cori Online cori komentáře u knih

Vyhnání Gerty Schnirch Vyhnání Gerty Schnirch Kateřina Tučková

Příběh poloviční brněnské Němky, která za nic nemohla, a přesto byla pro svůj původ po válce pronásledovaná. Autorka tehdejší situaci pojímá dost černobíle. Všichni Češi jsou bezpáteřní svině, kromě dvou výjimek Karla a Šenka, kteří jsou ale záhy "po zásluze" Čechy potrestáni. Jediný zlý Němec je bratr Friedrich, který upaloval lidi v Českém Malíně.
Dost mě zarazil i pravopis slova rikša (autorka píše rykša) a jednotky SS píše s malým s jako ss.

10.08.2016 3 z 5

Lamentace Lamentace Christopher John Sansom

Oproti minulým dílům mi tento příběh přišel takový odtažitý, vůbec mě nevtáhl do děje, abych rychle hltala další stránky. Řešily se jen náboženské otázky, kdo odmítá mši a kdo ne. Nakonec mě ani nezajímalo, jestli rukopis Shardlake najde nebo ne. SPOILER Shardlake se celou knihu snaží, aby rukopis nepadl do nesprávných rukou, aby nakonec zjistil, že to všechno bylo zbytečné a byl jen bezcennou figurkou na šachovnici politických hrátek. Politikaření tentokrát nejvíc odnesl Barak, věřím, že mu Guy vymyslí nějakou bezva vychytávku. Zůstal ve mně pocit marnosti, jaký zažíval asi i Matthew.

08.08.2016 3 z 5

Deník Rivky Lipszycové Deník Rivky Lipszycové Rywka Lipszyc

Kniha kromě vlastního deníku (cca 80 stran) obsahuje kapitoly Jak se deník dostal z Osvětimi do Ameriky, Dospívání v lodžském ghettu, Rivčino město, Rodinné vzpomínky a Co se s Rivkou stalo.
Dívka se v deníku vypisuje ze ztráty rodičů i sourozenců - bratříčka a sestry, zůstala jen se svou mladší sestrou u starších sestřenic.Píše o Bohu a o tom, jak by chtěla změnit sebe, své okolí i celý svět. Záhadný je i její osud po válce, kterou přežila, ale zmizela beze stop.
Rivčin deník je dalším unikátním svědectvím dospívající dívky, která byla vězněna v nacistickém ghettu.

01.08.2016 4 z 5

Truhla ze Zálivu smrti Truhla ze Zálivu smrti Svatopluk Doseděl

Mně se tedy nejvíc líbila druhá poválečná povídka, ačkoliv v ní nebylo žádné nadpřirozeno, přesto byla děsivá. Zbylé dvě byly moc překombinované: vraždící psychopat ze 17.století, holka v komatu, indiánské monstrum, svobodní zednáři, holka emo s klíčem, křesťanské relikvie, atd. Předchozí sbírka sbírka Zlo přichází třikrát mě tedy zaujala víc.

01.08.2016 3 z 5

Vyvolení Vyvolení Steve Sem-Sandberg

V příběhu se člověk obtížně orientuje, protože se autor pohybuje v různých časových obdobích a přeskakuje z jedné osoby na druhou. Utrpení dětí bylo opravdu neskutečné. Nejvíc mě ale dostal fakt, že doktor Gross vyvázl bez trestu a ještě si na sbírce mozků, kterou si pořídil za války, vybudoval kariéru.

01.08.2016 4 z 5

Já, Vergilius Já, Vergilius David Wishart

Tento román věnovaný Vergiliovi mě oslovil více než série detektivek s Corvinem. Škoda jen, že autor dal přednost popisování vývoji politické situace (kdo s kým proti komu a proč) před popisem Vergiliova soukromého života v pozdějším věku. Líbila se mi různá přirovnání, která autor použil (např. obraz zničeného úlu). Už jsem se radovala, že tentokrát bude kniha prosta věcných chyb, ale bohužel, nevěřila jsem svým očím, když jsem na s. 151 opakovaně narazila na slovo hubris! Překladatel asi netuší, že pýcha, zpupnost, rouhání vůči řádu světa či bohům je řecky hybris.

19.07.2016 3 z 5

Namydlená šikmá plocha Namydlená šikmá plocha Rudolf Čechura

Příběh dvacetiletého Honzy, který touží po prvním sexu a glosuje události v osvobozeném Československu. Hlavní děj se odehrává od června 1945 do února 1948, v posledních 2 kapitolách již sedmdesátiletý hrdina shrnuje svůj život po únoru 1948 a příkoří, která na něm a jeho rodině spáchali komunisté. Je poučné přečíst si, jak se žilo ve vybydleném pohraničí, jak probíhal odsun a jak komunisté ovládli SNB.

17.07.2016 4 z 5

Ve službách Spravedlnosti Ve službách Spravedlnosti Ann Leckie

Mně osobně tedy nejednoznačnost pohlaví vadila. Chci vědět, jestli je postava muž nebo žena, zvlášť když spolu mají sex :-). Více se mi líbila linie na zimní planetě, než retro ve vzpomínkách. Po pokračování už asi nesáhnu.

14.07.2016 3 z 5

Odvedu vás do Sierry Madre Odvedu vás do Sierry Madre Forrest Carter (p)

Geronimův příběh zná každý, kdo se zajímavá o divoký Západ a historii severoamerických Indiánů. Znala jsem ho i já, ale teprve tato kniha mi akčně popsala, jak vlastně získal své jméno. Jak už bylo řečeno, raději bojovat do posledního dechu, než živořit na přídělech v rezervaci.

14.07.2016 4 z 5

Postel plná růží Postel plná růží Lenka Lanczová

(SPOILER) Hrdinka čeká dítě s jedním z dvojčat, nakonec porodí a vše dobře dopadne. Slabota, nijak mě to nezaujalo. Taková škatulata.

07.07.2016 3 z 5

Pád Pád Rogelio J. Pineiro

Největší sci-fi je manželka šijící hlavnímu hrdinovi skafandr do atmosféry doma v obýváku na šicím stroji. Jinak je to akční béčko, kdy hrdina přežije pobyt v nacucky rozstříleném domě či výbuchy granátů v ulicích. V doslovu jsem si přečetla, že autor napsal tuto knihu na zakázku, kdy dostal téma už připravené, podle toho to také vypadá. Tristní je konec ve stylu červené knihovny (západy slunce, dětičky a zmrtvýchvstání). Vadilo mi také, že nebyly jasné předěly mezi jednotlivými světy( 2x Angela, 2x Pete, 2x Dago), stačily alespoň tři hvězdičky na konci odstavce.
Nějak mi neseděla ani datace - Angela se ve 14 letech přidala k Anonymous, založeným v roce 2003, narodila se tedy v roce 1989, nyní jí je 40 (viz strana 40 a 41), tudíž jsme v roce 2029. Hastings měl bojovat ve Vietnamu, odkud Američané v roce 1973 odešli, kdyby mu bylo 18 let, narodil by se v roce 1955, tudíž by mu v roce 2029 bylo minimálně 74 let,spíše víc, nechápu tedy, jak mohl mít tak skvělou fyzičku a chtít zplodit dva syny.

07.07.2016 3 z 5

Zrádci Zrádci Jiří Šulc

Jedná se o špionážní román, v němž se hlavní roli hrají tajné služby vedené Františkem Moravcem a němečtí velitelé abwehru v čele s Canarisem, kteří plánují odstavení Hitlera. Třetí rovinu tvoří popis života v Sudetech, konkrétně ve Varnsdorfu, kde jako finanční stráž (později Stráž obrany státu) slouží Eman Kubec, který se zamiluje do Barbary Steinové. Po pomalejším rozjezdu celý příběh graduje jednáními, která předcházela Mnichovské dohodě, boji v Sudetech proti ordnérům, zářijovou mobilizací i událostmi po přijetí Mnichovské dohody a rozkazu vyklidit pozice. Autor popisuje i zákulisí politických jednání z pohledu Jana Masaryka nebo Winstona Churchilla.
Rychlé střídání postav i různých míst čtenáře vtáhne do děje tak, až má pocit, že je přímým aktérem. I když víme, jak vše dopadne, přeci jen doufáme, že by se plán na odstranění Hitlera mohl alespoň zkusit. Román končí 5.říjnem 1938.

Byla to ta nejpodivnější mobilizace v dějinách. Protože nemobilizovala jen armáda, ale celý národ. Každý chtěl být té noci na ulici. Byla to noc dospělosti národa, který vznikl právě před dvaceti lety. Mohla to být noc poslední, začátek konce. S rozbřeskem čtyřiadvacátého září stálo ve zbrani milion mužů československé armády, jejich povinnosti ve vnitrozemí rychle přebíraly ženy. Šestá největší armáda na světě rychle obsazovala poslední obranné objekty obranné linie, rozvážela munici a zálohy, rozlepovala obálky s instrukcemi. Německé bombardéry oné noci ještě nepřiletěly, ale nikdo nepochyboval, že do vypuknutí nové evropské války zbývají už jen hodiny. (str.397)

05.07.2016 4 z 5

Půlnoční koruna Půlnoční koruna Sarah J. Maas

Tak tento díl je o něco lepší a uvěřitelnější, co se týká vlastností a dovedností hlavní hrdinky. K smíchu je Chaol, který se oproti Calaeně cítí již starý (přitom je o 4 roky starší a je mu 22). Největší červená knihovna je pro mě porušení povinností stráží (opuštění stanoviště) a taneček pod okny hodovní síně, kde probíhá ples. Sexuální hrátky v komoře na košťata či závislost na dortech asociují spíše teenegery na střední škole než královský palác a největšího zabijáka v království.
Zábavnou figurkou je Mort.
Opět se objevují různé nelogičnosti, např. Calaena si z hrobky vezme meč Damaris (str.246) a už ho tam nevrátí, ale když jde opět po x dnech do hrobky, naleštěný meč na ní už čeká ve stojanu (str. 265). Že by se teleportoval?

30.06.2016 3 z 5

Cestou Cestou Dalibor Vácha

Hlavními hrdiny románu je pětice Čechů (Heřman, Nouza, Semrád, Marek a Žovinec), kteří se poprvé setkají v ruském zajateckém lágru. Poté se jejich cesty rozejdou, aby se opět protkly např. v bitvě u Zborova nebo v bojích podél transsibiřské magistrály. Autor hrdiny sleduje od jejich zajetí (jako první byl zajat Heřman již v roce 1914) až po čekání přeživších na loď, která by je v roce 1920 odvezla z Vladivostoku. Autor skládá střípky osudů obyčejných mužů, kteří byli vrženi do války a byli nuceni bojovat. Nechybí akční scény, ani vykreslení psychiky jednotlivých hrdinů a změna jejich charakterů vlivem válečných zkušeností. Největší charakterový zlom lze sledovat u Žovince i u kariéristy Marka. Zaujala mě epizoda s ruským čistě ženským vojenským bataliónem, o jehož existenci jsem dosud neměla tušení. Autor se nevyhýbá ani popisům zvěrstev, která bolševici páchali na zajatých legionářích a ruští vojáci po revoluci a svržení cara na svých velitelích. Román zdaleka nekončí happyendem, přeživší hrdinové z bojů vycházejí zmrzačeni nejen na těle, ale hlavně na duchu. Trochu mi chyběly informace o životě jednotlivých hrdinů před válkou a o jejich rodinách, jestli nějaké měli.
Narazila jsem na tuto nesrovnalost: Heřman dostal hodinky od otce, když rukoval na Rusa (str.63), ale o kus dál ( str.141) se píše, že se otec ve dvanáctém roce oběsil.

29.06.2016 4 z 5

Marco Marco Jussi Adler-Olsen

Vůbec nesouhlasím s názory, že se jedná o nejslabší díl série. Má sice jinou strukturu než předešlé díly, ale to mi vůbec nevadí. Carl ani Asad tentokrát nepřijdou k fyzické úhoně, pokud si tedy odmyslím Carlovo zlomené srdce. Oproti přešlým dílům (kromě Vzkazu v lahvi) není hlavním tématem pomsta, ale prachy. Mrzelo mě, že se vůbec nepokročilo v případě hřebíkového vraha. Carl při nehodě se zapalovačem a důkazy ukázal v pravém světle svou povahu.
SPOILER: trochu mi vadí, že ti největší grálové vždycky ve všech dílech přijdou o život a nikdo nejde bručet do vězení. Autor asi věří na boží mlýny.

28.06.2016 3 z 5

Red Red Jack Ketchum (p)

Red se mi líbil více než Dívka od vedle. Zaujalo mě vykreslení psychologie Averyho, který navenek nedává najevo žádné emoce, ale vevnitř to v něm pláče po manželce a synovi. Touží jen po spravedlnosti a po zbrani sáhne jen na svou obranu. Dost mi to připomnělo western, hlavně závěrečný "souboj".

12.06.2016 3 z 5

Slečny, valchaři a intriky v showbusinessu Slečny, valchaři a intriky v showbusinessu Milan Drobný

Četla jsem Když se ucho utrhne a myslela jsem si, že tato kniha bude něco podobného, což byl můj omyl. Jedná se rádoby o román s několika postavami, inspirovanými skutečnými lidmi, kdy chlapi zahejbají manželkám s milenkami a zatloukají a lžou a milenky se je naopak snaží obrat o peníze. Korunu tomu nasadily vložené recepty na jídlo.

12.06.2016 1 z 5

Dívka od vedle Dívka od vedle Jack Ketchum (p)

Nejde o horror, ale spíše o psychothriller, kde skupina dětí pod vedením sadistické matky mučí svou nezletilou příbuznou. Možná, že před 27 lety, kdy vyšel originál, byli čtenáři ohromení a vyděšení, ale v současnosti se podle mě jedná o průměrné dílko.

09.06.2016 3 z 5

Trestankyně: Příběh Růženy Vackové Trestankyně: Příběh Růženy Vackové Milena Štráfeldová

Autorka přináší strhující životní příběh významné české vědkyně a pedagožky Růženy Vackové (1901-1982), která se po Miladě Paulové stala teprve druhou profesorkou na Karlově univerzitě. Jedná se i kroniku dějin českých zemí ve 20. století, neboť osudy paní Vackové jsou zasazeny do dobových událostí (např. smrt Františka Josefa I., vznik ČSR, atentát na Rašína, Gajdův puč, vznik Osvobozeného divadla,atd.).
Škoda, že se autorka více nezaměřila na soukromý život hrdinky, jen se tak zmíní, že měla vztah se ženatým mužem. Autorka musela prostudovat tisíce stránek pramenů a literatury, viz např. citáty z dopisů paní Vackové nebo dobového tisku. Ačkoliv kniha nese titul Trestankyně, je věznění paní Vackové v komunistických kriminálech (v letech 1952-1967) věnováno jen 60 z 370 stran + 2 stránky pobytu v cele smrti na Pankráci (únor- květen 1945) za to, že přenášela součástky na ilegální vysílačku. V pankrácké věznici se obrátila k víře a poté organizovala skupinky katolické mládeže Rodina, což jí pak jako údajné vatikánské agentce a organizátorce rozvratnické skupiny vyneslo trest 22 let odnětí svobody. Paní Vacková má můj neskutečný obdiv za to, že se nenechala zlomit a nepožádala o milost a dokázala i v pokročilém věku přežít těžké podmínky komunistického lágru a dokonce organizovat tajnou vězeňskou univerzitu pro spoluvězeňkyně.

05.06.2016 4 z 5

Doctor Who: 11 Doktorů, 11 Příběhů Doctor Who: 11 Doktorů, 11 Příběhů Neil Gaiman

Polovina povídek patří mezi špičku. Nejvíc mě zaujala Záhada strašidelného domu, Kopí osudu, Spóra a Stvůra babylónská. Viz mé komentáře u jednotlivých povídek.

01.06.2016