Deia Deia komentáře u knih

Dům ozvěn Dům ozvěn Barbara Erskine

Spočiatku to vyzeralo, že kniha ma bude baviť. Anglický vidiek, obrovské sídlo opradené tajomstvom, v ktorom zjavne straší, číhajúce prízraky v kútoch... No, vyzeralo to naozaj nádejne. Ale čím viac som čítala, tým menej ma to bavilo. Hlavné postavy boli na zabitie – Joss, ktorej nikto neveril a ktorá si nechala skákať po hlave. Jej sestra Lyn, ktorá u nich pracovala ako opatrovateľka a ktorá ničomu neverila a len vyvolávala hádky. Ako mať takú sestru, tak ju v okamihu vyhodím, hlavne keby ma tak krivo obviňovala ako to Lyn robila Joss. No a Jossin manžel, Luke, ktorý Joss takisto neveril a rád si protirečil – na jednej strane Joss hovorí, že nech na chvíľu opustí dom, že ním je posadnutá a na ďalšej strane (doslovne) jej hovorí, že nikam nemôže ísť. A to sa tam točilo stále dookola – niečo sa stalo, väčšinou deťom, Lyn obvinila Joss, Joss nikto neveril, nejak sa to zahovorilo a potom znova. Tajomstvo domu, aj keď spočiatku vyzeralo celkom nádejne, ma nakoniec veľmi nezaujalo a rozuzlenie sa mi nepáčilo. Kniha sa síce čítala dobre, ale veľa mi nedala, pre mňa je to čistý priemer a ďalšie autorkine knihy už pravdepodobne skúšať nebudem.

06.12.2021 3 z 5

Křižovatka soumraku Křižovatka soumraku Robert Jordan (p)

Mám pocit, že v tejto časti sa skutočne nič nestalo, tam kde boli postavy na začiatku, tam sú aj na konci. Postavy stále len rozprávali a rozprávali a rozprávali a potom sa objavili nejaké nové postavy a... zas rozprávali. Tešila som sa na koniec, keďže väčšinou aspoň tam je pár akčnejších scén, ale aj tam sa len rozprávalo. Kvôli neustálemu rozprávaniu a uhladzovaniu si sukní som sa dosť často pristihla, že vôbec nevnímam, čo sa v knihe deje. Tiež sa začínam strácať v niektorých postavách, zdá sa mi, že ich je tam strašne veľa – pár krát som rozmýšľala, že si začnem zapisovať mená všetkých Aes Sedai na papier, pretože som mala dojem, že Jordan ich tam spomenul všetkých tisíc. Trochu zaujímavejšie boli kapitoly Mata a Perrina, ale to len preto, že tie ostatné neboli zaujímavé vôbec, ináč sa ani v tých ich veľa nedialo – okrem jednej Perrinovej kapitoly, ktorá bola skutočne zvláštna, tá ma bavila, aj keď na druhej strane som mala pocit, že autor odbieha od hlavnej témy a opäť tam pridáva niečo navyše, ale to sa snáď v ďalších častiach nejak vysvetlí, prepojí. Keby táto časť bola niekde na začiatku, tak v sérii by som pravdepodobne nepokračovala, ale takto verím, že v tej ďalšej časti sa dej už konečne trochu rozbehne a pohne ďalej.

03.12.2021 2 z 5

Oheň nás spasí Oheň nás spasí Kate Mosse

Knihy od Kate Moss mám veľmi rada, hlavne sa mi páči ako sa v nich prelína prítomnosť s minulosťou. To mi v tejto knihe trochu chýbalo, nájdeme tu iba minulosť, ale tak je to prvá časť trilógie. Kniha sa mi ale čítala veľmi dobre, príbeh ma naozaj bavil, kapitoly sú písané z rôznych pohľadov a tak ma kniha rýchlo vtiahla do deja. Minou je sympatická, inteligentná hrdinka, ktorá sa snaží odhaliť tajomstvo, ktoré pred ňou jej otec skrýva. Aj prostredie sa mi veľmi páčilo, opäť som sa dozvedela nejaké nové informácie z histórie, sem tam som aj googlila, čo sa mi často nestáva, ale náboženské vojny sú zaujímavé a chcela som byť v obraze. Autorka sa nevyhýba ani drsnejším veciam, v knihe nájdeme aj mučenie, vraždy, boje, násilie... Celé to vrcholí v napínavom konci, od ktorého som sa nemohla odtrhnúť, postavy mi naozaj prirástli k srdcu a musela som vedieť, ako to s nimi dopadne. Som veľmi zvedavá ako to bude pokračovať a dúfam, že čoskoro sa dočkám ďalšej časti.

02.12.2021 4 z 5

Svobodnej národ Svobodnej národ Terry Pratchett

Kniha ma (opäť) príjemne prekvapila, čítala sa mi veľmi dobre. Tonička je veľmi sympatická hlavná postava, oceňujem jej praktickosť a rozumnosť, ani by som nepovedala, že má iba deväť. Malí ľudia Svobodného národa, teda Nac mac Fíglové sú tiež super, aj keď na ich jazyk som si musela chvíľu zvykať a spočiatku ma rozčuľovalo, že im nerozumiem :D. Ale scény s nimi boli skutočne vtipné. Aj príbeh sa mi páčil, bol tak správne rozprávkový – zlá víla, ktorá unáša deti. Lenže keď sa Tonička dostala do jej ríše, tak už mi to prišlo trochu rozťahané a tiež som sa v tom dosť strácala, že čo sa deje v skutočnosti, čo sa deje v snoch a podobne. Ale celkovo ma kniha bavila a na ďalšiu časť, Klobouk s oblohou, sa už teším.

28.11.2021 4 z 5

Musíme si promluvit o Kevinovi Musíme si promluvit o Kevinovi Lionel Shriver

Aj keď je to celkom hrubá kniha, je napísaná veľmi čtivo, takže jej prečítanie mi veľa času nezabralo. Mierny problém som s knihou mala hneď od začiatku – prišla mi veľmi veľmi rozťahaná a ani Evine odbočky od témy tomu veľmi nenapomáhali. Trochu sa to zlepšilo s narodením Kevina a s opisom jeho skutkov – odmalička to bol malý satan. Evin manžel, Franklin, sa ale celý čas správal ako strašný hajzel, ktorý svojho syna zbožňoval nech spravil hocičo a stále bol proti svojej manželke, znevažoval jej pocity a rozhodnutia. Pri čítaní niektorých listov, kde Eva opisuje manželovo správanie ku Kevinovi, som sa občas neubránila škodoradostnému pocitu, že „ha, tvoje dokonalé dieťa zavraždilo svojich spolužiakov“ (viem, že to odo mňa nie je pekné) a veľmi veľmi som dúfala, že tam bude aspoň jeden list od Franklina Eve. Eva tiež nie je nejak skvelá postava, samozrejme mi jej bolo strašne ľúto a tiež som ju veľmi obdivovala, že po tom všetkom dokáže vôbec existovať, ale ona svoje dieťa ani nemala rada a to hneď od narodenia, aj keď snaha sa jej nedá uprieť. Občas som jej správanie tiež nechápala, ja by som od takého manžela (snáď) odišla. Čo ma veľmi dostalo je koniec knihy, až taký koniec som naozaj nečakala a dosť ma prekvapil.

28.11.2021 4 z 5

Ostré konce Ostré konce Joe Abercrombie

Priznám sa, že poviedky veľmi nemusím, málokedy si ich totiž pamätám. A v tejto knihe ich navyše bolo aj celkom veľa, niektoré iba na pár strán. Čítajú sa síce dobre, Abercrombie písať vie, sú aj celkom originálne, ale hlbší dojem väčšina z nich vo mne nezanechala. Čakala som viac známych postáv, napríklad Gloktu, ale ten sa vyskytoval iba v jednej poviedke (a aj tá mi prišla slabšia). U niektorých postáv som si ani nebola istá, či sa už predtým v nejakej knihe objavili alebo nie (slabá pamäť). Viacero poviedok má v hlavnej úlohe zlodejku Shevedieh, ktorá pôsobila zaujímavo, aj keď nie všetky jej poviedky ma bavili – boli síce zaujímavé, ale v niektorých sa v podstate nič nestalo. Ostatné postavy väčší dojem nezanechali – nie je to ich chyba, ale kým sa k ním vôbec dal vypestovať nejaký vzťah, tak poviedka skončila (často v tom najlepšom). Od knihy som teda čakala viac, ale zanechala vo mne taký príjemný, nostalgický pocit.

28.11.2021 3 z 5

Šedí bastardi Šedí bastardi Jonathan French

No tak táto kniha ma skoro vôbec nebavila, aj keď čítala sa relatívne dobre. Len do samotného čítania som sa musela trochu nútiť. Ani jedna postava mi tam nebola sympatická, najmenej snáď tá hlavná, Šakal. Jeho správanie ma veľmi rozčuľovalo, hlavne to, ako mu bolo každú chvíľu niečo jasné, len aby mu to o ďalšiu chvíľu bolo jasné nesprávne. Keďže mi postavy boli nesympatické, tak mi bolo celkom jedno, čo sa s nimi stane. Tiež ma vôbec nebavilo to akože vtipné doťahovanie medzi členmi bratstva, medzi polorkami, ktoré sa prevažne točilo okolo ich pohlavných údov – väčšinou mi to vôbec neprišlo zábavné, skôr primitívne. Ani dej ma veľmi nenadchol, zdalo sa mi tam toho veľmi veľa – raz bol problémom ten, potom tamten a tak stále dookola. Čo sa mi páčilo bol ten svet, ten mi prišiel celkom originálny a viem si predstaviť, že kebyže je tento príbeh písaný z pohľadu „koňomrdov“ (kentauri) alebo „špicatouchých“ (elfovia), tak by ma to možno bavilo viac. Takto mi to vôbec nesadlo a do druhej časti sa pravdepodobne púšťať nebudem (aj keď jeden nikdy nevie, nerada nechávam rozčítané série :D).

28.11.2021 2 z 5

Rozchod s Bohem Rozchod s Bohem Richard Dawkins

Aj keď má kniha podnázov Rádce pro začátečníky, čo si myslím, že v tomto už nie som (určite nie po prečítaní väčšiny Dawkinsových kníh), tak sa mi čítala veľmi dobre. Je síce skôr určená mladším čitateľom, ale to mi vôbec nevadilo. Čo mi trochu vadilo je to, že v tejto knihe sa opakovali niektoré veci z jeho predchádzajúcich kníh (hlavne z Magie reality a Boží blud), ale ako často hovorím svojím žiakom, opakovanie je matka múdrosti :D. Prvá časť ma veľmi bavila, Dawkinsovo vysvetľovanie nezmyselností v náboženstve (v Biblii, v evanjeliách...) mi prišlo skutočne vtipné, často som sa nad knihou uškŕňala, úprimne nechápem, ako stále niekto môže tomu veriť (ale tak každého vec). Aj druhá časť mi prišla skvelá, obsahuje veľa hodnotných informácií (aj keď mnohé z nich sú známe). Dawkins vie aj zložité veci podávať tak, že vyzerajú (relatívne) jednoducho. Vďaka tomu sa jeho knihy čítajú rýchlo a ľahko a ani táto nie je výnimkou. Určite každému odporúčam.

26.11.2021 5 z 5

Mira Mira Nina Protušová

V prvom rade má kniha skutočne krásnu obálku, veľmi sa mi páči. Tiež sa mi aj čítala veľmi dobre, strany pri čítaní mi plynuli jedna za druhou. Naozaj ma zaujímalo, čo sa v deň nehody stalo a spolu s Mirou som tomu chcela prísť na kĺb. Mira ako postava mi bola sympatická, aj keď občas mi jej konšpiračné teórie prišli skutočne prestrelené. Ale tiež to bolo celé riadne zamotané, tak sa jej to asi dá odpustiť, hlavne keď v tomto mala skutočne zvláštnu mamu. Bavil ma hlavne začiatok, ku koncu mi prišlo, že kniha trochu stráca paru. A keď sa to celé začalo rozmotávať, tak som mala pocit, že je to až príliš nereálne a prekombinované a že nikto by si s tým nedal až takú námahu, aby zatajil to, čo teda malo ostať zatajené. Ale kniha sa mi ináč páčila, je to skutočne príjemná oddychovka, aj keď mám tušenie, že jej dej čoskoro zabudnem.

19.11.2021 4 z 5

Beznaděj Beznaděj Stephen King

Začiatok knihy bol skvelý. V podstate opustená cesta a po nej jazdí nejaký maniak, ktorý si odchytáva ľudí a robí im škaredé veci. Atmosféra ako z nejakého hororu (napadol ma Pach krve, neviem prečo :D) a skutočne som si to veľmi užívala. Potom sa to tempo trošku spomalí, s niektorými postavami sa vraciame naspäť do minulosti a aj keď to bolo celkom zaujímavé, tak som dúfala, že sa tie kapitoly rýchlo skončia, pretože som proste chcela vedieť, čo sa s postavami stane v súčasnosti. Atmosféra stále ostáva skvelá, hutná, popis opusteného mestečka (s občasnými mŕtvolami) je super. Postavám snažiacim dostať sa z pazúrov zla som držala palce, ale ani tu to všetci nezvládli. Na rozdiel od Strážcov zákona tu sa mi to nadprirodzeno páčilo a aj celá zápletka okolo neho, vrátane rozličných bôžikov. Postavy, aj keď s rovnakými menami, mi tu tiež prišli spracované trochu lepšie, detailnejšie, takže som s nimi vedela nadviazať lepší vzťah. Čo mi ale na knihe vadilo (okrem občasnej rozťahanosti) bola aj prílišná náboženskosť, v podstate v strede celého príbehu je (aj) Boh a to ja veľmi nemusím. Ináč som si ale čítanie veľmi užila.

10.11.2021 4 z 5

Strážci zákona Strážci zákona Richard Bachman (p)

Tejto knihy som sa trošku obávala, pretože predsa len nemá úplne skvelé hodnotenia. Ale bála som sa zbytočne, kniha ma v podstate chytila od prvej strany, tak ako aj väčšina Kingových kníh. Prišla mi veľmi napínavá, skupinka ľudí, ktorí sa snažia prežiť, zatiaľ čo ich ostreľujú zvláštni ľudia na zvláštnych vozidlách. Spočiatku som mala v postavách chaos, bolo ich tam celkom dosť, ale keďže zomierali celkom rýchlo, tak sa to potom dalo zvládnuť. Väčšina ich bola aj celkom sympatická, boli vykreslené veľmi reálne a u niektorých ma naozaj mrzelo, že to nezvládli až do konca. Nadprirodzená časť ale bola na môj vkus až príliš sci-fi, hlavne teda to, skadiaľ sa vraždiace indivíduá brali, to mi zážitok z knihy trochu kazilo. Ale atmosféra knihy, tá atmosféra strachu, bola skutočne skvelá a od knihy som sa ináč nemohla odtrhnúť. Zvláštnym ozvláštnením boli medzikapitoly, niektoré ma veľmi bavili (napríklad denník istej postavy), niektoré mi ale prišli dosť zbytočné.

Tajemství karet Tajemství karet Jostein Gaarder

Toto bola pre mňa veľmi zvláštna kniha. Hansovo putovanie s otcom skrz Európu ma veľmi bavilo, takisto ako aj ich filozofické rozhovory, tie som si skutočne veľmi užívala. Spočiatku ma bavil aj dej v kolibrej knihe – námorník, ktorý stroskotá na opustenom ostrove, ktorý mení svoju veľkosť. Ale akonáhle sa tam objavili kartové postavičky (alebo neviem ako ich nazvať), tak to na môj vkus už začalo byť trochu absurdné. Aj keď myšlienka kartového kalendára je skvelá, tak ten dej na ostrove ma už veľmi nebavil, oveľa viac ma bavil Hansov príbeh. Ale premyslené to bolo skutočne úžasne, hlavne ako to na konci do seba všetko zapadlo. Koniec mi síce prišiel trochu zrýchlený, tam som čakala niečo viac. Celkovo je to ale veľmi zaujímavá kniha, plná filozofických otázok, nad ktorými stojí za to sa zamyslieť.

Sophiina voľba Sophiina voľba William Styron

Čo ma skutočne veľmi prekvapilo je to, že kniha je veľmi, veľmi čtivá. Úprimne sa priznám, že to som nečakala, ale čítala sa mi vážne dobre, strany mi ubiehali jedna za druhou. Čo ma tiež prekvapilo, ale už negatívne, je to, koľko priestoru Sophia dostáva – čakala som príbeh ženy, ktorá bola v koncentračnom tábore a musela spraviť nepredstaviteľnú voľbu a miesto toho som dostala iba občasné útržky z jej predchádzajúceho života. Väčšina knihy sa totiž točí okolo Stinga, ktorý je rozprávačom, a to ma veľmi nebavilo, hlavne jeho večná sexuálna frustrácia, jeho neustále snívanie o sexe a o nejakých ženských. Tiež sa mi nezdal veľmi sympatický, prišiel mi ako povaľač, ktorý mierne zneužíva svojho otca. Takisto postava Nathana mi veľmi nesadla. Na jednu stranu bol príliš dokonalý, na druhú stranu nechápem, že po jeho žiarlivostných výbuchoch sa s ním Sophia ešte zahadzovala a to isté aj Stingo. Ale priznávam, že koniec Nathanovho príbehu ma prekvapil, to som nečakala. Príbeh Sophie ma veľmi zaujal, je naozaj silný (ako všetky príbehy z koncentračných táborov) a je skutočne škoda, že ho tam bolo tak málo a že jej samotná voľba, ku ktorej to celé spelo, je popísaná iba na pár stranách a to tiež iba tak, neemotívne. Niektorým jej rozhodnutiam počas následného života v New Yorku som nechápala, ale myslím, že po tom všetkom, čím si musela prejsť, ju nikto nemal právo súdiť. Hlavne mala môj obdiv za to, že stále dokázala fungovať a žiť ďalej.
Celkovo sa mi kniha teda čítala dobre, ale jej dej ma až natoľko nebavil. Rozhodne by knihe prospelo, keby bola o pár (sto) strán kratšia.

03.11.2021 3 z 5

Ctnosti králů Ctnosti králů Ken Liu

Táto kniha ma veľmi nadchla. Spočiatku som sa síce strácala v tom veľkom množstve postáv, ale potom sa to zlepšilo. Postavy sú skutočne zaujímavé. Kuni Garu je spočiatku vykreslený ako povaľač, neschopný nájsť si prácu, preto som ho veľmi nemala rada. Ale potom sa dostáva do vedenia povstania a ukáže sa ako veľmi schopný veliteľ a postupne som si ho obľúbila. Ďalšia postava, Mata Zyndu, je zas synom popraveného vojvodu, bojovnosť má v krvi a celý život sa pripravoval na príležitosť zvrhnúť cisára. Mata som mala spočiatku rada, ale jeho činy postupne viedli k tomu, že moje sympatie klesli. Všetky postavy mali niečo do seba a že ich tu je. Čo sa mi ešte ohľadom postáv veľmi páčilo, boli rozhovory jednotlivých bohov, tie boli osviežujúce.
Svet knihy je úžasný. Je v podstate jednoduchý, ale pre mňa to bolo plus, veľmi dobre sa v ňom orientovalo a často som pozerala do mapy, ktorá je na začiatku knihy. A tie technické vynálezy, ktoré v knihe sú, sú fakt úžasné.
Aj dej sa mi páčil. Síce plynul pomaly, bolo tam veľa rozhovorov, veľa politiky, ale bolo to tak úžasne podané, že ma to vôbec nenudilo. Keď už prišlo na nejakú bitku, tak bola skvelo popísaná. Väčšinou zvratov som vôbec nečakala a oceňujem, že dej nebol priamočiary a že (mne) nebolo jasné, ako to celé skončí.
Celkovo sa mi kniha veľmi páčila, len niečo mi tam ešte chýbalo. A čo ma tiež mrzí je to, že ďalšie časti nie sú preložené, ale pevne verím, že raz budú.

31.10.2021 5 z 5

Tá predo mnou Tá predo mnou J. P. Delaney (p)

Mám pocit, že anotácia sľubuje trošku viac ako sa dá od tejto knihy reálne dostať. V prvom rade som čakala, že kniha bude o troch ženách, ale Astrid má iba krátku kapitolku na konci knihy. Aj keď kniha úplne nenaplnila moje očakávania, čítala sa mi celkom dobre. Dej bol svižný, rýchlo napredoval a prišiel mi aj dosť napínavý, čomu určite napomáhali krátke kapitolky (na striedačku písané z pohľadu Jane a Emmy), ktoré mi občas prišli až príliš krátke. Obidve ženy mi spočiatku prišli sympatické, ale postupne, svojím správaním, si tento dojem pokazili. Jane mi bola sympatickejšia, ale ani jej správanie som občas nechápala. Dom mi prišiel super, síce by som v ňom za takých podmienok bývať nechcela, ale tie technické vychytávky mi prišli skvelé. Koniec ma celkom prekvapil, musím priznať, že som to tak úplne nečakala (iba trošičku). Celkovo je kniha celkom príjemnou jednohubkou.

27.10.2021 3 z 5

Chceli by sme Vám oznámiť, že zajtra nás aj s rodinami pozabíjajú Chceli by sme Vám oznámiť, že zajtra nás aj s rodinami pozabíjajú Philip Gourevitch

Táto kniha sa mi čítala skutočne ťažko. Jednak mi úplne nesadol štýl, akým bola napísaná, ale hlavne kvôli tomu ťažkému obsahu. Státisíce mŕtvych ľudí. Za pár dní. Poväčšine zavraždený niekým, koho poznali. Úprimne som tomu pri čítaní nemohla uveriť. Že ľudia toho boli skutočne schopní – zobrať do ruky mačetu a zabiť svojho suseda, len preto, že jeden je Hutu a druhý je Tutsi. Žiadny iný dôvod. Hutuovia vraždili každého Tutsiho, celé triedy plné detí, celé rodiny... za pár dní vyhladili skoro celý národ. A keď to vraždenie prestalo, títo ľudia boli nútení žiť vedľa seba. Neviem, ako sa to dá zvládnuť, žiť v blízkosti niekoho, kto vám zabil príbuzného. Ako sa z toho krajina môže pozbierať.
Čo ma najviac zarazilo bol vplyv niektorých iných štátov, napríklad Francúzska dodávajúceho zbrane, či humanitárnu pomoc do utečeneckých táborov, v ktorých sa schovávali vrahovia. Alebo to, že OSN s vyvražďovaním nič nespravila, aj keď sa v štáte nachádzali jej jednotky.
Kniha celý konflikt zobrazuje veľmi komplexne. Občas som sa v tom strácala, v tej politike, menách, čo sa kedy stalo... Ale rozhodne je to kniha, ktorá si zaslúži byť prečítaná, pretože to, čo sa dialo v Rwande, o tom sa veľmi nevie. Určite to nie je posledná kniha, ktorú som na túto tému prečítala, už mám vyhliadnutých pár ďalších.

24.10.2021 5 z 5

Zaslaná pošta Zaslaná pošta Terry Pratchett

Aj do tejto časti som šla s miernymi obavami, asi ako do každej, v ktorej je nová hlavná postava. Bála som sa, že Vlahoš ma nebude baviť. Ale bavil ma. A veľmi. Máloktorá pratchettovka ma chytí od prvej strany, ale tejto sa to podarilo. Hlavne prvá časť knihy, v ktorej Vlahoš skúma poštu, sa mi veľmi páčila, mala veľmi dobrú tajomnú atmosféru. Stará budova, plná neprečítaných listov (ktoré občas prehovárajú), do toho Vlahošovo zistenie, že predchádzajúci poštmajstri zomreli nie úplne prirodzenou smrťou... A pracovníci pošty (mladší pošťák Grešla a jeho pomocník) tomu tiež veľmi nepridávali. Takisto sa mi páčila aj postava golema, ktorý bol Vlahošovým osobným strážcom (hlavne ho strážil pred útekom). Potom sa tá tajomnosť síce vytratila, ale kniha ma stále bavila. Dej bol napínavý, stará pošta verzus nové semafory (ktorým som nikdy úplne nepochopila), ktoré sú v tejto časti ešte aj v zlých rukách a rýchlo sa kazia. Celé to dávalo zmysel, nebolo to veľmi absurdné a čítalo sa mi to veľmi dobre. Pre mňa jedna z najlepších častí Zeměplochy.

22.10.2021 5 z 5

Červená lucerna Červená lucerna Graham Masterton

Ako aj predchádzajúce časti série, aj táto časť sa čítala veľmi dobre, opäť som ju zhltla za jeden deň. Prostredie Írska ma veľmi baví a Katie je skutočne veľmi sympatická. Ako aj v časti predtým, aj v tejto som držala palce vrahovi, ktorý zabíjal chlapov zneužívajúcich mladé dievčatá. Neviem, nakoľko je tento problém v Írsku reálny (asi je), ale v knihe mi to prišlo skutočne desivé – mladé dievčatá, väčšinou afrického pôvodu, ktoré sú odtrhnuté od domova a nútené k prostitúcii. A to celé sa schováva za legálnym biznisom. Kapitoly z vyšetrovania sa opäť striedajú s vrahovými kapitolami a s kapitolami z osobného života Katie (ktorá v ňom má trochu smolu). Aj keď séria sa drží podobnej šablóny, tak ani tejto knihe nechýbalo napätie a veľmi ma bavila. Záver bol zaujímavý, ale trochu nedoriešený, dúfam, že v ďalšej časti sa to dotiahne, už sa na ňu teším.

20.10.2021 4 z 5

Srdce zimy Srdce zimy Robert Jordan (p)

Aj táto časť, podobne ako tie pred ňou, plynie dosť pomaly, ale konečne som mala pocit, že dej sa aspoň trochu niekam posúva. Linka Elain ma až tak veľmi nebavila, v tejto časti jej bolo dosť veľa. Perrinova linka by bola celkom zaujímavá, keby v hlave stále nefňukal. Najviac ma bavil Mat (to by som po prvých častiach nikdy nepovedala :D), aj keď uňho mi vadil ten jeho zvláštny vzťah s vládkyňou Ebú Daru. Celkovo sú ženy v tejto sérii strašne dominantné a panovačné a to sa mi veľmi nepáči a aj keď v iných knihách mám rada silné hrdinky, tak v tejto sérii je ich už príliš (a večne si uhládzajú sukne). Kadsuane mi dosť lezie na nervy (ďalšia žena, ktorá chce všetko riadiť), ale koniec bol fakt skvelý, som veľmi zvedavá, ako to v ďalšej časti bude pokračovať. Celkovo sa mi táto časť čítala príjemne, plynulo. Škoda, že niektoré postavy nemali viac priestoru, ale keďže v podstate sa každá postava nachádza niekde inde, tak na nich zjavne neostali strany. Tiež je podľa mňa škoda, že autor trošku nepreriedil postavy, myslím, že by to bodlo, je ich už celkom veľa a aj by to hneď bolo trošku akčnejšie :D.

20.10.2021 4 z 5

Prečo spíme Prečo spíme Matthew Walker

No tak táto kniha sa mi čítala vážne skvelo. Je to síce náučná literatúra, ale je napísaná tak, že tú stránku po stránke proste chcete otáčať. V knihe je o spánku spracované proste všetko, čo je to spánok, aké má fázy, spánková deprivácia, choroby spojené s nedostatkom spánku, čo s nami robí káva, alkohol a tabletky na spanie... Každá strana prináša veľa nových informácií a všetky sú strašne zaujímavé a od knihy som sa niekedy skutočne nemohla odtrhnúť. O spánku a o jeho prepojení v podstate na všetky procesy v našom tele som sa dozvedela fakt veľa – ako napríklad súvisí spánok a prejedanie sa, spánok a očkovanie alebo spánok celkovo, akým rytmom sa riadi naše telo. Všetky tieto súvislostí sú dokazované množstvom štúdií a výskumov. Niektoré výsledky niektorých štúdií ma dosť prekvapili, napríklad že dlhodobý šesťhodinový spánok (čo je pre väčšinu ľudí v podstate normou) po istom čase (týždeň) spôsobuje takú spánkovú depriváciu ako keby sme noc predtým ani nespali – a to už nás v našom živote dosť ovplyvňuje (napr. v USA je prevažná väčšina dopravných nehôd spôsobená nedostatkom spánku). Tiež je tam skvelo popísané, ako sa napríklad ukladajú počas spánku nové informácie, ktoré sa počas dňa naučíme – škoda, že knihu som nečítala už počas študovania na vysokej škole. Ja som z tejto knihy skutočne strašne nadšená a určite ju odporúčam každému prečítať – po prečítaní budete na spánok určite pozerať ináč.
Jedno negatívum by som ale našla – v knihe je veľmi veľa preklepov, ktoré mi vážne vadili – myslím, že je veľký rozdiel medzi zubným a zhubným nádorom alebo slovami späť a spať.

20.10.2021 5 z 5