Kverulant Kverulant komentáře u knih

Blahovolné Blahovolné Neil Gaiman

Devátý svazek ze série má jeden velký problém - nic moc kresbu, určitě nejhorší výtvarnou podobu ze všech. A je to škoda, protože tentokrát se nejedná o klasickou vyprávěcí nastavovací gaimanovskou kaši s novými/vedlejšími postavami, kterou v předchozím díle zdařile zdržoval, ale o další zásadní pokračování samotného příběhu Sandmana. Váš čtenářský požitek bude plně záviset na schopnostech kresbu přežít.

05.02.2023 3 z 5

Město kamene Město kamene Jason Lutes

Město kamene se snaží přiblížit čtenáři atmosféru Výmarské republiky skrz momenty z životů více postav a to na jednom z nejzajímavějších dějišť 20. století často bývá zárukou napínavého čtení. Atmosféru ale kazí nezajímavá kresba, často jsem si pletl postavy nebo jsem nepoznal, zda do děje vstupuje nová postava nebo je to nějaká starší. Písmo je drobné a v některých momentech se používá ještě drobnější pro zachycení myšlenek, kdy jsem se zamyslel nad tím, zda nepotřebuji navštívit očního lékaře, ale ukázalo se, že nejsem sám. Když vlastně odečtu výtvarnou stránku a fakt, že historické souvislosti jsou zajímavé samy od sebe, samotný příběh a postavy bohužel nejsou v prvním díle moc strhující.

04.12.2022 3 z 5

Smrt Zajdy Munroa Smrt Zajdy Munroa Nick Cave

Díky výbornému překladu se jedná o zábavný příběh obchoďáka, pronásledovaného chtíčem, který vyrazí s devítiletým synem na neblahou road movie. Nick Cave se svým typickým humorem a zálibou v temných zákoutích světa zdařile líčí postavy i reálie ze Zajdova života, zavzpomínal jsem u toho na devadesátky, kdy jsem se podobně bavil u knih Charlese Bukowského. Zasmál jsem se velmi i u závěrečného poděkování, kde Cave děkuje a omlouvá se své občasné spolupracovnici Kylie Minogue a Avril Lavigne.

07.10.2022 4 z 5

Vražedná tajemství a další příběhy Vražedná tajemství a další příběhy Neil Gaiman

Kresba u všech povídek je fajn a první dvě povídky mě bavily (přestože z tématu andělů, Lucifera a nevyzpytatelného Boha v komiksech, už jsem trochu umořený). Pak už to jde bohužel z kopce. Je to typický urban fantasy styl Gaimana, který se mu někdy povede a někdy naopak totálně otráví.

16.09.2022 3 z 5

Darkness Kompendium: Kniha 1 Darkness Kompendium: Kniha 1 Garth Ennis

Tři příběhy ze série Darkness od Gartha Ennise v pořádně velké knize v kvalitním českém vydání. Příběh o tom, jak mafiánský zabiják ke štěstí přišel, je klasický Ennis v dobré formě, sexy mrchy, černý humor, brutalita. Kresba je výborná a ve velkém formátu je radost to číst, i když do MHD si to sebou nevezmete. Minimálně první dva mě bavily, třetí už byl slabší, ale tak to už někdy s kompilacemi chodí, že se předávkujete.

26.01.2022

Nevyhnutelná opotřebovanost citů Nevyhnutelná opotřebovanost citů Zidrou (p)

Je to takový obyčejný příběh, ale líbil se mi ten sexuální optimismus.

02.09.2020 4 z 5

Moderní výživa ve fitness a silových sportech Moderní výživa ve fitness a silových sportech Lukáš Roubík

Výborně napsaná kniha o jídle a jeho zpracování a využití tělem, což využijí nejen lidi se zájmem o efektivní pěstování postavy sportem, ale i ti, co chtějí zhubnout a nechtějí nesmyslně trpět nějakou ideologickou dietou. Najdete tam jak podrobné "chemické" pasáže, tak i pro biologického laika srozumitelné informace k použití. Nejspíš pak už nebudete žádnou další knihu nebo články o výživě potřebovat :)

05.08.2020 5 z 5

Jak je důležité míti Filipa Jak je důležité míti Filipa Oscar Wilde

Skvělá cynická konverzačka, která nezestárla. Ideální čtivo k maturitě.

20.03.2020 4 z 5

Šílená ze Sacré-Coeur Šílená ze Sacré-Coeur Alejandro Jodorowsky

Luxusní komiks pro dospělé, který si utahuje z náboženství, filozofie i psychologie a nechybí ani drogy a sex (ve své době to musela být hodně velká provokace). Díky přehledu ve filozofii i mytologii jsem se u toho hodně nasmál, ale myslím, že zkáza života ctihodného filozofa pobaví i náboženského laika.

Je nutné dodat, že čím víc jste intelektuální, humanistickými vědami poznamenaní (tedy máte povědomí o křesťanské mytologii a různých filozofech), tím víc se pobavíte a pochopíte zlomyslný humor. Bez toho nevhodným divákům spousta podprahové zábavy a metahumoru unikne.

05.11.2019 5 z 5

Hellboy: Pekelná knižnice - Kniha první Hellboy: Pekelná knižnice - Kniha první Mike Mignola

Příjemně hororová okultní záležitost se spoustou odkazů na klasiky Poe a Lovecrafta, ale přece jen díky rozverné povaze Hellboye trochu pro mládež - nějak se všichni ti okultisti a démoni vyvážit musí. Líbí se mi kresba, ideální pro čtení večer pod lampičkou - a provedení celého svazku příběhů je samozřejmě špičková kvalita, jsem moc rád, že se na našem trhu dá něco takového vydat, aniž by vydavatel zbankrotoval a oběsil se na vrbě za městem.

29.10.2019 3 z 5

Punisher: Valley Forge, Valley Forge Punisher: Valley Forge, Valley Forge Garth Ennis

Velmi dobře napsané finále se silným komentářem Ennise k podstatě vietnamské války (a nejen té), kde kšeftaři, politici a kariéristi posílají na smrt a nesmyslnou destrukci pěšáky věřící ve vyšší poslání svých činů, než to nakonec ve skutečnosti bývá. Přes všechnu depresi a očekávání nejhoršího se příběh vyvine zajímavě. Ennis do každé epizody vkládá i kvalitní literární vložky, které jsem si s chutí přečetl a netuším, jestli zkusil napsat i nějakou normální knihu, ale mrkl bych se po tom.

04.09.2019 5 z 5

Punisher: Irská kuchyně Punisher: Irská kuchyně Garth Ennis

Trochu průměr se zastaralou linkou z tématu IRA a jejího boje o nezávislost Severního Irska. Punisher mě baví jako nezávislý mstitel a likvidátor zločinu, ne jako týpek, co pomáhá známým z armád. Zábavu tady občas generují vulgární slovní výměny konkurenčních partiček a pyrotechnik bez obličeje a závěr pobaví, nicméně už je to trochu z jiného světa.

17.08.2019 3 z 5

Od sebe k sobě Od sebe k sobě Jan Folný (p)

Byl jsem pravidelným čtenářem blogu Biboye, ze kterého kniha nakonec (bohužel mírnou antiporno čistkou) vznikla a po skoro 10 letech od vymazání blogu jsem si konečně knihu půjčil. Příběh vychází z autorových zkušeností, což dodává peprnosti určitý náboj - a sex a požitky jsou tu hlavní téma, vždyť hlavní hrdina objevuje v zahraničí homosexualitu a velmi promiskuitně a nemonogamně řádí v irském městě. Forma krátkých kapitol je svěží a čte se to dobře i trochu puberťácký styl psaní příběhu sedí. Děsně mě otravovalo, že hrdina (kterému zjevně nedělá problém "přepnout na bisexuála" během celkem krátké doby) trpí určitým distancem od gay komunity v Corku tím, že o všech pořád mluví jako o buznách, teplouších, a často připomíná svojí bisexualitu (a jak ještě pořád "může s holkama"), jako kdyby měl strach akceptovat, že je vlastně teplej, nechybí ani klišovité pohrdání mladíka maskulinní gay kulturou dospělých chlapů ve Španělsku. Sex si musíte trochu domýšlet, protože autor si milostné akty většinou odškrtává pár větami jako položky na nákupním seznamu bez emocí a detailů, vyjímkou je snad jen romance hrdiny s (mnohem vyspělejším) Irem, která mě hodně bavila, protože jsem jí uvěřil. Na debut a přepsaný blog to není špatný, ale není úplně dobrá ta literární nadstavba - orámování deníku přidaným prologem a epilogem, nahrazujícím čtenářsky neuspokojivý konec. Na českou LGBT literaturu s výhradami výše ujde, ale v paměti vám Od sebe k sobě dlouho nezůstane.

16.06.2019 3 z 5

Anne Franková – komiksový životopis Anne Franková – komiksový životopis Sid Jacobson

Knížka přináší život Anne Frankové v úkrytu z optiky třetí osoby a prokládá epizody z života její informacemi o tom, jak se vyvíjí druhá světová válka a jak dopadnou postavy z jejího světa. Tento přístup mě vtáhnul do děje mnohem lépe a působil silněji než samotný deník. Nakreslené je to solidně.

06.06.2019 4 z 5

Víkend v Londýně Víkend v Londýně Jan Folný (p)

Autor nám nabízí trojici čtyřicátníků, kteří jsou v podstatě ztělesnění klišé českých taťků nebo v případě gaye klišé o bezdětných znuděných homosexuálech žijících v konzumním luxusu, k tomu později dolaďuje příběh náhledem do života jiných postav, které se snaží rozlišit ne moc fungující změnou slohu (jediná odchylka je kapitola o puberťákovi, kde výrazivem potýrá jak starší čtenáře tak i puberťáky, kteří se takhle prý podle zasvěcené osoby nevyjadřují). Autorovi se nedaří nastolit pořádnou existenční depresi (kterou asi chce stvořit), všechny postavy jsou dost nesympatické; není to napsáno moc čtivě - asi by bylo mnohem lepší, kdyby autor radši psal upřímně a nezkresleně o svojí krizi čtyřicítky a nevymýšlel k tomu fiktivní příběhy. Klidně tuhle knihu přeskočte.

03.06.2019 1 z 5

Když zaklepe mrtvý Když zaklepe mrtvý Mike Carey

Není to špatné a díky tomu literárnímu fetiši si série drží úroveň. Gamebook o původu Lizzie mě pobavil, ale v rámci knihy je utrpení se tím probírat, jako samostatný sešítek by to bylo snesitelnější.

01.06.2019 4 z 5

Sousedka ze Skalistých hor Sousedka ze Skalistých hor Blanka Solařová-Calibaba

Příběh o tom, jak se setká česká negativistka s fanaticky snaživou aktivní Kanaďankou, prolínaný děsivými pokusy o poezii. Knížka je napsaná opravdu příšerně vidláckým vulgárním slohem, v podstatě jakoby si nějaká otrávená buranská drbna psala deníček (což je možná úmysl autorky). Sem tam vypadne nějaká hláška, ale tohle by se spíš hodilo jako materiál na stand-up komedii. Je to fakt hrůza, až se té úrovni někdy musíte smát a po tomhle věřím, že každý má šanci stát se spisovatelem a vydat knihu v nakladatelství Paseka.

04.05.2019 2 z 5

Poznaný ďábel... Poznaný ďábel... Mike Carey

Autor áčkových komiksů se nezapře ani v literární podobě. Kombinace démonů, duchů a napínavé noir detektivky je v jeho podání zábavnou jízdou. Už úvodní vystoupení Felixe na narozeninovém večírku rozmazleného fracka se zvrhne tím správným zlomyslným směrem, který mají čtenáři komiksů pro dospělé rádi. Od půlky se příběh začne vyvíjet opravdu zajímavě a finále se mi líbilo natolik, že přemýšlím, že se pokusím pokračování přečíst v originále - pro čtenáře hororových detektivek by byl hřích ignorovat svět a postavy, které autor v jedničce představil.

25.04.2019 4 z 5

Smrt: Vysoká cena za život Smrt: Vysoká cena za život Neil Gaiman

Smrt je v tomhle komiksu narozdíl od svého angažmá v Sandmanovi strašně otravná, jako by unylost předznamenala už předmluva od Tori Amos. Kresba je dost nezajímavá, ale to by nebyl problém, kdyby byl příběh a postavy lepší. Angažmá pár starých známých z Vertigo vesmíru je trochu na nic, protože se jim nic zásadního nepřihodí. Prostě taková komerční vycpávka. Na konci mě pobavil dobový informační komiks o prevenci proti pohlavním chorobám s Johnem Constantinem držícím banán.

16.03.2019 2 z 5

Nebe pod Berlínem Nebe pod Berlínem Jaroslav Rudiš

Když jsem jako fanoušek Berlína a tamní MHD zjistil, že někdo napsal knížku o Čechovi, který v Berlíně založí punkovou kapelu, říkal jsem si, že z těch přísad snad nemůže být nic špatného. Čtení mi ale moc neutíkalo, na to jak je knížka tenká. Líbily se mi historky členů rodiny Katrin, duchařina a pověsti z U-Bahnu a vlastně vyprávění ze života Berlíňanů, ale jako celek mě příběh a jeho hrdina moc nebavily.

21.02.2019 3 z 5