janulka1310 janulka1310 komentáře u knih

Neviditelné kořeny Neviditelné kořeny Hynek Čapka

(SPOILER) Kniha mě zaujala od samého počátku. Nejprve mě více bavily příběhy Anežky a Tomáše, poté zase Pavla. Příběhy byly krásně propojeny, styl psaní mi vyhovoval. Velmi oceňuji zasazení děje do předválečného Zlína a polistopadové Prahy. Informace přímo z centra historického dění jsou pro mě zajímavé a hodnotné a dodávají příběhu na důvěryhodnosti. Propojení hlavních postav s rodinou Baťů byl pro mě cenným bonusem, protože o historií Baťovců jsem už také něco přečetla a téma je mi blízké. Co se týče často kritizovaného pohádkového konce, mně to vůbec nevadilo...naopak, šlo o příběh několika generací a v určitých etapách bylo tolik prokletí, bolesti a zloby, že poté přišla etapa radosti a štěstí...a tak to je i v životě, vše přichází ve vlnách. Kniha je napsána citlivě, čtivě a čtenář si z ní odnese atmosféru historických událostí, které otřásly naší zemí, emoce, otázky a zamyšlení...

29.09.2023 5 z 5

Skvělé zpracování kousku naší historie. Obdivuji tu mravenčí práci při sběru informací a ještě více obdivuji ten výsledek. Zajímavě podané a velmi poutavé.

06.01.2024 5 z 5

Šikmý kostel Šikmý kostel Karin Lednická

Řadím mezi top české romány a hlavně Karin Lednickou mezi top české autorky. Kniha je tak autentická, že má člověk pocit, jako kdyby příběh opravdu prožíval. Styl psaní, jazyk, hovorové výrazy, historické osoby a události...to vše dokresluje tu pravdivost. Oceňuji to neskutečné množství práce, které za tím musí být.

13.01.2022 5 z 5

Kde zpívají raci Kde zpívají raci Delia Owens

Jedním slovem skvost. Je to ten typ knihy, od které jsem se nemohla odtrhnout a v podstatě jsem ji přečetla na dva zátahy... Příběh není dle mého "jen" o dívce, přírodě a jejím dospívání... Pozornější čtenář si uvědomí jemné náznaky dalších problematik, jako je rasismus, předsudky, vliv výchovy, rodová zatížení a mnohem více. Vše je tak krásně schováno pod slupkou příběhu jako hrdinčina mysl a její touhy schovány pod křehkým vzhledem dívky. Za mě jednoznačně nádhera, krásný příběh, plný strachu, osamění ale i lásky a napětí. Velmi oceňuji autorčin popis milostných scén, který vyzněl naprosto přirozeně a jemně, bez zbytečných vulgarit. Z celé knihy jsem měla neustálý pocit svobody, nezávislosti a tajemství.

03.06.2022 5 z 5

Listopád Listopád Alena Mornštajnová

Naprosto geniálně zpracované téma... detailně propracované výhody a nevýhody socialismu a kapitalismu... za mě velmi reálné a v některých zemích jistě trvající... Už od prvních stránek se mi stahoval krk (jsem máma dvou malých dětí) a po přečtení posledních stránek už to nešlo zadržet... Ta nesvoboda je pro mě naprosto šílená představa...ale mnohem hůře jsem snášela osudy jednotlivých postav... je jasné, že když máte doma děti, tak to vnímáte úplně jinak... dnes ráno jsem dočetla a celý den jsem se dětem věnovala a mazlila je... kdo není rodičem, není dle mého schopen pochopit tu sílu příběhu.... jsem velmi vděčná za naši dobu...za možnost vychovávat své děti ve svobodě...

20.06.2021 5 z 5

Les v domě Les v domě Alena Mornštajnová

Hodnotit samotný příběh lze podle mě jen ztěží, protože většina postav v knize byla děsná a prakticky nikdy se nepostavila na odpor nechtěnému a neudělala vůbec nic, jen přihlížela... Hodnotit chci zejména literární tvorbu. Od autorky jsem četla všechny knihy pro dospělé a i tato se četla dobře, bylo v ní napětí, emoce, strach, prostě vše... Velmi se mi líbil autorčin popis "zla" respektive její použití úžasných metafor pro všechno zlé, co se v domě odehrávalo. Konec pro mě nebyl nečekaný, líbil se mi a v podstatě si myslím, že to ani jinak dopadnout nemohlo. Hlavní hrdinka situaci vyřešila... sice po svém, ale byla jediná...

16.08.2023 5 z 5

Tiché roky Tiché roky Alena Mornštajnová

Jako vždy pečlivě propracovaný příběh napříč různými generacemi v rodině, srozumitelné, čtivé, dokonale vykreslené postavy a jejich myšlení... Od autorky je to již čtvrtá kniha, co jsem četla a začínám ji řadit na hodně vysoké příčky v mém žebříčku.

13.09.2021 5 z 5

Bílá Voda Bílá Voda Kateřina Tučková

Přečetla jsem bezmála 700 knih a tohle je první, u které jsem fakt nevydržela a přečetla si dopředu některé kapitoly.... A tohle já fakt nedělám :D Ten příběh je tak dokonale vystaven, že nutí čtenáře pořád číst, drží ho v napětí, nutí jej přemýšlet... prostě skvost. Na knize obdivuji několik věcí. Zaprvé by mě moc zajímalo, jak si autorka dopředu sestavuje hlavní linii, respektive, jak si udržuje tu dějovou linku, aby se v tom nezamotala a krásně to na sebe navazovala. To opravdu obdivuji, je to mistrovsky zpracované...(určitě musela mít nějaký graf nebo jinak nevím:D ) Za druhé velmi oceňuji vybrané téma řeholnic v poválečné době a za totality... už jen ten obrovský přínos informací z oblasti křesťanství (pořád jsem googlila slova mně neznámá) a vůbec z doby sovětské okupace, kterou si absolutně nedokáži představit (jsem ročník 85). A za třetí se mi velmi líbily "zázraky", které se párkrát v knize objevily, protože díky tomu ten příběh nabíral na lidskosti, protože každý z nás má právo na zázrak...ať už vymyšlený nebo skutečný...a to už je na čtenáři, jak si to přebere ;-) PS: Doufám, že se autorka dočká nějakého literáního ocenění a že se příběh dočká filmového zpracování, jako kvalitní český seriál bych si jej určitě nenechala utéct.

04.09.2022 5 z 5

Musím tě zradit Musím tě zradit Ruta Sepetys

Zase kousek skládačky do té evropské komunistické historie...Ovšem kousek velmi bolestivý a smutný. Mám ráda knihy, které mě nutí pokládat si otázky, které mě nutí googlit a které mě obohacují o nové informace. Přesně taková je i tato kniha. Čtivá a nadějeplná.

23.06.2024 5 z 5

1984 1984 George Orwell (p)

Knihu jsem měla na seznamu "to read" už několik let... Jsem ráda, že jsem ji četla až teď, protože si nejsem jistá, zda bych ji dříve pochopila správně a navíc si myslím, že když je člověk mladý, žije pořád v jakési naivní bublině, že všechno špatné se odehrává někde jinde a někomu jinému. Kniha pro mě byla nyní opravdu zajímavá, už jen z toho pohledu, že jsem předtím dočetla Svědectví o životě v KLDR, tzn. příběhy, které popisují realitu ve 20.letech 21.století. Kdežto kniha 1984 popisuje fikci v blízké budoucnosti (byla vydána 1949). Vzhledem k tomu, že jsem knihy četla po sobě, začaly se mi smývat rozdíly mezi tím, co v jaké knize bylo..čili mezi tím, co je fikce a co realita...a je to vlastně naprosto děsivé. Román hodnotím velmi pozitivně, příběh je vystavěn tak, že nutí čtenáře číst a hlavně přemýšlet. Nekteré pasáže o ideologii jsem musela číst i víckrát, abych pochopila. Úplný závěr byl pro mě z knihy celkem nejasný, měla jsem problém rozpoznat, co jsou představy a co realita.

18.11.2023 5 z 5

Zahrada Zahrada Petra Dvořáková

Přečteno za večer...Nemohla jsem knihu odložit, ze začátku jsem si pořád říkala, že to téma není tak hrozné, tak tabuizované jak se tady psalo. Tak jsem byla zvědavá, zda se objeví ještě něco dalšího. S pokračujícím příběhem jsem už začínala tušit a doufala, že to tak nebude. Ale bohužel... Hlavního hrdiny mi bylo neskutečně líto, ty pocity beznaděje a zoufalství. Autorka uměla dokonale vykreslit psychický stav hrdiny, jeho uvažovaní a postoje, naprosto realistické a nevykonstruované. Byla to první kniha od autorky, ale určitě ne poslední :)

09.08.2023 5 z 5

Šikmý kostel 2 Šikmý kostel 2 Karin Lednická

Knihu jsem začala číst už v dříve. Vzhledem ke světovým událostem jsem musela však na chvíli přerušit a vzít si "lehčí" četbu. Ale byla jsem tak zvědavá, že jsem stejně musela dočíst. Kniha má zajímavý příběh, líbí se mi popisování stejných situací z různých pohledů. Životy jednotlivých postav jsou tak podrobně popsány, až mě to chvílemi děsí, jak jsou skutečné. Celkový styl psaní velmi oceňuji, protože se jednotlivé příběhy odkrývají postupně a nechávají tak čtenáře pořád v napětí. Díky knize jsem více nahlédla do naší historie a zjistila spoustu informací, o kterých jsem neměla vůbec tušení. Obdivuji autorčin podrobný a do detailu propracovaný popis historických událostí. I když zrovny nyní jsme v době, kdy východ zažívá válku, po přečtení knihy mám stále pocit, že žijeme v té nejlepší době, co jsme mohli... Nemusím se bát o holý život, o to, co kde řeknu nebo koho podpořím. Je vůbec k neuvěření, že se něco takového mohlo dít v podstatě před pár desítky let...je dobře, že to můžeme znát a doufám, že se z toho také poučíme...někdy...

28.03.2022 5 z 5

Hotýlek Hotýlek Alena Mornštajnová

Je to poslední román od autorky, který mi chyběl přečíst. Jako vždy se četl skvěle, mnoho postav a příběhů utváří krásný celek o rodině i době, ve které žila. Autorčin styl mám ráda, nicméně ze všech románů se mi tento líbil asi nejméně. Respektive líbil se mi moc, ale ostatní díla ještě více :)

22.06.2022 4 z 5

Vyhnání Gerty Schnirch Vyhnání Gerty Schnirch Kateřina Tučková

Děsivý příběh, unikátní pohled z "druhé strany"... Asi si nedovedu představit žít v době války... dnes se máme jako prasata v žitě a možná by tyto knihy měly být povinnou četbou, aby si to více lidí uvědomilo..

31.12.2018 5 z 5

Žítkovské bohyně Žítkovské bohyně Kateřina Tučková

Knihu jsem dočetla asi před půl hodinou...od té doby jsem už prošmejdila google, stihla přečíst nějaké rozhovory s Kateřinou Tučkovou, mrkla na reportáž a fotky a prostě...asi nejde po přečtení téhle knihy jen tak říct, ok, tak co si přečtu dalšího? Těch pocitů a otázek je tolik, že ani nevím, co vlastně napsat...možná by bylo lepší psát komentář třeba po týdnu:) Ale asi to shrnu jednoduše - když se mě přítel ptal, o čem ta kniha je, a já mu odpovědla o žítkovských bohyních, tak ho moje odpověď samozřejmě neuspokojila. Jenže já po půlce knize nebyla schopna říct, o čem to vlastně je...o bohyních? o válce? o přírodě? o léčitelství? o ženství? o vztazích? literatura faktu? ... Tahle kniha se prostě musí přečíst...aby si každý udělal svůj úsudek... pro mě osobně velmi zajímavá četba, zejména pro to, že do nedávna jsem vůbec netušila, že nějaké bohyně z Žítkové existovaly... a navíc, styl psaní Kateřiny Tučkové mi opravdu sedl:)

07.11.2015 5 z 5

Co mě naučil tučňák Co mě naučil tučňák Tom Michell

Mám velmi ráda knihy, které mě donutí v průběhu čtení nebo i po dočtení začít googlit... ať už o tučňácích, Argentině, poloostrovu Valdés či o životopisu Evy Perónové... Krásný příběh o vztazích (nejen s tučňákem) na pozadí historických událostí Argentiny.

09.04.2023 5 z 5

Soběstačný Soběstačný Zuzana Dostálová

Od té doby, co jsem knihu začala číst, mě neustále provázel pocit smutku a lítosti. Málokdy si člověk uvědomí, co vše se v hlavě dětí honí, jak vnímají určité situace. Příběh je krásnou ukázkou toho, jak důležitá je v životě rodina, zázemí a pocit jistoty. Na druhou stranu ukazuje, že neméně podstatný je lidský postoj, který určuje, jakým směrem se člověk vydá, když přijdou potíže. Štěpán si mohl vybrat. Mohl dopadnout jako "grázlík", na vše se vykašlat, chytnout se špatné party, seknout se školou, uzavřít se...měl by k tomu všechny důvody a předpoklady. Ale on si vybral jinou cestu. Převzal zodpovědnost za svůj život a rozhodl se, že bude soběstačný. Kéž by tohoto rozhodnutí byli schopni všichni lidé.

13.10.2022 5 z 5

Zlodějka knih Zlodějka knih Markus Zusak

Takový ten typ knížek, kdy je vám při čtení hanba, že jste si třeba včera stěžovali na roušky a karanténu... spousta uvědomění a vděčnosti za dobu, ve které žiju...

17.12.2020 5 z 5

Svědectví o životě v KLDR Svědectví o životě v KLDR Nina Špitálníková

Téma KLDR se mě v podstatě do teď nijak nedotklo..mám načtené knihy z válečné Evropy, z minulých režimů u nás v republice, ale dále jsem prozatím nedošla..o to více mě kniha zasáhla, protože pro člověka uvažujícího kapitalisticky je to opravdu velká darda... od té doby, co jsem knihu začala číst, tak mi najednou téma KLDR přijde všudypřítomné, což se mi doposud dařilo přehlížet... Autorka je mi velmi sympatická, kniha napsaná suprově, otázky položeny perfektně. Určitě si půjčím i další knihy stouto tématikou.

08.11.2023 5 z 5

Pouta Pouta Delphine de Vigan

Kniha mě opět utvrdila v tom, že nemůžeme soudit nikoho jen podle toho, jak se chová...nikdy neznáme příčinu, nikdy nevidíme do úplného nitra... Moje první kniha od autorky, ale určitě ne poslední... krásně vystavěný příběh, přečetla jsem téměř najednou.

11.07.2023 5 z 5