los los komentáře u knih

Královny nemají nohy Královny nemají nohy Vladimír Neff

poutavý příběh; lehké, trošku pohádkové, ale vůbec ne naivní (ba naopak) vyprávění; mistrný jazyk, jemná ironie a překvapivé pointy

kritický však musím být k redakční úpravě posledního vydání (2018), špatná korektura; prázdné, plytké anotace; přestože se jedná o první díl trilogie (o níž se na přebalu vydavatel zmiňuje), nikde nejsou zmíněny názvy pokračování atd.

08.11.2018 3 z 5

Angličtina pro jazykové školy I. Angličtina pro jazykové školy I. Jaroslav Peprník

já ji tak nenáviděl...

20.10.2018 2 z 5

Míček Flíček Míček Flíček Jan Malík

pamatuju se ještě dobře? drak Mrak, strašák Pašák, ptáček Jarabáček a psíček Pantoflíček? a s veselými ilustracemi Sekory

17.10.2018 4 z 5

Předčasný pohřeb (12 povídek) Předčasný pohřeb (12 povídek) Edgar Allan Poe

ano, ano, naprosto jedinečné

a skvělý výbor!

14.10.2018 5 z 5

Filozofie básnické skladby Filozofie básnické skladby Edgar Allan Poe

je to Poeova mystifikace, anebo není?

14.10.2018 4 z 5

My My Jevgenij Ivanovič Zamjatin

vynikající a hlavně nečekaný závěr

10.09.2018 4 z 5

Povídejme si, děti Povídejme si, děti Josef Čapek

Tato knížka zvláštním způsobem ovlivnila mé rané dětství, četl mi ji dědeček, ještě než jsem se naučil číst sám, a dodnes na to živě vzpomínám. Jak vážně jsem se nad ní zamýšlel! Věřím, že nezastarala a podnítí zvídavost a přemýšlivost i dnešních dětí.

13.08.2018 4 z 5

Foucaultovo kyvadlo Foucaultovo kyvadlo Umberto Eco

Ecovo poselství lidstvu

sémiotika navždy!

01.08.2018 5 z 5

Všechny řitě světa i ta má Všechny řitě světa i ta má Charles Bukowski

autorovi jsem nepřišel na chuť, možná je to věkem, protože jinak cyniky vyhledávám

20.07.2018 2 z 5

Pro tebe, má lásko Pro tebe, má lásko Jacques Prévert

taky jsem hledal na trhu s otroky, a taky nenašel...

16.07.2018 5 z 5

Kuchařka kačera Donalda Kuchařka kačera Donalda Walt Disney

to vyšlo po revoluci...

ach ta nostalgie, když jsem v babiččiný troubě zapejkal chleba s kečupem a říkal tomu pizza!

08.06.2018 3 z 5

Poslední noc na Klikaté řece Poslední noc na Klikaté řece John Irving

to je můj Irving - je tam pasivní spisovatel, reflexe psaní, medvědi, smrt dětí, poškozené či trvale oddělené končetiny, i zmínka o zápasení - a skvělá postava Ketchum

05.06.2018 5 z 5

Němá barikáda Němá barikáda Jan Drda

nad touto povinnou četbou jsem byl na základní škole úplně paf, o to víc jsem pak hltal filmovou verzi povídky Vyšší princip

30.05.2018 3 z 5

Cosmopolis Cosmopolis Don DeLillo

plytké rádoby filozofování o moderní době
co vlastně řekl autor nového?
vystačilo by na krátkou povídku-podobenství, i přes už takovou stávající útlost novely téměř k neučtení

28.05.2018 1 z 5

Petr a Lucie Petr a Lucie Romain Rolland

vůbec nic mi to neřeklo

21.05.2018 1 z 5

Na Chesilské pláži Na Chesilské pláži Ian McEwan

do kratičké novely kondenzovaná sága dvou sociálně odlišných rodin - světů, střetávající se prostřednictvím svých dětí, čerstvých mladých novomanželů, jejichž (ne)manželství nepřežije ani svatební noc

působivé podobenství

12.05.2018 3 z 5

Koho vypijou lišky Koho vypijou lišky Lidmila Kábrtová

zcela souhlasím s hodnocením nefernefer (vizte níže)

09.05.2018 1 z 5

V jedné osobě V jedné osobě John Irving

od Irvinga se vždycky něco nového přiučím - tentokrát interkrurálně

07.05.2018 5 z 5

ukamenujte mne, ale mně celý Fulghum přijde hrozně plytký

07.05.2018 1 z 5

Slávy dcera Slávy dcera Ján Kollár

perla z počátků české poezie, přečetl jsem opravu celou už kvůli originálnímu slovníku: považte "dušenky motýlkují" nebo třeba "knihočmýr" - toho bych rád vrátil i do moderní češtiny

30.04.2018 4 z 5