karvak komentáře u knih
Zajímavá kniha se zajímavým námětem. Zajímavý nápad, že veškeré zlo na světě je naším produktem a bohové jsou stvořeni námi (se vším egoismem a krvelačností) a nikoliv naopak. Kniha pro mě však byla místy nesrozumitelná nebo mi unikaly souvislosti, což jsem někdy prostě nechal být a někdy se musel vracet. Vyskytují se v ní pasáže, které bych nazval vatou, místa, kde se nic neděje a prostě se jen vypráví, co se dělo, když zrovna nebyl hlavní hrdina součástí hlavního dění. U kapitol z minulosti, kde je popsáno, jak se do Ameriky ten či onen bůžek dostal, jsem se spíš nudil a těšil se až skončí; navíc jsem zřídkakdy zaznamenal, že by nějak přímo souvisely s dějem nebo byly nějakým způsobem zásadní. Některé zajímavé vztahy hlavního hrdiny mi přišly nedotažené – třeba s otcem, s manželkou, s dívkou, které na konci koupil kytku a já nepochopil proč vlastně a ani jsem necítil potřebu po tom pátrat. Rozhodně se z toho dalo vyždímat mnohem víc.
Nicméně musím říct, že knihu jsem přečetl se zájmem, že jsem byl zvědavý, jak se to vyvrbí a jak to nakonec dopadne a poslední cca čtvrtinu jsem přečetl téměř najednou. Taky se mi hodně líbil styl psaní, je to pěkně plynulé a hezky se to čte, prostě žadná rozdrobenina na jednoduché věty ve stylu slabikáře pro děti.
Při čtení knihy jsem z nějakého důvodu absenci mainstreamových bohů vůbec nezaznamenal, uvědomil jsem si to až zde při čtení komentářů a ano - skutečně knize velice ubírá na důvěryhodnosti fakt, že v ní není ani zmínka o žádném mainstreamovém bohovi, ale chápu, že se tomu autor radši vyhnul, zejména v americe.
Zvláštní je, že kniha mě bavila a rád jsem se k ní vracel, ale když jsem si pak sedl s tím, že o ní napíšu krátký komentář, napadala mě samá negativa a to se obvykle snažím hledat spíš to pozitivní. Tři hvězičky je málo a čtyři až moc, takže u mě za 70 %.
Výborná kniha, plná zajímavých informací, které dohromady dávají smysl.
Myslím, že tato kniha osloví skalní fanoušky propracovaných sci-fi, ale není pro někoho, kdo od tohoto tématu očekává strhující akční drama. Kladivo boží totiž není ani o akci ani o postavách a má spíše formu balancující na hraně dokumentu či smyšlené literatury faktu.
Větší část příběhu je složena z útržků popisujících budoucí život v osídlené sluneční soustavě - historii vzniknuvších náboženství, osidlování planet o a podobně. Ve dvěstěstránkové knize se až do strany 130 nic moc neděje, autor dělá jednu velkou odbočku za druhou a neustále odbíhá od jediné alespoň hrubě načrtnuté postavy kapitána záchranné lodi a od hlavního děje – blížícího se vražedného asteroidu (přičemž historie náboženství a další skvěle zpracovaná témata samozřejmě s dějem více či méně souvisí). Ve druhé polovině se posléze rozjede popis toho, jak odvracení katastrofy probíhalo a co se při něm zkomplikovalo. Vše je popsáno formou spíše vyprávěcí než akční nebo dramatickou, přesto musím říct, že jsem rozhodně neztrácel zájem o to, jak to dopadne (v tomto případě doslova). Budoucí svět je samozřejmě v clarkovském stylu - skvěle vymyšlený a popsaný stylem pro laika bez problému stravitelným.
Když se nakonec v doslovu dozvíme, že tento román vznikl přepracováním vlastní povídky autora a to v situaci, kdy měl rozpracováno šest dalších knih a několik desítek televizních programů, nezbývá před ním než znovu smeknout.
Velmi promyšlená kniha o cestování časem, změnách historie a nečekaných dopadech, které toto zahrávání si, ač neškodně vypadající, může mít v těch nejširších souvislostech. První půlka je spíš statická a obsahuje spoustu úvodních informací. Vysvětluje, jak změny historie probíhají, kdo je provádí a kdo propočítává možné výsledky, popisuje jak cestování časem funguje a jak se žije lidem zdržujícím se ve Věčnosti. Skrze tuto část jsem se tak trochu prokousával, v druhé půlce se však samozřejmě ukáže, že nic z toho nebylo samoúčelné. Děj se začne zaplétat a není nouze o nečekané zvraty a překvapivé rozuzlení. Celkově se jedná o skvělou sci-fi, prostě stará dobrá klasika; jedna z knih, o kterých si troufám tvrdit, že můžou bavit ještě několik dalších generací.
Příjemná kniha pro celou rodinu, nejlépe pro dospívající mládež. Příběh o rodině, která se vydala na výlet po osídlených planetách sluneční soustavy. Jako obvykle Heinlein krásně popisuje princip cestování kosmickou lodí s ohledem na vzdálenost a dobu oběhu planet kolem Slunce, jinak žádné velké zápletky či filozofování, prostě vyprávění o kosmickém cestování po sluneční soustavě. Oddechové a přitom poučné.
Do půlky se to tak nějak rozjíždí, druhou polovinu knihy jsem dočetl doslova na jeden zátah. A to jsem předtím viděl film a zhruba věděl, co se bude dít. Skvěle vymyšlené, krásně popsané, kam se může ubírat vývoj civilizace, krásně zachycená atmosféra osamělosti dvojice astronautů v kosmu, umělecky popsaná kosmická tělesa, které míjejí, a dění kolem nich. Tato kniha musí nadchnout každého snílka o cestování vesmírem.
Úžasná myšlenka, jak by mohl fungovat vztah člověk-bůh, jak mohl vznikout život nebo dokonce jak mohl vzniknout bůh, v rámci vesmíru, jak ho známe. Pěkně vymyšlené a popsané pokročilé technologie. Bohužel je kniha trochu zmatená a rozsekaná do krátkých epizodek a protože se postavy objevují jen občas a na chvíli a navíc jsou rozesety do různých časových období a kultur, není prostor na to se s nimi ztotožnit, takže kniha působí tak nějak věcně a neosobně, což je velká škoda. V knize není nic co by tlačilo děj kupředu a na její konec jsem se prokousal spíše ze zvědavosti z případné pointy.
Celá kniha je o tom, co se dělo před a po transplantaci mozku finančního magnáta do těla jeho sekretářky, jejíž duch se rozhodl, že v těle zůstane. Tohoto úvodního spojlerování se jen tak mimochodem nemusím bát, protože tyto tři skutečnosti (probuzení v ženském těle, zjištění čí je to tělo a následné zjištění, že duch je stále přítomen), které autor zjevně zamýšlel jako nečekané překvapení, prozradil vydavatel (netuším jestli náš nebo původní) zcela stupidně v anotaci.
V první řadě nemůžu říct, že bych se u téhle knihy kdovíjak bavil. 80-90% textu jsou dialogy (většinu z toho tvoří vnitřní rozhovory mezi hlavním hrdinou a jeho sekretářkou učící ho, jak být ženou), žádné gradování, pointa ani finále. Jedná se spíš o těžší čtení, kniha nemá spád a vlastně ani skoro žádný děj. Na druhou stranu – precizní, skvěle propracované a absolutně uvěřitelné. Autor propracoval všechno do detailu - jak se řešily soudní problémy kolem dědictví a kolem uznání identity výsledné bytosti, jestli je po transplantaci výsledná bytost on, ona nebo obojí, a v neposlední řadě vztahy ke starým přátelům, které se s výměnou těla můžou zdát místy značně ujeté.
Nechybí samozřejmě ani autorův typický pohled na vztahy, poselství o nesmyslnosti snahy o monogamii, kázání o tom, že nic jako nevěra neexistuje, a jak už to v jeho knihách bývá, všichni jsou k sobě milí a tolerantní, pozorní a empatičtí, nechybí jim pochopení, nadhled a pozitivní přístup, přičemž spolu všichni navzájem sexují a nikdo se kvůli „podvádění“ nezlobí, přestože o něm všichni ví. A přitom to celé to působí naprosto věrohodně a přirozeně, prostě typická utopie, která si mimo jiné klade za cíl přinutit nás pochybovat o zaběhlých společenských stereotypech a vyzdvihnout skutečné hodnoty nad stereotypy vyzdvihované naší kulturou.
Pro Heinleina prostě nic jako nevěra nebo podvádění neexistuje, a znovu staví na hlavu povinnost sexovat stále dokola s jedním člověkem, přičemž více než kdy jindy bourá veškerá dogmata a rozporuje všechno na co jsme zvyklí. V čem je podstata lidství a kde se centralizuje - v mozku, v celém těle, v duši nebo ve všem současně? Má tělo svou vlastní paměť? Kdy jsme vlastně muž a kdy žena, je to v hlavě, v těle, v hormonech nebo v čem vlastně, a dá se mužství či ženství naučit? Je člověk složený z mužského mozku a ženského těla homosexuál se ženami či s muži? A záleží na tom vůbec? Co je vlastně incest, když ho za určitých specifických podmínek můžeme spáchat sami se sebou?
Tak nějak jsem váhal mezi 4 a 5 hvězdami; na jednu stranu nejde zrovna o čtivou knihu, ale na stranu druhou jde o knihu geniální. Pro někoho nuda, pro někoho geniální filozofická studie a pohled do lidské duše. Kdo má rád strhující akční jízdy, tato kniha rozhodně není nic pro něj. Kdo má rád hluboké propracované knihy, které nás nutí k zamyšlení, rozhodně by mohl této knize přijít na chuť.
Dvě nápadadité a čtivé sci-fi novely o magii. V první autor vypráví o znovuobjevení magie v budoucnosti svérázným vědcem a velice věrohodně vysvětluje její princip, ve druhé už je magie běžnou součástí světa a obchodních praktik (a to poctivých i nekalých). První novela je spíše technická sci-fi, ve druhé autor zabrousil částečně do vod fantasy. Nechybí zde cesta do Polosvěta, setkání s démony, různé druhy kouzlení a magie. Myslím, že fanoušek příšlušných žánrů touto knihou rozhodně zklamán nebude.
Tak takhle kniha mě naprosto dostala. Jednoduše řečeno - čtivá filozofická jízda ve stylu Cizince v cizí zemi. První polovina není kdovíjak úžasná, prostě propracované vyprávění, v němž je hlavní hrdina chaoticky přenášen mezi světy, přičemž on je na stejném místě, ale svět kolem něho se změní v alternativní realitu s jinými dějinami. Autor mistrovsky porovnává duchovní i technologické rozdíly (někde má církev moc obrovskou, jinde žádnou a podobně), rozebírá, co je to vlastně morálka, když co je někde špatné je jinde naprosto normální. Příběh postupně nabírá na obrátkách, je pořád zajímavější, a vyvolává další a další otázky, jak tohle vlastně může dopadnout a co za tím vším je. Poslední třetinu jsem pak přečetl prakticky v kuse. Velmi propracované, nechybí rozmluva s Hospodinem i Satanem, rozebírání citátů z bible a zamyšlení nad tím, jaký je vlastně ten který bůh a ti, co v něj věří. Milovníkům promyšlených filozofických knih vřele doporučuji, pro mě naprostá lahůdka.
Příjemná a pěkně napsaná kniha, v níž se sice objevuje pestrá paleta jmen z legend o králi Artušovi a rytířích kulatého stolu, ale autor si vymyslel svůj vlastní příběh; příběh uvěřitelný, bez zbytečného násilí a brutality, takový, který si se zájmem přečte jak dospělý tak dospívající mládež (a dost možná i starší děti). Myslím, že tato kniha zaujme každého, kdo je fascinován rytířskými příběhy a legendami o Excalibru.
Už je to nějaký ten pátek, co jsem tuto knihu četl, ale musím říct, že kdykoli něco dočtu (obzvlášť, když jde o záležitost ne úplně vydařenou), říkám si, že k ní někdy prostě musím napsat komentář, protože si to zaslouží a protože mi hodně dala.
Cizinec v cizí zemi je velice promyšlené ba přímo mistrovské dílo, které se lidem otevřeným úvahám o přirozeném běhu věcí a pochybujícím o správnosti a prospěšnosti společenských dogmat či stereotypů prostě musí dostat pod kůži.
V první části se kniha tváří jako standartní sci-fi o návštěvníkovi z Marsu, příběh se rozjíždí postupně a jde v něm spíše o navození atmosféry a vyvolání dojmu, že je možné, aby hrdina na Zemi přežil, aniž by ho někdo zlikvidoval kvůli majetku, zneužil na pokusy a podobně.
Druhá část je pak hlubokou filozofickou (a přitom velmi čtivou) úvahou a postupně nám odkrývá skutečnou podstatu dobra a zla v nás. Je obžalobou dogmat a společenských stereotypů ve kterých jsme vychováváni, našeho hluboce zakořeněného pokrytectví ke kterému jsme jako děti výchovou naprogramováni, ať už rodinou, společností nebo církvemi. Je trpkou pravdou o tom, že pro většinu z nás jsou prioritou frustrující společenská dogmata místo přijetí sebe sama a své přirozenosti.
A ten závěr… nechci prozrazovat spoilery, zmíním jen, že je završením smutné pravdy o tom, jak se zachováme, když v nás někdo svou nevinnou přirozeností, nezkažeností a nevyvratitelnými fakty vyvolá pocit ohrožení; paniku z toho, že když přijmeme jeho nebo část z toho, co vyjadřuje, podkope to základy, které nám vštípila společnost jako „pravou morálku“ a zhroutí se nám tím celé vnímání světa.
Není žádným překvapením, že by společnost ve své době tuto knihu nepřijala, a jsem potěšen, že se zbývající text zachoval a že jsem měl tu možnost přečíst si autorovu verzi v původní nezkrácené podobě.
Velmi čtivá kniha. Skvělý nápad s přijímáním odkazů vlastností jiných lidí, vnášející promyšleně pohádkový prvek o bojovnících vládnoucích silou několika mužů. Princip je pěkně propracovaný - rychlí bojovníci s odkazy rychleji stárnou, poměry odkazů musí být vyrovnány a podobně. Zajímavé a uvěřitelné postavy se kterými nebyl problém se ztotožnit, jednající navíc „nečernobíle“, volbou menšího zla a podobně. Postupně vygradované do strhujícího závěru. Rozhodně doporučuji.
Tahle kniha mi byla doporučena jako skvělá, ale musím říct, že jsem se u ní nudil a dočetl jí s největším sebezapřením. Pár dobrých nápadů a spousta vaty, hlavně to natáhnout na co nejvíc dílů, aby to víc vyneslo. Věrohodnost mizerná, postavy se místy chovají stupidně prostě proto „aby zápletka“ a skoro na každé stránce mě ze čtení dialogu vytrhl nějaký do očí bijící blábol ve stylu „co to žvaní?“, „to by nikdy neřekl“, „to by nikdy neudělal“, „cože, v téhle situaci?“. Místy laciná snaha šokovat a udělat z hlavních záporáků maximální sadistická prasata věštěním ze živých vnitřností nebo pojídáním mozku, srdce a varlat mladého chlapce z důvodu „aby temný rituál“. Druhou půlku prvního dílu číst nehodlám, knihy typu „hlavně, aby seriál“ prostě nejsou nic pro mě.
Milá nenáročná kniha, která se pěkně čte. Tentokrát žádné technické podrobnosti, žádné složité zápletky, prostě pohodové vyprávění jednoho z telepatických dvojčat vyslaných ke hvězdám hledat obyvatelné planety. Pěkně zpracováno dvojí plynutí času při přiblížení rychlosti světla ze kterého vyplyne sentimentální až mírně depresivní závěr.
Po úvodním přečtení nadšených ohlasů kritiků na přebalu jsem měl od této knihy velké očekávání a bohužel musím přiznat, že tahle heinlenovka mě prostě nebavila. Na začátku vražda, nějakých dvě stě stránek se to vůbec neřeší, dvojice hlavních hrdinů někam prchá a prchá, akce za akcí, to vše proloženo spoustou dialogů, kde se dvojice hlavních hrdinů jen tak škádlí. Pak nastane zlom, najednou se objeví spousta nových postav (mimo jiné hrdinové z předchozích Heinleinových knih), které se mi pletly. V poslední třetině románu pak spousta vysvětlování, přičemž důležité informace se často objevují v náznacích nebo jsou jednou zmíněny v rámci na první pohled nedůležitého dialogu, takže méně pozorný čtenář je lehko přehlédne a ztratí se.
Jinak samozřejmě skvěle popsaný budoucí svět a jeho fungování, skvěle propracované po stránce faktů (nouzové přistání na Měsíci s veškerou odpovídající fyzikou a podobně). Skvělá myšlenka fungování vesmíru.
Kniha, která rozhodně neurazí, ale ani nenadchne. Tak nějak jsem jí plynule dočetl, nijak zvlášť mě nezaujala a nic ve mě nezanechala. Scény na sebe často nenavazují a přechody mezi nimi jsou místy tak křečovité, že jsem musel vrátit a ujistit se, co se tam vlastně stalo. Poslední čtvrtina je pak zcela bez napětí, popis malých epizodek sloužících už jen za úvod k pointě, která je nakonec jen tak zmíněna a vyzní do mrtva. Zajímavý nápad se společností, která funguje na principu toho, že když každý nosí zbraň, lidé se k sobě chovají slušněji, společností, kde se děti geneticky plánují a spory se řeší gentlemanskými souboji. Po vynikajících dílech tohoto autora pro mě spíš zklamání.
Kniha o napadení a zotročení Spojených států Panasiaty a o následném vedení partizánské války hrstkou přeživších vojáků skrze náboženství ve spojení s převratnou technologií pomocí které lze vytvořit prakticky cokoliv. Spíše akční vyprávění bez hlubších filozoficých úvah, s občasnými nástiny myšlenek v rámci děje. Čtivé a jako vždy až utopicky fungující a promyšlené. Nechybí ani Heinleinova obvyklá postava archetypu či inteligentního vůdce, v tomto případě stratéga velícího celé akci.
Podrobná fikce o kolonizaci Ganymeda očima dospívajícího chlapce, který je členem jedné ze dvou rodin rozhodnutých odejít z přelidněné Země a stát se kolonisty. Zhruba polovina knihy je popisem jejich cesty v kosmické lodi, co dělali ve volném čase, jak pozorovali vesmír, jak se mládežníci na palubě rozhodli pokračovat ve skautingu i na Ganymedu a podobně. Velmi propracované po faktické stránce - co a jak funguje, od pohybu těles ve sluneční soustavě, funkčnosti lodi a různých technologií po vysvětlení jakým způsobem byl Ganymedes přetvořen pro život a farmaření. Jinak holé vyprávění téměř bez zápletek a kromě popisu cesty nebo pozorování vesmíru se přinejmenším až do poloviny téměř nic neděje. Na jednu stranu kniha jen potvrdila můj velký obdiv k tomuto autorovi, na druhou stranu jsem se při jejím čtení příliš nebavil a tak trochu se skrze ní prokousával, protože je na rozdíl od mých oblíbených románů z autorova pozdějšího období mnohem méně čtivá. Po faktické stránce je však geniální a cenu Retro Hugo, kterou zpětně dostala, si rozhodně právem zaslouží.
Tradičně skvělý Heinlein. V první polovině je část lidské populace pronásledována pro svou dlouhověkost obyčejnou většinou lidstva, druhá je pak popisem mezihvězdného putování a setkání se zvláštními civilizacemi. Kniha je současně napínavým příběhem o velkém útěku a filozofováním o smyslu života v jeho rozličných formách. Jako obvykle obsahuje propracované principy cestování nadsvětelnou rychlostí či navigace a to formou více než stravitelnou. Čtivé, promyšlené - typ knihy, který vás v průběhu čtení i po jeho ukončení přinutí zamyslet se nad nekonečnými možnostmi vesmíru a tajemstvími, která se v něm mohou ukrývat.