran. Na první dojem působí jako pořádná bichle!
Ale nic není jak se zdá. To platí jak po obsahové, tak vizuální stránce knihy. Můžete se těšit na krátké kapitoly, díky kterým je kniha čtivá, rychle utíká a nijak se nezadrhává. Sama jsem jí přečetla asi za dva dny!
Po stránce děje si myslím, že jsem se s ničím podobným nesetkala. Máme tu spánkového lékaře Bena a pacientku Annu O., kterou nikdo nedokáže probudit. Spí už neskutečné čtyři roky! Okolo toho všeho je ale ještě jedna obří otázka. Spáchala Anna O. zločin?
Musím se přiznat, že jsem při čtení vyvinula neskutečné množství možných konců. Samozřejmě jsem se sekla při každém, a samotné rozuzlení děje na konci mi vyrazilo dech.
Pokud máte chuť na opravdu dobrý thriller, zkuste Annu O.. Mě kniha moc bavila, a musím říct, že si ji možná v blízké době přečtu znovu, protože pořád nějak nemůžu uvěřit tomu, co se v knize vlastně stalo. Za mě obří doporučení!

17.05.2024 5 z 5

Inspilacerace Inspilacerace Libor Kamenský

Motivační citáty. Neodmyslitelná složka sociálních sítí, která na nás vyskakuje každý den, všude možně. Já sama z nich mám spíš legraci, takže když jsem zaznamenala knihu Inspilacerace, říkala jsem si, že to je přesně něco pro mě!
V této knížečce, která se Vám pohodlně vleze do každé tašky, najdete 163 citátů, které si dělají legraci z oduševnělých větiček.
Při čtení jsem narazila na některé opravdu dobré (třeba ten na další fotce), ale i na některé, které jsem tak jako s pokrčením ramenou přešla. Převládaly ale ty dobré, takže knížka za chvíli kolovala k dalšímu čtenáři. Přítel má takové jednohubky rád a dost se bavil!
Dohromady je kniha fakt milá, vtipná a dost mi zvedla náladu. Můžete jí číst naráz, ale i jen tak mít položenou v knihovně, přijít, náhodně otevřít a pak zase odložit.
A kdyby Vám to nestačilo, mrkněte na instagramový profil @inspilacerace
Milá jednohubka, která pobavila! Myslím si, že je to fajn dárek pro každého, kdo se potřebuje v každodenní realitě zasmát!

08.05.2024 5 z 5

Chlapec z bloku 66 Chlapec z bloku 66 Limor Regev

Po delší době jsem se pustila do knihy, která čtenáře seznamuje s osudem malého chlapce, který zažil zla druhé světové války. Tyto knihy se mi nečtou lehce. Čekala jsem tedy na správné rozpoložení, kdy se do knihy pustit. To přišlo nedávno, takže jsem čapla knihu a dala se do čtení.
Hlavní postavou a zároveň vypravěčem svého příběhu je tu Moše Kesler. Kniha začíná skoro idylicky. Nejdříve se seznamuje s jeho životem před válkou. Jednoho dne ale bylo všechno jinak. S maminkou a mladším bratrem nastoupili do vlaku a pak už bylo vše jen horší..
Nikdo z nás si nedokáže představit ty hrůzy, které musel Moše vytrpět. Ten ale k vyprávění přistupuje citlivě a vy máte pocit, že vedle pana Kesslera sedíte a posloucháte jeho vyprávění. Tímto stylem je napsaná celá kniha. Byla místa, kdy jsem musela na chvíli jít něco dělat, zaplašit chmurné myšlenky... Ale velkou část knihy to bylo mrazení, které jsem měla z příběhu malého chlapce.
Kniha nemá ani dvě stě stran, takže to není čtení na nějak dlouhou dobu. Ale rozhodně má svým obsahem co nabídnout. Sama jsem ji až na malé přestávky přečetla za jedno odpoledne.
Chlapec z bloku 66 je moc pěkně zpracovaná. Najdete tu fotografie s popisky, ale také bohatou přílohu, která je plná doplňujících informací.
Nečtu takové knihy často, a vím proč. Ještě teď mi běhá mráz po zádech. Chlapec z bloku 66 byla velmi zajímavá kniha, se silným příběhem. Každý z přeživších má můj obrovský obdiv, za sílu, odvahu. Jsem ráda, že vznikají tyto knihy, abychom nezapomněli a poučili se.

07.05.2024 5 z 5

Afterpunk Afterpunk Jonáš Ledecký

S komiksem Afterpunk jsem se poprvé setkala na jeho křtu v Luxoru, který proběhl v březnu. Nedlouho na to jsem se do komiksu pustila, velkým lákadlem pro mě bylo to, že za ním stojí čeští autoři. A o pár týdnů později, na srazu od Crwe, nám o komiksu přišel povyprávět i jeden z tvůrců, Jonáš Ledecký. I kdybych do té doby nepřečetla, po tomhle by bylo jasno!
Celý komiks je jedna velká neznámá okolo osudu světa. Jak by vypadala apokalypsa? Zombíci? Mimozemšťané? Kdo za to bude moct? Rozhodně od postav nečekejte zacházení v rukavičkách...
Protože si jedu na seriálu Walking Dead, asi tušíte, kdo je mým favoritem. A právě i díky této "fázi" se mi komiks krásně trefil do noty a jeho čtení jsem si užila!
Na stránkách tohoto úzkého komiksu (ale rozhodně má co nabídnout!) se dočkáte ne jednoho, ale rovnou několika příběhů. Za mě byl asi nejlepší Zlatý časy, který obsahuje spoustu zombíků, piva a drsného humoru.
Kromě příběhů ale můžete nakouknout do zákulisí tvorby, a to na posledních stránkách. Nechybí ukázky kreseb, ani závěrečné povídání autorů. To nevynechejte!
Komiks Afterpunk se mi moc líbil. Myslím si, že si pevné desky s přebalem zaslouží. Kresba je povedená, je znát rukopis obou autorů a taky to, že se vyřádili. Trochu doufám v nějaký další komiks stejného ražení od této dvojice!

05.05.2024 5 z 5

Labuť a lovec Labuť a lovec Jiří Březina

Za knihu v rámci #spoluprace moc děkuji @albatrosmedia
Na blogerské merendě jsem v tašce objevila recenzní výtisk knihy Labuť a lovec od Jiřího Březiny. Už dlouho jsem si od autora něco chtěla přečíst, takže jsem byla ráda, že mám konečně příležitost. I když jsem si nebyla úplně jistá příběhem.
Hlavními postavami jsou lovec, který jednoho dne na lovu zasáhne labuť. Z té se stane dívka, kterou si lovec odvede do vesnice mezolitických lovců. Začlení se? Bude to fungovat?
Nemyslím si, že bych někdy četla příběh z tak dávné doby. Maximálně Lovce mamutů někdy na základní škole. Není to pro mě tedy zrovna známé knižní prostředí a chvíli jsem se s ním musela srovnávat.
Příběh je krátký, najdete tu moc pěkné popisy, ale také mytologii. Nenajdete tu přímou řeč, ale zároveň postavám porozumíte. Pochopíte jejich myšlenky.
Oblíbila jsem si postavu labutě. Byla něžná, nevinná a v příběhu na mě působila jako světlo. Okolí lovce jsem chápala v určitých momentech, ale kvůli labuti jsem doufal, že se jejich smýšlení změní.
Kniha byla zajímavá, ale nejsem zrovna cílová skupina. Kdybych měla na výběr, asi si od autora výběru detektivku, než knihu z pravěku. Věřím ale, že si své čtenáře najde!

04.05.2024 3 z 5

Zlomky nekonečna Zlomky nekonečna Adéla Rosípalová

Zlomky nekonečna prolítly bookstagramem rychlostí blesku a já si říkala, že by nebylo špatné jí zkusit. Pak jsem na ní nějak zapomněla a nakonec jsem se do ní dala díky štafetě!
Když jsem začala číst, pomalu jsem se zamilovávala. Vztah mezi Mattem a Ericem je obou jasný takřka hned a i já jsem měla při čtení motýlky v břiše. Jsou spolu skvělý. Škádlí se, poznávají se... A prožívají lásku, která přijde jen jednou za život. Krásnou a čistou.
Tušila jsem, díky pár větám, anotaci a samozřejmě recenzím, kam celá kniha spěje. Bála jsem se otáčení stránek, z vidiny toho, co se nevyhnutelně stane. Nemoc je v tomhle případě sice fiktivní, ale dost děsivá.
Co se týká postav, Matta a Erica si zamilujete. Každého jinak. Matt je věrný, milující, neskutečný. A proto není divu, že si jako svou polovičku vybral Erika, neskutečně silnou osobnost. Dohromady jsou opravdu ideální dvojice!
Adélka napsala neskutečnou knihu plnou emocí a nevypočitatelnosti osudu. Do na první pohled obyčejné lovestory zasadila skvělé postavy. Upřímně nevím, kdy naposledy jsem takovou horskou dráhu v knize zažila.
Autorce teď vyšla další kniha, Lásky čas. Myslím si, že načasování pro mě nemohlo být lepší! Držím palce do budoucna!

03.05.2024 5 z 5

[Moje hvězda] 1 [Moje hvězda] 1 Aka Akasaka

Obálka je jednoduchá, ale je na ní vyzobrazena hlavní postava, Ai Hošino. Její život je sen - její cesta směřuje k tomu, aby se stala oslnivým idolem, modlou. Vše ale není tak, jak se zdá. Brzy musí Ai vyhledat porodníka Goróa, který je jejím velkým fanouškem...
Pokusím se vyhnout spoileru, takže recenzi malinko zkrátím...
Řekněme, že Goróa se do života Ai zaplete víc, než by si dokázal představit. Brzy s ní bude trávit každý den, každou volnou chvilku a bude na ní docela závislý. Víc neprozradím, přečtěte si to sami, ať nepřijdete o ten moment šoku.
Co je ale důležité napsat, je, že ačkoli je manga docela... Šílená? Tak se tu objevují zásadní témata, jako je soukromí celebrit a jejich bezpečí, stalking, svoboda...
Byly momenty, kdy jsem se smála, kdy jsem soucítila s postavami, i kdy jsem nevěřila vlastním očím. Manga Moje hvězda je pro mě dost překvapivá, a už teď jsem zvědavá, jak bude pokračovat!

03.05.2024 3 z 5

Marco Marco Marcy Jell

Mám pár knih, které na mě vyskakují ze všech stran. Patří mezi ně i knihy od @mojeromantika_cz, které mě moc baví sledovat. Je vidět, že knihy vydávají s láskou a starají se o své čtenáře. Když jsem tedy u @knihobot.cz zahlédla Marca, první díl Jezdců apokalypsy, měla jsem jasno!
A hlavně, chtěla jsem poznat na vlastní kůži to nadšení, které knihy vzbuzují. Dala jsem se do čtení brzy, a překvapila mě čtivost. Netrvalo dlouho a hltala jsem příběh Brooke každý volný moment. Hlavně ráno v autobuse... A to není prostředí pro čtení scén!
Co povědět k ději? Líbí se mi originalita prostředí, do kterého je příběh zasažen. Zločinci a přeci ne. Marco je jeden ze čtyř bratrů, a o nich taky uslyšíme, v dalších dílech Jezdců apokalypsy! To je lákavá vyhlídka!
Marco je z nich nejstarší a do jeho cesty se připlete Brooke. U Marca jsem dlouho byla na vážkách, jestli se mi líbí nebo ne. U Brooke jsem měla jasno hned, je strašně správná. Upřímná, svoje a pak, když se na scéně objeví Angie, babička Marca, tak i dost mazaná!
Milostná linka je tady možná trochu zrychlená, ale nevadilo mi to nijak výrazně. Upřímně jsem si užívala, že je příběh rychlý a nijak se nezdržuje. Pak musím ocenit i smysl pro humor, který mě moc bavil!
První díl Jezdců apokalypsy byl skvělý, dostala jsem přesně to, co jsem čekala a je mi jasné, že v sérii chci pokračovat. Jsem zvědavá, kdo mi ze čtyř bratrů na konci sedne nejvíce!

27.04.2024 4 z 5

Google poezie: Psáno našeptávačem Google poezie: Psáno našeptávačem Tomáš Miklica

Na Google poezii jsem si dlouho brousila zuby. Od minulého roku jsem na knihu vždycky někde narazila a říkala si, že by to mohlo být super čtení, pro pobavení. Když mě tedy @backstagebooks oslovili s možností spolupráce, byla jsem nadšená a zadoufala jsem, že se tak ke Google poezii konečně dostanu!
A taky že jo! V obřím balíku na mě čekala a netrvalo dlouho a dala jsem se do čtení. Doma to byl trochu boj, přítele zaujal název a docela jsme se o knížku přetahovali... Nakonec jsem vyhrála a musel si počkat.
Nečekal ale dlouho. Google poezie je taková... Kvalitní jednohubka. Na stránce na vás čeká vyhledávací pole a možnosti, které vám našeptávač vyhodí. Vše ještě pěkně pojmenované, nějakým trefným názvem.
Četba byla rychlá a úsměvná, nejednou jsem se smála nahlas! Našla jsem jich i pár, které měly trošku hlubší myšlenku.
V knize kromě samotné poezie najdete ještě předmluvu a rozhovor. Zajímavé části, nepřeskočte je, i když to láká!
Google poezie je roztomilá knížka, formátově menší, ale to dožene obsahem. Za mě je to skvělé zpříjemnění dne, ale dokážu si ji představit i jako dárek, nebo zábavu mezi kamarády.

27.04.2024

Dívka v medvědí kůži Dívka v medvědí kůži Sophie Anderson

Minulý rok jsem si od autorky přečetla Chaloupku na muřích nožkách a říkala jsem si, že bych si ještě něco přečetla... A najednou se objevila Dívka v medvědí kůži. Doufala jsem, že bude aspoň z 75% stejně tak dobrá, jako Chaloupka.
Už teď říkám, bylo to ještě lepší čtení. Na první pohled je knížka zase vymazlená, jak obal, tak vnitřek. Ilustrace, zdobené kraje... Krása!
A pak je tu děj. Hlavní hrdinkou je Janka. Děvče z vesnice, která moc neví, kam patří... A hledá se. Ve vesnici se necítí a všechno jí táhne do lesa. Janka je větší než ostatní, sílu má za tři... Co je vlastně zač? Kam patří? Jaký je její domov?
Janku jsem si zamilovala. Je to ten typ hrdinky, která se objeví, a vy si jí zamilujete a pak už jí přejete jen to dobré. Objevují se tu i další postavy, Mamočka, Anatolij Saša, Jurij, Myšilov, dokonce i jagy.... Ale mezi nimi není jediný rušivý element.
Po celou dobu četby se posouváme v ději, ale zároveň se víc dozvídáme o světě, ve kterém Janka žije a jeho historii. A to zejména díky příběhům, které jsou takové odbočky. Jsou to takové krátké pohádky, které Vám pomohou chápat, co se děje.
Nemyslím si, že je to jen čtení pro dospělé. Ráda bych ho doporučila i dětem, kterým může kniha trochu pomoci pochopit svět, miloučkou formou.
Tohle bylo opět úžasné čtení. Autorka dokáže spojit kouzelný příběh s vážnějším tématem, čtivou, lehkou formou. Dívka v medvědí kůži byla trefou do černého a já se nemůžu dočkat, až se pustím do další její knihy, Zámku v pavučině kouzel!

19.04.2024 5 z 5

Skutečné zločiny na Ostravsku 2 Skutečné zločiny na Ostravsku 2 Ivana Žáková

Za knihu k recenzi v rámci #spoluprace moc děkuji @albatrosmedia!
Na chvíli jsem si dala od True crime knih pauzu. Myslím si, že to není nic proti ničemu, v určitý moment jsem toho měla trochu moc. Teď se ale pomalu k žánru vracím. Poslední březnový týden jsem si vždycky na pár stran vzala do ruky Skutečné zločiny na Ostravsku 2, a nakonec včera k večeru je i dočetla!
Jsem ráda, že se kniha Skutečné zločiny na Ostravsku dočkala pokračování. První díl byl skvělý, moc mě bavil. Byla jsem zvědavá, jestli dvojka bude zklamáním, nebo důstojným pokračováním.
Stačilo několik stran a bylo mi jasné, že se jedná o druhý případ. Autorka Ivana Žáková nepolevila a pustila se i do této knihy s velkým zápalem. Je skvěle čtivě napsaná, vyprávění ubíhá a vtáhne Vás do děje.
Ostrava a její okolí jsou pro mě neprozkoumaný region, takže jsem případy neznala. Už jen podle názvů mi mrazilo a co teprve, když jsem se pustila do čtení! Kapitol o zločinech tu najdete více než dvacet a každá byla neskutečná!
Kniha je zajímavě zpracovaná taky po stránce grafiky. Klasický text střídají pasáže napsané tučným písmem. Jednotlivé kapitoly jsou rozděleny ještě na menší úseky... Zkrátka tak, aby bylo čtení pro čtenáře příjemné, i když se nejedná o román ani lehké téma.
Samozřejmostí jsou fotografie menšího formátu, které doprovází text, nechybí ani doprovodné popisky. V této knize jsou fotky černobílé.
Celou sérii knih Skutečné zločiny bych moc doporučila každému, kdo má rád žánr True crime. Při čtení téhle jsem měla husí kůži a nechápala, čeho jsou lidé schopni. Vybrat jeden top případ nechci a ani nedokážu. Prostě si to musíte přečíst!

03.04.2024 5 z 5

Královna – Na cestě k trůnu Královna – Na cestě k trůnu Eva-Maria Bast

Kniha mi byla poskytnuta v rámci #spoluprace @knihkupectvi_luxor @knizniklub na účelem recenze
Po x měsících kniha, která zabíhá do historie. Pro mě velký nezvyk, ale když jde o téma, které mě zajímá, kousnu se. Britská královská rodina je rozhodně moje oblíbené téma, zejména díky hitu Koruna. Královna Alžběta II. je jednou z nejvýznamnějších ženských postav historie, přečíst si o ní knihu bylo velmi lákavé!
Jak už slibuje obálka, můžeme se těšit na Alžbětu II. v době, kdy se její život nejvíce formoval. Do období, kdy poznala svého milovaného prince Phillipa, ale taky do doby, kdy její otec bojoval o každý den. Jsme svědky také toho, jak Alžbětin otec umírá a Británie získává novou královnu. Panovníka, který na trůně bude neuvěřitelnou dobu.
Kniha není těžká na čtení. To si myslím, že je důležité říci, protože toho jsem se strašně bála. Děj je rozdělen na dvě části. První se zabývá roky 1944-1947a druhá lety 1948-1953. Tyto dvě hlavní části jsou ještě rozdrobeny do celkem 47 kapitol, které nejsou nijak dlouhé, takže čtení krásně utíká.
Čtení mi neskutečně utíkalo, je to takové milé vyprávění, které je čtivé a zároveň obsahuje hromadu informací. Některé jsem znala, ale i našla jsem i takové, které mě překvapily.
Myslím si, že královská rodina to rozhodně nemá jednoduché a tahle kniha je toho důkazem. Obdivovala jsem každého, kdo v ní dokázal fungovat. Nejvíce se mi ale líbilo zpracování prince Phillipa, který obětoval neskutečně moc pro to, aby mohl stanout po boku milované ženy.
Tahle kniha je pro mě příjemným překvapením a doporučila bych ji i čtenářům, kteří stejně jako já, nejsou fanoušci historie a biografií. Tady ani nebudete mít pocit, že čtete neoblíbený žánr. Je to svěží, rychlé a poučné čtení ve formě čtivého vyprávění.

31.03.2024 5 z 5

Čtvrté křídlo Čtvrté křídlo Rebecca Yarros

Za recenzní výtisk k recenzi v rámci #spoluprace moc děkuji @albatrosmedia!
Čtvrté křídlo asi pro nikoho z nás není novinkou, kterou by šlo přehlédnout. Sama na knihu narážím všude a nechala jsem se strhnout davem v těšení. Měla jsem štěstí a dostal se ke mně recenzní výtisk. Byla jsem zvědavá, jestli si kniha ten povyk opravdu zaslouží!
Hned na začátku se seznamujeme s Violet, která je sice slabá, ale kvůli matce musí do kvadrantu jezdců. Její sny o zařazení do bezpečného sektoru písařů jsou ty tam. Jako čtenáři brzy zjistíme, že Violet je mezi ostatními jako pěst na oko...
Už od začátku víme, že matka Violet je vysoce postavená a ne každý ji má v lásce. Tím se rozjíždí i dějová linka, ve které poznáme historie světa, ve kterém se kniha odehrává a postupně chápeme konflikty, které se tu dějí...
Tím chci říct, že kniha není hlavně o romantice. Ta je pouze třešničkou na dortu.
Když jsem se dala do čtení, rozřazení mi malinko připomnělo Divergenci. Říkala jsem si, sakra jen to ne. Ale pak se to začalo rozjíždět. Dost otazníků k ději a to mě donutilo číst. V momentě, kdy se objevili draci už jsem byla chycená. Dejte mi tuhle bytost do knihy a jsem jasná. Přeci jen, fantasy je žánr, který mě přivedl ke čtení!
Hrozně mě bavily slovní přestřelky postav, a to jak mezi lidmi, tak i s jejich draky. I to, že spolu postavy mluvily jako normální lidi, nijak vyumělkovaně, bylo strašně fajn. Celkově je kniha velmi čtivá, ideální délka kapitol, akce, přímá řeč... Četla jsem kdykoliv to šlo, jak drak!
Při čtení jsem si říkala, wow, tohle je prostě to, co tu dlouho nebylo. Měla jsem pocity, které jsem měla snad naposledy u čtení Hunger games. Husí kůže a těšení na další stranu! Absolutně chápu nadšené ohlasy. Jediné co mi vadí je, že nemám už v ruce další díl!

24.03.2024 5 z 5

Jak si zamilovat Vánoce Jak si zamilovat Vánoce Karen Schaler

Za knihu v rámci #spoluprace moc děkuji @albatrosmedia
Jak si zamilovat Vánoce. Nebudu lhát, tady jsem u čtení hodně váhala. Nejdřív jsem si jako vánoční četbu dala Sejdeme se pod jmelím a pak Dvanáct dní Dashe a Lily. Tuhle jsem si nechala na konec, protože jsem si myslela, že bude nejslabší.
Možná za to mohl klišé název nebo vyumělkovaná obálka... Těžko říct, proč jsem si to myslela. Řeknu ale, že jsem se šeredně spletla.
Hned na začátku knihy se seznamujeme s Emmii, královnou Vánoc, jak jí říkají přátelé. Tahle žena je do Vánoc blázen, a občas se tak i chová. Zírala jsem, když přišel na řadu její vánoční zápal. A já si myslela, jak to přehráním! A jako dokonalý protějšek tu máme Sama. To je prostě pan dokonalý pohodář. Budete ho milovat, opravdu!
Ze začátku jsem trochu skřípala zubama. Hodně sladké, lesklé, miloučké... Jako v Santově vánoční vesničce. Působilo to na mě strašně nereálně. Ale celá myšlenka honu, je úžasná! I pak postupné kroky Emmii a Sama... Tušíte, jak vše dopadne, ale moc si to užíváte!
Zlom se ale objevil ve větší míře když se začal více vyskytoval i Sam, a já se přistihla, jak hltám každé slovo knihy. Jak moc jsem zvědavá na to, co se stane dál. Emmii jsem si taky nakonec oblíbila. Ale bylo to vlastně díky jejímu příteli Grantovi. To je velmi zaneprázdněný právník, a Emmii... Svitlo mi, jak moc jí lituju...
Autorka na konec knihy přidala i nějaký ten bonus, a recepty to jen začíná!
Myslím si, že tohle je perfektní rychlé čtení pro milovníky Netflix vánočních filmů. Autorka přeci jen stojí i za scénářem k Vánočnímu princi!
Ukázkový příklad toho, že když pustíme opratě života, nemusí to být katastrofa, ale krok ke správnému směru!

12.03.2024 4 z 5

Mág z Kremlu Mág z Kremlu Giuliano da Empoli

Pustit se do této knihy pro mě byl takový pokus. Jedná se o politický román, a ty já nevyhledávám. Zároveň, politika. Pro mě věc, která jde mimo mě. Takže pokus, zda se mi kniha bude líbit. Nakonec rozhodl název Mág z Kremlu, který mě dost zaujal.
Ze začátku jsem si musela zvyknout na autorův styl psaní. Ne že by pro mě nebyl tak čtivý, ale autor mě nakonec utáhl na zajímavosti samotného příběhu. Taky jsem si úplně nedokázala moc představit, co čekat.
Přesuneme se do Ruska, kde se seznamujeme s tajemným Vadimem Baranovem. Byl divadelním režisérem, producentem reality shows, ale hlavně, pravou rukou cara. Zajímavý výčet pozic, a neméně zajímavé postavy.
Autor svým čtenářům poskytuje vhled do současného Ruska, jeho života a politiky. Vše prostřednictvím Vadima Baranova, který autorovi vypráví svůj životní příběh. Tak je vlastně psaná celá kniha, jako poslech životního příběhu.
Knížka Mág z Kremlu je útlá, ale je využita každá strana. Objevíte tu i události z nedávné historie. Najdou se tu ale i zajímavé myšlenky a místy snad až filozofické myšlenkové pochody.
V současné situaci se mi kniha nečetla lehce, musela jsem si ji dávkovat, občas se do čtení přinutit. Ani recenze se mi nepíše lehce. Ale myslím si, že je důležité o Rusku něco přečíst, zjistit nějaké informace. V celé politické situaci nejsem žádný expert, byla místa, která pro mě byla náročnější.
Pro mě náročná četba, ale rozhodně jejího čtení nelituji!

04.03.2024 4 z 5

Normální holka Normální holka Kódži Miura

Za mangu v rámci #spoluprace moc děkuji @crew_komiks
Manga Mládí na hřišti se pomalu rozjíždí a já po prvním dílu byla upřímně zvědavá, kam všechno povede. Zároveň je to moje první manga ze sportovního prostředí. Sama jsem nevěděla, jestli mi vůbec sedne, ale nakonec musím říct, že je to příjemná změna!
A o co tu jde? Pokud jste vynechali první díl... Máme tu chlapce Taikiho, který hraje badminton. Pak je tu Činacu, úžasná baskeťačka. Je tu taková platonická láska, tak milá, že Vás to chytí u srdce. Zároveň tenhle plamínek ale dělá z obou postav lepší charaktery a žene je to k lepším výsledkům...
V tomhle díle má větší prostor Taiki. Jsme svědky zápasu, který má daleko větší cenu, než jen samotné vítězství..
Líbí se mi, jak je manga nevinná, postavy se oťukávají a všímají si drobných projevů náklonosti. Zároveň víme, co se odehrává v hlavě obou stran.
Kresba je roztomilá a moc se mi líbí prostředí, které je tu krásné. S detaily, živé. Krásný zkoumat detaily. I sportovní výkony se tu povedly, jako byste seděli na tribuně.
Musím ocenit i zapojení vtipů, zábavy a hlášek. I kresba těmto vsuvkám odpovídá.

Moc se těším na třetí díl a jsem zvědavá, kam se v ději posuneme. Těším na postavy a jejich vývoj

02.03.2024

Rapovej deník Lukáše Kouřila Rapovej deník Lukáše Kouřila Lukáš Kouřil

Rap není můj šálek kávy, ale říkala jsem si, že bych si knihou mohla trochu rozšířit obzory. Z počátku jsem nad knihou hodně váhala. Ale jak se říká, člověk by měl zkusit všechno a tak jsem se do knihy pustila.
Ze začátku jsem měla problém se začíst. Když o určité oblasti nic nevíte, těžko se začítá. Rozdělila jsem si tedy knihu na části. Postupně jsem se prokousávala přes jednotlivá data a tím vlastně strávila zbytek minulého roku.
Ano, data. Jak už název napovídá, kniha je napsaná jako deník. Nechybí tedy datum zápisu a na tyto části jsem si knihu rozdělila. Začínáme od roku 2007 až do roku 2023. Kniha je rozdělená na kapitoly, těch tu konkrétně najdeme celkem dvacet tři. I když je jich dost, musela jsem to dělit na samostatné dny.
Autor v knize představuje svou životní cestu, kterou já bych se pravděpodobně neubírala. Bylo ale zajímavé sledovat jeho cestu. Celá kniha je napsána hovorově, sem tam vulgarismus. Do celého tématu se mi to ale hodilo. Nejsem ten typ čtenáře, kterého by jedno sprosté slovo vyvedlo z míry.
Kniha je zpracovaná i zajímavě po stránce vzhledu. Nemusíte očekávat jen text. Je tu i velké množství různých nápadů a černobílých fotek.
Za mě je tato kniha zajímavým počinem, která si jistě své čtenáře najde, i když já nejsem zrovna její cílovka. Pokud Vás téma zajímá, mrkněte na profil autora, nebo na @rapovejdenik!

01.03.2024

Horké vafle a ledové koupele Horké vafle a ledové koupele Karin Härjegard

Horké vafle a ledové koupele mě nalákala v před zimním období minulého roku svou obálkou, ze které vyloženě proudí teplo a pohoda. Zároveň samolepka "švédský feel-good román roku 2022" mi dost napověděla, že tohle bude čtení pro mě! Hygge totiž já vyloženě můžu!
Kromě obálky mě zaujala také anotace, která nám slibuje silný životní příběh Heleny, která to rozhodně nemá snadné. Podrazí ji muž, ale i kamarádka. Helena neví co má dělat, ale brzy jí svitne, že nic nekončí a je čas na nový začátek.
Trošku jsou doufala, že příběh bude podobný knihám od Julie Caplin, ale ne. Je to hlubší, není to jen zábava a romantika. Co se týká ale čtivosti, vůbec si nemůžu stěžovat. Autorka píše čtivě, má krásné popisy (hlavně přírody) a jsou tu krátké kapitoly! To je za mě úplně super, čtení mi pak krásně utíká!
Co se týká Heleny, tu jsem si oblíbila rychle. Nejdříve mi jí bylo líto, ale postupně si získala mé sympatie. Je to takový hodně lidský charakter, na nic si nehraje. Líbilo se mi, jak postupně nechávala čtenáře poznat samu sebe a jak i ona se poznávala, své nitro, tužby.
Tohle je perfektní kniha, když si chcete odpočinout, vypnout. Moc se mi líbilo hledání nového začátku, ale i celá realističnost knihy. A pak to krásné prostředí, ve kterém se kniha odehrává. To jednoho chytne za srdce!

30.01.2024 4 z 5

Harry Potter: Kouzelnický almanach Harry Potter: Kouzelnický almanach J. K. Rowling (p)

Harry Potter je prostě láska a každá kniha, která v jeho kouzelném světě vyjde, je poklad. Strašně ráda se do Bradavic vracím, objevuji nové, ale i fakty, které si oprašuji. A když vyšel Kouzelnický almanach, byla to láska na první pohled!
Jasně, řekněte si, že doplňkových knih k Harrymu Potterovi a jeho světu už je halda. V posledních letech jsem sama měla pocit, že se dost opakují, čtenářům nabízí pořád to samé... Čím je tedy Kouzelnický almanach jiný a proč ho mít doma?
Mám tu pro vás pár důvodů:
Najdete tu všechno, co se HP světa týká.
Nádherné ilustrace.
Hravá forma zpracování, spousta stran, která se dají například rozložit.
Přehledné zpracování, rozporcování do kapitol.
Seznamy, plánky, fakty, zajímavosti...
Žádná strana Vás nebude nudit.
Je to ta nejhezčí doplňková kniha, jakou jsem k HP viděla. A to jsem jich viděla hodně.
Prozkoumat každý roh světa Harryho Pottera prostřednictvím téhle knihy je jako nastoupit do Bradavického expresu, nevíte, co Vás čeká a překvapí!
Jsem z téhle encyklopedie nadšená a už ani nepočítám, kolikrát jsem si ji byla vytáhnout z knihovny a pomazlit. Je pravda, že není na klasické čtení... Ale takový barevný návrat do Bradavic, pěkně vyšperkovaný? Na to je skvělá!
Pro mě je to takový poklad v knihovně. Nádherné vydání, které neomrzí. V budoucnu se na fotkách ještě určitě objeví a projedeme si Almanach víc.
Pokud jste HP fanoušek, je tohle nepostradatelný kus do sbírky!

21.01.2024 5 z 5

Článek II. Článek II. Jiří Šimáček

Jsem strašně ráda, že někoho napadlo i historické události zpracovávat formou komiksu. Četla jsem takhle třeba Atentát nebo Fotografa, oba v letošním roce, oba silné, zajímavé. A říkám si, kolik nečtenářů se díky tomuhle pustí do čtení...
Za mě je to rozhodně snažší cesta, jak si historické události osvěžit. Historické knihy nečtu, nedokážu udržet pozornost. Všechny žánry dávám, tenhle prostě ne. O to víc jsem měla radost ze štafety a výběru komiksu!
Komiks Článek II. pojednává o době atentátu na Heydricha a událostech, které s tímto činem souvisely. Je tu zaměření na méně známé postavy, takže se opravdu dozvíte něco navíc a donutí vás i tuto dobu trochu progooglit.
Musím se přiznat, že jsem si zamilovala kresbu. Krásně k příběhu sedí, je detailní... A střídá se s klasickým textem, takže jste pořád ve střehu.

31.12.2023 5 z 5