Atuin Atuin komentáře u knih

Cesta Cesta Cormac McCarthy

I kdyby chtěl člověk tu knížku odložit ( jelikož je to v mnohém rána mezi oči) tak prostě nemůže. Jakmile se dostane příliš blízko ( což je v podstatě možná otázka pár vět, odstavců), už nenajde cestu ven. Nebylo v mých silách knihu zavřít, nebo hledat jiné východisko (třeba se jít projít). Není moc prostoru pro nějaké úvahy, možná ani pro nějaké rozhlížení či hledání detailů a přesto vás to s nějakou tou úvahou vyplivne, detaily se na na vás doslova sesypou, s tím že tohle po druhé už ne.

13.05.2017 5 z 5

Bostoňanka Bostoňanka Anita Diamant

Taková kniha která umí vyvolat iluzi, že s někým sedíte u kávy nebo čaje a on vám vypraví o svém životě, jen tak mezi nějakými dvaceti, možná třiceti minutami se dozvíte o životě někoho úplně všechno. Tomu dotyčnému se nesmírně uleví a vám svým způsobem taky. Chtěli by jste ten zážitek nějak prodloužit, ale čas tlačí a co víc jednomu z vás ( v tomto případě jedné z vás ) možná zazvoní i mobil, nebo při nejmenším pípne. Ale člověk neodchází z takového setkání osamocen, neodchází sám. Kniha s člověkem nějakou chvilku zůstane, skrze svoji empatičnost a osobitost.
Autorka tento prvek nenásilnosti ve svém vyprávění zaujímá ve všech svých knihách.

10.05.2017 5 z 5

Příběh nového jména Příběh nového jména Elena Ferrante

Stejně démonicky jako dopadla svatební fotografie jedné z hlavních hrdinek ( té o dva týdny starší), tak stejně by se dala komentovat celá kniha. Ostré, nervy drásající, vyhraněné, ale zároveň velice empatické a sdílné. Postavy jsou nuceny procházet nesmiřitelnými peripetiemi, které vypadají zdánlivě ukončeně a snad normálně a vzápětí se roztříští do prostoru jako by všechny posedl fantas.

I tento díl má opět tu milou a krásnou vlastnost, že pokud se člověku dostal pod kůži,dokáže ho přesvědčit, aby s ní strávil co nejvíce času, a tím myslím, že po zavření knihy mě stejně jako u prvního dílu nebude činit problém ji prostě otevřít znovu a prožít takový dojezd, stejně jako s prvním dílem.
Shrnuto podtrženo
Elena Ferrante je autorka vysokých kvalit, to již předvedla v prvním díle své velice osobité a osobní série. Do dalšího psaní, se ve své Neapolské sáze pustila z ještě ostřejšími lokty, které vyrazí každému pořádnou ránu a to ve chvíli čekanou, i nečekanou. Ani jedna z hrdinek nespustí ze sebe oči navzájem a všechny dohromady nespustí oči z vás, co by čtenáře, kterému vykouzlí na tváři jak úsměv, tak ho patřičně naštvou.Jemné prvky italského prostředí rozházené do prostoru, se také zvýrazňují a ačkoliv dokáží zmást pláží a sluníčkem, tak ve vzduchu visí pořád cosi nabitého a zveličeného co nesnese odkladu a co se ani neodkládá. Ve výsledku s vámi kniha prostě zamává a vyvolá celou škálu protichůdných i neschůdných emocí.
Za mě knihu opravdu komentuje osud fotky Lily.

Výborné 5/5

08.05.2017 5 z 5

Píseň o Bernadettě Píseň o Bernadettě Franz Werfel

Neuvěřitelně krásná kniha. Po všech stránkách. Nejspíše jedna z knih na které jen tak nezapomenu a k níž se co nevidět vrátím.Přepestrá mozaika lidských postav, která každá váží jinak.Obrovský čtenářský zážitek.
Autor měl mimořádný dar doslova vzkřísit postavy a nejen postavy, dovedl oživit i prostor kde se vše odehrávalo. Slovo Pyreneje, řeka, horalé, hůl, jeskyně, polévka, setkání, má v jeho podání přesně takový rozměr a výraz, jako sami " věci " tím pojmenované.

05.05.2017 5 z 5

Poslední vlak do Istanbulu Poslední vlak do Istanbulu Ayşe Kulin

V zápalu čtenářské vášně jsem chtěla dát hned zpočátku pět hvězd a už to neřešit, protože ano samozřejmě to poukázání na činnost tureckých diplomatů je v podstatě neocenitelná. Ovšem tak od poloviny knihy bylo stá!e více zřejmé jak moc autorka knihu rozdrobila. Přeci jen samotná činnost diplomatů, rodiný a osobní život postav, situace v Evropě.V mnohých situacích se vytrácela dynamičnost slova a šustil jen papír. Nezeslabuje to však knihu natolik, jelikož, autorka je jistě vypsaná ( tím chci říct dost talentovaná), ale na plných pět hvězd to není. Jinak příběh a odkaz na to co se dělo je to více nežli jen zajímavé.4/5

19.04.2017 4 z 5

Míle a míle Míle a míle Robert Kirkman

Kresba je tady sice trochu rozmázléjší a na první pohled by se dalo říct až odfláknutá, ale zase je to celkově lepší zevnitř. Jak se to vše " usazuje a rozbíhá ", věci se otevírají. Postavy jsou v celku reálně prokreslné, a nyní nemyslím kresbu, těším se na další jízdu.

19.04.2017 4 z 5

Úkryt před světlem Úkryt před světlem Barbara Erskine

Vždycky čekám, že Erskinová tentokrát ten potenciál nepromarní ve vyježděných kolejích.A ono nic. Jako takové vzpomínky na ní, které jsou oddychové ( jako celá Erskinová ,jsou tři tituly, četla jsem je nebylo ještě ani dvacet a i dnes mají kouzlo jako relaxační literatura.Pokud se odvážím sáhnout po titulu jiném zjistím nakolik píše autorka přes kopírák a nakolik to působí špatně. Nejde o to,že ty knížky nejsou objevné,ale že jsou všechny,ale úplně všechny zcela stejné.Už ne.

18.04.2017 2 z 5

Kafka: Rané roky Kafka: Rané roky Reiner Stach

Reiner Stach na to jde velice dobře, přes živost i velice systematicky, a rozměr toho co chce tady i do budoucna říci je patrný už z prvních cca 30 stran knihy. Bere své sdělení zeširoka ( což je jedině dobře), nikoliv pouze v obrysech. Je ochoten vysvětlit a vysvětluje mnohé a nebojí se s tím zajít hluboko do minulosti a odkázat tak na věci přešlé ( ale nikdy neumlčené) , jejichž duch se však dá snadno vyvolat. Zároveň jakkoliv se vyjadřuje v klidu a bez rozpaků, v jeho přehledu se skrývá mnohoslovná empatie. A přehled má široký.
Kniha je dobře sestavená a dobře napsaná, jazykem více než srozumitelným a říká toho mnoho.

18.04.2017 5 z 5

Návrat domů Návrat domů Yaa Gyasi

Perfektní struktura knihy, taková neotřelá a zároveň velice závažné téma. Velice dobře vyobrazené. Každá kapitolka je samostatně uzavřený prostor s vlastními okolnostmi a zvraty, ale vůbec to nepůsobí zmatečně nebo rušivě. Obrazy mají obrovskou komplexnost a za sebe mohu takový rámec i námět jen doporučit.
Jak je napsáno již níže kniha opravdu poukazuje na mimořádný talent 5/5

15.04.2017 5 z 5

Červený stan Červený stan Anita Diamant

Autorka umí velice dobře naladit. Je to velice cit!ivé a emotivní a přitom to zůstává silné a výrazné. Neuvěřitelná empatie, lehkost a výraz. 5/5

13.04.2017 5 z 5

Nezmar Nezmar Jean-Michel Guenassia

Půvab a vypravěčská lehkost první poloviny knihy se mi neskutečně líbila, poté, jsem měla pocit jako by kniha změnila autora, protože jsem se nemohla dostat dovnitř. Do nějakých skrytých koutů. Přišlo mi to takové bez chuti a bez barvy, ovšem první část byla opravdu skvělá.3,5/5

Ovšem vypravěčský talent na výbornou, to se musí nechat a to je potom vlastně vyhráno, takže mě kniha od dalších autorovo děl neodradila, právě naopak.

12.04.2017 3 z 5

Vegetariánka Vegetariánka Han Kang

Přijde mi to jako takové nehotové a nedotažené a v některých místech osekané, ovšem to může být i překladem ( i když to zrovna nemyslím).S větší pravděpodobností to je prostředím, do kterého se nelze tak snadno navázat,a proto jsem zůstala spíš jako na prahu dveří. A o nějaké komplexitě příběhu se zde taky nedá příliš hovořit, vzhledem k jisté roztříštěnosti, která ačkoliv do sebe zapadá, tak místy působí ploše. Není to ten typicky mimimalistický text, který na malém prostoru dokáže obsáhnout hlubiny kosmu. Není ( alespoň za mě). Chtělo to víc propracovat, charaktery jsou nemastné, neslané. Takové na nic. Od hlavní hrdinky se toho moc nedozvíme, samozřejmě jsou nám dávkovány její emoční postřehy skrze krátké popisy snů a dojmy z nich, ovšem v tom je vidět spíše poezie nežli próza takže nic co by se nedalo vyložit na x způsobů, a navíc o sobě Jonghje nic neřekne.
Ještě taková douška, kniha by se vzhledem k tomu jakou metamorfózu hlavní hrdinka tropí, mohla spíše jmenovat Kanibalka.(3,5/5 když už bych ji měla po prvním přečtením hodnotit)

09.04.2017 4 z 5

Toskánské věže Toskánské věže Carol M. Cram

Znáte ten pocit kdy hledáte u knihy nějaké dveře, kombinaci jak se do ní dostat? Ne? Já také obvykle ne, obvykle prostě do knihy nějak zapadnu, ovšem tady jsem slyšela šusťení stránek a nic z toho nebylo. Říkala jsem si že snad budu muset tu knihu rozbít abych našla ten příběh. Obálka krásná, dobrý tah, námět taky, ale zpracovaní nic moc a že já dvě hvězdy dávám velmi vyjímečně.

06.04.2017 2 z 5

Já, François Villon Já, François Villon Jean Teulé

Psané bez zábran a bez skrupulí. Syrový text, který každou situaci popíše zcela zpatra a otevřeně bez jakéhokoliv patosu. V některých momentech autor až dráždí satiryckými prvky. Je to svižně napsané a má to neuvěřitelnou atmosféru a samozřejmě i osobitou poetičnost. Jedna věc mě na tom přišla zajímavá. Jak si v mnohém François, jako vypravěč, z jehož pohledu je příběh ( to slovo brát z rezervou) vyprávěn,udržuje sám od sebe odstup a přitom je uvnitř toho všeho. Vší té hrozivé představy tehdejší skutečnosti, která knihou proniká jako nůž máslem.Člověk neví za co se má držet nejdřív. Za hlavu, za srdce...Jestli má oči raději někde zavřít, ačkoliv oči zůstávají vytrvale otevřené.5/5

Cesta peklem.

06.04.2017 5 z 5

Rychlopalba Rychlopalba Štěpán Kopřiva

Luxusní jízda po nově vyAsfaltované dálnici rovnou do p....e. Aneb školení od Kopřivy jak napsat (neo)noir.
Omlouvám se ale to je prostě Kopřiva, ne Jane Austen :-)

05.04.2017 5 z 5

Údolí úžasu Údolí úžasu Amy Tan

Chtělo by se mi napsat že to byl velmi silný příběh, který musíte dlouho vstřebávat, ale bohužel to tak není. Autorka zdolává pro sebe ne zrovna rovný terén a zbytečně se snaží o epičnost tam kde to není vůbec potřeba a stylem který by na to postačil pouze v případě že by v knize nebylo tolik vaty. Oddychové čtení, což by nevadilo, kdyby to mělo nějaký apetit a nebylo to přetažené.

26.03.2017 3 z 5

Malý kamarád Malý kamarád Donna Tartt

Zkusila jsem to napodruhé a musím říct že zde forma přesahuje obsah. Přes hluboký námět se autorce nepodařilo, ani přes to maximum slov natáhnout do knihy patřičnou atmosféru. Příliš s tím víc jak půl knihy bojuje. Navíc jsem se nedozvěděla některé detaily, které se mi ( logicky) honily hlavou, takže mi to přijde nedotažené, ale dobře to mohl být záměr, aby zůstaly otevřené otázky. Nechci knihu stáhnout dolů, jelikož jak píši, autorka psát umí. Ovšem tohle mi navzdory rozsahu přišlo obsahově nedovytvořené a neucelené. 3,5/5

Ostatně kniha spíš působí dojmem že je veliká, díky svému formátu, tlustému papíru, a celkem velkým písmenům.

26.03.2017

Geniální přítelkyně Geniální přítelkyně Elena Ferrante

Opravdu zajímavý počin. Nic překombinovaného, vcelku rozumně prokleslené postavy i ovzduší Neapole. Místy úsměvné, místy bolestivé. Kniha u které už doslova vyhlížím další díl,jelikož to bylo opravdu mimořádně příjemné, místy i znepokojivé a velice výřečné čtení.

Jen trošičku možná vadí ta měkká vazba, sice je to pohodlné a snadno přenositelné, ale člověk to hned ohmatá.

25.03.2017 5 z 5

Sochař Sochař Scott McCloud

Ne že by to nemělo nějaké malé nedostatky, i když zrovna si nemohu na žádný vzpomenout. Čtu komiksy vždy v určitém rozpoležení, v takovém rozpoložení vlastně nezaváhám a i hned si přečtu komiks a Sochař mě úplně pohltil. Přes nenáročnou a přesto upamatovatelnou kresbu po velice zajímý a sugestivní příběh. Skvělý námět a opravdu víc jak slušné zpracování. Postavy mají svou hlubokou členitost, odkrývají se bez přehnaného patosu a příběh zanechává důraznou stopu. 4,5/5
Rozhodně se k němu ještě vrátím.

24.03.2017 5 z 5

Americká tragédie Americká tragédie Theodore Dreiser

Výborně napsané. Sugestivně prokreslená atmosféra prostředí i postav. Autor mistrně uhaduje pocity svých hrdinů a dává je do velice zajímavých souřadnic, které by se daly popsat jako sociální román i milostné drama a zároveň kniha zanechává silný psychologický dojezd, kterým je podbarven celý příběh.
Začátek ( rozuměj prvních 200 stran ) je laděno do takového společensko psychologického obrazu prostředek je velice silný milostný román, který až tak úplně nenaznačuje věci příští,až vše vrcholí dramatem( mimořádně silným), konec má znovu jinou strukturu.

23.03.2017