lencin lencin komentáře u knih

Ptačí žena Ptačí žena Lenka Chalupová

Příběh z Přerova. Hlavní postavou je žena, která se stará o poraněné ptáky a jejich společnosti dává přednost před světem lidí. Ten ji ale nakonec skrze dceru a syna donutí se k němu vrátit.

14.08.2020 4 z 5

Doktorka z domu Trubačů Doktorka z domu Trubačů Ilona Borská

....ovlivnila můj život.... To o hrdince Vlastě Kálalové Di Lotti říkali všichni, kteří ji poznali. Četla jsem knihu v mládí a teď po mnoho letech znovu. A stále mohu doporučit! Lékařka, která ve 20.letech 20.století cestoval z Čech přes Istanbul až do dalekého Bagdádu, a to nejen jako dobrodružství chtivá osoba, ale jako osoba s jasným a nemalým cílem: založit tam československou nemocnici tropických chorob a pomocí ní pak rozvíjet medicínu v Československu. Ta síla a odvaha! A i přes nelehký osobní příběh se nevzdala a pomáhala, dokud mohla. Klobouk dolů a čest její památce.

14.08.2020 5 z 5

Žena filmového kritika Žena filmového kritika neznámý - neuveden

Na fb jako statusy lepší než v podobě knihy, ale i tak jsem se několikrát pěkně zasmála. Jako oddech pro deštivé odpoledne to není špatné.

10.08.2020 3 z 5

Kim Čijong (ročník 82) Kim Čijong (ročník 82) Čo Namdžu

Výborná kniha,která mě velmi zasáhla. Ne,že by ženy,které v Česku chtějí skloubit rodinu a kariéru, měly jednoduchý život,ale to,co zažívají Korejky je příliš..... Kniha je psana zvláštním,polodokumentárním stylem,který mě trochu mátl,ale její sdělení je velmi silné a burcující.

07.08.2020 5 z 5

Tapetář Tapetář Ema Labudová

Zajímavá kniha od mladičké autorky. Klobouk dolů! Irving mi byl sympatický a líbilo se mi postupné odkrývání příběhu. Co knize udělalo trochu medvědí službu byla dle mého anotace k ní, ale za to autorka nemůže. Jediné,co mi vadilo,byly názvy kapitol ve španělštině, možná sice spojené s Fredericem,ale pro mě, španělsky nemluvící, nepochopitelné.

03.08.2020 4 z 5

Spolubydlící Spolubydlící Beth O’Leary

Hezky napsaný příběh, romantický, a přesto ne tuctový. Dva podivíni, Tiffy a Leon, sdílejí postel v pronajímaném bytě a komunikují spolu jen přes vzkazy na lístečcích.

01.08.2020 4 z 5

Plachetnice na vinětách Plachetnice na vinětách Jiří Hájíček

Pomalu tekoucí příběh z jižních Čech. Krize středního věku. Samota a odvaha k nezávislosti. Hledání lásky. Mně se Marie líbila.

26.07.2020 5 z 5

Vysněný život Ernesta G. Vysněný život Ernesta G. Jean-Michel Guenassia

Brilantní kniha. Dějiny 20.století v příběhu Josefa K. a jeho rodiny.

23.07.2020 5 z 5

Sto devětadevadesát schodů Sto devětadevadesát schodů Michel Faber

Dvě brilantní povídky mého oblíbeného spisovatele ve vynikajícím překladu Viktora Janiše. Jediná škoda je, že povídek není víc.....

13.07.2020 5 z 5

Muž jménem Ove Muž jménem Ove Fredrik Backman

Dojemná kniha.

06.07.2020 5 z 5

Vybledlá krajina s kopci Vybledlá krajina s kopci Kazuo Ishiguro

Krásné. Hodně zůstává nejasného a nevyřčeného, ale není to na škodu, jen to posiluje dojem opravdovosti a umocňuje dojem z nespolehlivosti lidské paměti. Komu se vlastně co stalo?

25.05.2020 5 z 5

Malíř pomíjivého světa Malíř pomíjivého světa Kazuo Ishiguro

Krásné vyprávění, které neběží, ale pomalu kráčí. Stojí za to věnovat Ishigurovi svůj čas.

19.05.2020 4 z 5

Krásná kniha, která mě vždycky potěší a zvedne mi náladu.

17.05.2020 5 z 5

Probudím se na Šibuji Probudím se na Šibuji Anna Cima

Milý příběh se spoustou japonských reálií. Vzhledem k tomu, že se jedná o prvotinu a vzhledem k mládí autorky, klobouk dolů.

11.05.2020 4 z 5

Klient Klient John Grisham

Příjemná oddechovka.

04.05.2020 3 z 5

Dcery nové doby Dcery nové doby Carmen Korn

Líbilo se mi,ale moc nechápu, proč je kniha srovnávána s knihou Geniální přítelkyně. Zde je výborně popsaná meziválečné období v Německu a jsou zde příběhy čtyř zajímavých žen, ale ta hloubka,která byla u E. Ferrante zde podle mého názoru chybí.

06.04.2020 4 z 5

Šikmý kostel Šikmý kostel Karin Lednická

Výborný,strhující příběh. Konec 19.a začátek 20.století ve Slezsku. Přečteno jedním dechem.

26.03.2020 5 z 5

Alias Grace Alias Grace Margaret Atwood

Moc krásně napsané. Grace je zajímavá postava a když vypráví,tak se téměř nelze odtrhnout. Zajímavé i reálie Kanady poloviny 19.století.

09.03.2020 4 z 5

Deník japonské manželky Deník japonské manželky Veronika Ageiwa

Zajímavý pohled na život Japonců. Neobsahuje nic veleobjevného, ale spousta malých postřehů.

04.03.2020 3 z 5

Voda, která hoří Voda, která hoří Jitka Vodňanská

Autorčino dětství- úžasné kapitoly, práce u Apolináře a buddhistické hledání sebe sama-výborné kapitoly, vztah s VH-chápu,že pro autorku velmi důležitý,ale z mého pohledu nejslabší část knihy. Jako celek zajímavý osobní příběh i svědectví drsné doby.

01.03.2020 3 z 5