cérka cérka komentáře u knih

Šikmý kostel 2 Šikmý kostel 2 Karin Lednická

Já tomu pořád nemůžu uvěřit! Paní Lednická má můj neskonalý obdiv! Už u prvního dílu jsem si říkala „Proboha, kde celé ty roky byla? Jak to, že dokáže s takovou elegancí a lehkostí psát? Kde se to v ní bere?“ Teď už vím, to je dar, obrovský DAR a já za něj děkuji!

První lepší než ten druhý a druhý lepší než ten první! WOU, BRAVO, došly mi slova!!!!

Knihu jsem si půjčila v elektronické podobě, ale už teď vím, že si ji koupím. Prostě ji musím mít doma v knihovně a nikomu ji nepůjčím :)

Příběh mě zcela pohltil a já tak opět mohla chvilku žít na slezském pomezí a plakat a smát se a hrozně se bát. Barka s Fankou a Žofkou i s rodinami se najednou staly i mou rodinou. Přes všechny spory i nesnáze jim mohu jen závidět, jejich soudržnost a lásku.

Vůbec jsem netušila jak složité a bolavé dějiny se odehrály kousek za humny. Vždyť do Karviné a Havířova jsem jezdila celé dětství.

Strašně moc se těším na pokračování! Zase jsem málem rozbila čtečku, nevěřila jsem, že už jsem zase na konci ;)

27.01.2021 5 z 5

Saturnin Saturnin Zdeněk Jirotka

Má oblíbená kniha proti trudomyslnosti a volba pro březnový Klub milovníků knih. Saturnin patří mezi mé oblíbence už hezkou řádku let. Tentokrát, jsem zvolila audioknihu v podání Oldřicha Víznera a byla to skvělá volba, po všech stránkách. Mohu jen doporučit! I když už znám knihu téměř nazpaměť, stejně jsem se smála až mi slzy tekly a některé kapitoly poslouchala opakovaně. Saturnin prostě nikdy nezklame!

20.03.2021 5 z 5

Šikmý kostel Šikmý kostel Karin Lednická

Celkové (dle mého názoru velmi pěkné a vysoké) hodnocení knihy mluví samo za sebe. Také přidám plný počet hvězdiček, i mně se kniha velmi líbila. Románové kroniky, silné ženy a historie to je pro mě to pravé :).
Vyjímečnou (a velmi zajimavou) se pro mě stala kniha svým tématem a výborným zpracováním. Už teď se moc těším na pokračování.
Pokud bych měla říci, která postava mě nejvíce oslovila, budu tápat. Líto mi bylo, ale nejvíce Ludwíka.

22.03.2020 5 z 5

Myšlenky za volantem Myšlenky za volantem Marek Eben

Děkuji, pane Eben ze srdce děkuji! Já se tak nasmála! Obdivuji Váš smysl pro jemný humor, slovní zásobu a schopnost se vždy trefně a decentně vyjádřit. Proč jen nejste našim prezidentem!

"Ve světě to vypadá, že se málem blíží apokalypsa, že všichni zemřeme, a já bych čekal, že Češi v takové chvíli vykoupí bible. Nikoli. Češi vykoupili droždí. To je nadějné."

Doporučuji jako skvělý dárek, jako pohlazení po duši nebo jen tak, pro radost :)

02.12.2020 5 z 5

Hana Hana Alena Mornštajnová

Souhlasím ze všemi kladnými komentáři. Od přečtení poslední věty: "..., kvůli kterým chci ještě žít." uplynulo pár hodina a já pořád nevím co říct. Snad jen, že pláču radostí, smutkem, nadějí, štěstím,...., protože se mám moc dobře!
Snad jen, že se v poslední době s válečnou tématikou roztrhl pytel :-)
Snad jen, že já takové knihy přeci nečtu (už asi čtu) :-)
Hlavně, paní Mornštajnová píšete neskutečně dobře!!!

26.05.2017 5 z 5

Prokletý kraj Prokletý kraj Michaela Klevisová

Má první kniha od této autorky a naprostá spokojenost. No, a jelikož jsem knihu zvládla přečíst téměř na jeden zátah, nezbývá mi než hodnotit plným počtem hvězdiček.
Příběh bych určitě nezařadila mezi detektivky. Dějem knihy se sice mihne zločin, ale klasické vyšetřování, tak jak ho známe s typických kriminálek, tady nečekejte. Spíše je to poctivý český román s prvky tajemna. Pátrání po minulosti mi ukázalo Šumavu opět trochu z jiného pohledu a dokonale mě v táhlo do děje.
Určitě si přečtu i další knihy od této autorky. Mám radost, opět se mi potvrdilo, že máme vynikající spisovatelky.

18.01.2022 5 z 5

Listopád Listopád Alena Mornštajnová

Po nechuti a obavách zda mám knihu vůbec číst, jsem si ji koupila, odložila ji do své knihovny a s myšlenkou, "tak jo, jednou si tě přečtu ;)", se na ni každičký den dívala. K samotné akci mě donutil Klub milovníků knih (který je v poslední době jedna výzva za druhou :) ) a naše letní téma: Listopád! Opět jsem zahájila pozici "mrtvého brouka" a četbu odkládala do poslední vteřiny. Čas je prý spravedlivý, ale taky nemilosrdný, a termín KMK je tady! Ani ne za týden! Nezbylo nic jiného než začít opravdu číst. Po pár stránkách nastalo zděšení a znovu nejistota zda se chci dobrovolně trýznit, číst to co nechci a co má mysl odmítá přijmout. Krizi jsem (opět) překonala a poté již ve velmi rychlém tempu následovalo uznání, zájem, napětí, smutek a nesmírná radost a obdiv! Skvělé!!!
Nechci (sama to nemám ráda) rozvíjet nějaké politické diskuze, ale u tohoto tématu se to samo nabízí. Člověk se nemusí dívat nijak daleko, aby viděl, že to co teď děje v Bělorusku se mohlo klidně stát i u nás, a jak nesmírné jsme měli štěstí!
Doporučuji a řadím mezi povinnou četbu!

09.09.2021 5 z 5

Vrány Vrány Petra Dvořáková

Já tušila, že to bude neveselé, bolavé a smutné čtení. Petra Dvořáková mě rozervala duši na kusy a ještě teď mě bolí srdce. Tak smutné! Tak skutečné! Wow!
Opět skvělá kniha! Doporučuji!

30.04.2020 5 z 5

Chirurg Chirurg Petra Dvořáková

Wou, tleskám a volám bravo!
Jedna z nejlepších letošních knih a jako bonus opět od české autorky! Obětovala jsem část noci, na poslední kapitolu přes únavu téměř neviděla, ale musela jsem dočíst. Jednoznačně doporučuji!
Autorka skvěle vykreslila charakteristiku všech postav, vnitřní pnutí a obrovský tlak, který je na lékařskou profesi vyvíjen (je zajímavé, že hlavní hrdina je pro mne již navždy pan doktor Grábl, ne Hynek).
Nikdo z nás není neomylný, každý z nás dělá chyby, každý můžeme spadnout až na samotné dno! Záleží jen na nás jak se ke svým problémům postavíme a také se velmi rychle ukáže zda člověk, kterého jsme si vybrali pro společnou cestu životem, je tou kotvou, která nás podrží.

12.10.2019 5 z 5

Zuzanin dech Zuzanin dech Jakuba Katalpa (p)

Krásné, sladké dětství, láska, zrada, závist, transport, koncentrák a návrat.
Zuzanin dech je neuvěřitelně silná kniha, která ve mě stále vyvolává vlnu emocí a jejíž samotná četba mě opravdu bolela. Nemohla a zároveň jsem musela pokračovat v četbě až na samotný konec, až na samotný konec sil.
Kniha je psána stroze, v krátkých kapitolách, snad právě proto je příběh tak neskutečně pravdivý, podmanivý a má své kouzlo.
Tuto knihu jen tak z hlavy nedostanete!

30.11.2020 5 z 5

Zatím jsem přečetla všechny knihy rozhovorů z pera pana Moravce a stále jsem nadšena. Chlapec má čuch na lidi a k tomu talent ;). Opět výborná kniha!

Jelikož jsem velkou fanynkou Případů prvního oddělení, panovala u mě trochu obava z již vyčerpaného tématu. Zbytečně, naopak mi lichotilo, že už "o tom" něco vím.

Panu Mareši bych touto cestou ráda poděkovala za jeho práci, jak tu u policie - člověk se hned cítí lépe, když ví jak schopní lidé nás chrání, tak tu literární - konečně se je na co dívat ;)

24.02.2023 5 z 5

Tiché roky Tiché roky Alena Mornštajnová

Dokonalé!
Snad jen díky touze přečíst si co nejdříve novou knihu paní Morštajnové jsem překonala svou nechuť k eknihám a šáhla po této formě knihy. Byl to zápas. Krása slova, dokonalost a jedinečnost příběhu se neustále byla s absencí vůně a šustění papíru, kontroly nad počtem zbývajících stran a "nakukování" - jak jen že to bude pokračovat o tři strany dále.
Bylo to morštajnovské! Opět jiné, ale zároveň tak stejně blízké, milé a známe setkání.
Do posledního písmenka jsem si to užila! Konec, bomba! Jen nad ním budu ještě dloooouho přemýšlet.

14.05.2019 5 z 5

Bylo nás pět Bylo nás pět Karel Poláček

Audiokniha

Načteno skvostně a nepřekonatelně Františkem Filipovským. Myslím, že tady by se už nikdo neměl pokoušet knihu načíst znovu, lépe už to nejde!

Klasika všech klasik, doporučená (za mého mládí povinná) četba. Myslím, že na základní škole mě kniha v žádném případě tak neoslovila jako teď. Vybrala jsem si ji do letošní výzvy (2023): kniha, kterou nebudete číst poprvé a byla to skvělá volba. Příhody malého Péti a jeho kamarádů mě často vrátily do dětství a rozezesmály nejen mě.
Doporučuji, super relax.

PS. část audioknihy jsem dostala jako dárek od Českého rozhlasu, druhou půlku jsem si musela opatřit. Jako dárek bych tedy očekávala knihu kompletní, nu což, třeba se jedná o nový trend ;)

22.05.2023 5 z 5

Na západní frontě klid Na západní frontě klid Erich Maria Remarque (p)

Audiokniha

Znovu jsem vstoupila do téže řeky a k četbě si zvolila středoškolskou četbu a zároveň autora, který se mi hodí do Čtenářské výzvy 2022. Malá změna od maturitních let přeci jenom proběhla, tentokráte jsem knihu četla ušima. Vynikající přednes herce Jaroslava Plesla umocnil můj zážitek. Tleskám, doporučuji a chválím.

Samotná kniha ve mně zvedla velkou vlnu emocí. Tolik let už uběhlo a příběh, pocity, hrůzy válečných let vůbec nic neztratily na své autentičnosti. Kdy se konečně všichni poučíme!

Nemohla jsem si nevzpomenout na svého pradědečka. Znám ho pouze ze dvou fotografií a ve vojenském stejnokroji. Když opouštěl svou rodinu, měl manželku a tři děti (babička měla tři měsíce). Domů se vrátil prý naprosto zlomený člověk, bez nohy a zájmu o svou rodinu. A tak vlastně zůstali tři sirotci, o maminku přišli ve třetím válečném roce. O dětství babička nechtěla nikdy mluvit.

20.06.2022 5 z 5

Na Větrné hůrce Na Větrné hůrce Emily Brontë

Rozhodla jsem se nečekat na důchod :), a už teď se vrátit k pár knihám, které mě před pár lety hodně oslovily.

Na Větrné hůrce, klasika všech klasik, a pokud bych měla jen vzpomínat na dojmy z první četby, nešetřila bych chválou ani hvězdičkami. Ovšem, také bych nikdy nevěřila, že se mi za ta léta až tak moc změnil vkus. Bože, jak mě byly všechny postavy nesympatické a protivné!

Kniha pro mne zůstane i nadále pro své nesporné kvality v knihách, které doporučuji k přečtení. Autorka skvěle propracovala charaktery postav. Postav protivných, namyšlených, pyšných a zraněných, které mě svým, pro dnešní dobu těžko pochopitelným chováním doháněly málem k šílenství. Lásku, nešťastnou, zničující, komplikovanou a až za hrob. No a krajinu, po které bych se chtěla někdy projít.

Příběh je skvělý, ale bude pro další čtenáře čím dál víc složitý a nepochopitelný. Autorka opravdu žila v jiné době a mladší čtenáři uvyklí sociálním sítím už těžko pochopí složité a mnohdy nepochopitelné chování a uvažování hlavních hrdinů.

Říká se, že nikdy nevstoupíš do stejné řeky. Já se o to pokusila a řeka už opravdu nebyla stejná.

Pár soukromých postřehů:
Hareton, chlapec, který si v této knize získal mé srdce a kterému jsem celou dobu fandila ;).
Josef, ten bídák byl po celou dobu pořád stejně protivný, ale ty jeho nadávky mě fakt bavily ;).

20.05.2020 5 z 5

Jsem 734 hodnotitelem. Vše zde již bylo řečeno, zhodnoceno, napsáno a zřejmě i zkritizováno. Proto oněch naprosto nepochopitelných 88%.

Všichni můžeme Těšínskému Slezsku závidět paní Karin Lednickou. V ČR je tolik míst, lidských osudů a událostí, které by si jistě zasloužily tak pečlivou, ohleduplnou a zapálenou autorku.

Paní Karin, já Vám tleskám! Máte můj neskonalý obdiv! Děkuji!

Napsat tak dobře knihu je velký dar a zároveň velká bolest. Paní Karin musí mít nervy ze železa a několik srdcí. To moje totiž při čtení pukalo žalem.

Grafická stránka knihy je dokonalá! Zvolený styl "dokudrama" je výbornou volbou.
Autorčino rozhodnutí věnovat knihu tomuto místu a jeho lidem obdivuhodné!

DOPORUČUJI!

15.07.2022 5 z 5

Kde zpívají raci Kde zpívají raci Delia Owens

Kniha mě dost zmátla svým názvem. Pořád jsem čekala, že se dozvím kde zpívají raci (korýši), ale dozvěděla jsem se kde zpívají racci (ptáci), což už pro mě nebylo takovým překvapením :).

Velmi jsem váhala nad počtem hvězd, měla jsem totiž obrovský problém se začíst. Nakonec jsem, ale usoudila, že za to spíše může předvánoční stres, nedostatek času a celková nálada ve společnosti.

Příběh je pochmurný, k malé Kye až nepochopitelně krutý a pro mě (se svou povahou) velmi bolavý.
Na druhou stranu mi pomohl zamilovat si bažinu (asi tam ovšem nemají komáry) a opět poznat, že láska a přátelství hory přenáší ;).

Dozvěděla jsem se spoustu zajímavostí ze světa zvířat i rostlin, vůbec jsem se nenudila (všechny popisy byly přiměřené a dokonalé).

Celou dobu jsem se bála, o Kyu i o sebe. Bála jsem se konce, pocitů a zklamání. Nakonec mě čekalo velké překvapení (opravdu jsem podezírala úplně někoho jiného). Nechci napovídat, ale detektiv ze mě nebude ;).

Jsem ráda, jsem na konci, proto ubírám jednu hvězdičku. U pětihvězdičkové knihy chci vždy, aby nikdy neskončila.

27.12.2020 4 z 5

Máj Máj Karel Hynek Mácha

V hodinách literatury, v lekcích "Jak učit socialistického žáka číst poezii", se mým soudružkám učitelkám nedařilo a ony ani nikdo jiný u mě nedokázal probudit lásku k poezii. Dodnes ji marně hledám, nevzdávám to!
I já jsem si tuto báseň vybrala do letošní výzvy a pokusila se pokořit svou velkou metu. Ano, užila a pochopila jsem toho mnohem víc než před lety ve školních lavicích, ale stále se necítím hodnotit či kritizovat tento národní poklad.
Nešťastný osud Viléma a Jarmily mi nejvíce přiblížil F. A. Brabec svým filmovým zpracováním, překrásný obraz májové přírody už ovšem sám básník samotnou básní.
Na sbor duchů (stráž posledního nebožtíka) budu asi vzpomínat při každé návštěvě hřbitova.
Při pohledu na celkové hodnocení této básně na stránkách DK ,a při vědomí co všechno v poslední době vychází a tváří se jako báseň, hodnotím nejvyšším možným hodnocením!
Máme nádherný jazyk a Tato báseň je ho přinejmenším plná.

05.10.2019 5 z 5

Vraní oko Vraní oko Michaela Klevisová

Audiokniha

Načteno Janou Strýkovou, jejíž přednes je prostě vynikající.

Má první kniha ze série Josef Bergman a určitě ne poslední.
Na autorce se mi velice líbí, její lehký styl psaní a výběr prostředí. Postav tak akorát s výborně propracovanými charaktery. Jen ten konec byl na mě tentokrát až příliš překvapivý, ovšem zápletka super.

Má poslední přečtená kniha roku 2023.

29.12.2023 4 z 5

Skála Skála Peter May

Audiokniha

Skvěle načteno Jiřím Dvořákem. Prostřednictvím svého hlasu a talentu se mi nádherně vtělil do hlavního hrdiny.

Opět jedna z dlouho odkládaných knih, ke které jsem se konečně pročetla, a to mě ještě popostrčil Klub milovníků knih.

Příběh má detektivní zápletku, ale není to přímo tradiční detektivka. Základním motivem této knihy je starobylý zvyk obyvatel ostrova Lewis a jejich dlouho střežené tajemství. Ovšem hned od prvních kapitol jsem byla přímo vtažena do děje. Napínavý příběh, plný popisů drsné přírody, vztahů a názorů hlavních hrdinů mě mile překvapil.
Určitě si poslechnu pokračování. Doporučuji.

06.06.2023 5 z 5