Atuin Atuin komentáře u knih

Okouzlená duše 1 Okouzlená duše 1 Romain Rolland

Četla jsem poprvé v době kdy mi bylo sedmnáct a hrozně to na mě zapůsobilo. Nyní po víc jak dvaceti letech se ke knize vracím a RR se mě svým kouzlem s neuvěřitelně silným vypravěčským nadáním dostává pod kůži ještě patrněji, je to hluboké, citlivé, lidské, je to krásné...5/5

19.01.2022 5 z 5

Román o Tristanovi a Isoldě Román o Tristanovi a Isoldě Joseph Bédier

Tohle byl zajímavý zážitek. Nejdříve mi únava ( a okolností) nedovolila knihu ani pořádně začít, potom jsem si pustila kousek v audio podobě a dostala jsem chuť začít to znovu. A celý ten nešťastný příběh mě opravdu uhranul. Za prvé mi to evokovalo Tolkiena. Nejdříve Húrinovo děti, potom Beren a Lúthien a pak, vzhledem k jednomu z jmen ( Gondoln) i Pád Gondolinu :-)).
Jediné co mi šlo na nervy bylo boření zdi, když se vypravěč stáčel na " posluchače, čtenáře, prostě lidsto'. Samotný příběh má úžasnou atmosféru a mě si zaháčkoval, že jsem mu nakonec těch 5* dala a je mi líto že u nás není přeložena verze jakou o této tragédii napsal Hardy.

17.01.2022 5 z 5

Polnočná knižnica Polnočná knižnica Matt Haig

Kniha není špatná, nášlapne dost depresivním začátkem, který velmi sugestivně popíše hrdinku jako takovou a její potíže. Nápad s knihovnou mezi životem a smrtí, kde jsou různé verze životů, aniž by vám pomohl název, je velmi působivý ovšem zpracování mi přišlo takové neutišené a potenciál zůstává využitý tak z poloviny. Takže trochu rozpaky. 3,5/5

16.01.2022 3 z 5

Vlčice Vlčice Zdeněk Žemlička

Taková příjemná záležitost, vyložená oddychovka, která vás dostane dovnitř, do všech těch peripetií, se zajímavými nápady a vizemi.... víla, paměť stromů apod, ale jinak je to typická žánrová záležitost ( subžánrová), kfe je autor silnější v opisech a atmosféře než v dialozích, ty mu tam vyloženě překáží, ale dostávám to co jsem očekávala takže spokojenost 4/5

15.01.2022 4 z 5

Boží duha Boží duha Jaroslav Durych

Sice na první pohled krátká knížka ( prostě novelka) ale vydá za dlouhý román. Čtení o nelehkých věcech v nelehkých dobách, autor dobře uměl podsunout skryté významy, které pro něj byly důležité, ale nechtěl se s nimi s čtenářem tak naplno svěřovat. Hluboké, zásahové čtení.

11.01.2022 5 z 5

Mexická gotika Mexická gotika Silvia Moreno-Garcia

Čteno v polském překladu

Mě se kniha velice líbila. Dostala jsem přesně to co jsem očekávala, na počátku dokázala zmást a na konci překvapit. Atmosféru propagovaných klasiků na obálce je v tom znát. Je to psané přes předivo gotického románu lehkým, dostupným jazykem, který však poukazuje na vypravěčský talent. Hlavní hrdina neleze na nervy naopak. Psáno naštěstí v er-formě. Komorní, svým způsobem bezčasové ale velice atmosférické. Postavy, byť některé nemají příliš mnoho prostoru jsou uvěřitelné.4,5/5

09.01.2022

Paní Degasová Paní Degasová Arthur Japin

Příjemně napsane, vkusně zachycené a moderně podané, nemám co bych tomu vytkla a jelikož jsem si v knize začmárala celkem dost citací pastelkou nemohu se z toho vykroutit jinak než 5 *..

07.01.2022 5 z 5

Arrowsmith Arrowsmith Sinclair Lewis

Mimořádně čtivá a stále funkční kniha. Patří do generace spisovatelů, kteří měli neuvěřitelně velkou slovní zásobu a dokázali to zúročit právě v takových knihách, které dnes už nikdo nenapíše...

06.01.2022 5 z 5

Dívka s modrým šálem Dívka s modrým šálem Sylvia Sherry

Takový skrytý poklad, loni jsem přišla na několik takových vyloženě lahůdek a zdá se že i letos mi štěstí přeje. Konec 19.století, atmosféra silně dobová a styl velmi osvěžující, tím myslím nápad rozčlenění na několik částí, kde v jedné si vede jedna z postav denik, v druhé jiná postava ukazuje jinou perpektivu, v další jsou pouze dopisy ... Stejně silně na mě zapůsobila i kniha Lucy Gayhaertová i s tím nemilosrdným koncem.

05.01.2022 5 z 5

Malá Malá Edward Carey

Není to kniha ani divná ani bizarní. Má své zabarvení. Je to kniha skvělá. Směle napsaná, s použitím drobných ( konkrétních) ilustrací jako doplňků, které dokreslují už tak velmi nabitou atmosféru. Výborný vypravěč a výborný překlad. 5/5
A výborný nápad..:-)

04.01.2022 5 z 5

Nejhezčí dny našich životů Nejhezčí dny našich životů Claire Lombardo

Výjimečná, chytlavá a velice chytrá kniha. Není to banální a vůbec to není " ikkarovka".
Je to napsané stejně zkušeně a dobře jako Malý život a za takový Malý život ( tentokrát s ženskými hrdinkami - zejména) by se to klidně dalo i označit a jako srovnání si tyto dvě knihy neuvěřitelně sednou. Jsem velice mile překvapená a velice spokojená. 5/5

02.01.2022 5 z 5

Recept na dokonalou manželku Recept na dokonalou manželku Karma Brown

První kniha roku a taková pecka. Výborně napsané, extrémně čtivé .

01.01.2022 5 z 5

Staré odrůdy Staré odrůdy Ewald Arenz

Mám podobně smíšené pocity. Kniha je napsána poeticky, má své osobité kouzlo jako takový dívčí románek s přesahem.( krásné popisy krajiny ( Ona i ta všednost musí ale mít na tom papíře nějaký ten tmel. Působí to dojmem volných asociací, což ve výsledku není špatné, ale do pěti hvězdiček tomu něco chybí.

31.12.2021 4 z 5

Děti nade vše Děti nade vše Delphine de Vigan

Kniha není špatná, nemůže být, autorka je francouzska a tak nějak už tím má vyhráno.
Téma je víc jak chytlavé, ale mám dojem že by si možná Delphine měla dát pauzu od vyloženě kontroverzních témat ( ne napořád, ale třeba pro jednou) a trochu vydechnout, že by to jejímu psaní prospělo. 4 *....
Podle mě umí autorka čarovat víc, zejména na menším prostoru.

29.12.2021 4 z 5

Harry Potter a Tajemná komnata Harry Potter a Tajemná komnata J. K. Rowling (p)

(SPOILER) DominaCZ: V komnatě se Harry setkává s Tomem Radleiem nikoliv Voldemortem. Setkává se se vzpomínkou uvězněnou v deníku. A v knihách je mnohokrát naznačováno že Voldemort ( obecně dost problematická negativní postava) toho o mnoho jednoduchých věcech moc neví, protože s nimi nemá zkušenost a protože v ně nevěří. Láska je pro něj něco velice nízkého.
Druhý řekněme problém, každá taková kniha má většinou jediného výjimečného hrdinu, nemůže nám tam pobíhat tucet takových :-).
A že má Rowlingová logické lapsy je obecně známo a to je Harry moje srdcovka :-)).

26.12.2021

Pomluva Pomluva Rosa Ventrella

Už předchozí kniha na mě nikterak zvláště nezapůsobila, letmotiv sester je dnes používaný a využívaný dost často, ale tady jaksi je to dost povrchní. Autorka nevytváří atmosféru, pouze popisuje a to mi dost vadí, ukazuje slovy na to a tamto, místo aby vás ta slova otočila kolem vás bez toho aniž by je třeba konkrétně vyslovila ( tím že by použila hlubší ponor). 3/5. Do další knihy už nepůjdu.

22.12.2021 3 z 5

Duna Duna Frank Herbert

puczmeloun: S tou fantasy je to skvělá odhalení. A v zásadě pravda...

21.12.2021 5 z 5

Poslední přání Poslední přání Andrzej Sapkowski

vercatko20:On v tom také žádný hlavní příběh být nemá, možná tak letmé spojovací prvky. Jsou to prostě povídky kterými autor začínal, kdy ještě netušil jak jak se do toho později opře. Sága začíná prvním dílem až Krví elfů. Ta dnešní prezentace je vyloženě hloupost :-).

21.12.2021

Záhada černé květiny Záhada černé květiny Anna Ruhe

Začínám mít podezření že by odrostlé čtenarstvo ( nechce se mi psát dospělí, to je takové ošidné slovo) neměli hodnotit knihy pro děti, jelikož v tom hledají zcela jiné prvky a motivace než cílová skupina.

18.12.2021

lapagerie : Tak dá se s vaším komentářem souhlasit, ale bestseller vzniká z jiných důvodů, myslím že z důvodů prodeje knihy po vydání ( vydáních), že to ani nemusí souviset s tím je li to nějaké veledílo, spíše že se to obecně líbí a prodává. Dá se s tím souhlasit i nesouhlasit, ale nedá se s tím nic dělat.

16.12.2021