iceVS iceVS komentáře u knih

Svědectví zhaslé svíčky Svědectví zhaslé svíčky Erle Stanley Gardner

Pryč z mé knihovny...
Srovnala bych se s tím, že od samého začátku mě kniha příliš nebavila, srovnám se i s tím, že i když záhadu brilantně (a pokerově) vyřeší hlavní hrdina, který není z detektivní branže, není vysvětleno, proč se do té situace vůbec dostal. Tedy pominu-li větu, že se nudí a chce trochu vzrušení. To příliš nesedělo...
Ale hlavním důvodem čiré nelibosti k této knize je absolutně hnusná blbá čeština, ještě navíc s ošklivou hrubkou. Překladatel bezpochyby umí anglicky, ale cit pro češtinu tedy neměl... :-(

13.07.2021 3 z 5

Nokturno Nokturno Ed McBain

Téměř stoprocentní 87. revír...
Jediný důvod k mé nespokojenosti byl ten, že tentokrát v celé knize nikdo neodrecitoval Mirandu... :-)

12.07.2021 5 z 5

Povolání pro ženu nevhodné Povolání pro ženu nevhodné P. D. James (p)

Tak mladá a tak chladnokrevná... Musím se přiznat, že by mě opravdu zajímalo, jak si Cordelia v budoucnu vedla.

11.07.2021 5 z 5

Případ křičící ženy Případ křičící ženy Erle Stanley Gardner

Perry Mason od počátku poněkud v bryndě, přesto svůj případ naprosto brilantně vyargumentoval.
John Kirby se při podepisování šeku musel mírně orosit :-D

11.07.2021 5 z 5

Barbarské pobřeží Barbarské pobřeží Ross Macdonald

Plný počet, nemůžu jinak. Detektiv drsňák a Hollywood padesátých let :-)
Mě prostě baví důvtip a klasická drsná škola.

10.07.2021 5 z 5

Sittafordská záhada Sittafordská záhada Agatha Christie

To je takové blaho...
Žádné telefony, žádné počítače, žádné laboratoře... A přesto se najdou důvtipní lidé, kteří vyřeší tajemný zločin. Takhle mě to prostě baví.
Nejsem důvtipná, pouze nedůvěřivá, takže můj tip byl správný. I když jsem absolutně netušila proč :-)

10.07.2021 5 z 5

Voynichův rukopis Voynichův rukopis neznámý - neuveden

Mně se zdá kniha nádherná. Ať už jde o odborný text, tak i o grafické ztvárnění. Je skvělé, že je tak přístupná široké veřejnosti. Přece jen - většina z nás se pouze pokochá, těžko kdo bude bádat :-)

07.07.2021 5 z 5

Zvláštní příběh, zvláštní kniha.
První čtvrtina pro mě byla nerozluštitelná, až příliš snová, s tím jsem fakt bojovala. Chytila jsem se až později, u normálnějšího, víc souvislého děje. Asi víc dokážu ocenit reálie. Kniha byla zajímavá, to ano, ale přiznám se, že toto beletristické zpracování mě příliš nenadchlo. Anebo jsem byla až příliš natěšená...
Čtvrtá hvězda je spíš za kvalitu než za dojem.

06.07.2021 4 z 5

Mazl tov Mazl tov Margot Vanderstraeten

Velmi zdařilá kniha. Pohled do zcela uzavřeného světa ve středu otevřené Evropy. Autorka výborně vybalancovala obdiv k zarputilosti tohoto lidu i nepochopitelnost židovského světa. Moc se mi líbí i civilní projev knihy, jiné pojetí si moc neumím představit.

Osobně raději věřím v sebe než v jakékoliv náboženství, ale je obohacující seznámit se s "jinými světy".

02.07.2021 5 z 5

Majoucta Majoucta Josef Hlinomaz

Nádherná zvukomalebná čeština a půvabně naivistické vzpomínání. Ale poctivě přiznávám - ani jedno z toho není důvod, proč si knihu nechávám u sebe.
Hlinomazovy obrazy - jsou tak neuvěřitelné... :-) Směsice humoru, poetiky, fantazie, naivity a já nevím čeho ještě. Jako herce jsem ho milovala, ale jeho obrazy mě baví ještě víc.
Ta jeho tichá poťouchlost je prostě boží.

22.06.2021 4 z 5

Zatmívačka Zatmívačka Ed Brubaker

Výborný, skvělý, úžasný. Pět hvězdiček mi nestačí.
Bohužel vždy tak hltám text, že si v průběhu čtení neumím vychutnat výtvarné provedení. Což je u grafického románu poněkud trapas :-)
Takže mi pak nezbývá než projet knihu znovu a zapojit další část mozku - a vychutnávat podruhé :-)

19.06.2021 5 z 5

Nejen bonmoty a citáty o blbosti Nejen bonmoty a citáty o blbosti Vratislav Ebr

Vráťu Ebra mám odjakživa ráda, ale přiznávám, že tato knížečka byla vtipná jen místy, převážná část sbírky byla jak z deníčku třináctileté holčiny :-(

16.06.2021 2 z 5

Jackie a Maria Jackie a Maria Gill Paul

Nádherná kniha, litovala jsem každé chvilky, kdy jsem od čtení musela upustit.
Jsem přesvědčená, že pro mě je to nejlepší kniha pro tento rok, stěží ji některá další předčí.

13.06.2021 5 z 5

Sestry Sestry Kamila Hladká

Kniha se mi líbila. Zajímavé téma, téměř dokonalá čeština, příjemně seřazené osudy řeholnic. Klidně se i přiznám, že jsem knihu zařadila do fondu knihovny právě z důvodu osobního zaujetí.
Ovšem mám-li srovnat přínos této knihy oproti jiným ostatním - nepřipadám si zas až tak obohacena, proto jen tři hvězdičky. Prostě zajímavá kniha, ale žádné veledílo.

07.06.2021 3 z 5

I v nemoci si buď přítelem I v nemoci si buď přítelem Radkin Honzák

Z mého pohledu je kniha spíše filozofickým pojednáním. A tudíž jsme se trochu nesešly. Ale je to ryze subjektivní hodnocení...

06.06.2021 4 z 5

Putování duše aneb metafyzická zdravověda Putování duše aneb metafyzická zdravověda Peter Richelieu

Jedna z těch knih, o kterou se se mnou podělil vnímavý čtenář knihovny.
Kniha, která se naprosto vymyká mému výběru literatury i mému výběru pohledu na svět. Přesto jsem ji se zájmem dočetla, byť z mého pohledu jde spíš o velkou fantazii autora. Ať už tak či tak, i já vnímám, že jsou věci mezi nebem a zemí, které by opravdu mohly být tak, jak je v knize popsáno. A musím říct, že pasáže, kde autor píše o zvířatech, ty se mi tedy opravdu moc líbily.
Takže přesto, že jsem zcela nevěřící a zcela bez nutné fantazie, kniha mě vlastně něčím obohatila.

23.05.2021 5 z 5

Království za story Království za story Petr Šabach

Miluju Šabacha a miluju povídkové knížky.

07.05.2021 4 z 5

Zhubněte lehce a navždy Zhubněte lehce a navždy Jarmila Mandžuková

Z mého pohledu v podstatě shrnutí všeobecně známých informací. Příjemně doplněné vlastními zkušenostmi a recepty autorky. Kdo má Jarmilu Mandžukovou v oblibě, zklamaný jistě nebude.

07.05.2021 4 z 5

Skleněné negativy v muzejních sbírkách Skleněné negativy v muzejních sbírkách David Marek

Nádherná publikace, která mi udělala radost. Doporučuji těm, kteří chtějí poznat historii svého města.

07.05.2021 5 z 5

Petrolejové lampy Petrolejové lampy Jaroslav Havlíček

Asi bych byla šílená, muset to číst jako povinnou četbu...
Chvílemi jsem měla pocit, že co den Štěpčina života, je i můj den četby o něm... Zoufale se to táhlo. Ale s přibývajícími stránkami má čtenář pocit, že zná jednoho každého jilemnického občana, ba co víc, že ho zná velmi dobře. Tak dokonale jsou všichni představeni a popsáni. Samotný děj, ač lehce předvídatelný, je vlastně dokonalé psychologické pojednání.
Navíc mě bavilo číst o místech, která poměrně dobře znám. Myslím, že po čase bych si docela se zájmem přečetla nějakou další Havlíčkovu knihu.

01.05.2021 5 z 5