čef komentáře u knih
Zajímavý pohled na dnešní puberťáky v Japonsku, ale asi nejenom tam. Příběh o tom, co je psychopatie, duševní poruchy a šikana a také o tom jak je tato skupina privilegovaná a co z ní asi vyroste. Na paškále jsou také podivné rodinné i společenské vztahy, jak formují život dětí a tvoří z nich, jak jinak, zase podivíny. Také je zde pomsta a děsivý závěr. Určitě k přečtení pro všechny.
Reportáž z míst, kam opravdu nikdo nechce. Tedy z nemocnic a z léčení leukémie a to hodně zdlouhavého. Myšlenky a pocity hodně bolavé, smutné, ale i hluboké a inspirativní. Místy hodně dojetí, ale optimismus je přítomen i v těch hodně špatných chvílích. Při čtení této knihy máte šanci si naplno uvědomit, jaké štěstí máte, když si můžete třeba dojít koupit hořčici.
Láska je láska a všechno překoná. Hodně zašmodrchané, se závěrem na pokraji smrti. Složité vztahy mezi postavami dojdou k rozuzlení až na úplném konci. Jinak se pláče, hroutí se, hádají a milují pořád dokola. Trochu načervenalé čtení nikoliv pro mne.
Tematicky je to opět o životě některých pozoruhodných lidí, kteří si vybrali jinou cestu životem než drtivá většina ostatních. Je to tedy o rozhodnutích, které tito, kromě jiného, udělali na základě nějaké knihy. Ovšem autorovy romány na obdobné téma jako Kdo chodí tmami nebo Jako v nebi, ale jinak, mne zaujaly více. Jako inspirace pro mladé, nerozhodnuté nebo v krizi určitě dobré.
Jak vidno, i vhled do duší ostatních tak, že vám zobou z ruky a zahrnují vás domy a penězi, je možné se, s trochou talentu, snadno naučit. Život jednoho takového bezpáteřního podfukáře je velice názorně předveden v této knize, která mne celkově uchvátila. Není obvyklé, aby se na jednom místě objevilo tolik odhalení podvodníků, i když v minulém století. Dnešek je v tomto samozřejmě jiný, pokročilejší, ale nutnost nepodléhat podvodníkům a manipulátorům, je pořád stejná. Výborné dílo s dalekosáhlým přesahem do smyslu života a společnosti na úrovni gigantů jako Hemingway apod.!
I bez četby prvního dílu série se asi v ději rychle zorientujete. Je to fantasy a tak se můžete dočkat všeho – čáry, kouzla, zmrtvýchvstání a vystupují zde spousty pohádkových bytostí - králové, princezny, rytíři, čarodějníci, manipulátoři, vojáci a bandité. Pořád se hustě bojuje, mučí, míru na obzoru nevidíte a všichni lžou a předstírají bůhvíco, třeba i lásku. Není to kniha pro mne a tak si další mučivé díly, které jistě přijdou, odpustím.
Líbí se mi, jak se autor drží hlavního tématu a nenechá se odloudit k jiným, vedlejším. Zároveň je to však také slabina knihy, je to jen takové počteníčko do postele. Děj je však dostatečně zajímavý, jedovaté vztahy mezi postavami jsou popsány plasticky, dějových zvratů se také bohatě dočkáme. Nevím, jestli si na tuto knihu ještě někdy vzpomenu.
Nečetl jsem nic z předchozí tvorby autorky a tak jsem naivně očekával nějakou legraci. No legrace to není ani náhodou, je to velmi drastické a smutné. Možná také trochu naděje pro lidi propadlé alkoholu nebo jinému svinstvu, kteří hlavně kvůli tomu nezvládají svůj život. Text je velmi střízlivý, žádné velké umění, ale spíše se jedná o návody jak se pokusit změnit svoji bezútěšnou existenci. Velký obdiv pro autorku a všechny, kteří odhodlaně bojují se závislostí svou nebo pomáhají ostatním, aby to zvládli.
V tomto domě žili či přebývali opravdu zajímavé osobnosti se zajímavými osudy, které jsou v románu popsány opravdu živě s velkou invencí. Nevím ale, co zde dělá válka na Ukrajině a v Palestině, jakož i jiné současné události nevztahující se k tématu. Asi nejsem na výši autorčina intelektu, v tom to jistě bude. Nu což, čte se to dobře a to je pro mne hlavní.
Drastická vražda křovinořezem uvádí vše do chodu. Vnitřní útvarové bitky řeší nový ředitel se snahou donutit kolegy chovat se kolegiálně. Na paletě jsou mnohé toxické vztahy v rodinách i policejních, zejména osvojené děti řádí, také je zde hodně šikany. Rovněž gayové si přihřívají polívčičku. Celkově dobré nikoliv vynikající.
Detektivní příběh ze Splitu a Bratislavy je potvrzením, že láska je mocná čarodějnice. Klidně udělá policajta bídákem a bídáka skoro morálním člověkem. Jinak jde samozřejmě o vraždy dvou žen a také hlavně o prostituci a pasáků kolem toho. Nemyslím, že tato krimi má na nějakou světovou třídu, ale solidní počtení to určitě je.
Honba za pokladem je v této sérii dost obvyklá, ale zde přeci jen byla nějaká inovace. Soubojů a mrtvol je opět až příliš, úniky z nebezpečí zase dost těžko uvěřitelné, ale nakonec zde byl alespoň překvapivý závěr, který vše naše uvažování vrátil do přijetí. Také zaměření na současné technologické možnosti vraždění jsou dosti zajímavé a na úrovni doby, ale příště bych prosil už i AI. Pro čtenáře dobrodružných knih je tato tedy opět lahůdka.
Historie tří generací žen bojující proti misogynskému světu plného přezíravých mužů, začíná někde za první velké války. Pohybujeme se ve velkém světě módy s mnoha známými jmény jako Dior apod. Hodně času se věnuje popisům modelů, ale nezanedbáváme ani soukromý život s malými dětmi a neposlušnými manželi. Protože toto téma není moje oblíbené, nemohu všechno tak dobře zhodnotit, ale jako snad znalý čtenář musím uznat, že tento román má dost nezvyklou kvalitu, která možná ohromí i ty, kteří jsou zde doma.
Zvláštní detektivka, kde se pátrá minimálně, spíše se popisují pocity znásilňovaných žen, jejich učitelky, psycholožky a vyšetřovatelky. Mnohé kotrmelce děje, jakž i školometské promluvy a neuvěřitelné konání většiny postav v některých situacích mi příliš nesedly. Asi nejsem ten pravý čtenář pro tento druh literatury, cítím se být také trochu manipulován v duchu současného diskurzu.
Kniha je asi napsána pro ty, kteří žasnou a libují si v různých technologických systémech, které kolem nás spřádají stále hustší a hustší síť, bránící nám v přirozeném, svobodném životě. Ale bude se určitě líbit i těm, kteří ty všechny technologie berou jenom jako nutné zlo. Zla je zde dostatek, zrovna tak jako napětí a důmyslného konání hlavní hrdinky. Opravdu dobrodružný román na úrovni.
Další díl této série z doby Jan Lucemburského už je zcela bez nějakého pokusu o invenci a nějakých zajímavých reálií té doby. Stále se tedy zatýká Božetěch a probírají se jeho eskapády s dívčinami. Semotamo se vyšetřuje vražda dvou bratrů vlastnících kutnohorské stříbrné doly a jezdí na koních. No a vše završuje Černý Fricek, bez toho by to samozřejmě nešlo. Zajímalo by mne, za jak dlouho toto autor asi zplodil.
Autorka je velká vyprávěčka, která umí leccos. V této knize zašifrovala velkou lásku jako thriller s ohrožením životů zamilovaných. Vtipné a duchaplné dialogy jsou samozřejmostí, výstavba příběhu profi, čte se to jako po másle. Někdy je Sandra Brown hodně unylá, ale zde našla, podle mne, rovnováhu mezi sexem, srdceryvnými scénami a akčním napětím.
Staré, zejména opuštěné zámky jsou častou kulisou detektivních příběhů. Dobře se navozuje hustá atmosféra, stará tajemství a napětí dobře stoupá. Objevují se mrtvoly čerstvé i ty prošlé dlouhým časem. Kdo za to může? Po tom pátrají amatéři, soukromé očko i neschopná policie a ejhle, kdo na to přijde! Není to špatně napsáno, příběh okrášlí i pejsek. Na odpolední čtení dobré.
Detektivka z holandského pobřeží se rozvíjí pomalu. Pak se objeví jedna mrtvola a po ní rychle další a vyšetřování konečně začíná. Pomalu se objevují možné motivy, nijak chvályhodná rodina, rozmazlený fracek, drogy a vůbec špatní kamarádi. Nečte se to špatně, nějaké to napětí se pořád vyskytuje. Závěr je uspěchaný, autorka se v něm mohla více porejpat a všechny nitky lépe navázat. Na prvotinu bych řekl dobré.
Smetánka žijící ve výstavných hradech na předměstí Washingtonu se nakonec ukáže jako pěkná sebranka. Samý úsměv, rozdávání dárků, ale co je za tím vším. O tom se přesvědčí zvláště jedna ze dvou vypravěček tohoto příběhu. Druhá je také pěkná potvora, i když se to nezdá. Není to příliš originální příběh, o soužití sousedů již toho bylo napsáno a natočeno dost, ale několik maličkostí tento příběh přeci jen ozvláštňuje. Zvláště někteří ocení péči o děti a rodinné soužití vůbec.