heavy66 Online heavy66 komentáře u knih

Dívka v ledu Dívka v ledu Robert Bryndza

První případ detektiv šéfinspektorky Eriky Fosterové vypadá jako pokračování díky častým zmínkám předcházejících událostí. V Londýně neprší, ale mrzne, a příběh připomíná Muže, kteří nenávidí ženy, nicméně Erika je i přes nedostatek disciplíny, dodržování předpisů a úcty k nadřízeným, mnohem normálnější než Lisbeth Salanderová. Příběh je plný postav elegantních mužů s upraveným obočím a pevným zadkem, a nehezkých, obtloustlých, špatně oblečených a ostříhaných žen. Je to nezvyklé, ale holt každý jsme nějaký! Více mi vadí, že autor používá princip „deux et machina“, tj. řeší neřešitelnou situaci v ději zázračným zásahem na poslední chvíli a bez logiky. Do dobré detektivky tohle nepatří! Celkově pro mě průměr!

05.01.2019 3 z 5

Cesta Cesta Cormac McCarthy

Tak co?
Dočteno!
A co?
Nic moc!
Tak jo!

Cormac se jednoho krásného dne probudí s hroznou depkou.
Fuj, to je ale hnus, řekne si, o tohle se musím podělit se svými čtenáři!
nebudu vymýšlet žádný příběh, jenom napíšu, jak se dnes cítím,
beze jmen, co je komu do toho, jak se kdo jmenuje!
bez uvozovek, ať se neví, kdo mluví!
jenom ten hnusnej pocit ať si užijou!

A my, vážení čtenáři, hledáme hluboký smysl tohoto díla!

Svědectví, Bídné roky, Den Trifidů, nebo Honzíkovu cestu mám raději. Tak jo!
Lady_Ef, díky za výstižný komentář!

11.06.2017 3 z 5

Žízeň Žízeň Jo Nesbø

"Váš šéf má temné srdce, chlapče, pamatujte si to. A momentálně dostal zase žízeň. Stejně jako ten tam venku. A tahle žízeň je jako požár, právě proto se říká hasit žízeň. Dokud ji oba neuhasí, bude dál stravovat všechno s čím přijde do styku!"

Sériový vrah nemá v Norsku na růžích ustláno. Logicky zamíří do Osla, protože jinde skoro žádní lidé nežijí, a tam ho záhy začne pronásledovat Harry Hole, který výjimečně vypadne od Schroderů před zavíračkou, a uplatní svou intuici a kreativitu k odhalení pachatele. Obvykle musí polknout pár Jimů Beamů jako handicap, aby vyšetřování trvalo alespoň týden a udrželo čtenáře v napětí 600 stránek.

Takže, co román Žízeň? Stojí za to přečíst, protože je temný, brutální, morbidní, zvrhlý!
Jen ten konec, ten konec je tak příšerně kreativní, že vážně nemůžu dát víc než čtyři hvězdy!
Jo, Jo, tentokrát jste to s Jimem Beamem trochu přepískli!

17.05.2017 4 z 5

Netopýr Netopýr Jo Nesbø

Asi v polovině knihy jsem tušil, kdo je pachatelem, ne pro nějakou geniální úvahu, ale protože jako výrazná postava nebyl vůbec podezřelý, tak je to,milý Watsone! Příběh je zajímavý, Harry má problémy s ženskými, chlastem a latentní homosexualitou a pronásleduje vraždícího fantoma jak z románu Edgara Wallace. Zdá se, že modus operandi si vypůjčil Stephen King do svého Lunaparku.

22.04.2014 3 z 5

Kdyby Ogden uměl česky Kdyby Ogden uměl česky Ogden Nash

Není jednoduché takové verše přeložit do češtiny. Některé připomínají rýmy Christiana Morgensterna, další jsou milé a vtipné. Mě se nejvíc líbí Poučení pro muže v manželství.
„O manželství řeknu ti pár vět, a nechci mluvit do dubu
Svou chybu vždycky uznej hned, a jsi-li v právu, drž hubu!“

01.09.2024 4 z 5

Motörhead Motörhead Lemmy Kilmister

To je životní příběh! Přesně to, co Lemmy popisuje, jsem si o něm vždycky myslel! Od doby, co umřel, klesl výstav Jacka Danielse o 365 lahví ročně. Letos to bude o jednu víc, protože je přestupnej rok!

Poprvé jsem o něm slyšel od kámoše v první polovině osmdesátek. „Ty, vole, ten chlápek tam řekne jenom Bomber a pak je to neskutečná vypalovačka!“ Tak jsem na burze sehnal „No Sleep Till Hammersmith“, jeden z nejlepších živáků rockové historie.

Naživo jsem Lemmyho potkal 21.6.1993 na zimním stadionu Slávie. Tři dny po koncertě jsem slyšel jen pískání v uších. Ale pořád ho vidím, jak nad námi stojí, směje se, a zpětnou vazbou nás sráží do kolen!

A dál a dál, hit za hitem (s 1916 mě vážně překvapil), až ke smutnému dni, kdy nesmrtelný Lemmy umřel, stejně rychle a tvrdě jako žil a hrál!

28.12.2015 - svatý Petr přichází za Pánem Bohem, „Otče, přišel nějaký chlapík s kytarou, říká, že se jmenuje Lemmy a ptá se, kdy otvírá bar?“

Ace of Spades, Overkill, Roadcrew, Motorhead, Bomber Lemmy forever! Díky!

21.06.2020 5 z 5

Hitlerova mladá garda Hitlerova mladá garda Rupert Butler

Byl jsem členem pionýrské organizace a ve třetí třídě jsem brečel, když jsem si den před prvním májem vymknul kotník a nemohl do průvodu s pionýrských šátkem!
Stáli jsme jako pevná hráz míru a socialismu, ale doopravdy to žádný z nás neprožíval, hráli jsme hry v přírodě nebo družině podle aktuálního počasí. To Hitlerjugend byl jiné kafe. Autor popisuje, jak mladí Němci s nadšením a písní na rtech kráčeli vstříc bolesti, zmaru a smrti. Snad se ti, co přežili, dokázali kriticky ohlédnout zpět na svoje mládí a omluvit se za utrpení, které způsobili!

11.09.2024 5 z 5

Odveta Odveta George Jonas

V posledních týdnech rezonují ve všech světových médiích otázky a úvahy, zda má Izrael právo na obranu a pomstu za útok na své území a lidi? Příběh odvety za zabité izraelské sportovce na olympiádě v Mnichově dává na tuto otázku kladnou odpověď. Operace Boží hněv, velmi precizně a civilně připravená, měla všechny atributy akčního filmu. Povedla se pouze na půl, protože při ní zemřel nevinný marocký číšník! Vždy by mělo platit, že pomsta za příkoří nesmí zasáhnout nevinné! To platí pro obě strany konfliktu.

01.09.2024 5 z 5

Světem zvířat III.: Domácí zvířata Světem zvířat III.: Domácí zvířata Jiří Volf

Kniha, která vám připomene babiččinu zahradu a chlívek! Musím přiznat, že coby dlouholetý příznivec velkopopovického piva mám ve zvláštní oblibě všechny kozlíky a kozičky. Velice zajímavá je historie domestikace. Jak se stalo, že tato dříve divoká zvířata přilnula k člověku?!

Světem zvířat díl II.: Ptáci 1 Světem zvířat díl II.: Ptáci 1 Karel Hudec

Krásná kniha s krásnými obrázky! Zkoušel jsem podle knihy poznávat naše ptactvo na chatě v Krušných horách, což se mi moc nedařilo. Na jedničku z přírodopisu na základce to ale vždycky stačilo. V poznávání ptačích druhů jsem dodnes pozadu, ale knihu mám při ruce a můžu se kdykoliv začít zlepšovat.

Světem zvířat díl I.: Savci Světem zvířat díl I.: Savci Zdeněk Veselovský

První díl encyklopedie byla moje dětská bible! Hodiny a hodiny jsem prohlížel obrázky a četl zajímavosti o našich i cizokrajných zástupcích třídy Savců, a doplňoval je četnými návštěvami zoologických zahrad. Je velmi smutné, že mnohé druhy zařazené do knihy v době jejího vydání, už dnes v přírodě nenajdeme.

Learovy třesky plesky česky Learovy třesky plesky česky Edward Lear

Edwardovy nesmysly jsou bezva! Přidám pár dalších -

V pražské části Chodově
kouřili dva chlapi na chodbě,
od vajglu chytila budova
hasiči jedou do Chodova,
uhasit požár v té budově.

Měl jsem dohlédnout na tetu
ať se nám neztratí v Outletu,
nedal jsem pozor, já popleta
teta nám zmizela z Outleta,

Jeden pán ve městě Mostě
uprostřed náměstí zmizel prostě
soudili lidé podle kouře chvostu
že UFO odneslo pána z Mostu
Byl to Zdeněk Godla, modla všech v Mostě!

Jeden pán z města Frenštátu
rozhodl se vylézt ferátu,
Když v cíli skoro byl
žebřík mu povolil,
odškodné teď žádá od státu

Angelinu Jolie
hrozně hlava bolí,
může za to Pitt
že dnes není fit,
ta ubohá Jolie.

25.07.2021 5 z 5

Beznaděj Beznaděj Stephen King

Když už jsem zmínil Beznaděj v předchozím komentáři, tak to musím říct celé!
U mě pětihvězdičková kniha, jedna z nejohavnějších, nejhnusnějších a nejhnilobnějších, která kdy stála na té dlouhé polici nad televizí!
Bílí demokrati z Nové Anglie v nevadském Desperation, kde společnost jim dělají krysy, pavouci, hadi, supi, a Collie Entragian, poslední polda na západ od Pecos a velký zlý republikánský Tek eh leh.
Souboj náboženství tentokrát není globálním zápasem křesťanství a islámu, protože soupeř kope okresní přebor za starou Čínskou šachtu, ale i taková pralesní (lépe řečeno pouštní) liga může favorita pořádně potrápit.
Kdo jste to nečetl, tak vzhůru na výlet do Chřestýše1, dorazte s ranní směnou Pascala Martineze, a vezměte s sebou pytel na ken teh, ať máte suvenýr na památku!

11.09.2020 5 z 5

Růženky Růženky Stephen King

Sedí Stephen King po ránu u stolu, hrnek kafe, v televizi zápas Red Sox, s tužkou, čistým listem papíru a přemýšlí.

“Tak koho dneska necháme umřít?
Třeba všechny, kteří přijdou na maturiťák! Moment, to ne, to už jsem kdysi napsal.
Nebo všechny, co odejdou ze supermarketu! ….Ba ne, to už tady bylo.
Co třeba všechny, který zavolaj mobilem?! ….Hmm, to je taky starý.
Ha, ha, jednou jsem pro změnu nechal obživnout ty, co se dostali až na indiánský pohřebisko!“

V tu chvíli strčí do místnosti hlavu nejmladší synek Owen.
„Hele, tati, máma vzkazuje, že ti hrozně řve televize a ona nemůže spát! A že jestli to neztlumíš, stane se něco hroznýho!“

„Mám to“, raduje se King senior, „necháme všechny ženský pořádně vyspat!
A aby je nic nerušilo, zabalíme je do kokonu jako můry! A kdo je vyruší, zažije něco nepříjemnýho! Owene, hochu, nikam nechoď, pomůžeš mi s tím!“

P.S. možná se vám to bude zdát těžké, ale pokud knihu dočtete do konce, uvidíte zvláštní strom s obrovskými kořeny, který nikde jinde neroste, potkáte bílého tygra, papoušky a mluvícího lišáka. Pokud knihu dočtete do konce, učiní vás lepšími, zbaví vás vzteku, vrátí vám rovnováhu a chuť udělat někomu radost. Vím, co říkám, udělal jsem to!

09.02.2019 5 z 5

Skála Skála Peter May

"Na kratičkou chvíli se jeho zrak střetl s Finovým, pak se beze slova otočil, klesl do prázdna a všude kolem něj se vznesli terejové podobní ohnivým andělům, aby ho odnesli do pekel."
Červená knihovna s noir atmosférou! Těch osudových odhalení bylo na můj vkus až dost, na druhou stranu je to napínavý, temný, mrazivý příběh zastřený dýmem hořící rašeliny, a popis tradičního lovu guga na An Sgeir je fascinující. Chlapi z Lewisu nebyli a nejsou žádné bábovky!

30.10.2018 4 z 5

Dlouhý pochod Dlouhý pochod Richard Bachman (p)

Je to prosté! Jdete, jdete, pořád jdete a když už nemůžete, zemřete!
Motivační příručka pro začínající turisty a fanoušky dálkových pochodů!

14.10.2015

Taoismus pro zdraví - komplexní systém taoistických uzdravujících cviků Taoismus pro zdraví - komplexní systém taoistických uzdravujících cviků Stephen T. Chang

Pravidelně a rád cvičím vybrané jógové ásany, baví mě reflexní terapie. Taoistické pozice mi připadají mnohem tajemnější, tím jak jsou jednoduché a nenápadné, v poměru k deklarovaným účinkům. Kniha je dobře strukturovaná a srozumitelná, pomalu opatrně otevírám taoistickou komnatu s respektem k pradávnému umění.

11.09.2024 5 z 5

Praha ožralá Praha ožralá Radim Kopáč

Poutavě napsaný průvodce pražskými hospodami, bary a vinárnami. Bohužel, řada pro mě důležitých, většinou bývalých, podniků chybí. Třeba se dostanou do druhého dílu! Popisy putyk jsou mnohdy doplněny zábavnými příběhy a legendami. Třeba o Vodvážné šenkýřce z proslulé hospody U Váhy, která měla krásnou tvář a černé srdce a tak se jí stalo…....jen si to přečtěte sami!

11.09.2024 4 z 5

Veliké theatrum Veliké theatrum Václav Kaplický

Dnes na den 400 let, kdy císař a páni vystrojili v Praze veliké theatrum, o němž Václav Kaplický skvěle sepsané svědectví zanechal.
„Quae medicamenta non sanat, ferrum sanat, quae ferrum non sanat, ignis sanat, quae ignis non sanat, insanabilis est!
Co léky nevyhojí, vyhojí železo, co železo nevyhojí, vyléčí oheň, co oheň nevyléčí, to je nevyléčitelné!“
Ohněm a mečem léčil císař a katolická církev český národ!

21.06.2021 5 z 5

The Plastic People of the Universe: Texty The Plastic People of the Universe: Texty Jaroslav Riedel

Znáte šest největších nepřátel socialismu v Československu 70. a 80.let?
Jaro, léto, podzim, zima, imperialismus a Plastic People of the Universe!

Texty a hudba kapely, které se komunisti stokrát báli jak čert kříže, nejsou na čtení ani poslech jednoduché.
Mám rád album Co znamená vésti koně, s temnou modlitbou za ruského básníka Osipa Mandelštama, který zemřel ve stalinském lágru!

jsem sám Osip a hostinská a hospoda jeho
sám utrápení a utracení všeho
a jeho bába svíčková umodlená a usouložená
bo žízní po životě v ráji v háji
v báni budeš sedět a truchlit
tak se pusť háčku nebo zalovím
a píchnu a říznu
a pusť krev za odpuštění našich hříšků brácho
pomodli se ať neupadnem v pokušení tě tady zmalovat
těmadle rukama jsem vychoval dvanáct pacholků
a nosil vodu do rozžhavený hlavy mološí matičky vlasti
a tobě rostou kozlí rohy nevděčníku
amen pravím tobě
nebude více zatvrzelosti a zlosti
nebude nebe nebude tebe nebude
vozíš se dlouho na ocase mé trpělivosti
a stín můj jako stín tvůj
vrahu hvězdo anděli strážný čerte a potomku
zlořečím a proklínám tě a ty se držíš
válíme se oba v bahně i v mracích
pláčeme oba nad sebou stejně
ty víc ne já víc ty lépe ne já lépe
sedíme spolu v cele u řeky s nadějí na neshledání
na návrat
na cestu