Káča2015 komentáře u knih
Moje třetí Ishigurova knížka, každá je jiná a každá je skvělá. U Pohřbeného obra jsem trochu bojovala se žánrem, je to alegorie, musela jsem se odpoutat od přemýšlení, co to vlastně čtu a nechat se unášet...
Zajímavý příběh, malinko mi vadila nedokonale vylíčená atmosféra v pracovním táboře - jsem odchovaná například Mužem se srdcem kovboje a tak vím, že i jednoduššími obraty a dialogy se dá drsné prostředí vylíčit autentičtěji. Ale řešila jsem to jenom asi první třetinu knihy, potom jsem už byla vtažená a pohlcená. Nakonec jsem si knihu moc užila a s klidným srdcem dávám plný počet hvězdiček :)
Naprosto skvělý zážitek. Smála jsem se, až jsem brečela, poznávala v knize sebe i své okolí a závěr bych nejraději dala číst skoro všem přátelům v mé "bublině".
Právě jsem strávila několik desítek minut pátráním, jestli jsem se snad nezbláznila - překlad je šílený - pomíjím nepřesnosti, které mě trkly, ale nechala jsem je být. Ovšem přejmenovat pana Bingleyho na Bungleyho (str. 124) a paní Allenovou na Ellenovou (str. 122), to mě opravdu dostalo. Skoro se bojím, že pan Darcy se změní v nějakého Durcyho... Myslím si, že Jane by si opravdu zasloužila lepší zacházení, na Runku Žaludovou si dám odteď pozor! Jinak je to vtipné a svižné čtení.
Za mě opět superlativ. Podle anotace jsem se bála, že mi prostředí Babylonu nebude vyhovovat, opak je pravdou. Příběh neztratil na svižnosti a nové i staré postavy se nadále projevují tak, že jim člověk fandí.
Nejsem typický čtenář fantasy, ale série mě opravdu chytla. Za mě plný počet hvězdiček, chodím pozdě spát, v noci se budím a přemýšlím o Svitu Luny a další den zase jenom číhám, kdy budu moci zase číst :)
Skvělé čtení, člověk odpustí i ten opravdu nepohodlný formát.
Z šumavských samotářů jsem cítila sílu a hloubku, ale tato kniha je pro mě bohužel jenom další knihou typu "slepičí polévka pro duši". Neublíží, ale ani mi nic významného nenabídla.
Tak tato kniha byla jízda! Málokdy se stane, aby tak rozmáchlá anotace dodržela, co slíbila a kniha si zachovala hlavu, patu, spád a srozumitelnost. Za mě veliké díky.
Už dlouho jsem neměla chuť mrsknout s knihou do kouta... Pan Etzler se zaklíná CNN a její objektivitou, vyčítá Fox News, že dělí svět na bad boys a good boys, přitom se dopouští stejného faulu. CNN a její zdroje přebírá většina světových médií. Na přednáškách např. paní Kutilové se dozvíte, jak jsou nežádoucí zdroje odmítány a jak svět informací funguje. U pana Etzlera je asi pochopitelné, že po letech strádání se mu CNN jeví jako velká matka, kterou nekritizuje, protože mu podala pomocnou ruku (samozřejmě uznávám, že tvrdě pracoval a nebylo to zadarmo), ale potom prostě nemůže mluvit o objektivitě. Dodávám, že jsem knihu nedočetla do konce, možná se dál zlepší, ale neměla jsem na to žaludek.
Silné vyprávění silné osobnosti. Knihy tohoto typu mě nabíjí energií a chutí neskuhrat, nedívat se na svět černě. Vřele doporučuji.
Nedočetla jsem. Srovnání s Irvingem nebo Updikem mi připadá hodně přemrštěné.
Další série pana Niedla. Dokonalá oddychovka - to myslím jako pochvalu. Moje srdce zůstává u Wolframa Katzingera z Olšové, ale Platnéř je velmi zdařilá série.
Nestvůru z Essexu za mě zatím nepřekonala žádná další kniha autorky. Melmoth se rozhodně čte výborně, ale nevtáhla mě jako Nestvůra. Postavy jsou nicméně zajímavé a čas s nimi strávený nebyl ztracený, takže 4 hvězdičky.
Pan Třeštík opět nezklamal. Já i manžel jsme jeho knihu přečetli jedním dechem a měli si několik večerů o čem povídat.
Poprvé v životě jsem si uvědomila, že čtu knihu - kýč. Kniha se skládá ze samých ingrediencí, které mají být poučné, laskavé, moudré, postavy jsou super, má se to asi líbit úplně všem, kteří jsou přemýšliví, mají rádi druhé lidi a vůbec... No a bylo mi z toho až nevolno. Nicméně autorovi vděčím za nový zážitek :)
Knihy Františka Niedla jsem si hodně oblíbila, ale Poslední batalion byl za mě nejslabší.
Velká slabota. Ve srovnání například s knihami Alison Weirové ze stejného prostředí neobstojí ani náhodou. Naprosto postrádám nějakou psychologii postav, vtažení do děje.