Bustedka Bustedka komentáře u knih

Politicky korektní pohádky na dobrou noc Politicky korektní pohádky na dobrou noc James Finn Garner

No... za mě ne. Asi jsem od toho čekala něco jiného. Něco jako Mrazivá tajemství na Streamu.
První věc, která mi vyloženě vadila, byl překlad. Neustále stejná spojení, opakující se téměř všude. Jakmile byl někdo menšího vzrůstu, byl jen vertikálně znevýhodněn (když to čtete po 20té, už se vám to slovní spojení vysloveně příčí). Chudý člověk byl ekonomicky znevýhodněn... atd atd atd.
No a pak tu jsou samotné pohádky, jejichž děj je "politicky korektně poupraven"

pro představu - Sněhurka a 7 trpaslíků
"Když byla Sněhurka ještě dítě, její matka onemocněla a byla čím dál více zdravotně znevýhodněná, až se stala neživotaschopnou."
...
"Sněhurce došla trpělivost. "Já tady nehodlám být nějaká hračka, co vám bude hodnit ega a penisy.""
"Od nynější chvíle chci svůj život věnovat překlenování propastí mezi ženskou duší a tělem. Budu učit ženy, jak přijmout své tělo takové, jaké je a jak dosáhnout vnitřní rovnováhy. "

15.06.2019 1 z 5

Nejlepší kniha o fake news, dezinformacích a manipulacích!!! Nejlepší kniha o fake news, dezinformacích a manipulacích!!! Petra Vejvodová

Manipulace. Hoaxy. Dezinformace. Konspirační teorie. Fake news. Pojmy v poslední době dosti skloňované. Jenže jak tomu čelit? Jak rozpoznávat v tom množství zpráv, která z nich je dobrá, pravdivá a kterou bychom měli radši hned vypustit. Někdy to není tak jednoduché.

"Když se to prsimtě říká, se to prsimtě ví." Dnešní doba přeje sociálním sítím snad po všech stránkách. Je dokázáno, že věříme víc přátelům na FB, než kdejakému opravdovému povolanému expertovi. V USA dokonce 87% obyvatel má FB jako hlavní zpravodajský kanál a nasávají informace jen z toho, co sdílí jejich přátelé. Jenže. Obklopujeme se jen lidmi, co mají podobný názor a tím se uvrtáváme hlouběji a hlouběji do určitě sociální bubliny.

Nejlepší kniha o fakt news vás asi nenaučí ničemu novému. Ani vám neotevře oči. Ale je to příjemné a laicky podané vysvětlení dané problematiky. Otázkou samozřejmě zůstává, do jaké míry nám sami autoři chtěli podstrčit určité názory.

15.06.2019 3 z 5

"Moderní společnost vzala jedno z dokonalých řešení přírody - spánek - a rozdělila ho na 2 problémy:
1) nedostatek spánku v noci vedoucí k
2) neschopnosti zůstat během hne plně bdělý"

Víte proč spíme? A jak moc je spánek důležitý? Věděli jste, že nikdy naše tělo nedospí to, o co jsme ho připravili? Že pokud sednete nevyspalí za volant, je riziko dopravní nehody 5x vyšší? Že neexistuje jediná psychická porucha, při níž by spánek fungoval normálně? Víte, že závažný nedostatek spánku během života zvyšuje riziko Alzheimerovy choroby? A že pokud jste noční sova, nikdy nebudete schopný fungovat jako ranní ptáče?

Tohle je hodně zajímavá kniha. Připravte se na obrovskou dávku statistik, faktů a výzkumů. Vězte, že knihu nenapsal žádný filozof, ale vědec, a proto to není lehké čtení na jeden večer. O tom, že je spánek důležitý, ví každý. Přesto je člověk jediným živočišným druhem, který se dobrovolně připravuje o spánek. Já se o ten spánek připravovala paradoxně při čtení této knihy. Přitom odepřením spánků můžete změnit chování, postoje i hluboká přesvědčení. Když nebudete dostatečně spát, nebudete využívat svůj potenciál na maximum a všechno vám bude déle trvat. I proto si mnozí stěžují, že nemají na spánek čas, protože je čeká spousta práce. Málo času ale mají právě kvůli nedostatku spánku.

15.06.2019 5 z 5

Průvodce pro vysoce citlivé lidi - Jak prožít šťastnější a vyrovnanější život Průvodce pro vysoce citlivé lidi - Jak prožít šťastnější a vyrovnanější život Judith Orloff

Nejkrásnější citát v knize: "Planeta nepotřebuje víc úspěšných lidí. Planeta zoufale potřebuje mírotvorce, léčitele, obnovitele, vypravěče a láskyplné osobnosti. Potřebuje, aby lidé žili dobře. Potřebuje osobnosti, které mají morální odvahu zapojit se do boje o to, aby byl náš svět obyvatelný a humánní, přičemž tyto vlastnosti mají jen málo co do činění s úspěchem v tom smyslu, jak je definován v naší kultuře."

Kniha je dobrá. Ne excelentní, ale dobrá. Nemusím sice fráze typu "jste jedineční", ani nejsem znalec čaker a proudící energie, ale to vůbec nevadí. Pokud patříte mezi citlivé, rady dostanete. Já cílovka nebyla. Chtěla jsem se jen seznámit se světem, ve kterém žijí moji blízcí. A to se myslím povedlo.

15.06.2019 4 z 5

Aha! Rodičovství – Sourozenci Aha! Rodičovství – Sourozenci Laura Markham

"Sourozenci jsou ti, na kom trénujeme, na kom se učíme spravedlnost a spolupráci a laskavost a ohleduplnost. Často poměrně drsným způsobem."
Pokud jste již četli první díl AHA rodičovství, máte solidní základ. Základní myšlenky se v knize opakují. Tentokrát jsou však ukázány na sourozeneckých vztazích a to už od prenatálního období. Kniha je velmi dobře zpracovaná. Je důležité si připomínat, že je třeba přemýšlet nad tím, co děláme, proč to děláme a jaký dopad to bude mít na naše děti.

15.06.2019 4 z 5

Příběhy starého Izraele Příběhy starého Izraele Eduard Petiška

Ono podle mě moc nejde hodnotit knihu, kdy autor vlastně jen převypráví vlastními slovy - rozuměj lidsky - příběh. Natož příběh z Bible, kde si nic moc vlastního opravdu nepřidáte.
Četla jsem i Starý zákon a ten se opravdu mpc číst nedá. Tohle je krásná ukázka toho, jak zpopularizovat nejznámější biblické příběhy a přiblížit je většímu množství čtenářů ????

06.01.2019 4 z 5

Dědeček, Kyliján a já Dědeček, Kyliján a já Jan Ryska

kniha se četla poměrně dobře, ale trochu mě zarazil útěk malého kluka, který nikdo neřešil. A odjezd rodičů bez rozloučení do ciziny?

29.12.2018 4 z 5

Odemykání dětského potenciálu Odemykání dětského potenciálu Jan Mühlfeit

Čekala jsem, že to zas budou nějaké plané kecy, ale opak pravdou. Knihu mám v elektronické verzi a jsem rozhodlá dokoupit i tu knižní. Protože je to dílo, ke kterému se člověk může vracet.
Moc oceňuji vědecký přístup lidky podaný, plno příkladů, které lze s dětmi dělat a hlavně moudra, která by se měla tesat do kamene. V mnohém mi přístup k dětem připomínal Aha rodičovství. Takže pro ty, kdo souzní s touto formou výchovy je tahle kniha ideální

21.12.2018 5 z 5

Eliška a táta Král Eliška a táta Král Hana Doskočilová

Nenadchne ani neurazí

21.12.2018 3 z 5

Gabra a Málinka ve městě Gabra a Málinka ve městě Amálie Kutinová

Já vám nevím. Ale ta Gabra byla tak otravná, že jsem měla chuť ji dát pár facek. Nějak úplně nevím, co má takové chování, které defakto není ani potrestáné, nebo identifikované jako špatné, předat dětem

21.12.2018 3 z 5

Příběhy z Medové stráně Příběhy z Medové stráně Václav Deyl

Moc krásně se kniha četla. Jen mě v poslední době udivují názvy knih, protože ačkoliv se kniha jmenuje Příběhy z Medové stráně, polovina knihy o Medové stráni vůbec nebyla :-)

05.12.2018 4 z 5

Děti z Pařízkova Děti z Pařízkova Markéta Zinnerová

Nenadchne ani neurazí. Vyprávění krátké, extra na sebe nenavazuje a vlastně ani není nějak mimořádně zajímavé. Jedná se o popis jednoho roku z pohledu pěti druháků.

02.12.2018 3 z 5

Chladnokrevně Chladnokrevně Robert Bryndza

No, ačkoliv jsme vraha znali od začátku, čímž se tak trochu oslabilo to napětí, kniha byla zajímavá a čtivá. I tak ale nejsem nadšená - a to jsem byla z Bryndzy vždycky nadšená. Buď je to tím, že čtenářsky dospívám (ha ha ha) a nebo tím, že to prostě nebylo zas tak dobrý.
Erika - jakožto hlavní hrdinka - mi v tomhle díle sympatická tedy nepřišla. Vývoj postav byl minimální a celý scénář trochu překombinovaný. Retro náhledy ok. Jsou teď sice v každé druhé knize, ale nevadí mi to.
Vím, že hned po další Bryndzovce sáhnu. A budu doufat, že budu jen mile překvapena a nebudu mít pocit, jako kdyby byla psaná na sílu

02.12.2018 3 z 5

Tao Tao Medvídek panda Tao Tao Medvídek panda neznámý - neuveden

Mně se kniha hodně líbila a nutno říct i dvouleté dceři, která neustále opakovala, že chce pandu - pandu. Jediné co mi trochu překáželo, byly ilustrace, které občas nekorespondovaly s textem na dané stránce.
Příběhy byly krátké - panda s opičkou něco podnikly a následně jim maminka panda vyprávěla příběh o dané problematice. Takže nejen zábavné, ale především poučné

22.11.2018 5 z 5

My proti vám My proti vám Fredrik Backman

"Naše spontánní reakce jsou často ty nejhloupější", a proto jsem s tou recenzí trochu počkala. Ale myslím si, že se můj názor na knihu nezměnil. Knihu My proti vám jsem začala číst hned po Medvědínu, který mě dostal. Ačkoliv se Medvědín u mnoha čtenářů řadí na vrchol, mně osobně tenhle díl zaujal trochu víc. Možné, že to bylo mým psychologickým rozpoložením, tím, že jsem na to čtení měla přece jenom víc času a mohla se soustředit. Ale taky to bylo možná díky k tomu, že tenhle díl řešil přece jenom trochu jiné téma.

Backman do svých knih píše různá moudra. A všechny ty chytré řeči sděluje čtenáři nenásilnou formou. Působí na emoce tak, jak to umí a zatím mu to vychází. A já tyhle knížky, které mají hlavu a patu a vypráví příběhy obyčejných lidí prostě miluju.

Backman je prostě moje krevní skupina a myslím si, že nebudu sama :-)

16.11.2018 5 z 5

Pohádek jako kvítí Pohádek jako kvítí Josef Štefan Kubín

Ta kniha mi nepřijde ani dobrá a vlastně ani poučná. Příběhy občas trochu kruté, ale chvílemi jsem si pokládala otázku, cože to má vlastně dětem přinést. Jazyk pro dnešní mládež taky trochu neuchopitelný.

13.11.2018 2 z 5

Medvědín Medvědín Fredrik Backman

Nemůžu si pomoc, ale Backman mi přijde jako super správný týpek. Jako ten typ chlapa, co vždycky políbí ženu a děti, když dorazí domů, co nikdy nevynechá společnou snídani, odpoledne hraje s dětmi na cokoliv, co chtějí a večer podá ženě sklenici vína a namasíruje ji chodidla.
Možná je to pravda. A možná taky ne. Protože Backam jistojistě umí působit na city a emoce druhých. Ví, že stačí když čtenářům přiblíží obyčejné lidi - se všemi neduhy, vlastnosti a problémy, které má každý z nás. K tomu přihodí nějaké to moudro, ze kterého si sednete na zadek a jen si v duchu říkáte "bože, to je úplně přesné, jak to vystihl". Backman je prostě neobyčejně obyčejný.
Medvědín. "V tomhle městě se nedá žít. Tohle město se musí přežít." Nečekejte fascinující příběh, ohromnou zápletku a povrchní popis toho, co se stalo. Ne. Vlastě to ani není příběh o hokeji, či o znásilnění. Ne. Je to příběh o nás. O lidech. O tom, jací jsme, jak se umíme poprat s nástrahami života a jak spolupracujeme a komunikujeme. Spolu. A je to také o tom, že nikdy nic nebude růžové, ale ani černobílé. "Na jednu stranu lidský druh přežil, protože lidé drželi pohromadě a spolupracovali, a na druhou stranu se lidstvo vyvinulo, protože nejsilnější jedinci vždycky žili na úkor ostatních."
Hned druhý den jsem rozečetla My proti všem - pokračování Medvědína. Nemohla jsem jinak. Ačkoliv mi totiž chvilku trvalo se do Medvědína pořádně začíst, nakonec mě pohltil. A i já, která u knížky brečela jen jednou v životě, jsem měla tentokrát namále.
V poslední době mám často problém, že mi některé knihy splývají a zapomínám jejich obsah. Ale u Medvědína se toho nebojím.

13.11.2018 5 z 5

Vypravěčka Vypravěčka Jodi Picoult

#Vypravecka "Když člověku vezmou svobodu, asi ji potom vnímá spíš jako poctu, ne jako nárok" •
No..co dodat. V poslední době se mi nějak často dostává do rukou literatura o druhé světové válce. O holokaustu. O nenávisti a lidské tragédii. Někdy se ani nejedná o kvalitní literární dílo, ale "lidé se musejí setkávat s věcmi, které je děsí. Jinak by nedokázali ocenit bezpečí." A něco na tom bude. • Vypravěčka se odehrává ve třech rovinách - v současnosti, v minulosti a jako bonus tu je fikce plná metafor. Mám trochu rozporuplné pocity z té současné dějové linky, která defakto tvoří hlavní uzel celé knihy. Milostný život, federální agent, Mladá holka a starý důchodce..no nevím. Popis života v koncentračním táboře pak není nic objevného. Podobné popisy člověk mohl slyšet několikrát. Ale "Základem historie světa je vyprávění o životě jednotlivce" a není od věci si některé věci připomínat. •
Čte se to krásně a docela rychle. Po pomalejším náběhu je konec docela chytlavý, ale i tak bych tu knihu nehodnotila tak dobře, jako všude jinde. •
"Věřím, že pokud má člověk v co doufat - i kdyby to byl jen lepší zítřek - je to ta nejsilnější droga na této planetě"

04.11.2018 4 z 5

Lazar Lazar Lars Kepler

Asi každý, kdo miluje severské krimi, četl Kepleraa nového dílu se nemohl dočkat. Tahle manželská dvojice totiž umí být pěkně krutá a lidem se to líbí.

Lazar navazujena příběhy předešlé, ale vůbec nevadí, pokud nemáte o minulosti hlavních postav ani tušení a nebo se vám jen vše z hlavy dávno vypařilo.

Manželé umí vtáhnout čtenáře do děje. Akce střídá akci, napětí můžete krájet. Přiznávám, je to trochu překombinované, ale ať. 29-30 vražd v jedné knize, pár těžce zraněných..no řekněte. Kde jinde na něco takového natrefíte?

Lazar má však jednu nevýhodu. Právě to, že se neustále něco děje vám zvedne nároky a knihy jiných autorů vám už tak super třeba ani nepřijdou

04.11.2018 5 z 5

Lazar Lazar Lars Kepler

Lazar má však jednu nevýhodu. Právě to, že se neustále něco děje vám zvedne nároky na knihy další.

04.11.2018 5 z 5