hu_87 hu_87 komentáře u knih

Muž jako evoluční inovace? Muž jako evoluční inovace? Stanislav Komárek

Upozornění: ortodoxním feministkám popírajícím jakýkoliv rozdíly mezi pohlavími je vstup zakázán.
Rozdíly mezi pohlavími byly, jsou a budou. Některé jsou zajímavé tak průměrně, některé zase více.

Autor se zaobírá mužskými společenstvími, homosexualitou, maskulinitou obecněji a jejími proměnami; nebo již zmiňovanými rozdíly mezi pohlavími (např. agresivita). Autor taky umí docela čtivě zařadit do různých faktů a souvislostí zařadit i více historicky zaměřené informace (to jsou právě ty chvíle, kdy si uvědomíte, jaká je v některých věcech variabilita).

Kniha mě bavila, je to taková vědecko-popularizační forma evoluční psychologie/biologie. Jsou tu zajímavé kapitoly, ke konci teda z mého pohledu už o něco méně zajímavé - ale jsem ráda, že jsem knihu přečetla. Pro milovníky evolučně zaměřených oborů je to ideální volba na knížku.

11.01.2021 5 z 5

Krátký výlet po lidském vědomí Krátký výlet po lidském vědomí Vilayanur Subramanian Ramachandran

Pěkná, tenounká knížečka. To jí ale neubírá na zajímavosti a množství informací. Naopak. Je zde vcucnuto dost zajímavých věcí. Jednotlivé informace na sebe navíc navazují, takže je to pospojované, místy až jako takový příběh.
Pro začátečníky v oboru neurověd ideální.

07.01.2021 5 z 5

Život za sklem Život za sklem Wendy Lawson

Knížka je spíše takovou autobiografií napříč autorčiným ne vždycky snadným životem. Má to sice jenom 100 stránek, ale její tendence, osobnostní vlastnosti a obtíže v běžném každodenním světě jsou zde obsaženy celkem solidně.
Myslím, že pro začátečníky ohledně tématiky autismu-aspergera je toto ideální volba na četbu.

07.01.2021 5 z 5

Hraní videoher v dětství a dospívání Hraní videoher v dětství a dospívání Petr Květon

Knížka je poměrně tenká a mé očekávání se od výsledku poměrně lišilo.
Velkou část se autor věnuje souvislosti agresivity a hraním videoher. Nutno podoknout, že je to asi z tématu videoher asi nejdiskutovanější a nejomílanější otázka, jako jejím zrcadlem budiž tato kniha (cca 64 stránek je věnováno agresivitě a videohrám - několika studiím, které jsou často na můj vkus až moc dopodrobna popsány a tím lehce mohou snižovat pozornost).
Dále se autor stručně věnuje závislostem a hraním videoher (prakticky pár stránek), pozitivním aspektům hraní videoher (zajímavá, leč velmi krátká kapitola), esportu a hraní her v rodinném kontextu.
Ta první a "nejobjemnější" část knihy trochu zkazila celkový dojem: ano, vztah hraní akčních her a násilí je hodně diskutované téma, ve kterém se často na základě studií dozvídáme spíše rozporuplné výsledky, ale myslím že tady to nebylo moc na místě.

Co se týče stylu psaní - kniha je psaná odborným jazykem (pro laiky může být hodně pojmů neznámých) a místy připomíná tak trochu výtah z nějaké učebnice.
Jako knížka mě docela i bavila, ale jak říkám - to nerovnoměrné rozložení kapitol mě docela překvapilo, čekala jsem, že to bude pestřejší.

06.01.2021 4 z 5

Emoce pod kontrolou Emoce pod kontrolou Radka Loja

Úžasně čtivě zpracovaná knížka, která ani nepokulhává na grafické stránce, tudíž se čte skoro sama. Souhlasím s tím, co již bylo napsáno - jedna z nejlepších knížek (a hlavně užitečných) o seberozvoji.
V prvních částech knížky se dozvíte i něco o mozkových vlnách, menší teorii na téma emoce, emoční inteligence. V dalších částech se pokračuje emočními vzorci, které v sobě máme a co nám způsobují za potíže. POZOR - neznamená, že se jedná o teoretickou část, že se tu nesetkáte s praktickými věcmi, naopak :) No a nakonec jde o tu prakticky zaměřenou část.

31.12.2020 5 z 5

Krev, pot a pixely - Příběhy vítězství a šílenství ze zákulisí vývoje videoher Krev, pot a pixely - Příběhy vítězství a šílenství ze zákulisí vývoje videoher Jason Schreier

Kniha je ztělesněním něčeho, čemu se říká fakt nepovedená knížka.
Ten nápad je ale skvělý a škoda, že knížku nepsal někdo schopnější: nahlédnout do zákulisí vývoje her se tu nijak nenaplnilo, akorát něco ve smyslu "strávili jsme na vývoji hry mnoho bezesných nocí".

V tomto případě se to zredukovalo na poměrně nudný výklad, tak trochu napříč historií konkrétních společností a tak trochu nějakých těch konverzací.
Jinak jsem se tu nic extra zajímavého nedozvěděla. Tím jak je ten styl psaní poměrně nezáživný a celkově prázdný - úplně ztrácí smysl knížku vůbec začínat číst, pokud vás zajímá opravdu to zákulisí vývoje her, jak se to skutečně děje. Protože o nic takového tu zásadně nejde.

Celé se to může zredukovat na fakt, že vývoj hry je těžký kalibr a tečka. No nic, škoda. Taková pěkná obálka, pěkný nápad a celkově jedno velký špatný.

30.12.2020 1 z 5

Emoce pod kontrolou Emoce pod kontrolou Matthew McKay

Perfektní, velmi prakticky založená knížka. Převážně čerpá z principů DBT. Místy vyčerpávající, ovšem velmi užitečná a měl by jí mít každý, kdo se někdy potýkal s jakýmkoliv problémem a nevěděl si s ním rady.
Ideální pro každého, kdo se zaobírá psychoterapií, nebo někoho, kdo si neví sám pomoci; kdo má kamaráda, který potřebuje dobrou pomoc a radu.
(Za tuhle knížku mi ani nebude vadit dát plnou cenu.)

30.12.2020 5 z 5

Tajný život hub Tajný život hub Robert Hofrichter

(SPOILER) Přesně tyhle typy knížek miluju: populárně-naučné publikace, ve kterých se dozvíte hodně zajímavostí. K tomu popsáno srozumitelně, bez zbytečných žvástů okolo.
Některé kapitoly byly více zajímavé, některé o něco méně - přesto by tahle knížka měla být v rukou každého začátečníka, který se s houbami teprve seznamuje.

Jako nevýhodu vnímám to, že témata, kterými se autor zaobírá, jsou místy chaotická a podle mého by měly být zastoupeny např. v úvodních kapitolách.

Malé upozornění: pro někoho, kdo se zajímá o biologii jako takovou, a během toho se na chvilku zastavil u hub, to nebude nic extra světoborného a nečekejte kapitoly nabité extra zajímavými informacemi, se kterými se budete chtít podělit. Kniha je spíš určena pro někoho, kdo do světa hub příilš nezabrousil a chce si takto oživit své dosavadní znalosti. Ale samozřejmě, že sem tam nějaká zajímavost bude (třeba taková obří Václavka z Oregonu, která předčí i sekvojovec).

28.12.2020 5 z 5

Jak neztratit rozum v nerozumné době Jak neztratit rozum v nerozumné době Petr Nutil

Kniha je místy takový mišmaš různých pohledů, názorů, citací a tak dále. Určitě se tu pojednává o racionalitě a různých argumentačních faulech (ale vzhledem k názvu knihy na celkem málo stránkách), autor také zmiňuje Roslinga a jeho Faktomluvu (včetně "instinktů"), co s náma dělají média, telka a všechno možné.
Od knihy jsem čekala trochu víc a vzhledem k tomu, že jsem přečetla autorovi knihu Média, lži a příliš rychlý mozek, mi tahle kniha příliš nedala, takže nedoporučuju těm, kteří již zmíněnou knížku četli.
Pro nováčky v oboru ale to bude určitě podnětnější.

19.12.2020 4 z 5

Moc podvědomí Moc podvědomí Joseph Murphy

Dobrá myšlenka, ale nedobrá kniha. Autor se často opakuje, velkou část tvoří něco z Bible nebo rovnou příběhy těch lidí, kterým pomohla změna myšlení.
Samozřejmě souhlasím s tím, že je spousta věcí v hlavě, akorát tady to někdy zní až moc fantasktně. Jako berlička ale určitě účel splní.

13.12.2020 3 z 5

Duševní aristokratismus Duševní aristokratismus Friedrich Nietzsche

Nietzsche, ten chvilkama narcistický ničema, který může podle některých postrádat duševní zdraví, ba i zdravou empatii vůči druhým, tady shrnul svoje myšlenky celkem srozumitelně a čtivě (plus, tohle je navíc strašně malá knížečka, takže bonus pro toho, kdo nemusí četbu). Téma nadčlověka, nazývání člověka netvorem a celkově ten pohled, co není ani nijak přehnaně optimistický a nezaměřuje se na člověka tak, jako mají někteří autoři ve zvyku - to je tak úžasně přímé, upřímné a neotřelé.

10.12.2020 5 z 5

Špína je dobrá Špína je dobrá Rob Knight

Zajímavé úhly pohledu na takové téma. Špína je dobrá - ať už hlediska rozvoje imunitního systému, nebo rozvoje vhodné střevní mikrobioty.

07.12.2020 4 z 5

Svědectví porodní asistentky z Osvětimi Svědectví porodní asistentky z Osvětimi Stanisława Leszczyńská

Svědectví porodní asistentky (a nejen jí) o ohavnostech, které se děly v koncentračních táborech. O ženách, které přiváděly na svět své děti, s děsivou a nejistou vidinou, co bude dál. Leszczynská se nebála postavit rozkazům a řídila se podle své víry a podle svého přesvědčení - lidský život za každou cenu zachránit. Po narození každé dítě pokřtila a později vymyslela fintu, jak zvýšit šanci, že se matka se svým dítětem později setká: dítě potetovala.
Vězni dávali sami sobě naději. Zpívali zpolu, pomáhali si, zatímco se po táboře šířily hnusné nemoci, po blocích chodili vykrmení potkani, kteří neváhali využít svou šanci na nemocných a slabých.
Matky s dětmi, které byly obětí zvrácených rozkazů, choutek, pseudopokusů, kde nikdo nevěděl, zda nepůjde další den do komory. Dítka, který už vůbec za nic nemohly a stejně se klidně házely do "kýble od sraček".
Nedoporučuji slabším povahám. Zajímavé svědectví z "první ruky", neotřelé, pravdivé, kde lidi, které potkaly takové hrůzy, zůstali pospolu a dodávali si navzájem naději. Jedním z takových lidí byla Leszcynská.

06.12.2020 5 z 5

Strach ze svobody Strach ze svobody Erich Fromm

"Je-li svoboda pojímána tím druhým způsobem, svádí do pasti autoritářství, destruktivity či konformismu".

Fromm rozebírá dvojznačnost lidské svobody: člověk může růst, rozvíjet se, žít tak jak opravdu žít chce; naproti tomu se může stát obětí autorit, přebírat názory, o kterých si jen myslí, že jsou jeho. Chová se tak, jak si myslí, že by se měl zachovat, jak je nejspíš správné se zachovat a neuvědomuje si, že tím ztrácí část sebe a ztrácí určitou svobodu.
Masochista se bojí mít vlastní já, až má tendenci se na druhé nezdravě upnout - naproti tomu sadista druhého potřebuje asi tak stejně jako masochista potřebuje toho svého, jinak by nemohl zapomenout na sebe samotného, své problémy. Druhého chce ovládat, mít v plné moci.
Lidé se mohou stát automaty, neschopny příliš kritického myšlení a přebírat názory druhých.

Rostoucí role kapitálu, konkurence a trhu změnily životy mnoha lidí směrem k nejistotě a izolovanosti. Člověk měl naproti tomu spoustu možností, rádoby svobodu, na druhou stranu se jeho původní vazby přetrhaly. Člověk byl sám, osamocený, v nejistotě a v nejistých vyhlídkách.

Toť stručně k Frommovi. Myslím si, že se spousta lidí bude v týhle knížce vidět a považovat to za něco světobornýho, protože Fromm (a nejen tady) píše tak obecně o něčem, co je tak z většiny asi tak zhruba jasný, akorát to vcucnul do mnohem víc stránek, než by bylo nutný. Dávám teda 4 hvězdičky, ale s bídou. Někoho to ale může nadchnout a vidět se v tom a říkat si, jak je ta společnost zkažená a ovládající.

06.12.2020 4 z 5

Cesta životem, vývojová psychologie Cesta životem, vývojová psychologie Pavel Říčan

Čtivě a tak trochu "příběhovsky" napsaná publikace. Na jednu stranu je zajímavá, na druhou stranu budí dojem přílišně populárně-naučné publikace a ne odborné literatury. Doporučuji spíše pro začátečníky v oboru nebo pro laiky (knihu by měl pochopit každý).

02.12.2020 3 z 5

Runy: Písmo a magie Vikingů Runy: Písmo a magie Vikingů Bernard King

Úžasná knížka plná zajímavých informací. Pro začátečníka ideální volba. Autor se zaobírá třeba:
- historií: autory run a celkově, kam všude runy zapadaly do běžného života seveřana
- mytologií: Ódin, Baldr, Freya a další
- teorií: jednotlivými runami a jejich významem; potažmo jejich kombinací
- praxí: jak je možné s pomocí run věštit, a v jakých částí dne se doporučuje se ptát na přítomnost-budoucnost-minulost
- jak se dají runy použít v léčitelství
A tak dále.
Knížka je opravdu čtivá, zajímavá a pro začátečníka je opravdu cenným zdrojem informací.

25.11.2020 5 z 5

Základní formy strachu Základní formy strachu Fritz Riemann

Srozumitelně a čtivě napsané. Pojednává se zde o strachu a jak formuje různé osobnostní vzorce, tendence a tak dále.
Zaobírá se různými strukturami a rozebírá jejich tendence, sklony, strachy. Trošku se to v něčem podobná charakterovým typům (Johnson). Schizoidní, depresivní, hysterické osobnosti a další.
Kniha bohužel není v papírové podobě k dostání, maximálně snad jen v antikvariátech.

Jinak nejlepší věta z knížky je, že v dnešní době se vlaky rozjíždějí potichu, že to ani nepoznáme :))

23.11.2020 5 z 5

Druhý mozek Druhý mozek Emeran Mayer

(SPOILER) No, takhle. Za prvý je třeba zmínit, že autor se v knížce často opakuje (na druhou stranu, zase to zaručí, že si určité informace opravdu zapamatujete).
Za druhý - knížka v sobě určitě něco zajímavýho má. Tento autor se více zaměřuje na tezi GIT = naše chování, prožívání.
Zajímavé jsou taky části třeba o transgeneračním přenosu traumatu (např. lidé narozeni přeživším holocaustu nebo jiných katastrof, hladomorů mají větší tendence mít pozměněný mikrobiom a větší šance onemocnět třeba schizofrenií), možná až často omílané téma bezmikrobních myších, souvislost zvýšenou konzumací živočišných tuků, lipopolysacharidu a zvýšenou propustností střev (a s tím související onemocnění) a ještě bych si možná vzpomněla na další, ale momentálně si bohužel nevzpomenu.
Celkový dojem z knížky kazí to časté autorovo opakování, takže mi trošku přijde, že se mohlo na některých pasážích ubrat a přidat zase na jiných. I tak to stojí za přečtení, pokud se o problematiku zajímáte. Na těhle knížkách je super to, že každá má to svoje a když jich přečtete třeba několik, je to, jako byste zaplnili další a další kousky do skládačky.

20.10.2020 4 z 5

Typologie osobnosti: přátelé, milenci, manželé, dospělí a děti Typologie osobnosti: přátelé, milenci, manželé, dospělí a děti Michal Čakrt

Knížka se mi líbila, je to (aspoň pro mě) pořád věrohodnější zdroj informací, než nějaký weby například. Autor rozebírá osobnostní typy z testu MBTI.

18.10.2020 4 z 5

Mozek a jeho tajemství aneb Pátrání neurologů po tom, co nás činí lidmi Mozek a jeho tajemství aneb Pátrání neurologů po tom, co nás činí lidmi Vilayanur Subramanian Ramachandran

Knížka patří mezi ty nadprůměrnější kousky. Je to nutnost pro každýho, kdo se zajímá o neuropsychologii, nemoci mozku obecně a tak.
Dozvíte se něco blíže o synestezii, autismu... když třeba mluvíme o tý synestezii, tak tam autor rozebírá i bližší pohledy lidí co synestezii mají, jak to vnímají a jak vnímají ty všemožný barvy tónů a takhle, dost zajímavý. Čte se to celkem dobře, z nějakýho důvodu mi knížka zlepšila náladu, protože patří mezi ty lepší u nás na trhu a je dost zajímavá.

16.10.2020 5 z 5