iceVS iceVS komentáře u knih

Vyhořet může každý Vyhořet může každý Aleš Cibulka

Jejda, to jsem si zase naběhla... Očekávala jsem knihu pana Honzáka, a ten tam měl nakonec povídání na padesáti stránkách. Ještěže na konci, alespoň trochu pominula jistá pachuť.
Dotyční aktéři, jichž se vyhoření týkalo, si jej přivodili hlavně sami. Pocit nenahraditelnosti a vlastní důležitosti je mrcha. Oni pracovali až za hranice svých sil, protože měli pocit, že je lidé chtějí a potřebují. Přijde mi jako velký paradox, že asi nejen mně se ulevilo, když zmizeli z veřejného života, bylo jich - a jejich nevyžádaných rad jak správně žít - už příliš plno...

24.11.2019 3 z 5

Filé z platýse Filé z platýse Gerald Durrell

Název se mi moc líbil, kniha ani ne... Moje chyba, nedbala jsem varování autora na začátku knihy o tom, že je sestavená z toho, co zbylo v šuplíku. Trošku mi to připomínalo Trošku, křečovitý humor za každou cenu :-(

24.11.2019 3 z 5

Tajné dějiny značek Tajné dějiny značek Matt MacNabb

Na tohle téma je spousta článků, takže pro mě víceméně jen shrnutí. Nebyla jsem úplně nadšená z mnohastránkového pojednání vztahu Henryho Forda k židovství, o to víc mě ovšem bavily stránky o Coco Chanel. Ale holt nic nového pod sluncem. Nic moc tajného jsem tam neobjevila. Ale nechci být nespravedlivá, netuším, jestli ty články náhodou nečerpaly z téhle knihy.

23.11.2019 3 z 5

Temná dcéra Temná dcéra Elena Ferrante

Ať už je Ferrante kdokoli, jedním si začínám být jistá. Nenávidí ženy. Ano, píše naprosto fantasticky, nedokážu se od těch knížek odtrhnout, ale je to schizofrenie. Miluju ten styl psaní a nesnáším ty ukňourané, exaltované hlavní hrdinky, neustále se nípající ve svých citečcích a ublíženosti. Jsou na facku. Tu a tam mají jako správné psychopatky nějaký hrdinský výkyv, ale pak se zase objevuje sebelítost a strašlivé trpění. Ale jak jsem již zmínila, napsané je to geniálně a nejde od toho utéct.

21.11.2019 4 z 5

Povídky ke kávě III. Povídky ke kávě III. Hana Hrabáková

Útlá knížečka, kterou ráda doporučuji svým čtenářkám. Odpočinete si u ní a zjistíte, že v každé domácnosti (a v každém vztahu) je to vlastně stejné. A není důvod to prožívat a brát se příliš vážně. Prostě pohodičkové čtení ke kávičce :-)

20.11.2019 5 z 5

Povídky ke kávě V. Povídky ke kávě V. Hana Hrabáková

Bavila jsem se, ostatně jako vždy. A docela se těším na další pokračování, zjevně by mohlo být na téma "domácí mazlíčci".
Mimochodem, když vám manžel řekne kouzelnou větu "Není to, jak to vypadá", věřte tomu, že to tak je, ale až u téhle knížky mi došlo, že když vám syn říká "Neboj, mám to pod kontrolou", je čas taky zpozornět :-)

20.11.2019 5 z 5

Holky to někdy nemaj lehký Holky to někdy nemaj lehký Klára Mandausová

Pan Honzák je pro mě Bůh a prezident a chlap se sexy mozkem :-)
Ale v podstatě mi přišlo, že tuhle knihu jen zaštítil svojí fotkou a jménem, aby se prodávala. Na jednu stranu oceňuji, že slabším povahám může pomoci, na druhou nelze nepoznamenat, když je vám v životě fakt na houby, stejně se z toho musíte vyhrabat sami.

Dost bych si dovolila protestovat proti použití výrazu spurný... V hovorové řeči kdykoli, ale v písemném projevu preferuji vzpurného :-)

19.11.2019 2 z 5

Živel Živel Jess Kidd

První stránka mě vyděsila - co to začínám číst, proboha...? Musím říct, že Vetešník mi přinesl více potěchy, ale vlastně se mi tahle kniha taky hodně líbila. Jen si říkám, jak je na tom autorka s duševním zdravím, není těch živých mrtvých na jednu křehulku trošku moc...? :-)

17.11.2019 5 z 5

Milé čtení. I když vím, že v reálu bych to nedávala - a za to má Martin můj obdiv.
A víno a Jesenka je skvělá samoléčba, vím to taky :-)

17.11.2019 5 z 5

Skok sem, skok tam Skok sem, skok tam Miloň Čepelka

Moc milé čtení. Slůvka a úsloví, která jsem roky nečetla a neslyšela, úryvky písniček, které si pamatuji z dětství. Nostalgie, vzpomínky, nadhled, životní moudrost i zkušenosti, humor sobě vlastní, pohlazení. To vše v jedné knize. Díky :-)

16.11.2019 5 z 5

Ukolébavka Ukolébavka Ed McBain

Jakákoliv knížka z 87. revíru je pro mě potěšení, blaho a jízda. Miluju McBainův styl psaní, kdy rádoby přeskakuje z děje do děje, z případu do případu, od detektiva k detektivovi. Na konci knihy to dává dokonalý smysl. Možná to může někoho rušit, ale po přečtení více knížek máte najednou pocit, že všechny ty chlapy důvěrně znáte, včetně jejich slabostí i horších stránek. Pro mě nejlepší detektivkář :-)

15.11.2019 5 z 5

Životní terno Životní terno Fredrik Backman

Muž jménem Ove... to byl vrchol a pak následoval strmý sešup. Z oblíbeného autora se časem stal někdo, komu už se mi stále dokola nechce dávat šanci.
Kniha má hezké ilustrace, ale to je tak všechno. Příběh mě nedojal. Ať se snažím sebevíc, nevím, jestli je to spíš pohádka nebo úvaha, případně fantasy. A nemůžu si pomoci, 250 korun za ani ne půlhodinky čtení, to je sice skvělý marketingový tah, ale že by tím byli potěšeni čtenáři, o tom moc pochybuju.

15.11.2019 2 z 5

Po italsku do hubky Po italsku do hubky Marta Kučíková

To se nedá číst... Takových božských receptů... Normálně bych se nechala utáhnout přes žrádlo... Asi jsem víc chlap :-DDD

PS: Připravte se na to, že než knihu dočtete, budete mít (klidně i trochu proti své vůli) tři až čtyři recepty vyzkoušené... To prostě nějak samo :-D

09.11.2019 5 z 5

Italské dvojhubky Italské dvojhubky Marta Kučíková

Milé a příjemné čtení, ale už je to prostě "dvojka". Nicméně i tady jsem párkrát vyprskla smíchy, Marta pobavit umí, i proto, že se nebojí zesměšnit sama sebe. S chutí se pustím i do trojky.

09.11.2019 4 z 5

Italské jednohubky Italské jednohubky Marta Kučíková

Do čekárny k zubaři opět ideální čtení. Ani mi nevadilo, že jsem čekala dlouho. fgr¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨
¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨ ¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨!!!!!!!!!Y
Jestli se kniha líbí i mé kočce, co se právě prošla po klávesnici, musíte ovšem posoudit sami :-)

08.11.2019 5 z 5

Jakub Schikaneder Jakub Schikaneder Tomáš Vlček

...Mlčenlivé, do sebe schoulené postavy osamělých existencí, rozptýlení světla v krajině a městě...
...Je to pohled, v němž není vzpomínky, není zasnění, není toužení, není naděje...

Kniha splnila svůj účel, vysvětlila, poučila, objasnila, navedla na netušené.
Obrazy Jakuba Schikanedera jsou nádherné, úžasné, překrásné. Musí to být zážitek vidět je v reálu. Tichý úžas.

05.11.2019 5 z 5

Pavoučí síť Pavoučí síť David Enrich

Manipulace s finančními transakcemi za miliardy dolarů v nejvyšších sférách bankovnictví se jeví jako velmi čtivé téma. Ovšem přes čtyři sta stran drobného textu s hustým řádkováním v tomto duchu leccos napoví:
„…S čím jeho klienti obchodovali? Nejen s nástroji napojenými na LIBOR a TIBOR. Pak tu byl Z-TIBOR Byly tu JPG, kteří obchodují na TSE. Pak tu jsou BLAH. BLAH je derivát obchodovatelný na IMM, je to forward dvou swapů – TIBORu na nějaké období a overnight index swapu IMM na stejné období…“
K tomu nelze nepřičíst neuvěřitelné množství osob, přičemž je o většině z nich jen nepatrná zmínka a po 70 stránkách další…
Je to bezpochyby precizní novinářská práce. Vše do posledního detailu, vše se autor snažil popsat, vysvětlit, zdůvodnit. Jen jako beletrie se to prostě číst nedá. Přitom – kniha má všechny atributy bestselleru, poutavá obálka, dobrý název, atraktivní téma. Na tuhle knihu jsem se fakt těšila, jenže „divoký příběh o matematickém géniovi a gangu zákeřných bankéřů“ si vážně představuju trochu jinak :-)
Dočetla, ale nadšená nejsem.

28.10.2019 3 z 5

Ze života knihomolky Ze života knihomolky Debbie Tung (p)

Já dokážu jen lakonicky říct "mám ráda knihy".
Ale jsem okouzlena, kolik variant se pod jedinou větou může skrývat a jak vtipně a výstižně to autorka dokázala světu sdělit. Ve většině případů jsem v knize viděla sebe, své kolegyně, svoji rodinu, naše čtenáře...
Opravdu bezvadná knížka :-)

23.10.2019 5 z 5

Pojizerské a podještědské písně a tance Pojizerské a podještědské písně a tance Pavel Krejčí

I když to vůbec není "můj šálek kávy", bylo to vlastně hodně zajímavé, ba co víc, místy jsem se i chytala :-)

17.10.2019 5 z 5

Vetešník Vetešník Jess Kidd

Chybí mi nějaká ta hvězdička navíc, tady by se hodila. Knihu nemá cenu nějak víc chválit, vše už za mě řekl Robin.Mooshabr. Já jen dodávám - i přes všechnu tu duchařinu má člověk pocit, že se to klidně mohlo stát.
Bylo to moc pěkný, bavilo mě to od první stránky a je to knížka, kterou bych si klidně koupila. Jistě se k ní ještě někdy vrátím.

13.10.2019 5 z 5