Deia Deia komentáře u knih

To by se zvěrolékaři stát nemělo (1. a 2. díl) To by se zvěrolékaři stát nemělo (1. a 2. díl) James Herriot (p)

Skutočne je to veľmi milá a príjemná kniha, sála z nej taký pokoj. Veľmi sa mi páči miesto, kde sa kniha odohráva, yorkshirské prostredie je síce drsné, ale z popisov knihy vyplýva, že musí byť krásne. Aspoň James bol ním zakaždým uchvátený (a ja spolu s ním). Aj jeho príhody sú väčšinou zaujímavé, aj keď niektoré sú na jedno kopyto, ale zas od takého prostredia sa toho asi veľa očakávať nedá, keď väčšinu zákazníkov tvoria hospodárske zvieratá :). S čím som mala veľký problém sú niektoré postavy. James pôsobí veľmi sympaticky, ale to sa nedá povedať o jeho šéfovi, Siegfried mi strašne liezol na nervy a s takou osobou by som skutočne nedokázala pracovať. To platí aj pre jeho brata Tristana, ktorý je síce normálnejší, ale zato je neskutočný povaľač. S ostatnými postavami som už problém nemala :D. Čo mi ešte na knihe trochu vadilo, bola taká neucelenosť – skutočne sú to iba také príhody a viac by som ocenila, keby to bol taký ucelenejší záznam, nie jedna kapitola = jedna príhoda. Ináč sa mi kniha páčila, aj keď zatiaľ nepociťujem túžbu púšťať sa do ďalších častí.

06.10.2021 4 z 5

Zúčtovanie pri Gossamerskom rybníku Zúčtovanie pri Gossamerskom rybníku Jaime Jo Wright

Moja tretia prečítaná kniha od autorky. Prvá kniha, Tajomstvo domu na Foster Hille, sa mi veľmi páčila, druhá, Kliatba Misty Wayfairovej, už menej a táto ešte menej.
Pôvodne som nemala v pláne čítať túto knihu, ale keď som videla v knižnici tú
zaujímavú obálku, tak som neodolala (ale veru som radšej mohla). Kniha je napísaná síce čtivo, stránky mi celkom ubiehali, ale ináč ma až tak nebavila. Hlavné ženské postavy mi nejak nesadli, prišli mi také mdlé, ploché a podobne bol na tom aj dej. Vadilo mi, že postavy stále hovoria o svojich tajomstvách, o tom, aké sú tie tajomstvá strašné, preto som čakala, že to skutočne bude niečo hrozné...no a nebolo. To bola jedna z tých vecí, ktoré ma sklamali. V linke z minulosti došlo k pár úmrtiam, ktorým sa Libby snaží prísť na kĺb, ale nejak ma nezaujímali (ako ani ľudí v meste). Viem, že kniha patrí pod kresťanskú literatúru a že je to moja chyba, že som sa ju aj tak rozhodla prečítať (ale keď tá prvá kniha zanechala taký dobrý dojem!), ale tie náboženské reči mi tam vážne prekážali. Dej z prítomnosti ma bavil trošku viac, zaujímalo ma, kto chce Annalise ublížiť, ale tiež to nebolo úplne ono, Annalise ako postava mi veľmi nesadla. Dúfam, že ďalšej autorkinej knihe sa mi už podarí odolať :D.

03.10.2021 3 z 5

Rudá moře pod rudými nebesy Rudá moře pod rudými nebesy Scott Lynch

No... z prvej časti som bola skutočne nadšená. Okrádanie bohatých ľudí pomocou úžasne naplánovaných podvodov mi prišlo také osviežujúce. Ale v tejto časti to už na mňa nejak nefungovalo. Bolo tu na môj vkus príliš veľa rozhovor, príliš veľa intrigovania a už ma to nejak nebralo. Tiež som čakala nejaké veľké dobrodružstvo na lodi, ale na loď sa dostávajú pomaly až v polovici knihy a aj tam sa mi ten dej vliekol, prišlo mi to príliš zdĺhavé a niektoré námorné termíny zas príliš zložité. Celkovo som sa do knihy nejak nemohla začítať a nepohltila ma. Tiež mi prišlo, že je tam toho už príliš veľa, príliš veľa postáv, príliš veľa zápletiek. Hlavné postavy sú ale stále skvelé, Locke a Jean ma spolu veľmi bavia, ich humor je úžasný a aj ich morské dobrodružstvo malo niečo do seba. Ženské námorníčky mi tiež sadli. Retrospektívne časti sa mi nepáčili až tak, ako v prvej časti, ale páčili sa mi dostatočne a hlavne sa mi páči, ako krásne to všetko do seba (opäť) zapadlo. Koniec je taký, že mať tretiu časť, tak sa do nej asi hneď pustím. Pôvodne som chcela dať knihe tri hviezdičky, ale polhviezdičku pridávam za všetky tie mačiatka, ktoré majú byť na palube lode a ktoré tam občas teda neboli :D.

01.10.2021 4 z 5

Kôň Przewalského Kôň Przewalského Maja Lunde

Dej knihy sa mi veľmi páčil. Všetky tri dejové linky mali niečo do seba, či už výprava za divokými koňmi uprostred zimy, snaha o návrat divokých koní či snaha o záchranu posledných dvoch kusov v zdevastovanom svete. Čo mi nesadlo, boli práve postavy. Ani jedna sa mi nejak nepáčila, ich vnútorné monológy mi prišli prinajmenšom zvláštne, ich rozhovory s ostatnými zas veľmi neúprimné (výnimkou bol akurát Michail). Tiež som čakala, že aspoň časť knihy bude založená na skutočných udalostiach a tak ma sklamalo, keď som zistila, že nie. A tiež som si myslela, že kniha bude viac o koňoch a menej o ľuďoch. Pri linke z roku 2064 som zas čakala trochu viac informácií o tom, prečo svet skončil tak, ako skončil, ale ináč ma táto časť bavila najviac – snaha prežiť vo svete, ktorý už veľmi nefunguje, kde už nie sú včely, kde je nedostatok pitnej vody, nedostatok potravy... Ešte ma prekvapila štylizácia Michailovej linky, ktorá skutočne vyzerala, ako keby ju písal niekto v 19. storočí. Napriek všetkým negatívam ma kniha ako celok bavila a čítala sa veľmi príjemne. Tiež je krásne spracovaná, od obálky, cez stránky až po kresbičky vnútri knihy.

29.09.2021 4 z 5

Mesačná sestra Mesačná sestra Lucinda Riley

Autorkina šablóna opäť funguje a kniha sa mi čítala skvelo. Ale bohužiaľ, samotný dej sa mi páčil o trošku menej. Tiggy na mňa v predchádzajúcich knihách pôsobila veľmi sympaticky – je vegánka, má rada zvieratá, snaží sa aktívne prispieť k ich ochrane... samé dobré a zaujímavé veci. Ale samotný jej príbeh ma až tak nenadchol, prišlo mi, že je až príliš dramatický, rozťahaný, sú tam zbytočné situácie a tiež bol na mňa občas až príliš duchovný. Ani príbeh jej starej mamy Lucie ma až tak nezaujal, viac sa mi páčila jej prastará mama. Lucia bola na môj vkus až príliš sebecká, divoká (viem, že taká bola jej kultúra, ale vážne mi to prišlo až príliš) a neporiadna. Obdivovala som ale jej cieľavedomosť a vášeň k tanci, tiež sa mi veľmi páčilo jej putovanie a snaha preraziť všade. Na oboch linkách som najviac ocenila prostredie – či už zima v krásnej a odľahlej Škótskej vysočine či spaľujúce teplo Španielska a opisy jaskýň. Na príbeh Electry sa teším, dúfam, že zaujme trošku viac.

27.09.2021 4 z 5

Prokletý rok Prokletý rok Kim Liggett

Kniha je napísaná čtivo, s tým som nemala problém. Problém som mala s chuťou sa ku knihe vrátiť, aj keď sa mi čítala dobre, nevyvolávala vo mne nutkanie v čítaní pokračovať, dej ma až tak nepohltil. Hlavná hrdinka, Tierney, mi síce bola celkom sympatická, ale nie natoľko, aby ma ku knihe vedela pritiahnuť. Tiež mi prišlo zvláštne, že medzi toľkými dievčatami bola ona tou jedinou, ktorá rozmýšľa vcelku logicky, zatiaľ čo ostatným im ich podivné správanie prišlo normálne. Tiež mi na nej vadilo, že chce ostatným pomôcť za každú cenu – na jednej strane to je od nej pekné, na druhej asi nikto nie je až taký samaritán :D. Kniha tiež rozoberá niekoľko vážnych tém, od šikanovania, sebapoškodzovania, vrážd..., ale prišlo mi, že pri všetkom ide autorka len tak po povrchu, že je to v tej knihe skôr iba na efekt. Koniec ma trošku sklamal, čakala som nejaký iný záver, nie to, ako to skončilo, prišlo mi to také o ničom. Tiež mi vadilo, čo z toho konca vyplýva, že ide hlavne o chlipnosť mužov a nikto s tým nič nerobí, myslím, že ani v takejto spoločnosti, aká je opísaná v knihe, by toto len tak neprešlo. Kniha ma teda nenadchla, ale ani nesklamala, pre mňa je to taký priemer.

25.09.2021 3 z 5

Puknuté zrkadlo Puknuté zrkadlo Agatha Christie

Ako väčšina kníh od pani Christie, aj táto sa mi čítala skvele. Síce mám radšej detektívky, v ktorých vystupuje skvelý Poirot, ale aj tie so slečnou Marplovou majú niečo do seba (aj keď slečna je občas trošku ukecaná). Zápletka je opäť zaujímavá, keďže zjavne nikto nemal motív zabiť danú osobu. Ako to pri týchto detektívkach býva, postupne som podozrievala opäť všetkých, motív sa mi ale uhádnuť nepodarilo. Rozuzlenie je znova dokonalo logické. Postavy mi tentokrát prišli veľmi zaujímavé, hlavne tie, ktoré sa vyskytujú v blízkosti herečky. Pani starajúca sa o slečnu Marplovú mi liezla dokonale na nervy (to bol teda asi zámer). Veľmi sa mi páčili odkazy na dávnu vraždu, pri ktorej sa telo našlo práve v knižnici Gossingtonského sídla (aj tú časť sa chystám prečítať si znova, čítala som ju už vážne dávno). Táto kniha ma teda veľmi bavila a určite budem pokračovať v čítaní týchto klasických anglických detektívok.

22.09.2021 4 z 5

Planéty Planéty Brian Cox

Kniha je napísaná skvele, čakala som, že to bude súhrn encyklopedických faktov, ale vôbec. Je napísaná tak sugestívne, že jednotlivé planéty mi pripomínali postavy. Silný Jupiter, kontrolujúci svojich súrodencov, krásny Saturn s mnohými svetmi okolo seba, modrý Urán a extrémny Neptún... Čítalo sa to vážne skvele. Takisto som sa dozvedela obrovské množstvo nových informácií. Vôbec som netušila, že na prieskum planét sme poslali toľko sond. Najviac ma dojala sonda Cassiny, ktorá skúmala Saturn a jeho mesiace, jej koniec bol vážne smutný. Veľmi sa mi páčilo, ako autori ukazovali na prepojenosť celej slnečnej sústavy, ako jedna planéta ovplyvňuje druhú. Každá z planét je spracovaná úžasne, v každej kapitole je obrovské množstvo krásnych fotografií a ilustrácii a to robí túto knihu jedinečnou. Som z nej úplne nadšená a som veľmi rada, že patrí do mojej knižnice. Určite sa k nej bude pravidelne vracať, aj keby som ju mala iba sem-tam prelistovať.

16.09.2021 5 z 5

Lži Lockeho Lamory Lži Lockeho Lamory Scott Lynch

Po prečítaní prvých pár strán som si nemyslela, že sa mi kniha bude páčiť. Ale nakoniec sa mi páčila a ešte ako! Autor má dej premyslený do najmenšieho detailu, tak ako aj Páni parchanti majú do detailov premyslené svoje podvody. Veľmi ma bavilo čítať si o ich plánovaní. Spočiatku som sa síce v deji trošku strácala, hlavne keď sa prelínali kapitoly o minulosti s tými zo súčasnosti, ale postupne som si na to zvykla a tešila som sa, ako sa dozviem viac o jednotlivých postavách, ako sa dostali tam, kde sú a čo formovalo ich charaktery. Dej je tiež najprv taký komorný, nie priamo nezáživný, len plynie tak pomalšie, ale to všetko sa zmení, keď na scénu nastúpi Šedý král. Ten našich „hrdinov“ vôbec nešetrí a začínajú sa im diať dosť nepríjemné veci, ich plány sa postupne rúcajú. Zvratov tam pribúda a mnohé ma dosť prekvapili. Občas mi Pánov parchantov bolo až ľúto, keďže som si ich všetkých obľúbila, ich charaktery sú skvelé. Skvelé je aj prostredie, aj keď niekedy nie je veľmi popísané, ale niektoré tie prvky sú vážne zaujímavé, napríklad záhrada sklenených ruží, gladiátorské zápasy či nájomní neporaziteľní mágovia. Z knihy som celkovo nadšená a dúfam, že druhá časť ma tiež bude baviť.

15.09.2021 5 z 5

Ohnivý muž Ohnivý muž Joe Hill (p)

Kniha ma pohltila od začiatku. Svet sužovaný pandémiou, trošku podobný tomu nášmu teraz. Ľudia panikária, snažia sa chrániť, ale situácia sa iba zhoršuje. To je napísané vážne dobre, ten rozpad spoločnosti. A nielen to, celá kniha je napísaná skvelo. Harper mi bola sympatická, páčila sa mi jej snaha pomáhať ľuďom. Dej je skutočne napínavý, dochádza k mnohým zvratom, ktoré ma nútili hltať stránku za stránkou a kniha síce patrí k tým hrubším, ale prečítala som ju za dva dni. Veľmi sa mi páčil opis komunity, do ktorej sa Harper dostala, aj keď ľudia mi občas prišli až príliš sfanatizovaní. Tiež sa mi páčila ich postupná zmena, ich vývoj. Občas mi správanie tých ľudí síce prišlo nelogické a nevhodné, ale ktovie, ako by sme sa v takej situácii zachovali my. Je to skvelý príbeh o prežívaní, o snahe vytrvať, o morálke a hlavne o nádeji. Má aj svoje negatíva, niektoré veci mi tam veľmi nedávali zmysel, ale keď sa nad tým človek veľmi nezamýšľa, tak je to fajn :D. Koniec sa mi veľmi páčil, aj keď v podstate nie je úplne ukončený, čo je trošku škoda. Ale ináč je to úžasná kniha, určite odporúčam.

11.09.2021 5 z 5

Múza nočních můr Múza nočních můr Laini Taylor

Táto časť sa mi čítala o trochu lepšie ako prvá, ale úplne nadšená som nebola. Dej bol ale od začiatku svižnejší, akčnejší a celkovo taký komplikovanejší, začítala som sa oveľa rýchlejšie ako pri prvej časti. Veľmi sa mi páčil príbeh Kory a Novy, hlavne to, že skrz ne sme nahliadli do minulosti a niečo sa dozvedeli aj o ostatných bohoch. Celkovo sa mi páčilo, že sa riešila aj minulosť, čo sa v Pláči kedysi dialo, to mi v prvej časti celkom chýbalo. Síce vyvrcholenie príbehu Novy sa mi už až tak nepáčilo, prišlo mi už také nasilu, ale stále to malo niečo do seba. Ocenila som aj vývoj postáv, hlavne tej Thyonovej, to sa čítalo veľmi príjemne. Vo výsledku je to príjemná séria, so zaujímavým námetom, len nesplnila moje privysoké očakávania. Ale som rada, že som si ju prečítala.

08.09.2021 4 z 5

Neobývateľná Zem Neobývateľná Zem David Wallace-Wells

Myslela som si, že táto kniha sa mi bude veľmi páčiť, námet je veľmi zaujímavý, ale bohužiaľ, som sa zmýlila.
Kniha je v podstate rozdelená do dvoch častí. Prvá, Prvky chaosu, mi prišla celkom zaujímavá. Autor popisuje, čo všetko sa so zvyšovaním teploty bude na Zemi zhoršovať. Pribudne viac smrtí z horúčav, hlad, bude nedostatok vody, dôjde k zvyšovaniu hladiny oceánov, k ekonomickému kolapsu... Táto časť ma celkom bavila. Síce sú to iba opisované situácie, ku ktorým môže dôjsť, keď sa priemerná teplota zvýši o 2°C, 4°C, 6°C..., bez nejakých riešení, ale sú opisované dosť dramaticky a verím, že ľudia sa nad tým zamyslia (keď si to teda prečítajú). Niektoré scenáre mi síce prišli nereálne, ale niektoré, rovnako hrozivé, sa už dejú – kontinenty sú sužované požiarmi, teploty v lete stúpajú, ľadovce sa topia... a je skutočne najvyšší čas, aby sme s tým niečo robili. Ako jedinci toho ale nemôžme spraviť veľmi veľa (na čo autor dosť často poukazuje), ale myslím, že v takejto situácii sa každá snaha počíta.
Druhá časť sa volá Klimatický kaleidoskop a úprimne, už ani neviem o čom bola. Túto časť som skutočne pretrpela, bolo v nej príliš veľa omáčky, málo pre mňa zaujímavých informácií a táto časť vo mne nezanechala skutočne nič. Rozhodne som ale rada, že som sa ku knihe dostala, síce si myslím, že na túto tému sú aj lepšie knihy (napríklad Život na našej planéte od pána Attenborougha), ale v tejto situácii je každá takáto kniha dobrá. Rozhodne zdvíha varovný prst a ukazuje nám, ako rýchlo sa ľudstvo rúti do záhuby a že už včera bolo na záchranu neskoro.

05.09.2021 3 z 5

Rozbití andělé Rozbití andělé Graham Masterton

Kniha sa mi čítala skvelo, opäť som ju prečítala na jeden záťah. Veľmi sa mi páči to írske upršané prostredie, dodáva knihe a vyšetrovaniu skvelú atmosféru. Prípad je opäť zaujímavý, aj keď na rozdiel od prvej časti, tu som obete vážne neľutovala, mala som pocit, že perverzní kňazi dostali, čo si zaslúžia, aj keď teda priznávam, že od vyvrcholenia príbehu som čakala trochu viac, niečo drsnejšie, takže ku konci mi ich trošku ľúto asi aj bolo :D. Niektoré rozhovory s kňazmi ma vážne rozčuľovali, hlavne keď si obhajovali svoje zverské skutky tým, že je to vôľa božia alebo že to bolo pre niekoho dobro, vadilo mi, že vôbec neprejavili ľútosť nad tým, čo kedysi spravili. Katie ako vyšetrovateľka mi sadla, baví ma aj jej súkromný život, ale príde mi, že jej život dáva pod nohy až príliš veľa polien. Čo sa mi ešte na tejto sérii veľmi páči je to, že autor nešetrí ani tie kladné postavy, aj tie tu prichádzajú o život, čo ma stále veľmi prekvapí. Na ďalšiu časť sa už teším a určite si ju čoskoro prečítam.

03.09.2021 4 z 5

Snílek Neznámý Snílek Neznámý Laini Taylor

Kniha je napísaná naozaj krásne. Autorka sa hrá so slovami, s vetami a vďaka tomu sa kniha číta vážne dobre. Dej síce plynie pomaly, ale to mi u väčšiny kníh nevadí a tu... pri tejto knihe si nie som istá. Niečo mi na nej nesadlo. Čítala sa mi dobre, ale nevyvolala vo mne túžbu sa k čítaniu vracať, do knihy som sa vôbec nedokázala ponoriť. Väčšina postáv je skutočne sympatická, vrátane Lazla, ale ani jeho postava vo mne nevyvolala túžbu poznať jeho príbeh. Aj ostatné postavy sú zaujímavé, či už Thyon (ktorý nie je až tak sympatický), Calixte alebo mladí dospelí zo vznášajúcej sa citadely. Aj príbeh sa mi páčil. Mesto, ktoré potrebuje pomôcť s citadelou, ktorá sa nad ním vznáša a tieni im. Aj príbeh o tom, čo sa mestu stalo, bohovia zneužívajúci ľudí, bol veľmi zaujímavý a navyše aj veľmi znepokojivý – síce tam boli len náznaky, jemné opisy, ale v podstate to bolo dosť desivé a trošku ma mrzí, že tam toho o tom nebolo trochu viac. Kniha teda mala všetky predpoklady k tomu, aby sa mi páčila, ale bohužiaľ, tým, že som sa do príbehu nevedela ponoriť, tak mi v konečnom dôsledku prišla iba priemerná a nezanechala vo mne žiadny hlbší dojem.

30.08.2021 3 z 5

Když teče krev Když teče krev Stephen King

Všetky poviedky sa mi páčili a čítali sa mi dobre, od knihy a jednotlivých poviedok som sa skutočne nemohla odtrhnúť. Kinga zbožňujem, hlavne to jeho čtivé písanie, aj keď sa v niektorých častiach jeho kníh toho veľa nedeje, stále sa to číta skvelo. Prvá poviedka mi prišla skvelá, jemne mrazivá a mysteriózna. Craig je skvelý rozprávač, spočiatku to bolo také pozvoľné rozprávanie a potom to začalo byť vážne napínavé. V druhej poviedke, v jej tretej časti (ktorá je teda prvá), sa mi veľmi páčilo to apokalyptické pozadie – tie požiare, zemetrasenia, výpadky elektriny, príde mi, že je to celkom blízka a reálna budúcnosť a to mi na tom prišlo to najdesivejšie. Ostatné dve jednania sa mi síce čítali dobre, Chuckov život bol zaujímavý, aj to prepojenie s umierajúcim vesmírom bolo zaujímavé, ale na mňa asi až príliš filozofické, ani neviem, či som to dobre pochopila.
Tretia poviedka s Holly je najdlhšia a mne prišla veľmi dobrá, páčila sa mi aj kniha Outsider a toto je v podstate také pokračovanie. A štvrtá poviedka je tiež skvelá, spisovateľ nachádzajúci sa na chate ďaleko od civilizácie, ešte aj chorý a s búrkou. Malo to skvelú atmosféru, aj keď som od toho čakala asi trošičku viac.

26.08.2021 5 z 5

Perlová sestra Perlová sestra Lucinda Riley

Kniha je opäť veľmi čtivá. Spočiatku som sa bála, že táto časť sa mi nebude veľmi páčiť, pretože CeCe v predchádzajúcich knihách neznie ako veľmi sympatická osoba a tiež sa mi nepáčil jej vzťah so svojou sestrou Star. Spočiatku mi vadila aj v tejto knihe, vadilo mi jej časté fňukanie, že Star sa (konečne) rozhodla vydať svojou vlastnou cestou a celkovo jej myšlienky o Star. Časom sa to ale veľmi zlepšilo, hlavne keď sa už dostala do Austrálie, kde začala naberať sebavedomie a trošku sa otvárať svetu a nakoniec som si ju obľúbila. Tiež postavy, ktoré ju po ceste obklopujú, sú zaujímavé. A o mieste ani nehovorím, Austrália mi príde nádherná a veľmi rada o nej čítam (aj keď bývať by som tam nechcela, to teplo (cez tie stránky ho je až cítiť) a pavúky :D). Aj príbeh z minulosti ma veľmi bavil, Kitty bola silná a odvážna žena, aj keď s niektorými jej rozhodnutiami som nesúhlasila a nepáčili sa mi. Páčilo sa mi ale poukazovanie na problém Austrálie, či už v minulosti alebo teraz a to postavenie pôvodných obyvateľov či miešancov v spoločnosti. Hlavne v linke z minulosti to bolo skutočne veľmi zaujímavé a som rada, že Kitty k tomu mala taký postoj, aký mala, postava Camiry mi prišla snáď najzaujímavejšia a brala by som, keby z ich kultúry tam toho bolo viac. Celkovo sa mi kniha veľmi páčila, je síce predvídateľná, keďže všetky knihy z tejto série sú napísané podľa tej istej šablóny, ale to jej na čtivosti a zaujímavosti neubralo a už teraz sa teším na príbeh ďalšej sestry.

22.08.2021 4 z 5

Epidémie v dejinách Epidémie v dejinách Branislav Kovár

Knihu ako celok hodnotím veľmi pozitívne. Čítala sa mi dobre, kapitoly sú primerane krátke a väčšinou zaujímavé. Občas mi vadilo opakovanie informácií, ktoré je spôsobené tým, že na knihe sa podieľalo väčšie množstvo autorov. Vadilo mi to hlavne vtedy, keď nejaká kapitola končila nejakým info a ďalšia začínala presne tým istým. Pri prvých kapitolách mi takisto vadilo, že mnohé z informácii sú iba domnienky a aj keď sú akokoľvek pravdepodobné, tak niektoré sú ešte nepotvrdené. Najviac ma bavili kapitoly o tých známejších chorobách, čierny mor, týfus, cholera, španielska chrípka a škoda, že sa niekde nešlo viac do hĺbky. Niektoré kapitoly mi prišli až príliš dejepisné, na môj vkus v nich bolo veľa (pre mňa) nezaujímavých informácií. Väčšina ale obsahovala zaujímavé informácie a dozvedela som sa veľa nových vecí, napr. prečo nosili moroví doktori masku so zobákom alebo čo je to dženínsky syndróm. Tiež ma veľmi zaujali kapitoly o pravých kiahňach, hlavne tie, ktoré opisovali epidémiu na území Slovenska – tam mi prišlo najviac zaujímavé to, ako veľa ľudí bolo už vtedy proti očkovaniu (čo sa zjavne veľmi nezmenilo :D). Takisto aj čítanie o opatreniach proti šíreniu cholery ma veľmi bavilo. Veľmi zaujímavé mi prišli aj posledné kapitoly (o pandémiách v dvadsiatom storočí), ktoré opisujú aj niektoré pandémie chrípok, ktoré sa šírili z Ázie a sú tam aj informácie o vývoji vakcíny. Celkovo knihu hodnotím veľmi pozitívne a myslím, že hlavne v tomto období, by si ju malo prečítať čo najviac ľudí.

19.08.2021 4 z 5

Cesta nožů Cesta nožů Robert Jordan (p)

Ani v tejto časti sa toho veľa nedeje. Príde mi, že iba pribúda viac a viac nových postáv, ktoré viac a viac môžu kecať, už sa v toľkých postavách aj dosť strácam. Najviac sa mi v tejto časti páčila Egwainina linka, ona mi tam príde asi ako jediná rozumná žena, ostatné sa správajú buď ako keby zjedli všetku múdrosť sveta alebo sú príliš zaslepené láskou (prípadne niekedy oboje :D). Celkovo je v tejto časti príliš veľa ženských postáv (ktoré si večne uhládzajú sukne). Nikdy som si nemyslela, že to poviem, ale chýbal mi Mat :D. Perrinove kapitoly som kedysi mala rada, on sám je stále zaujímavá postava, ale odkedy má na krku Faile, tak to nie je úplne ono. Aby to nebolo len o negatívach, tak stále obdivujem rozsiahlosť tohto sveta (aj keď sa v ňom nič nedeje :D) a tiež sa mi táto časť čítala veľmi dobre, zvládla som ju prečítať celkom rýchlo. Koniec bol už tradične trošku viac akčnejší, takže na ďalšiu časť som celkom navnadená a dúfam, že dej sa v nej pohne už trošku viac.

18.08.2021 3 z 5

Temné léto Temné léto Dan Simmons

Kniha ma chytila hneď od začiatku, od začiatku má skvelú, hutnú atmosféru. Malé mestečko, piati chalani preháňajúci sa na bicykloch, nekonečné lány kukurice... a zmiznutie istého chlapca. Naša partia sa snaží vypátrať, čo sa s ním stalo a zisťujú, že za tým zmiznutím toho bude oveľa viac a nie všetko je z nášho sveta.
Dej v knihe plynie pomaličky, ale to mi vôbec nevadilo. Spočiatku sa mi síce jednotlivé chlapčenské postavy plietli, ale práve vďaka pomalému deju a skvelým opisom mi postupne každý z nich prirástol k srdcu. Tiež som sa na začiatku neubránila porovnávaniu s Kingovým To, lebo námetom sú to veľmi podobné knihy, ale aj to ma potom prešlo a príbeh ma úplne pohltil. Báť som sa síce nebála (ale to sa nebojím u žiadnej knihy), ale napätie autor vyvolal riadne a bála som sa tak akurát o postavy. Chalani sú skutočne sympatickí, každý má svoju osobnosť a niektorí z nich mali skutočne ťažký život, žiadna idylka, občas mi ich bolo až ľúto, ale so svojou úlohou navyše sa popasovali statočne. Čo mi na príbehu trochu vadilo je to, že dané zlo bolo občas na môj vkus až príliš hmotné – viac sa mi kniha páčila v začiatkoch, kedy to zlo ešte nemalo žiadnu hmotnú podobu, len sa nad postavami vznášalo v akejsi tichej hrozbe. Tiež koniec sa mi veľmi nepáčil, hlavne to rozuzlenie. Ale ináč voči knihe nemám žiadne výhrady, čítala sa mi skutočne skvelo a na konci mi bolo ľúto, že sa s postavami musím rozlúčiť (aj keď s niektorými sa možno ešte niekde stretnem).

13.08.2021 5 z 5

Podivný regiment Podivný regiment Terry Pratchett

Tejto časti som sa trošku obávala, pretože tie časti, v ktorých sa vyskytujú nové postavy (čiže nie čarodejky alebo Hlídka) ma veľmi nebavia. Táto je ale výnimkou, skutočne ma veľmi bavila. Asi prvý krát mi žiadna postava neliezla na nervy a ešte aj humor mi sadol (nakoniec táto časť mi neprišla veľmi vtipná, iba tak akurát :D). Aj dej ma bavil, prišiel mi na Pratchetta celkom ponurý, vážny, hlavne skrz často spomínaných dokaličených či mŕtvych vojakov. Spočiatku som si síce myslela, že ide o akúsi verziu Mulan, ale potom ma tento pocit prešiel a kniha sa mi čítala skvele, celkom ma pohltila. Putovanie Apoléninho regimentu a postupné odhaľovanie istých tajomstiev ma vážne bavilo, aj tá záhada na pozadí s požiarmi (tá má vážne zaujímavé rozuzlenie). Záver v pevnosti mi trochu vadil, prišiel mi už taký prekombinovaný a aj tých „zvratov“ tam bolo dosť veľa. Ale pre mňa určite jedna z tých lepších častí Zeměplochy.

09.08.2021 4 z 5