Lenka.Vílka Online Lenka.Vílka komentáře u knih

Časohrátky Časohrátky Joe Hill (p)

"Our Legacy - While She Sleeps"

Vskutku svižné Časohrátky. A nejenom minulost byla zajímavá. Přítomnost mě bavila taky. Protože...

...malý Satan junior. Konečně se hezky ukázalo, že i v Bóďově těle si jde Finta drsně za svým. Au. Líbilo se mi, že konečně Kinsey našla odvahu udělat to, co měla udělat už dávno. A už jsem jenom doufala, že najdou skutečnou odvahu a vážně se přihlásí k rodinnému odkazu. Protože tik tak...klíč Omega.

A co se stalo v minulosti, jak to do sebe perfektně zapadlo. Všechno bylo prostě dokonalé.

SPOILER Mám takhle napsané postavy ráda. Div mi Luka nebylo líto! Tleskám! SPOILER

Představa, že u sebe nemám další díl je šílená. Mám... :)

16.03.2020 5 z 5

Žltá tapeta Žltá tapeta Charlotte Perkins Gilman

"Yellow - Sarah Fimm"

Jeden by řekl, že od té doby, co byla tahle povídka napsaná, se už tyhle věci nedějí. Fajn, už nás nikam v takovém počtu nezavírají, ale myslím, že se v základu nezměnilo vůbec nic.

Tuhle povídku jsem si chtěla přečíst už dlouho. A konečně jsem ji "vstřebala". Celý ten základ příběhu je poměrně jednoduchý. "Co řekne muž, je pravda. Nehledě na potřeby a pocity ženy." Už dřív přece slabé, nemocné a staré posílali umřít do divočiny. Když nevíme, co ti je, léčba samotou nebo výmaz elektřinou. A nedej, aby to bylo psychického rázu!

Hlavní hrdinka tedy dělá všechno podle toho, co jí řekne její manžel a lékař v jedné osobě. Protože mu věří. Jenže v okamžik, kde se začne cítit ještě hůř, a léčba nepomáhá, manžel nevěří jí. Sice je na tom lépe fyzicky, ale psychicky je to stále horší a horší.

Škoda, že od autorky u nás toho nevyšlo víc. I když chápu, proč je tahle povídka její nejznámější, evidentně bude i nejsilnější. Už jenom kvůli samotnému autobiografickému prvku ze života autorky.

Při čtení jsem poslouchala Sarah Fimm. Kdo jí zná, ví proč...

(Hned jsem si vzpomněla na knihu V divočině, která ve mě též zanechala podobně silné emoce.)

12.03.2020 5 z 5

Stan Stan Margaret Atwood

Stan jsem začínala číst v domnění, že se jedná o klasické povídky. Ale ona to je spíš sbírka esejí, nápadů, povídek a básní.
A je to úplně jiná liga než všechny ty knižní trapnosti z twitteru a všechny medy zalité mlékem mezi hvězdama, co jsou spoutaný tmou a nenechaj se zachránit princeznou. Tohle je skutečně opravdové.

(Hned po přečtení prvního kousku jsem si řekla: "Ne, takhle to nepůjde.", uvařila jsem si čaj a pustila svůj ověřený mix.)

Hluboké, něžné, ale zárověň pořádně drsné, skutečné, zůstane to ve vás. Nejsou to totiž klasické povídky. Tentokrát jsem je tedy pouze vložila a ohodnotila, ale nekomentovala je. Tohle si musí každý okomentovat ve své hlavě, protože pro tohle místo jsou povídky určené. Pro hlavu a srdce.

12.03.2020 5 z 5

Tři vyvolení Tři vyvolení Stephen King

Někdo mi do komentáře zpětně nahodil mechanický databázový spoiler. Mohu vás ujistit, že komentář spoiler neobsahuje. To bych vám, zlatíčka, přece neudělala! Ale je možné, že pokud, jste ze série ještě nic nečetli, může se vám spoilerově jevit. Ale tak to holt v sérii bývá. V tom případě můj komentář nectěte. Dík za pochopení a hezké čtení :)

Moc se mi líbila cesta, kterou King zvolil k získání společníků Rolanda při cestě za Věží. To skákání mezi Rolandem a lidmi za dveřmi. Ale svým způsobem to bylo lehce vtipné. Protože o vyvolených (a též o dost velkém počtu vedlejších postav) se dozvíme poměrně dost. Narozdíl od samotného Rolanda, který mi v tomhle díle přišel spíš jako průvodce, ne jako hlavní postava. Ale to mi vůbec nevadí. Mám další knihy série. Viz třetí a poslední odstavec komentáře.

V komentáři k prvnímu dílu jsem psala (v nevědomí, jak se to teď bude hodit) toto:
"Kdybych měla jenom spočítat momenty, kdy jsem byla byť jen trochu zmatená, prsty mojich rukou mi nebudou stačit. Ale vždy jsem se vymotala."

Tři vyvolené bych už nepřirovnávala k mojím prstů, ale k prstům Rolanda. Tentokrát mi stačily ty jeho. I po sníženém množství. A tak mi to vyhovuje. První díl se zamotal dost na to, abych chtěla druhý. Druhý na něco i odpověděl (k té další hromadě otázek, jak správná série má), abych do trojky šla nadšená, ne otrávená. (A pokud jste něco z prvního dílu přeci jen nepochopili, je vám to polopatě vysvětleno hned na začátku knihy.)

A Věž je blíž.

Ovšem, na téhle knize se mi líbila jedna věc obzvlášť moc. A to? Kdyby se mě někdo zeptal, co čtu za žánr, odpovídám hodně dlouho. Tam se vystřídá snad všechno! Ale funguje to všechno se vším dokonale :)

Tři vyvolení jsou přímější, přesto s relativně dost odbočkama, a nejsou tolik zamotaní jako Pistolník. Něco mi ale říká, že to je jenom vyjímka, kterou autor potřeboval k "nahrání" nových postav a potom to začne být zase solidně ku ku. Doufám v to. Nejen kvůli posledním sto stranám, které byly na "ááááá...." a konci, který byl opět na "Kde mám další díl?!?!?".

Ilustrace i tentokrát moc hezké.

(Zárověň je strašně těžké napsat komentář v rámci země "kde jsou zakázané spoilery", když v knize samotné je napsáno, co bude v dalším díle. A dalším taky :D ...)

09.03.2020 5 z 5

Operace Zásnuby Operace Zásnuby Tom King

"Forever Dancing - Anavae"

Tenhle díl je všechno, jenom ne nuda. Úvodní mise za posledním dílem skládačky, aby to "žili spolu šťastně až na věky" mohlo začít tím "ano" před všemi, ne jenom mezi Cat a Batsim, když se nikdo nedívá, je správně napínavá. Je to dobře napsané, akční, plné špičkování a souboj Seliny a Talii byl nejem brutální, ale i dost poučný. (Tahle část je prostříhaná zbytkem rodiny. Jejich reakce na to, co Bruce udělal a kam kvůli tomu jel, je k nezaplacení. Hlavně Ace :D ...)

Druhá část ve stylu "já mu nezavolám, ať zavolá první", byla skvělá. Navíc (přestože se to opakuje, stále mě tenhle přístup baví) se mi líbilo rozdělení vyprávění jako v Já jsem zhouba, ohledně Batman/Superman. Ale proč má Clark na dvojitém rande, když má na sobě kostým Batmana, stále brýle, to jsem nepochopila. Ale bylo to vtipný :D

("Tihle kluci mají tolik problému." ... "Jo...to je pravda...ale taky mají tolik břišáků." ... "Že jo?")

A jo, možná byly dva menší příběhy patetický. Ale myslím, že je občas hezký něco podobného číst.

Ohledně kresby. Moc se mi líbila část v poušti a doufám, že se v budoucnu s tvorbou Joëlle Jones setkám znovu. Protože její pojetí Catwoman je skvělé. (A její samostatná série vypadá luxusně!)

Zbytek ilustrátorského obsazení je sázka na jistotu v rámci série. A bavila jsem se všude, ale Joëlle mě dostala!

Rozhodně doporučuji. Kingův Batman je bezkonkurenční (což se už opakuji a je mi to jedno) a moc mě baví. Takhle to má vypadat!

04.03.2020 5 z 5

Kdo je Oracle? Kdo je Oracle? Julie Benson

"New Beginning - Trapt"

Ten příběh není ničím zvláštní. Vlastně mě na konci nijak nepřekvapil. A četla jsem to stejné už v hodně variacích.

Myslím, že se scénář snažil být možná i vtipný. Ale já si připadala jako při sledování marvel filmu. Nebo seriálu ze stanice CW (tam bude mít série asi největší základnu fanoušků). Něco tam je vtipného a vy se jenom tak lehce usmějete pod fousy, zatímco dvě řady za vámi se třískají. Protože jsou o dekádu mladší.

Mladším se to asi nebude zdát jako "to už jsme viděli hodněkrát". Možná je tam i něco šokuje. A na poslední klasickou stranu "to" nebo "tamto" budou valit bulvy.

Dějově to bylo ale hezky poskládané. Ohledně minulosti holek, dobře zakomponované. Kdo je Oracle? Vždyť to jsem já, Barbara! Takže se spojí s Dinah a Helena se prostě "připlete". Je to jednoduchý a přímočarý.

Ale ten komiks má štěstí. Má neskutečné kouzlo. Fajn, holky jsou sice stejně naivní, jako je i děj samotný, ale...má to kouzlo. A něco se furt děje. Bohužel zde není nic na zamyšlení nebo hlubší myslový bádání. Je to taková jednohubka.

Kresba. Hned jsem si vzpomněla na Krysí královny. Taky takový trubky. Kresba mě trochu mátla. Jednou dobrá, potom skok a těžkej průměr. Dělali na ní dva lidé. Někdy zvlášť, někdy spolu. Celý mě to mátlo.

Komiks vyšel, pro mě s naprosto nepochopitelnou, papírovou reklamou na film Bird of Prey, který šel do kin ve stejnou dobu, kdy kniha vyšla, přes obálku. Nebylo to vhodné, když obsazení "ptáčat" je jiné. Ale co by hodný vydavatel neudělal pro pár $$$.

03.03.2020 4 z 5

Hrdina na cestách Hrdina na cestách Benjamin Percy

Zatím se mi všechny díly Green Arrowa moc libily a tady se toho moc nezměnilo. Přestože je příběh vedený zase trochu jinak než minule.

Ollie je teď zločinec, ale známe ho, on se jen tak nevzdá. Jde, hlodá, kope, chce za každou cenu sejmout Devátý kruh. Což zní jako úkol pro Ethana Hunta, ale tohle je Oliver Queen. Možná o trochu větší sekáč!

Moc se mi líbilo, jak je veden příběh. Že Oliver členy ligy potkává postupně. Naštěstí ne najednou. To by na jednoho samotáře bylo asi moc. V podstatě je to jasná vata, než Green Arrowa zachrání "jeho holky", ale je to brutální jízda.

Přestože je to další díl série, nemohu se zbavit dojmu akční jednohubky. A já se bavila.

Kresba je peckoidní. Taky na ní pracují stále stejní kreslíři a já jsem spokojená. Opět budu pět ódy na Ferreyru, ale ten týpek mě strašně baví :)

02.03.2020 5 z 5

Srovnáno se zemí Srovnáno se zemí Richard Bachman (p)

"Time Bomb - Hollywood Undead"

Nevím, co to se mnou poslední dobou je, ale mám nějaké špatné soustředění na delší knihy. A trvá to déle, než kvůli spuštění jarní alergie, která letos přišla už v "zimě". Takže přečíst si Srovnáno se zemí je výsledek pokusu oddálit knihu, která teď měla přijít na řadu, a která si možná ještě dlouho pospinká na poličce s tou ostatní haldou knih, které jsou sice na vip listu, ale zatím zároveň na waiting listu (Asi doufám, že tam ze zoufalství zhubne). Teď byl na řadě Ohnivý muž. Ale...první věta "komentáře". No, tak to alespoň zůstane v rodině. Ale čtení na dálku Svědectví se bojím. To nedopadne možná dobře. (Trochu osobní vzkaz, který pochopí pouze ten, komu je určen.)

(Teď mě něco napadlo. Možná kdybych se takhle nevypisovala v komentářích, možná bych neměla vybrané maximum písmenek na týden a bichle bych dala. Hmm! Nad tím se musím zamyslet!

Ale zase je tady ta druhá strana mince. Když se nebudu takhle vypisovat, budou mi ostatní věřit, že ty knihy vážně čtu? To už tady jednou bylo a prevence je prevence.

Prostě uzavřený kruh...)

Ohledně Kinga jsem stále nováček, ale už jsem zjistila jednu věc. Baví mě, když je děsivej. Vždyť je to korunovaný král hororu! Ale já ho mám raději v té druhé poloze. A tu představuje (mimo jiné i) Srovnáno se zemí. "Richard Bachman je moje temnější já." Temnota se vždy neschovává jenom v cákancích krve. Je v nás. A když jí dobře rozeberete, kolikrát je mnohem lepší. A už podle anotace bude tenhle boj s korporátním zlem mnohem děsivější než s tím zlem, co se "skrývá pod postelí". A s výsledkem předem daným, napadlo mě hned.

(Proto se mi moc líbí příspěvek uživatele opic 12. Ale pro rohatýho satanáše, za tečkou a čárkou se dělá mezera! Jinak bych snad i ten palec dala... :( ...)

Moc se mi líbí i úvod, který v prvním, původním, vydání knihy nevyšel (je psaný v roce 1996, kdy se rozhodl King Bachmana "oživit", ta konspirace se starou je nádherná), zajímalo by mě, jaký tedy byl ten v původním vydání, pokud byl, tehdy v roce 1981. U nás bohužel nikdy nevyšel :(

(Navíc se mi líbí, že sám King tuhle knihu dřív nesnášel, ale jak zestárnul, stala se jeho oblíbenou, společné s hlavní postavou. Čtenář od problémů uteče do knih. King přišel na to, kam utéct jako autor. Trochu mi vadí nějaké komentáře, kde čtenáři píšou, že "King to napsal xyz" a že se jim tvorba Bachmana moc nelíbí. Možná by stálo za to nastudovat si, kdy tak psal. A proč nepsal pod svým jménem. Stejně si myslím, že Stephen i Richard jsou jenom loutky. A všechno píše Tabitha! :D ...)

Bart stojí před volbou. Buď se vzdá bez boje nebo se všem alespoň pomstí, protože už není co vybojovat zpět. A přestože je kniha ze začátku taková nenápadná, pomalu to probublává, aby na konci všechno bouchlo, emočně i fyzicky. Nejdřív ztratí práci, ve vzduchu tiká bomba v podobě dne, kdy má přijít o dům. Takže mu toho už moc neubyde. Když přijde i o to poslední, co mu ještě zbylo, proč sakra ne?

Ještě bych se znovu a opakovaně kála. Dřív mi King neseděl v každé knize. Ale už jsem velká holka, co se nestydí říct: "Mýlila jsem se." a taky: "Dejte mi víc!" A v Bachman poloze, kdy nemáte čekat ani vteřinu pozitivního vyprávění, se mi líbí stále víc a víc.

Četla jsem nové vydání. A těžko se při pohledu na obálku neusmát. Jako všichni víme, kdo byl Richard Bachman, ale napsat tam Stephen King větším písmem než druhé jméno, je...doplňte si raději sami. Chápu, v době tohoto vydání je již Bachman mrtev, ale i tak...
Originální obálka je prostě dokonalá ;)

(No, a filmové adaptace se ujme sice pro mě neznámý režisér, ale produkovat budou lidé stojící za adaptací To. To by nemuselo být špatné.)

Už chápu, proč většina Kingovek u nás vychází jako hardcover. Můj paperback Srovnáno se zemí je vyždímaný stejně jako já po jeho dočtení.

01.03.2020 5 z 5

Lahodné dipy Lahodné dipy kolektiv autorů

Tuhle knihu jsem přečetla? Teda, jak hodnotit knihu receptů? Tím, že všechny postupně vyzkouším? Vyzkoušela jsem tři. Protože...

...já jsem klasickej jednoduchej Čech, co má nejraději zakysaná/jogurt/česnek nebo křen. Ke všemu. A potom experimentuje, když musí udělat něco narychlo z toho, co mu chutná a zároveň je v lednici. Knihu beru jako inspiraci pro něco nového, ne jako sbírku, podle které se budu slovo od slova řídit.

Hodnotím tedy "vzhled" knihy. Recepty, inteligence, postup, hezké foto. Dnes jsem ty tři vyzkoušené nabídla a spokojenost byla.

Protože dip lze udělat vlastně z čehokoliv, z čeho máte odskoušeno, že vám ta kombinace chutná. A vzhledem k tomu, se moc těším na léto. Hráškový dip s fetou a čerstvou mátou (až všechno bude čerstvé ze zahrádky...kromě fety...cha cha). A jelikož dělám jenom klasický hummus, zaujala mě varianta s batáty a řepou.

Proč tedy jenom čtyři hvězdy? Přestože sice se to hezky sejde v jedné knize, přijde mi kniha neskutečně zbytečná. A tím nemyslím, že je všechno na internetu. Ale to, že stejně jedu buď po té mojí klasické lince nebo podle fantazie ze svých chutí. Neberu to tedy jako klasickou kuchařku, ale jako inspiraci.

Ještě dodám, že jsem knihu dostala zdarma v rámci nákupu, jinak by mě její koupě nenapadla. Ale dárek to nebyl špatný...

29.02.2020 4 z 5

Drsné sny Drsné sny Jakub Mařík

"Bad Dream - Hands Like Houses"

Tohle bylo zase trochu jiné a musím říct, že jsem se (ne)skutečně bavila. A to doslova. Sedl mi příběh i humor autora, se kterým jsem měla premiéru. Potlačovaný vztek? Šup sem s tím násilím! Protože mě vážně bavilo, že se nejede stále ve stejném tempu a vytyčené trase. A je to jeden velkej experiment s mícháním látek, který autorovi nebouchnul do ksychtu, ale naopak se mu moc povedl.

Ale...občas se mi to táhlo. Takže jenom čtyři hvězdy.

(Přidám se k ostaním. Supermarket je vrchol knihy.)

V závěru bych chtěla autorovi poděkovat, že mi konečně někdo vysvětlil termín "metrosexuál". Takže bacha babenky, až ho sbalíte. Jestli jezdí jenom tramvají, je to chlupáček!

26.02.2020 4 z 5

Plaváček Plaváček Martin Goffa

Vážně, ale vážně bych chtěla být ten, kdo píše anotace téhle serii. Vždy jedna pojatá lépe než ta druhá!

Tenhle případ se mi líbil, protože byl o vážném tématu. Mnohem víc, než si dost lidí uvědomuje. Připouští.

Takže je vyprávění rozděleno na dvě linky. Jedná sleduje Mika, který pátrá po svém kamarádovi z dětství. Druhá sleduje jiného policistu, který řeší, co je pravda na tom, co mu jeden zavřenej řekl o videích, kde dochází k mlácení bezdomovců. A potom "plaváček" z anotace.

No, a vy musíte číst a číst. Protože chce znát pravdu. Pro jakou z možných variant se autor rozhodl. Ať se nevypisuju, napíšu tohle: pokud vás ty možné varianty hned nenapadnou, přečetli jste málo podobných knih. (Což nelze brát jako výtku knihy. A taky to nečiním.) Prostě se mi líbí, že tady nejsou věci zbytečně komplikované a překombinované. Na tom počtu stránek by to působilo stejně zvláštně.

Za mě další dobrá kniha ze série, kterou ráda čtu.

25.02.2020 5 z 5

Batman v černé a bílé Batman v černé a bílé Neil Gaiman

Nebudu lhát. Věděla jsem, že se mi kniha nebude nějak výjimečně líbit. Ale když jsem jí viděla v knihovně, půjčila jsem si jí tak jako tak. Nevadí mi černobílá kresba. Ale jako kdyby mi prostě k Batmanovi neseděla. Zrovna k němu ne.

Navíc je tam hodně krátkých příběhů. Ať už se na knihu budeme dívat jako na antologii či sborník, hyperkrátkých povídek, stripů, udělalo to efekt, že je toho prostě moc. V knize se tedy vystřídá hodně stylů černobílé kresby. A nepomohlo dávkování. Moc. Prostě toho bylo moc. Všeho.

Navíc jsem při čtení neměla správné pocity. Nebo jinak. Na tak krátkém prostoru toho moc nevykřesáte, protože už je na řadě další příběh. Možná kdybych četla jeden dlouhý příběh černobíle, tak v pořádku. Viz dokonalé Essex County, kde se autor vyřadil a já byla nadšená. Ale v těhle "minutovkách" to na mě nezabralo. Jako sborník příkladů různých druhů černobílé kresby to ale funguje na jedničku. Jinak by kniha dostala pouze dvě hvězdy.

Co oceňuji je ale zpracování knihy. Před každým kouskem je trocha o autorovi. Hromadně na konci by to bylo nepřehledné a nepraktické. A taky. Nechtěla bych knihou dostat po hlavě. Způsobilo by to bezvědomí.

24.02.2020 3 z 5

Klíče království Klíče království Joe Hill (p)

"Break - Before Their Eyes"

("@#$%! Teenageři! Co to s nima sakra je?! Zrovna když se schyluje k pořádný koulovačce, tak musej všechno zkazit tím, že se začnou bavit o vztazích!")

Ten úvod mě rozsekal. Vážně jsem měla problém vůbec číst přes ten všechen smích. Bóďův proslov k vrabcum? A jak si potom sednou na toho sněhuláka? (No, bylo to dobré, tohle jsem zrovna v téhle sérii nečekala.) No, a když potom použije zvířecí klíč? Olala! :D navíc to bylo strašně krásně nakreslený vzhledem k tomu, co se dělo ostatním (kdo četl, ví, co tím myslím). Od rozložení oken po střídání kresby.

V únoru se toho stalo hodně. A když jsme se dostali na poslední den a byl to zároveň konec sešitu a dál nic, byla jsem trochu zklamaná. Bylo tam dost věcí a myšlenek, které šly rozebrat. Ale...Ale to by Detektivové nebyly tak skvělý. A celý se to ukázalo jako naprosto geniální tah, přestože na začátku to působilo jako výsledek "omezeného rozpočtu stran na sérii" a až moc nápadů, které by jinak nešly kvůli prostoru použít. Ale on celkově celý díl působí jako "frky ze zadu v hlavě", tak je snadné se nachytat a v celku to je fakt pecička. Takže já jsem s knihou naprosto spokojená. Konec dosti drsný. A poslední stránka?! Nemám po ruce další díl, tak to bude dost velké mučení :(

PS: pokud někdo ví, odkud ty vrabci vytáhly brejle a čapky, když prováděli útočnou formaci, budu ráda, když se svěříte se svou teorií.

PS: jenom škoda, že už není nacházení dalších klíčů jako bojovka. Ale.."hmm, něco nás napadlo, ale nemáme čas hledat klíče, tak tady"... a hned se jede. Což snadno vypustíte a odpustíte kvůli skvělému ději. Ale je blbé na to hřešit. Na druhou stranu proč ne, když autoři ví, že jim to čtenáři uplácení jinak dobrým dějem, odpustí.

23.02.2020 5 z 5

Drákula Drákula Roy Thomas

"Dragula - Rob Zombie"

Tenhle komiks mě moc bavil. Kort když si dáte dohromady informace ohledně propojení Mignola, Coppolův film a původní kniha.

Protože děj je napínavý, strašidelný a totálně úžasný. Znáte to, prostě klasika. Jenom...jak je všechno zrychlené, nebyl tam čas na postavy a emoce. To je trošku škoda.

Kresba je krásná, tak jak jí můžete dostat jenom od Mignoly. A moc se mi líbily ty krvavé barevné přechody.

Tuhle knihu jsem dostala k Vánocům od jednoho místního uživatele. Dík. Moc :)

21.02.2020 5 z 5

Kosmo knedlíci Kosmo knedlíci Craig Thompson

"Born For Adventure - Styx"

Kosmo knedlíci mě sice zaujali svou anotací, ale byl to až náhled do knihy, co mě přemluvil k její koupi. A jedinou stránku čtení jsem toho nelitovala!

("Mě zajímá jenom vnitřní svět."..."Takže nejsi kuře z volnýho výběhu, co?")

Violet je úplně normální holka, která sice žije v kosmu, ale to neznamená, že nemusí řešit všechny ty blbý problémy s dospíváním. A pocity, že nikam nepatří, jsou stále hlubší a hlubší. S kamarádama to není jako dřív poté, co jí sežerou školu (ne ty kamarádi, ale velryby). Doma se rodiče hádají kvůli její budoucnosti. A ona jenom chce, aby všechno bylo jako dřív. Normální. (Ale definuj normální v tomhle světě.) A do toho taťka zmizí. A máma, kde je máma? Začíná velké dobrodružství.

Tenhle byť dětský motiv je upravený i pro dospělé. Takže pro děti to bude kosmodobrodružství. Ale pro ty velké mejdan metafor a "mohlo by se stát v budoucnu". Kniha je taky dost vtipná. Mix naivního dětského humoru s jeho krutostí a upřímností, v tomhle věku. Ale ne toho, aby Violet byla fakan. Ona je prostě sladká.

("Ty nejsi vejtaha nebo retarda jako jiný kluci. Jsi něco extra.")

Kresba je nádherná, barevná, veselá. Prostě vesmír futuro blbinky. Hodně mě ovšem bavil prvek, kdy je prolnutý děj více oken do jednoho. Nebo když to je takhle na celé dvoustránce.

("Na smrt jsme příliš mladí!")

Doporučuju všem!!!!! A to že nejsem moc na knedlíky, Kosmo knedlíky jsem žrala!

18.02.2020 5 z 5

Gantz 24 Gantz 24 Hiroja Oku

Ano, ten démon na konci minulého dílu mě dostal. Bylo to vtipné, nápad dobrý, vcelku dobře úchylné. A v tomhle díle dobře rozpracované. Ale to je asi tak všechno. Vadí mi, kam se série posunula. Kdyby to už od začátku byla čistá rubačka, tak to beru, ale to začalo tak deset dílů zpátky. Ale předtím tam byl děj, který má bavil. A hrdinové, kterým jsem fandila. Dřív jsem hodnotila děj, kresbu a uchýlnosti. Teď je to už spíš opakovaná nuda.

Sérii Gantz bych nejlépe přirovnala k filmové sérii Wrong Turn. První díl je geniálně brutální a s dobrým obsazením, byť jasné béčko. A čím to má víc dílů, tím vlastně přibývá bruntality, přibývají herci, kteří si řeknou méně peněz a děj je na vedlejší koleji. Takhle je za mě na tom Gantz teď. Čtu to dál, protože si knihy půjčuju v knihovně. Kupovat si to, asi pošlu dál za poštovné a balné :(

17.02.2020 1 z 5

Koruna stínů Koruna stínů Joe Hill (p)

"Sweet Son Of A Bitch - The Afghan Whigs"

Jenom se mě neptejte na děj třetího dílu. Ten by totiž mohl být teoreticky částí natáhlý do druhého a částí do čtvrtého, ale zároveň si nedokážu představit moje zklamání, kdyby toto nevyšlo v samostatném díle. Alespoň není Koruna stínů osekaná. Protože tohle bylo dost. Ve všech ohledech.

("To je v pohodě. Já se nebojím."..."Já nepochybuju o tvý odvaze, ale o tvý inteligenci.")

První třetina s duchy a jeskyní je jasné rozehrání do dalšího děje. A potom přijde TO. Celá řezanice se stíny byla naprosto pecková a jsem ráda, že má tolik prostoru. Včetně Tylera, který použil nově nalezený klíč. Poslední část byla dost na "uf", aby poslední stránka...

Hill to prostě píše tak, že hned budete chtít další díl. Ale prr, nejsem žádnej závislák, až zase hezky zítra ;)

Mluvit o kresbě je asi už zbytečné, ale jsem ráda, že to je "two men show", ty dva mi prostě jdou dohromady. Ale bacha na tu část se stíny, to jsem se málem připrdla. A pomohla tomu právě kresba.

Mám druhé vydání, tedy z roku 2016. Úplně jsem ho nepochopila. Že to je druhé vydání, ne dotisk. Protože kniha má vevnitř sice isbn druhého vydání, ale přebal je ten z původního vydání, kde je vzadu přelepený lepíkem původní čárák tím novým. To mi přišlo zvláštní :/
Zbyly jim přebaly a ty potom dali na nové výtisky? Řekl by si někdo...
Nebo je snad na knize nejdražší přebal, tak si ho nechávají stranou, kdyby byl dotisk? Řekl by si někdo...
Nebo šly stažením knih kvůli své chybě do mínusu a potom použili alespoň staré přebaly? Řekla by si Lenka.Vílka...
Chi chi chi.

(Celkově se překladem této série bavím. Hele, já nejsem na jména, časy a místa, veřejné tajemství. Tak, ups, pst. Protože je překladatel uchýl na doslovný překlad jmen tak nám CC nabízí s velkou pompou nový vylepšený překlad! Vau, jupí! Já to spíš pochopila tak, že zpětnou vlnou pleskla pana překladatele jeho úchylka do ksychtu! Ale musí to zní tak, že něco dělají pro čtenáře. Chápu. Chi chi chi.)

17.02.2020 5 z 5

Hlavohrátky Hlavohrátky Joe Hill (p)

"Hole In My Head - Feeder"

I na začátku druhého dílu je vražda. A vskutku vražda důmyslná, aby zakryla pravdu a neprostřelilo se tajemství z minulosti, které by znamenalo velký průšvih.

Opět značné rozdělení na dva starší sourozence a toho jednoho, který dál hledá klíče. Ovšem dokud se nepodívají Bóďovi do hlavy. A co potom dělal Tyler na mě bylo sice pubertální (na pochopení bylo), ale strašně nezodpovědný (nejenom kvůli "zapůsobit na holku"), protože sdílet tajemství je nebezpečné. Hlavně když nevíte...co ví čtenář o vašem novém kamarádovi z minulého dílu. A celkem se tady hodně hraje s klíčem lebečním (páč díky němu se dá dělat hodně brutálních věcí, že?), až jsem na konci trnula (a jsem ráda, že mám další díl po ruce). Navíc se skáče v čase v neskutečně velkém poměru k přítomnosti a mě to bavilo.

Hezký komplexní. A samozřejmě prvek zmaru, že tentokrát to bude, ale ne, fakt ne, který by mohl působit jako natažení, tady působí jako mrazení. To víte, když máte klíč, co vám otevře hlavu a vaše vzpomínky, pokaždé se to nevyužije jenom k dobrým věcem...

12.02.2020

Vítejte v Lovecraftu Vítejte v Lovecraftu Joe Hill (p)

"Welcome To The Bottom - Vertical Horizon"

Stydím se, že napoprvé se mi kniha líbila pouze průměrně. Tak moc, moc moc :(

První díl je naprosto super. A nejde jenom o děj samotný. Jde i o jeho způsob vypravování. Všechno odstartuje vraždou, která vám nedává smysl. Ale jak jde děj dál, pomalu se dozvídáme sice věci na "aha", "jo takhle" a taky "ale vždyť", aby jste se na konci sice zdálo, že něco víte, ale bacha, víc nového vám zamotá hlavu. Ale v tomhle případě mi to nevadilo. Protože konec byl vážně drsnej, krutej a napínavej. A na konci knihy m vám v hlavě zbydou akorát další otázky. Ale ne tím drsným způsobem, že chcete knihou praštit o stěnu. Jenom mi něco začalo vrtat hlavou a na konci si řekla: "Cože?", ale byl to napsané dobře. A s příslibem, že další díly budou ještě větší pecka. Protože děj prvního dílu víc než odpovídá názvu knihy. Jsme teprve přivítáni. A po úvodu začne jízda!

Kresba je vážně dobrá. Naprosto dokresluje styl příběhu a není vlézavá. Navíc když Bóďa udělal ten svůj kukuč, dostal mě hned na začátku knihy. Navíc ten jeho komiks :D zlatíčko!

10.02.2020 5 z 5

Povznesení Povznesení Stephen King

Že já toho Simmonse vůbec četla! Už se na povídku, která se tváří jako novela v knize o formátu knihy, nepodívám jako dřív! Ale příběh knihy, sic to je vlastně povídka, mi vážně nevadil.

Příběh má dvě linie a já byla zvědavá, "co z toho bude", protože ty dvě linie jsou vážně hodně rozdílné. Jedna vyloženě lidská (nehrajme si na to, že to tak v určitých částech Ameriky nemají už z principu. Že?) a druhá vyloženě lidsky nereálná (ale vzhledem k ději dál a konci povídky, si důvod můžete vyměnit za jiným vzhledem ke "Scottovo plánu"). Protože ona Deidra byla vlastně úplně stejná jako lidi z města. Jenom na druhé straně myšlenek, ale úplně stejná, takže ne ušlechtilejší a pořádně zabejčená.

POZOR! TEĎ BUDU PSÁT O KONCI KNIHY. COŽ BY PRO NĚKOHO, KDO JEŠTĚ NEČETL NIC OD KINGA, MOHLO PŮSOBIT JAKO LEHKÝ SPOILER. ALE JE TO PROSTĚ TAK...
Možná proto se mi konec prostě líbil. Nechci tady spoilerovat, tak napíšu jenom, že je konec stejný jako je King píše často (a někteří čtenáři to potom chybně označují "King neumí psát konce"). Protože on je umí bravurně. Proč to? Protože on ho nenapíše. Protože on chce, aby jste o tom přemýšleli vy samy. Protože on si nemyslí, že jsou jeho čtenáři hloupý.
KONEC SEKCE UVOZENÍ SLOVEM "POZOR!"

Ilustrace byly hezké. Škoda, že byly Jenom na začátku kapitol. Nemá to vliv na moje hodnocení, ale kdyby jich bylo víc, tak se usměju o trochu víc...

Velké písmo (proč odsuzovat Kinga, vzpomeňte si na poslední knihy Backmana, ne překlep, nemyslím Bachmana :O ), velké odrážky od strany, ale stejně je to krásné čtení. Byť dost kratší. Ale trochu mi chybělo, že charaktery nejsou víc rozepsané. Viz to, co mám na Kingovi nejraději. Je tam až moc základních charakterů, které musí být v knize, aby dávala smysl, které byť znáte, takže možná není třeba je rozepisovat, ale i tak to lehce mrzí (ale to by to potom nebyla povídka, která se tváří jako novela o formátu knihy, ale byla by to třeba novela, o formatu knihy).

09.02.2020 5 z 5