Lenka4 Lenka4 komentáře u knih

Prvok, Šampón, Tečka a Karel Prvok, Šampón, Tečka a Karel Patrik Hartl

Velmi dobře vybalancováno mezi chápavým pohledem na nešťastníky, nad nimiž by se srdéčko ustrnulo a upřímně míněným - dobře jim tak! Čtivé a zábavné.

21.08.2023 5 z 5

Kníška Karla Kryla Kníška Karla Kryla Karel Kryl

Přílišná oddanost ideálům končívá tím, že v rámci boje za potírání alkoholismu zastřelíš dítě se sáčkem rumových pralinek.
Texty burcující, vtipné, varovné, hravé, pozapomenuté i notoricky známé, jejichž melodie se uhnízdí v hlavě.
Cesta je prach a štěrk a udusaná hlína

21.07.2023 5 z 5

Smuténka Smuténka Jan Skácel

Smuténka přináší do duše malilinko smutku a nezměrné potěšení z krásy poezie. Zlatá brána: „Hledal jsem hezké slovo pro tebe a měl jsem na jazyku temnou višni. I chřástal se mi líbil, také tráva. Dokonce autogén. A náhodou jsem našel nejhezčí, dívej se, venku p o p r c h á v á. Není to zlatý červencový liják, co je jak mečem podepřená brána. Můžeme vejít. Hlava nesejde. Venku jen trochu, drobně poprchává.“ Z Přísloví: „A nepřijde-li trest hned vzápětí, musíš si vinu odžít životem:“

08.09.2017 5 z 5

Stopařův průvodce Galaxií Stopařův průvodce Galaxií Douglas Adams

Kniha klade velké nároky na čtenářovu představivost. Autorovi nelze upřít nápaditost a vesmírně nesmírnou fantazii. Pasáže vtipné se střídají s úseky k zamyšlení a žel, též s částmi dost nudnými. Každopádně nezapomenutelná je stavba dálnice.

20.06.2023 4 z 5

Nebe nemá dno Nebe nemá dno Hana Andronikova

Stojí za to překonat bariéru nepříjemného typu písma a povznést se nad neexistenci velkých písmen. Hledat cestu k sobě samému je někdy hodně obtížné a tato kniha je dobrým průvodcem, který ukazuje některé možnosti i jejich úskalí.
"Není žádná smrt, je jenom nový začátek, a ty to někde uvnitř víš. Jen nás tak vychovali. Řekli nám, že smrt je něco strašného, ale není to pravda. Když dojdeš na horizont, otevře se nový horizont."

12.12.2021 5 z 5

Příliš hlučná samota Příliš hlučná samota Bohumil Hrabal

V proudu sběrového papíru v podobě slov opakujících již řečené a tím evokujících nevzrušivou každodennost, se občas vynoří vzácná kniha v podobě příběhu. Není jich mnoho, ale mají osobitou atmosféru i pointu.

23.09.2021 4 z 5

Paní Curieová Paní Curieová Ève Curie

Celoživotní posedlost prací, která člověka zcela pohlcuje, může mít i negativní dopad na jeho zdraví. Marie Curie byla extrémně činorodá osoba, která se snažila vše zvládnout bez ohledu na sebe. Je to obdivuhodné, ale asi ne zcela příkladné. Každý není obdařen tak silnou vůlí.

30.08.2021 5 z 5

Věra Čáslavská – Život na Olympu Věra Čáslavská – Život na Olympu Pavel Kosatík

Životní osud špičkové gymnastky snad lze nazvat stejně jako její cvičení krkolomným. Snaha vyhrabat se ze dna ji musela stát mnohem více sil, než tréninky na mistrovství a olympiády. Obdivuhodná žena, jejíž příběh je tak napínavý, že čtenář občas i přestane vnímat nepříliš vybroušený autorův literární styl.

10.01.2021 4 z 5

Podbrdské ženy Podbrdské ženy Jana Poncarová

Dost deprimující čtení. Přes generace jdoucí stejný typ uzavřené poddajné ženy s minimálním sebevědomím, utápějící se bez špetky radosti v trpkém životě a postrádající lásku, kterou sama neumí dávat. Osudy jednotlivých hrdinek dost splývají. Zapracování obecných historických události do děje se příliš nezdařilo. Největší emoce tak vzbuzují zbytečně vypjaté pohřební scény, při kterých čtenářovo oko nezůstane suché.

29.04.2020 3 z 5

Plná bedna šampaňského Plná bedna šampaňského Ota Pavel

Léta trvající bolest a dřina a pár okamžiků štěstí pro ty, kterým se podařilo chvíli stát na stupních vítězů. Krutost sportu je v tom, že vavřínový věnec si může odnést jen jeden a na mnohé se nikdy nedostane. Krása sportu je v tom, že mnozí přesto do takového boje jdou a třebaže zůstanou v poli poražených, zvítězí sami nad sebou. Na příbězích významných českých sportovců Ota Pavel ukazuje urputnost, vytrvalost a sílu lidského ducha, také však marnost, nezdar a nepřízeň osudu. To vše v posmutnělém tónu vybízejícím k zamyšlení.

29.03.2020 5 z 5

Jako chlapce by mě zastřelili... Jako chlapce by mě zastřelili... Jaroslava Skleničková

V kontextu délky lidského života jsou válečné události epizodou. S jejich důsledky se musel každý sám vypořádat. Vyprávění paní Skleničkové zahrnuje i její zkušenosti z následujících desítek let. Díky tomuto přesahu je poučné, inspirativní a přinášející naději pro každého, kdo zažívá nějaké kritické období.

25.02.2020 5 z 5

Šumavští samotáři rozhodně nejsou zachmuření morousové. Otevřeně hovoří o svých názorech a často klikatých životních osudech. Nezbývá, než přát jim pevné zdraví, aby v krásném, třebaže občas i drsném koutu naší země prožili ještě mnoho dalších klidných let.

15.11.2019 5 z 5

Mengeleho děvče Mengeleho děvče Viola Stern Fischerová

Některé události jsou tak drásající, že je těžké přinutit se je číst. Věčný pokoj duším těch, kteří je museli prožívat.

07.08.2019 5 z 5

Ostrov šedých mnichů Ostrov šedých mnichů Michaela Klevisová

Celkem poklidné vyprávění není nudné. Trochu nepravděpodobný se zdá velký výskyt tak různě svérázných postav na malém prostoru. Žel konec je náhle zahlcen (i přehlcen) informacemi a ději, ve kterých se čtenář může ztrácet. I když je rozuzlení nápadité, stálo by za to ubrat v závěru na překotnosti a přizpůsobit ho tempu celého příběhu s přiměřenou gradací. Přes tento nedostatek se jedná o pěknou detektivku.

22.11.2015 4 z 5

Hostinec U kamenného stolu Hostinec U kamenného stolu Karel Poláček

Vskutku humoristický román. Vtipné pojmenování osob, jejich barvitě popsaná charakteristika, a ta nezaměnitelná mluva pánů inženýrů chemiků ... Je potěšitelné, že ve stejném duchu jako kniha se nese i film, takže určitě filmem není zklamán ten, kdo dříve čte, ani knihou ten, kdo se dříve dívá.

17.09.2013 4 z 5

Vampýr z Koňského trhu Vampýr z Koňského trhu Jan Bauer

Celkem svižná detektivka ze středověké Prahy. Záhadu s vampýrem autor objasnil, ale jak si mohl Blasius, který měl ruce svázané za zády, utřít slzy špinavou dlaní a vzápětí se vydat hledat něco, čím by provaz přeříznul, zůstává zahaleno tajemstvím.

02.08.2013 3 z 5

Neviditelní Neviditelní Vlastimil Vondruška

Kdo zná historii, může velmi uvěřitelně a poučeně odhadovat budoucnost. Takže nepřekvapí, že pokrok chodí ruku v ruce s úpadkem a lidské povahy se nejspíš nikdy nezmění - bohužel a bohudík.

12.09.2023 4 z 5

Černá hra Černá hra Jozef Karika

Hodně drsný příběh. Vlastně několik příběhů v jednom. Po zavření knihy za poslední stránkou zůstává pocit, že všechny účastníky této hry na úspěch a bohatství čeká dříve či později spíše temný konec než růžové zítřky.

20.02.2023 4 z 5

Tma Tma Jozef Karika

V polovině jsem se bála snad víc než vypravěč. Nevydržela jsem a podívala se na konec. Nepomohlo to.

13.02.2023 4 z 5

Babinec Babinec Zdeněk Šmíd

Babinec není četba k popukání, ale vyvolává ve mně příjemnou nostalgii, úsměv a vzpomínky na vlastní dálkové studium. V každém případě lze doporučit jak knihu, tak učení ve zralém věku.

06.07.2021 4 z 5