Deia Deia komentáře u knih

Moc faktov Moc faktov Hans Rosling

Kniha ma zaujala hneď od začiatku. Štýl, akým je napísaná, je skvelý. Aj keď je to náučná literatúra, tak ma ani chvíľu nenudila. Hneď na začiatku nás čaká test – 13 otázok, z nich v priemere správne ľudia odpovedajú iba na dve otázky (som na tom tiež tak :D). A okolo správnych odpovedí sa v podstate točí celá kniha. Autor nám vysvetľuje, prečo niektoré globálne udalosti, problémy, vnímame skreslene a ako sa tomu vyhnúť. Ako vidieť celý obraz, nie iba úryvok, ktorý nám ponúkajú napríklad média. Vo väčšine prípadov veci vnímame viac negatívne, ako skutočne sú. V podstate na tom nie je nič zložité, akurát stačí lepšie otvoriť oči, viac premýšľať (a na to je táto kniha skvelá, ukazuje ako na to). V knihe tiež nájdeme mnoho grafov, príkladov, príbehov zo života, vďaka čomu sa kniha číta vážne skvelo. Hlavne príbehy zo života autora ma veľmi bavili. Ale nájde sa aj pár vecí, ktoré sa mi nepáčili. Občas som mala pocit, že autor niektoré problémy zľahčuje, prípadne niektoré vážnejšie globálne problémy (radšej) nespomína. Tiež mi vadilo neustále spomínanie šimpanzov, ktorí by na dané otázky vedeli zodpovedať lepšie (náhodne) – je zaujímavé to tam raz spomenúť, ale neustále opakovanie mi už vadilo. Kniha určite stojí za prečítanie, rozširuje obzory (aspoň mne) a raz sa k nej určite vrátim, aspoň k niektorým kapitolám.

06.08.2021 4 z 5

Nasterea Nasterea Petra Stehlíková

Na túto knihu som sa veľmi tešila, veď druhá kniha skončila tak, že nutne som potrebovala ďalší diel. No a po pár rokoch som sa dočkala a... trochu (viac) ma sklamal. Hneď na začiatku knihy, v úvode, sa dozvedáme, že Ilan sa nachádza na popravisku v meste. Hneď potom sa ale v deji presúvame do podzemia Duvalského pohoria, kde je Ilan väznená nastereami. A táto časť mi prišla strašne zdĺhavá a veľmi ma nebavila, pretože som sa veľmi chcela dozvedieť, prečo Ilan skončila na popravisku a ako sa tam dostala a čo s ňou bude. Presne kvôli tomu mi dej prišiel veľmi rozťahaný, nevedela som nejak udržať pozornosť a myslím, že by sa mi to čítalo oveľa lepšie, keby tá úvodná kapitola v knihe nebola. Celkovo mi dej prišiel dosť zamotaný, v podstate bol celý o riešení hádanky a občas som sa v tom dosť strácala. Tiež sa mi nepáčilo, čo sa začalo diať s pětadvacítkou, aj keď po istých vysvetleniach sa to dalo (čiastočne) pochopiť. Koniec knihy ma opäť pohltil, aj keď aj tam mi niektoré veci prišli trošku cez čiaru. Svet je to ale ináč úžasný, originálny, samotná kniha je opäť napísaná veľmi čtivo a aj keď táto časť nebola tým, čím som čakala, že bude, tak na ďalšiu časť som veľmi zvedavá a dúfam, že sa jej dočkáme skôr ako tejto.

04.08.2021 4 z 5

Faja Faja Petra Stehlíková

Aj túto časť som už predtým čítala a tak ako aj vtedy, tak ma pohltila aj teraz. Príbeh napreduje, zamotáva sa, neustále sa tam niečo deje. Vzťah Ilan s mužmi, hlavne s kapitánom, je ako na hojdačke, hlavne keď sa toho dozvedá viac o ich minulosti, ale aj napriek tomu si Ilan uvedomuje silu priateľstva. Svet, v ktorom sa príbeh odohráva, sa mi veľmi páči, je skvelo vymyslený, aj keď viac ako o živote v nížinách ma bavilo čítať o putovaní skrz Duvalské pohorie, ktoré skrýva veľa tajomstiev. Síce mi trošku vadilo, že stále som sa nedozvedela v podstate žiadne odpovede, napríklad kto/čo zač sú tajomné príšerky alebo prečo na otortenskom území miznú ľudia, ale tak predpokladám, že v ďalšej časti sa to dozviem. Koniec je opäť taký, že nutne treba ďalšiu časť (aspoň sme sa jej už konečne dočkali :D).

03.08.2021

Na co slova nestačí Na co slova nestačí Brigid Kemmerer

Autorka má úžasný štýl písania, stránky jej kníh mi plynú jedna za druhou. Ani táto nebola výnimkou, prečítala som ju na jeden záťah. Už v predchádzajúcej časti ma zaujala postava Reva a chcela som sa dozvedieť viac o jeho minulosti, čoho som sa dočkala. Emma mi spočiatku veľmi nesadla, prišla mi bezdôvodne nepríjemná na všetkých okolo seba, ale postupne som si aj ju obľúbila. Páčilo sa mi jej prostredie, prostredie online hier, pričom jednu sama naprogramovala. Tiež sa mi páčilo zakomponovanie témy kyberšikany a všeobecne nebezpečenstiev hroziacich na internete. Aj Revove prostredie bolo zaujímavé, hlavne jeho rodičia venujúci sa pestúnskej starostlivosti, ktorí si tentokrát po samých bábätkách vzali do starostlivosti teenagera, ktorý má tiež svoje problémy. Tiež som rada, že sa tam okrajovo objavoval aj Declan s Juliet. S čím som mala problém je to, že podľa mňa väčšina problémov hlavných protagonistov by sa jednoducho vyriešila tým, že by sa porozprávali so svojimi rodičmi. Ich problémy mi neprišli až také tragické, ako si oni predstavovali, ale to je možno aj tým, že na tento druh literatúry som už asi stará.

01.08.2021 4 z 5

Noe Noe Sebastian Fitzek

Kniha sa mi čítala dobre, ako všetky knihy od Fitzeka, ktoré som zatiaľ čítala, ale tak nejak som od nej očakávala viac. Dej bol celkom zaujímavý, veľmi sa mi páčilo rozoberanie ekologických tém, ako je plytvanie jedlom, chudoba, nadmerné míňanie neobnoviteľných zdrojov, možno to prinúti ľudí sa trošku zamyslieť. Tiež čítanie o pandémii v dobe, kedy iná pandémia prebieha, knihe dodávala taký reálnejší ráz. Dej mi ale prišiel aj príliš rozťahaný, príliš zamotaný, na druhú stranu ale aj príliš akčný a príliš zrýchlený, v podstate sa to celé odohráva v rozpätí dvoch dní a podľa mňa sa v knihe zbytočne rieši až príliš veľa tém. Postavy sa mi spočiatku páčili, hlavne Noe, ale jeho rozuzlenie, kým je a čo vlastne robí, to sa mi nepáčilo vôbec. Príbeh rodiny žijúcej v chudobe v manilských slumoch sa mi síce páčil, ale prišiel mi tam zbytočný. Som ale rada, že som si knihu prečítala, je to taká príjemná jednohubka, aj keď podľa mňa mohla byť kratšia.

28.07.2021 4 z 5

Josef Vágner - Český lesník v Africe Josef Vágner - Český lesník v Africe Milan Dus

Vágnerové knihy o Afrike som mala veľmi rada a kedysi som ich čítala opakovane. Fascinoval ma odchyt zvierat, ktorý Vágner popisoval veľmi pútavo a takisto aj opisy divej africkej prírody. Najviac mi učarovala kniha Kimuri, v ktorej sa venuje aj africkým rozprávkam, ale aj knihy Safari pod Kilimandžárom či Lev nie je kráľom zvierat patria medzi moje obľúbené.
Táto kniha zachytáva Vágnerov život od jeho detstva až po starobu a dozvedela som sa v nej o Vágnerovi veľmi veľa vecí o ktorých som nemala ani poňatia. Napríklad čo všetko je za zorganizovaním takej expedície a ešte v tých časoch, s čím (a kým) všetkým musel bojovať. Tiež som nevedela o jeho cestách do Indie a ani o mnohých jeho projektoch, napríklad o tom na záchranu nosorožcov. Veľmi sa mi páčili aj opisy jeho života doma, v Česku. Na čom všetkom sa podieľal, koľko záujmov mal, akou váženou osobou bol. Tiež som rada, že som sa dozvedela viac o zastrelení jeho (zdravého) stáda žiráf (najkrajšieho na svete), čo mi prišlo strašné. Tak ako aj to, že mu zakázali doviezť si z Afriky nové stádo, či to, že ho odvolali ako riaditeľa ZOO.
Som rada, že som si túto knihu prečítala, pán Vágner bol skutočne výnimočný človek, ktorý sa v živote musel popasovať s veľmi veľa neprajníkmi.

25.07.2021 4 z 5

Vypravěčka Vypravěčka Jodi Picoult

Kniha sa mi čítala síce dobre, ale prišla mi dosť rozťahaná. Najviac ma bavil príbeh zo súčasnosti, o Sage, aj keď ona sama mi občas vadila, hlavne jej neustále myšlienky na to, že keď ma na tvári jazvu, tak musí byť monštrum. Aj pečenie chleba tam bolo až príliš často. Rozprávanie Josefa či babičky mi prišlo strašne zdĺhavé. Je strašné čo sa dialo v getách a koncentračných táboroch a čo si tam tí ľudia museli vytrpieť, ale skrz rozprávanie Minky to ku mne nejak nepreniklo. Príbeh o upíroch, ktorý Minka písala, ma síce bavil, ale do knihy mi vôbec nepasoval a neskôr mi tam tie úryvky aj vadili. Koniec mi prišiel strašne hlúpy, časť rozuzlenia som síce uhádla, ale to čo spravila Sage na konci som nejak nevedela pochopiť. Celkovo kniha toho vo mne nezanechala veľa, čítala som ju nedávno a už teraz vo mne nevyvoláva žiadne pocity, nezanechala žiadny väčší dojem. Od autorky si ešte skúsim nejakú knihu prečítať, ale táto ma teda celkom sklamala, skutočne som od nej čakala viac.

25.07.2021 3 z 5

Naslouchač Naslouchač Petra Stehlíková

Knihu som už raz čítala, ale keďže nedávno vyšla tretia časť série, tak som si povedala, že je na čase si ju prečítať znova. Ako predtým, aj teraz ma čítanie veľmi pohltilo a bavilo. Veľmi sa mi páči svet, ktorý je postavený na troskách toho nášho a aj jeho fungovanie, založené na sklenite. Postavy sú tiež veľmi sympatické, hlavne skupina 25 chlapov :D. Ilan sa síce občas správa trošku nepochopiteľne, ale na druhú stranu, je to iba trinásťročné dieťa. Ináč som s ňou prežívala všetko, jej strach, bolesť, pocit bezmocnosti... Dej je tiež skvelý, je napínavý, je v ňom mnoho zvratov a tie tajomné príšerky sa mi naozaj páčia (a som veľmi zvedavá, čo sa z nich vykľuje). Určite odporúčam a predpokladám, že v budúcnosti sa k nej ešte viac krát vrátim (pravdepodobne zakaždým, keď vyjde nová časť :D).

21.07.2021

Ritmatik Ritmatik Brandon Sanderson

Sanderson opäť vymyslel originálny systém mágie. Kreslenie pravidelných geometrických čiar a tvorenie krieduchov, tvorov nakreslených kriedou, mi prišlo fascinujúce. Aj to, že niektorí krieduchovia sú divokí a nikto nevie, kde sa vzali. Správnej predstave veľmi napomáhali ilustrácie, ktoré v knihe sú. Príbeh je síce oproti autorovým ostatným knihám jednoduchší, ale hneď ma pohltil a knihu som prečítala na jeden záťah. Trochu ma mrzelo, že samotná hlavná postava, Joel, kriedu nevie ovládať, ale na druhú stranu sa mi páčilo, že nedostal všetko, čo chcel, ako to často v takýchto knihách býva. Aj postava Melody mi prišla zaujímavá a som rada, že to medzi nimi neskĺzlo k romantike. Veľmi sa mi páčila detektívna zápletka, únoscu som veru neuhádla. Jediné, čo sa mi nepáči je to, že som si myslela, že je to samostatná kniha a ono je to prvá časť série. Dúfam, že Sanderson sa čoskoro k tejto sérii rozhodne vrátiť a napíše ďalšiu časť, pretože ma veľmi zaujíma, ako to s tými krieduchmi vlastne je.

21.07.2021 4 z 5

Bílé kosti Bílé kosti Graham Masterton

Kniha splnila moje očakávania. Čakala som detektívku od ktorej sa nebudem môcť odtrhnúť a tak sa aj stalo, knihu som prečítala na jeden záťah. Prostredie Írska bolo veľmi zaujímavé, tak ako aj vystupujúce postavy. Nie všetky mi boli sympatické, napríklad manžel Kate mi prišiel ako strašný ťuťmák a dosť mi tam vadil, ako aj niektorí jej kolegovia. Kate mi ale bola veľmi sympatická. Samotný príbeh bol napínavý, téma rituálnych vrážd ma veľmi bavila (aj tá mytológia okolo toho), aj keď niektoré popisy mi naozaj prišli nechutné, našťastie ich tam nebolo veľa. Väčšinu zvratov som vôbec nečakala, v podstate každá kapitola končila tak, že som musela pokračovať v čítaní. Vraha som síce čiastočne uhádla, ale ten finálny zvrat by ma teda nikdy nenapadol. Z celej knihy dýcha taká ponurá, desivá atmosféra, daždivé Írsko tomu len pridáva. Časom si určite prečítam aj ďalšie časti z tejto série.

17.07.2021 4 z 5

Cesta do neslobody: Rusko, Európa, Amerika Cesta do neslobody: Rusko, Európa, Amerika Timothy Snyder

Kniha mi dala veľa nových poznatkov, to nemôžem povedať, že nie. O veľa veciach, ktoré sa diali (či dejú) som nemala ani šajnu. Niektoré kapitoly sa mi veľmi páčili, napríklad tá o anexii Krymu, konečne som sa o tom dozvedela niečo viac a čím viac som o tom čítala, tým horšie mi to prišlo. Opäť toľko utrpenia na oboch stranách, pričom niektorí ruskí vojaci (ktorí tam vlastne ani nikdy neboli, však?) ani nevedeli, za čo bojujú a zomierajú. Tiež kapitoly o kybernetickej vojne a o podpore Trumpa mi prišli skvelé, takisto aj časti o tom, ako to v Rusku vlastne funguje. Čo sa mi na knihe ale naozaj nepáčilo, boli na môj vkus časté filozofické vsuvky, v ktorých som sa občas naozaj strácala. Niektoré pojmy, ako politika večnosti a podobne som asi úplne nepochopila do konca knihy, celkovo mi to občas prišlo príliš abstraktné a čítalo sa mi to veľmi ťažko. Napriek tomu som veľmi rada, že som sa ku knihe dostala a určite ju odporúčam prečítať, dozvedela som sa toho naozaj veľa a časom sa chystám prečítať aj ďalšie autorove knihy.

Králové Wyldu Králové Wyldu Nicholas Eames

Prvá časť ma skutočne chytila už od prvej strany. Clay, Gabrielov najlepší parťák, je skvelá postava, v podstate tak ako aj ostatné. Všetky mi prišli uveriteľné, sympatické, každý mal svoju osobnosť. A boli vážne vtipní. Samotný svet je veľmi zaujímavý, aj keď občas mi chýbalo trošku viac popisov. Ale veľmi sa mi páčilo to veľké množstvo príšer, v knihe sa vyskytuje v podstate každá, na akú si len viete spomenúť – draci, wyverni, trollovia, koboldi... Tiež sa mi veľmi páčila aj tá nostalgická linka, spomienky na ich minulé činy, kedy zachraňovali princezné, bojovali proti nekromantom... Prvú časť som si skutočne užila :).

17.07.2021 5 z 5

Krvavá Rose Krvavá Rose Nicholas Eames

Druhá časť mi už prišla trošičku slabšia, hlavne ma veľmi nebral ten začiatok, kedy je Rosina skupina na turné a v arénach bojuje proti príšerám. Takisto postavy mi neboli až také sympatické, ale to je pravdepodobne preto, že druhú časť som čítala hneď po prvej, keby som ju čítala s väčším odstupom, možno by sa mi páčila viac. Ale aj druhá časť ma veľmi bavila a veľmi sa teším na ďalšie autorove knihy.

17.07.2021 4 z 5

Tieňohra: Príbeh o poslednej vojne v Európe Tieňohra: Príbeh o poslednej vojne v Európe Tim Marshall

Táto kniha je iná ako Timove ostatné knihy. Nie je to iba súhrn faktov (aj keď skvelých), ale je to súhrn jeho prežitých zážitkov, keďže Tim sa ako vojnový korešpondent (väčšinou) nachádzal priamo na mieste diania. Vďaka tomu sa mi kniha čítala veľmi dobre a často som sa od nej nemohla odtrhnúť. Spočiatku som bola trochu zmätená, hlavne pri čítaní prvej časti s názvom Predtým, keďže o rozpade Juhoslávie až tak veľa neviem, ale pri druhej časti (Počas) som sa už do knihy poriadne začítala. Je napísaná tak, že občas som mala pocit, že sa skutočne nachádzam na mieste a som teda rada, že nikdy som nič také nemusela zažiť (a dúfam, že ani nebudem musieť). Neviem si ani len predstaviť, ako sa tí ľudia museli cítiť – keď sa museli báť náletov, ktoré niekedy zasiahli civilov, keď dlhodobo museli žiť bez elektriny, keď sa museli vysťahovať zo svojich domov, keď museli byť svedkami masových popráv... Som rada, že táto kniha u nás vyšla a že som si ju mohla prečítať, pretože nám približuje niečo, čo sa nestalo až tak dávno a ani nie až tak ďaleko od nás. Takých kníh nikdy nie je dosť.

07.07.2021 5 z 5

Páté roční období Páté roční období N. K. Jemisin (p)

Myslím, že zvláštnejšiu sériu som ešte nečítala. Príbeh Essun je rozprávaný „ty“ formou (Ty jsi ona. Ona je ty. Jsi Essun.), s tým som sa ešte asi nikdy nestretla a asi aj vďaka tomu si ma prvá kniha hneď získala. Aj keď spočiatku som z tých troch dejových liniek bola celkom zmätená, ale postupne si ma všetky získali. Získali si ma aj schopnosti postáv, orogénia mi prišla úžasná. Schopnosť ovládať zem, bolo to popísané skutočne úchvatne. Zo všetkých kníh na mňa dýchala taká zemitá, ťažká atmosféra a neskutočne ma to bavilo. Z tých troch liniek ma najviac bavila Essun, ale to hlavne preto, že jej linka sa odohráva počas piateho ročného obdobia, ktoré práve nastalo – z oblohy padá popol, ľudia hľadajú útočisko a celé je to také ponuré.

05.07.2021 5 z 5

Pes baskervillský Pes baskervillský Arthur Conan Doyle

Už chápem, prečo je toto najslávnejší Doylov príbeh. Atmosféra vidieckeho sídla v okolí ktorého sa má potulovať akýsi démonský pes je vskutku úžasná. Hlavne ten močiar, ktorý zámok obklopuje a ktorý raz za čas zhltne nejaké zviera. Do toho sa tam objavujú aj podivní ľudia, ktorí pravdepodobne niečo skrývajú a ktorých vykreslenie je veľmi zaujímavé. Postupne som podozrievala snáď každého, aj keď ten obrovský pes mi nechcel zísť z mysle a zvažovala som aj možnosť, že skutočne sa tam deje niečo nadprirodzené. Veľmi sa mi páčilo, ako je príbeh podávaný – raz ho Watson píše ako svoje spomienky, potom sú tam jeho denníkové zápisky a takisto sa tam nájdu aj listy, ktoré Holmesovi posielal. Tiež ako celok je to veľmi napínavé a od knihy som sa nemohla odtrhnúť, prečítala som ju na jeden záťah. Čo ma trošku zamrzelo je to, že som od toho očakávala možno trošku viac strašidelnejšiu atmosféru – atmosféra bola síce hutná, ale zimomriavky som nemala. Ináč knihe nemám čo vytknúť.

Nočný cirkus Nočný cirkus Erin Morgenstern

Od knihy som mala celkom vysoké očakávania, ale nakoniec mi prišla taká priemerná. Hlavné postavy, Celia a Marco, mi prišli také obyčajné a veľmi ma nezaujali. Ich mágia mi prišla veľmi zvláštna, taká bez pravidiel, to ja veľmi nemusím. Páčila sa mi ale atmosféra cirkusu, myslím, že takýto cirkus by chcel každý z nás navštíviť. Aj niektoré postavy si ma získali, napríklad dvojčatá Viki a Miki, alebo chlapec Bailey. Napriek tomu, že to boli detské postavy, tak mi prišli najzaujímavejšie. Tie ostatné mi prišli prinajlepšom zvláštne. Čo mi občas vadilo bolo prelínanie časových línií – musela som veľmi pozorne sledovať, v ktorom roku sa dej odohráva a najväčšie problémy som s tým mala vtedy, keď sa jednotlivé línie blížili k sebe, to mi už prišlo trošku chaotické. Je škoda, že ma kniha nechytila aspoň trošku viac, pretože námet bol veľmi zaujímavý, ale bohužiaľ kniha ako celok ma nenadchla, nezanechala vo mne žiadny hlbší dojem a asi veľmi rýchlo upadne do zabudnutia.

05.07.2021 3 z 5

Chůva Chůva Gilly Macmillan

Čo sa mi na knihe páčilo je to, že je skutočne veľmi čtivá. Kapitoly sú prevažne krátke, striedajú sa tam pohľady jednotlivých postáv, a aj minulosť s prítomnosťou (čo mám veľmi rada), a tak sa mi kniha čítala skutočne rýchlo. To je ale asi tak jediné pozitívum, ktoré ma napadlo. Ešte možno atmosféra honosného sídla pri jazere, ktorá mi ale prišla slabo využitá. Postavy mi neboli sympatické, ich správanie mi prišlo veľmi nelogické a naivné, u Jo a jej matky tiež také nevyspelé. Najrozumnejšia mi asi prišla Ruby. Od knihy som čakala, že budem napätá a že sa možno objavia nejaké zimomriavky, že tam bude nejaká diabolská opatrovateľka, ale vôbec. Dej mi prišiel taký o ničom, v podstate sa tam toho veľa nedialo, väčšiu časť knihy vypĺňali myšlienkové procesy postáv a opisy toho, čo práve robia, a podľa mňa sa všetky ich problémy dali vyriešiť rozhovorom matky s dcérou. Koniec bol tiež taký o ničom.

05.07.2021 3 z 5

Tieňová sestra Tieňová sestra Lucinda Riley

Kniha, ako aj tie predtým, sa mi čítala veľmi dobre. Príbeh Star ma veľmi bavil, viac ako jej sestry Ally. Veľmi sa mi páčilo, že Star sa konečne odhodlala prejaviť sa a začala sa rozhodovať sama za seba, nenechala o všetkom rozhodovať sestru. Miesto, na ktoré ju jej pátranie zaviedlo mi prišlo fascinujúce, tak ako aj tie postavy, ktoré tam žili. Páčil sa mi aj príbeh Flory, vtedajšia doba v Anglicku ma veľmi zaujala a aj všetky tie vedľajšie postavy, ktoré boli veľmi dobre vykreslené. Celkovo som s príbehom veľmi spokojná, to hľadanie svojich koreňov a preplietanie s históriou ma veľmi baví. Problém ale začínam mať s istou šablónovitosťou kníh, neviem si predstaviť, že by som ich všetky mala čítať naraz. Tiež niektoré časti mi prišli až príliš rozťahané, kniha mohla mať aj o pár strán menej. Na príbeh CeCe sa celkom teším, aj keď mám aj mierne obavy, pretože zatiaľ mi veľmi sympatická nepríde, ale možno práve jej kniha tento môj názor zmení.

Rudá země Rudá země Joe Abercrombie

Spočiatku som mala problém sa do knihy začítať. Kapitoly Sty sa mi čítali dobre, jej putovanie a pátranie po svojich súrodencoch ma veľmi bavilo. Problém som mala s kapitolami, v ktorých vystupoval Nicomo Cosca, táto postava mi nebola sympatická ani v predchádzajúcich knihách a teraz snáď ešte menej. Tých je ale postupne čoraz menej a kniha ma teda bavila čoraz viac. Mala taký správny westernovský nádych (nie že by som mala prečítaných veľa westernov), cesta postáv smerom do Ďalekých krajov bola dobrodružná, krvavá, vtipná, drsná... Občas až príliš drsná, síce oceňujem surovosť tých popisov, autor sa s nami skutočne nemazná, ale občas si hovorím, že nemusíme vedieť všetko, hlavne pripomínanie ako často sa postavy neumývali, či aká je všade špina. Tiež sa mi páčilo, kam únoscovia vzali deti, také niečo som skutočne nečakala. U knihy som sa teda nenudila, bola svižná a napínavá a dúfam, že s postavami sa ešte v nejakom pokračovaní stretnem.