freejazz freejazz komentáře u knih

Naša (klimatická) zmena Naša (klimatická) zmena Jakub Filo

iste prínosná kniha pre tých, čo chcú premýšľať o naozajstných problémoch. možno by v nej mal dostať väčší priestor jeden z najväčších problémov súčasnosti - nadspotreba, konzumizmus, momentálne najsilnejšie a najrozsiahlejšie náboženstvo na tejto planéte. ale autor sa aj tohto problému dotkol.
s čím nie som stotožnený je stavanie piedestálu pre Gretu. pre mňa je skôr symbolom greenwashingu ako boja.
v celku je to dobrý pokus, ktorý stojí za čítanie - a premýšľanie.

najväčšie mínus však vidím v odfláknutej redaktorskej robote, tento text ťažko videl korektorskú ruku.
a ak by som chcel byť rýpavý - načo vlastne vyšiel v papierovej podobe? ako ebook by sa medzi čitateľov dostal - najmä v kategórii, ktorá sa problémami klimatickej hrozby naozaj zaoberá.

07.01.2022 4 z 5

Opuštěná společnost Opuštěná společnost Erik Tabery

čítať knihy, ktoré hodnotia politickú situáciu a stav spoločnosti na západ od nás, v krajine „bývalých bratov a sestier“ je výborná škola. automaticky vám pritom naskakujú asociácie z domácej scény, porovnávate - v rámci svojich vedomostí a znalostí - rozdielnosť či príbuznosť reakcií u nás a za Moravou. fakt je, že extra výrazné rozdiely sa dajú spočítať na prstoch jednej ruky. napríklad švejkovanie, ktoré je schopné krajinu dohnať až na pokraj krízy. a v tom ostatnom sme si asi dosť podobní - či už ide o šírenie hoaxov a podliehanie fámam, viera v politikov, napriek tomu, že Kryl dôrazne pripomínal, že „politikům se nemá věřit, politiky je nutno kontrolovat“, uzatváranie sa do svojich divných bublín a tvárenie sa, že nás sa to netýka, ale aj xenofóbia a latentný rasizmus, euroskepticizmus, ignorovanie zjavných faktov a uprednostňovanie gaunerov všetkých farieb na úkor tých, ktorí sa snažia hovoriť na rovinu a čestne. aha, ešte jeden rozdiel - neskutočné hejterstvo, na ktoré sme vo východnej časti bývalej spoločnej republiky nedorástli. snaha za každú cenu dehonestovať a zhodiť každého a čokoľvek. u nás sa zatiaľ gro hejterov zlieza na profiloch pofidérnych ideológov extrémistických klík.

Tabery sa na všetky tieto javy snaží pozerať takmer vedecky. klobúk dole, lebo prelúskať ohromné množstvo zdrojov a vyznať sa v tom, čo sa aktuálne odohráva, na to treba hlavu ako vedro.

je to vynikajúci vklad na to, aby sa ľudia pustili do zmeny - nedokážem si však predstaviť, kto naše polarizované spoločnosti (ako českú, tak aj slovenskú) dokáže uzmieriť, nájsť styčné body a prinútiť k spolupráci, ktorá je jedinou cestou ako prežiť tieto nepokojné chvíle. nech sa však pozerám ako chcem, nevidím ani na jednej strane lídrov, ktorí by sa tejto úlohy chceli a dokázali zhostiť. ba priam naopak, stále viac mám pocit, že tento stav veľkej časti politického spektra vyhovuje a umelo ho rozdúchava a udržiava pri živote - toto napokon Tabery konštatuje aj vo svojej knihe.

kto knihu číta ako lacný antibabišovský pamflet, vôbec nepochopil jej podstatu.

už sa teším na pokračovanie, v ktorom sa dočítam analýzu stavu spoločnosti, zasiahnutej pandémiou covidu a bojujúcou s pandémiou hlúposti:)

07.01.2022 5 z 5

Dívka, která si hrála s ohněm Dívka, která si hrála s ohněm Stieg Larsson

Dadyyy, I am heereee!

jako z nejlepšího Kinga!:)

od toho nešlo odejít.

05.01.2022 5 z 5

Americký císař Americký císař Martin Pollack

žijem v oblasti, kde prebehlo niekoľko veľmi silných emigračných vĺn. aj cez Vianoce sa rodina mojej ženy cez net zhovárala s rodinou, ktorá žije v USA, s pánom, ktorý má už vyše 90 rokov a ani neviem, či sa vôbec na Slovensku narodil. prakticky v každom dome tu majú väzby na vysťahovalcov. amerikáni sa od ostatných odlišovali. oblečením, vyjadrovaním, rozhľadom a v neposlednom rade domami, ktoré si po návrate dali postaviť. už to bol rozdiel - nestavali sami, dali si postaviť... a počúvam historky, ako na „kravský pas“ prešli cez hranice, na šíf do Hamburgu. ich stopy sme našli v zoznamoch z Ellis Islandu, zachovali sa aj fotky z oslavy na lodi (to už ale bolo kedysi v 30. rokoch, to neboli tie prvé vlny)...

čo je podstatné, vždy boli tie spomienky sprevádzané humorom, vypichovaním žartovných situácií. tí, čo to šli skúsiť, mali v sebe veľa múdrosti a málo potreby sťažovať sa na zlý osud, brali svet a život z tej lepšej stránky.

preto ma táto kniha úplne dostala. vynikajúce spracovanie, obrovské množstvo faktov, neprikrášlený život v najchudobnejších častiach c. a k. monarchie pred neuveriteľnými 130 rokmi... bezcennosť ľudského života, drsné kšeftovanie s bielym mäsom, neskutočné pomery, ktoré pre chudobných rodičov menili ich deti na predajný artikel, choroby, povery, nevedomosť...

navyše sa na nete dá nájsť aj práca, ktorá Pollackovi pomohla pri bádaní: Przestępstwa emigracyjne w Galicji, 1897-1918. ak vás táto téma naozaj zaujíma, oplatí sa prečítať si aj toto.

Horečka Horečka Václav Hrabě

začnete čítať a rozbehnú sa vám spomienky. z úplne inej doby, úplne iného miesta. ale presne chápete, co tím chtěl básník říci - doslova.

pre mňa tak tochu prekvapenie, pretože som, samozrejme, poznal iba Blues pro bláznivou holku.

01.01.2022 5 z 5

Dům Bernardy Alby (převyprávění) Dům Bernardy Alby (převyprávění) Federico García Lorca

trochu ma sklamalo, že nejde o divadelný scenár, ale nakoniec to bolo celkom fajn. autor prepisu sa do knihy nesnažil pridať nič, čo tam pôvodne nebolo.
videl som túto drámu kedysi v katastrofálnom naštudovaní košického divadla, neviem, či existuje horšie naštudovanie, pokiaľ viem, samotní herci hovorili o neskutočnej sračke, ktorá z toho vznikla. iné Lorcovo dielo, Krvavú svatbu som nemohol nevidieť v naštudovaní Antonia Gadesa v réžii Carlosa Sauru, takže som si musel napraviť chuť.
áno, Lorca je skvelý dramatik a určite neobídem žiadnu jeho knihu, ktorú zoženiem... ako je v prehľade vidieť, vydavatelia ho veľmi neponúkajú...

01.01.2022 5 z 5

Tragické hľadanie života: Dušan Makovický: Život a dielo v dokumentoch Tragické hľadanie života: Dušan Makovický: Život a dielo v dokumentoch Tomáš Winkler

veľmi smutné čítanie o osobnej tragédii vzdelaného človeka. mohli by sme ho nazvať moderným Európanom v pravom zmysle toho označenia. lekár, trochu filozof, tak trochu svetobežník, no najmä hľadač. poznal sa s Masarykom, pracoval pre Tolstého, pri ktorom sa zoznámil s Čechovom a Gorkým, spolupracoval, ale sa aj sporil so slovenskými intelektuálmi. určite videl za roh.
oplatí sa čítať, pretože to nie je farbotlačové podanie našich nedávnych dejín cez osudy významnej osobnosti, ale veľmi hlboký ponor do stavu vtedajšej spoločnosti.
lenže ako tak pozerám na náklad, knihu sotva niekde objavíte...

Lesné divadlo Lesné divadlo Ladislav Ballek

žiaľ, táto kniha nenastolila vôbec nič. iba ak otázku či naozaj všetko, čo človek napíše, je hodné uverejnenia. pre mňa to bolo obrovské sklamanie. prázdne reči prázdnych ľudí, za vlasy pritiahnuté príbehy, nehodnoverné postavy... celá táto kniha bola ako farbotlačový obrázok. akoby to bolo písané na objednávku... už to vojenské prostredie na štátnych hraniciach... propaganda. chcem veriť, že to Ballek urobil naschvál, že pustil do sveta niečo tak neuveriteľne prázdne, aby upozornil na zúfalosť režimu, ktorý si to objednal... ale neviem. fakt neviem. je to ďalšia kniha, ktorú som zahodil.

30.12.2021 1 z 5

Južná pošta Južná pošta Ladislav Ballek

južná pošta mi s odstupom času pripadá ako poznámky k Pomocníkovi. výborne napísané poviedky, ktoré na seba voľne i menej voľne nadväzujú, záznamy neskoršie detailne spracovaných situácií a postáv. a tiež dôkaz, že z výborného poviedkára sa neskôr stal vynikajúci romanopisec.
tak sa mi ale vidí, že mám doma iné vydanie, než to, ktoré je tu v ponuke.

Agáty Agáty Ladislav Ballek

aj keď možno pokračovanie príbehov z Palánku nebolo také akčné a dramatické, bola to literárna udalosť. keď v knihe dnes listujem, oceňujem skutočne dokonalé využitie slovenčiny, v tom bol Ballek pán majster.
zobrať si tak Pomocníka a Agáty na týždeň na tiché miesto a vychutnať si obe knihy, to by mohol byť v dnešnej divnej dobe príjemný relax.

Pomocník Pomocník Ladislav Ballek

dôkaz, že aj v mizérii vtedajšej všednosti sa dal napísať skvelý príbeh. určite som túto knihu čítal viac ako dvakrát, práve pre plnokrvnosť rozprávania, živý vhľad do miest, ktoré autor dôverne poznal, veď ako syn „financa“ videl viac a poznal určite aj iné súvislosti. jeho Palánk je plný uveriteľných postáv, dej plný dramatických zvratov a nadovšetko je krásny jazyk, ktorým to všetko opisuje.
vynikajúce dielo!

30.12.2021

Deväťdesiatdeväť bielych koní Deväťdesiatdeväť bielych koní Peter Jilemnický

toto je opravdu osvěžení a jiný pohled na autora, ukradeného propagandisty komunismu a vychváleného do nebe a vnucovaného mládeži, které neměl co říct. i když kritický realizmus a sociální témata zpracoval mistrně, žil v jiné době. a opravdu, možná nějak podobně by se odvíjel i Wolkrův život a jeho tvorba, kdyby neskončil tak předčasně a blbě.

31 songů 31 songů Nick Hornby

„Nicku, letos jsi ještě neudělal žádnou knížku! Co s tím uděláme?“
„Tak jo, já něco splácám.“

oni lidi si to koupí, když uvidí, od koho to je.

nejde jenom o to, že hudební vkus autora je mi na hony vzdálen, prostě britští hooligans a jejich subsvět mě nikdy nebral, radši bych se usadil u Muramakiho a utonul v jeho jazzové kolekci. v této slátanině se zrtácí i to, co je na Hornbym tak příjemné - hra se slovy a situacemi, smysl pro humor, radost ze psaní...

30.12.2021 3 z 5

175 autorů 175 autorů Petr Bílek

největší hodnota je v dokumentu - panoptikum prorežimních autorů, kteří byli ochotni vzdát se všeho, jenom aby je bylo vidět. a jen tak pro zábavu tento seznam konfrontovat s tím, co vychází (a od koho) dneska. daleko rozsáhlejší by byl soupis autorů, kteří v 70. letech publikovat nemohli.

158 librová svatba 158 librová svatba John Irving

výhodou u tohoto Irvinga je možná to, že jej člověk nečte jako třetí knihu v pořadí, ale má za sebou více zkušeností s tímto strojem na bestsellery. uznávám, že po tom, co jsem kdysi hodně dávno četl Svět podle Garpa, nedám na autora dopustit, ale také musím připomenout, že jeho zoufalost V jedné osobě jsem prostě zahodil, protože to nešlo ani číst, ani dát do antikvariátu.
158 liborvá svatba je hezká sonda do stavu americké společnosti v první polovině 70. let.

30.12.2021

Deníky, dopisy, vzpomínky Deníky, dopisy, vzpomínky Ferdinand Peroutka

no, mohli jsme mít důstojného prezidenta... jenomže lihově – demagogický stát se šokialistickým zřícením na čele s komickou polibdírou přes své po zuby ozbrojené dědky milicionáře, v Moskvě školené dogmatiky a po krvi bažící lůzu rozhodl jinak. a jak se tak dívám, dodnes jsme se s tím neodkázali srovnat... líh, krev a nenávist nás provázejí neustále.
poučné čtení, ovšem velmi těžké a výživné. toto není kniha na jedno odpoledne na pláži, od čtenáře vyžaduje také trochu těch znalostí...

30.12.2021 5 z 5

Alfred Hitchcock ponúka príjemné zimomriavky Alfred Hitchcock ponúka príjemné zimomriavky * antologie

povinná jazda po troch pátračoch. myslím, že Alfred Hitchcock urobil pre knihy a ich čitateľov viac ako všetky zoznamy povinnej literatúry, ktoré sme museli pod dozorom slovenčinárok prelúskať. všetky tie mladé gardy, pripečení timurovia a sklené vrchy spôsobili v budúcich čitateľoch odpor k tlačenému slovu a kto sa nedostal k plnokrvným poviedkam, pri ktorých behali zimomriavky po chrbte, bol pre knihy navždy stratený.

A jiné povídky A jiné povídky Ivan Vyskočil

knížka, která mě provází... už 40 let. skvělá poetika, nádherná hra s textem, autorův pohled za roh, kam už se nikdo nekouká. radost číst.

Nevedomosť Nevedomosť Milan Kundera

ani neviem, či som už od Kunderu niečo čítal, nejako ma neláka. aj toto mi spočiatku pripadalo ako blábolení o ničem, hlavne, že pribúdali riadky. neskôr sa k tomu pridali postexistencialistické plky a keď som sa cez ne prehrýzol, začal byť príbeh hodnoverný. občas až veľmi, lebo som mal možnosť porovnávať so situáciou iných emigrantov, ktorí doma neboli vítaní a po ich odchode - návrate si všetci vydýchli. v našej krajine naozaj nepotrebujeme ľudí, ktorí sa dokázali presadiť inde a navyše pritom žiť reálny život na vlastné triko, bez kurately a barličky neviditeľných nepriateľov, ktorí môžu za všetko, čo sa nám nepodarilo... žiaľ, záver bol zasa taký tuctový, takže nemám dôvod siahnuť po ďalšom Kunderovi...
najzábavnejšie bolo, že som českého autora, píšuceho po francúzsky , ktorého kniha bola prvýkrát vydaná v španielčine, čítal v slovenskom preklade. existuje lepší dôkaz absurdity dnešných dní?

28.12.2021 4 z 5

Muži, kteří nenávidí ženy Muži, kteří nenávidí ženy Stieg Larsson

dlho som odolával, nemám dôveru v ospevované bestsellery. názor som zmenil po tom, čo som zistil, že Larsson už nič viac nenapíše. a po prečítaní tohto strhujúceho príbehu len dodám, že je to veľká škoda.
vynikajúca nedetektívka, brilantne napísaná a udržiavajúca čitateľa v napätí naozaj až do poslednej bodky. zároveň ponúka pohľad pod povrch zdanlivo jednej z najusporiadanejších spoločností Európy.
ale môj vzťah k bestsellerovým rebríčkom sa asi nezmení. Larsson je výnimka, potvrdzujúca pravidlo.

27.12.2021 5 z 5