MamaKnihomolka MamaKnihomolka komentáře u knih

Poslední úkol pro Gwendy Poslední úkol pro Gwendy Stephen King

"Lidi nepotřebují skříňku s tlačítky, aby dělali hrozný věci. V lidském vědomí je spousta zla."

Když bylo Gwendy dvanáct let, navštívil ji tajemný cizinec s černým sakem a buřinkou. Dal jí na nějaký čas na opatrování tajemnou skříňku. Byly na ni knoflíky různých barev a páčky. Sice taky nabízela úchvatné a chutné čokoládky a mince, ale nic není zadarmo a stisknutí kteréhokoli tlačítka má katastrofální účinky pro celý svět. (Kouzelná skříňka pro Gwendy)
Podruhé jsme se s Gwendy setkali o nějaký čas později, kdy ji skříňka vstoupila do života znovu. Jako úspěšná politička a spisovatelka se musela prát sama se sebou a s touhou vyvolat katastrofu. (Kouzelné pírko pro Gwendy)
A teď potřetí je Gwendy už šedesátčtyři let a jako senátorka bojuje s počátkem Alzheimerovy choroby. K tomu ji navštíví starý známý a spolu se skříňkou s knoflíky a páčkami dostane poslední úkol. Úkol, díky kterému zachrání celý svět, ale nebude vůbec jednoduchý a neuskuteční se na planetě Zemi.
•••
Zakončení trilogie, kterou rozhodně doporučuji. I přesto, že druhý díl lehce za prvním pokulhával, tak třetí vás vystřelí opravdu do vesmíru.
Zmíním úžasné obálky, které celý Gwendin příběh naprosto vystihují a člověk se na ně nemůže vynadívat. I celková grafika uvnitř knihy je boží a doplněné ilustrace? Sen!
Text je velmi čtivý a i přesto, že kniha má 408 stran, létají stránky pod rukama a vy se najednou divíte, že už příběh končí.
•••
Kniha je z části psána v jakýchsi dvou liniích. V přítomnosti kdy Gwendy je na cestě do vesmíru a v minulosti od té doby co jí skříňka opustila podruhé.
Moc se mi líbilo zmínění a skvělé propojení jiných příběhů z Kingova světa. Ať už velmi známé Derry a hrůzy, které se v něm udály nebo samotný Castle Rock. Velkou roli hrají i Ničemové ve žlutých pláštích a i další díla, která jsem já bohužel nečetla, ale rozhodně to napravím. Jedním z nich je Temná věž.
Další věc, která se autorům do příběhu o skříňce s tlačítky, která dokáží zničit svět, skvěle hodila je pandemie Covid-19. Takže lidi žádný únik z laboratoře, žádní netopýři nebo válka, ale Kouzelná skříňka s tlačítky a páčkami...
Byla to parádní jízda.
Knihu jsem zavírala dojatá s úsměvem na tváři.

26.10.2022 5 z 5

Václav Havel – mocný bezmocný ve 20. století Václav Havel – mocný bezmocný ve 20. století Martin Vopěnka

Václav Havel je člověk, u kterého každý ví i když toho moc neví (jako třeba já). Zvonění klíčů, demonstrace, dramatik, prezident... Člověk, který byl odvážný, vzdělaný, šel si za svým a nebyl mu lhostejný národ.
Dějepis mě v mládí moc nebavil a proto mám hlavně v dějinách po druhé světové válce velké mezery. Jelikož jsem tu dobu nezažila, tak teď v dospělosti mě to moc mrzí a říkám si: "Sakra za pár let se o tom budou učit moje děti..." Proto jsem vystoupila ze své čtecí komfortní zóny a přijala tuto knihu ke spolupráci.
•••
Co se týče historie nemám ráda ty všemožné bichle nabité informacemi. Odradí mě, aniž bych se zabývala obsahem. Tahle kniha je jiná. Je tenká. Pouhých 96 stran plných bohatých ilustrací, které dokáží zaujmout a zachytit přesnou atmosféru daného tématu. Text je psaný opravdu srozumitelně a jednoduše. Jen to důležité, žádná omáčka navíc. Proto je tato kniha vhodná jak pro dospělé, kteří si chtějí oprášit historii, tak i pro děti a mladistvé, kteří se o tom zrovna učí.
•••
Kniha je psána vlastně v jakýchsi dvou rovinách. První je o Havlovi a jeho životě, druhá je o okolnostech, které se děly mezitím co Havel třeba studoval apod. Na konci se samozřejmě obě roviny spojí, protože Havel je velkou součástí okolností, které se v našem státě udály.

11.10.2022 5 z 5

Dr. Máma: Zpověď pediatričky prvorodičky Dr. Máma: Zpověď pediatričky prvorodičky Klára Sekyrová

"Těhotenství nelze nikdy ideálně načasovat. Dítě není objednávka, kterou vyšleme do vesmíru a ona nám dorazí na předem zvolené datum."

Autorka, pediatrička a hlavně máma. O tom všem je tato kniha. O stastech a štěstí. O strachu a nejistotě. A rozhodně i o úsměvných situacích, kterých s dítětem není nikdy málo.
•••
Psáno tak jak pusa narostla, tudíž se kniha hrozně moc dobře čte. To vše doplňují úžasné ilustrace jedním tahem, které jsou vhodně zvoleny a do knihy vážně pasují. Tento typ ilustrací mám hrozně moc ráda.
•••
Autorka vás ujistí, že mít obavy z velké životní změny, jako je těhotenství je úplně normální. A to se mi líbí nejvíc — autorky střízlivý pohled na svět a pokora. A jako porodní asistentka a sestra na novorozeneckém oddělení jsem jen kývala hlavou na souhlas v kapitolách o porodu, šestinedělí a kojení. Opravdu nádherně napsáno.
Její příběh cesty k vysněnému děťátku doplňují i často úsměvné vzpomínky na studium medicíny nebo na práci v pediatrii.
Na konci každé kapitoly je také vysvětlení, informace nebo tabulka s body, které se fajn si zapamatovat, ať už od mámy nebo pediatričky. Jako třeba co je fajn si zabalit do porodnice, na co myslet při cestování s malým dítětem nebo jak a čím srazit horečku mi přijde velice originální a praktické. Věřím, že nejedna žena (ať už plánující miminko nebo s dvěma dětmi jako třeba já) do knihy nakoukne znovu.
Jednu výtku bych přeci jen měla. Proč nebyla delší? :D

Doporučuji všem ženám ať už plánujícím miminko, s mimčem na cestě nebo už v náručí.

05.10.2022 5 z 5

Černá krabice Černá krabice Joe Hill (p)

"Mrtví stahují živé dolů."
•••
Judas Coyne. Bývalý hudebník, samotář a sběratel podivností jako je třeba lebka ze 16. století po trepanaci nebo třista let staré doznání od čarodějnice. Jeho život a celkově pohled na svět se změní dnem, kdy koupí ducha a s ním mu dorazí i jeho oblek v černé krabici ve tvaru srdce.
•••
Sice psáno v třetí osobě, ale kupodivu to vůbec nevadilo, protože kolikrát je to takové neosobní, ale tady ne. Od začátku do konce se něco děje a autor se zdržoval zbytečných omáček.
Přišlo mi to jako film, který jsem sledovala a to se mi stává jen u jednoho autora. Stephena Kinga. A tím se dostávám k tomu, že jsem často zapomínala, že to není dílo Kinga, ale jeho synátora. No... Jablko nepadá daleko od stromu.
•••
Četla jsem hlavně večer, když děti spali a přiznám se, že jsem občas měla nepříjemný pocit. Za mě je to velmi dobrá duchařina. Nechybí napětí, akce a ty nepříjemné pocity v zádech.
Škoda některých chybně napsaných slov. Překladatel zřejmě neměl na klávesnici písmeno f a místo toho psal ť. A další nějaké ty překlepy.
•••
Ze začátku pro mě bylo těžké najít si cestu k tak výrazným postavám. Jude jako vousáč a rockový zpěvák s bujarou minulostí. Marybeth jako tanečnice v pánském klubu a Anna podivínka, která se radši ptá, než odpovídá. Ale postupem času, jak jsem je poznávala se mi zaryli pod kůži a já jim moc fandila.

Od knihy jsem nic moc nečekala a o to víc mě překvapila. Rozhodně doporučuji.

19.09.2022 5 z 5

Půlnoční slunce Půlnoční slunce Stephenie Meyer

Kdo by neznal Stmívání? Hloupé jehně a masochistických lev? Člověk a upír? Božský Edward. A kdo by nechtěl vědět co se mu honilo hlavou zatímco poznával Bellu?
•••
Je fajn vědět, jak se Edward cítil, s čím vším musel bojovat a jaký byl jeho život. Každopádně některé jeho myšlenky byly už po pár kapitolách dost otřepané. A to, jak stále varoval Belu, že by se neměli sblížit a že je nebezpečný. Přitom ale sám věděl, jak jsou pro normálního člověka oslnivě krásní a přitažliví. Bylo od něj dost trapný. Proč se stále divil, že to Bela nechápe?
•••
Text se četl moc dobře, ale ty chyby. Omlouvám se, ale musím to zmínit, protože já chyby v knihách nevyhledávám a na málokterou narazím. To mě opravdu musí uhodit do očí. A tady to teda bylo často. Občas chybějící písmena nebo naopak slova navíc. Nesmyslně poskládané věty, chybné pojmenování kapitol ( jiný název kapitoly v textu a jiný v obsahu). Na to, že ta kniha vyšla od známé autorky a ve známém nakladatelství ji muselo číst dost lidí a neříkejte, že by na ty chyby nenarazili.
•••
Čekala jsem stejný příběh jen očima Edwarda, ale co si pamatuji, tak některé věci a scény se lišily. Zajímalo by mě proč. Bella viděla scénu v lese a Edward v autě? Moc nechápu záměr autorky, kor když tuto knihu napsala téměř hned po prvním díle. Docela mě to zamrzelo.
Na druhou stranu si velmi cením scén z Edwardovy minulosti, začátků jeho nesmrtelnosti a celkově jeho předchozího života.
Také se mi tento příběh, právě proto, že se od původního vyprávění tolik liší, líbí víc. Přijde mi více "reálnější". Myslím tím, že Edward je více opatrný, více se sebou zápasí a příběh se pomalu vyvíjí. Za to Bella mi přijde jako z kamene. Ničeho se nebojí a do všeho jde téměř po hlavě jako by to všechno bylo naprosto normální.
•••
Ráda jsem se vrátila do Forks a prostředí Edwardovy rodiny. Pro fanoušky je tato kniha rozhodně nutnost a vedle těch ostatních v knihovně vypadá krásně. Ale počítejte s tím, že těch chyb a nesrovnalostí je tam bohužel dost a věřím, že to někomu může ovlivnit požitek z knihy.

15.06.2022 3 z 5

Příliv - Temné hlubiny Příliv - Temné hlubiny Lucie Schánělová

Druhý díl série Příliv od české autorky Lucie Schánělové a já se k němu konečně dostala. Už se mi stýskalo po písčitých plážích, surfování a nesympatické, naivní Nicole.
•••
Musím říct, že oproti prvnímu dílu je na první pohled lepší v tom, že je lepší sazba knihy, větší písmo a kratší kapitoly ( což oceňuji). O erotické scény není nouze a peprnými slovy autorka také nešetřila.
•••
O naivitě Nicole a jejímu celkovému chování se asi ani nebudu vyjadřovat. Ne každá postava všem sedne. Jinak Daniela už také známe z předchozího dílu. Sexy surfař s trošku temnými choutky a minulostí dostane do kolen snad každou. Hrozně mě fascinovala jeho nepředvídatelnost. Člověk nikdy nevěděl, jak se zachová.
A James? Skvělej už od začátku. Jeho pozitivní nálada, vhodné i nevhodné poznámky kolikrát napjatou a nepříjemnou atmosféru, která sálala z knihy zlepšily.
•••
Co jsem nečekala a velmi mile mě překvapilo bylo to, že je tam i cestování. Líbí se mi, že se děj už neodehrává jen v Kalifornii, ale i na jiných místech.
Druhý díl je podle mě určitě lepší a zajímavější než první. Jak už ve zvratech nebo v prostředí.

09.05.2022 4 z 5

Domek v Irsku Domek v Irsku Julie Caplin

Osmý díl ze série Romantické útěky a zároveň můj první, ale určitě ne poslední.
Tentokrát o sestře Miny z předchozího dílu – Hannah. Až příliš praktická, rozumná a vždy se drží v zajetých kolejích. Když se přihlásí do kuchařského kurzu Killrgonay, sama tomu kroku nedokáže uvěřit.
•••
Musím říct, že hned od začátku mě překvapila čtivost knihy a to jak moc dobře se text samotný četl. Lehce proplouváte příběhem, ani nevíte jak a mizí vám stránka za stránkou.
Autorka nemá zapotřebí příběh zahalit do různých nepotřebných omáček a proto jste rovnou vhozeni do překrásné přírody Irska.
Překvapilo mě, jak přesně umí autorka prostředí popsat. Přišlo mi, jako bych tam opravdu byla. Všechny zmíněné památky, oblasti nebo města jsem si googlila a naplno se ponořila do irské atmosféry.
•••
Ač jsem nečetla ještě ani jeden díl, pochopila jsem, že autorka na své hrdinky z předchozích dílů nezapomíná. A proto se těším, až se pustím do všech předchozích.

29.04.2022 4 z 5

Mámou Mámou Šárka Ferrerová

Tato kniha je pro mámy, ale i ty, které se mámou chtějí stát nebo jsou v očekávání. Přiznám se, že od knihy jsem nic neočekávala, a proto mě už samotný prolog velmi mile překvapil svou upřímností i vtipem, který není nucený a přes sílu a nemá potřebu abyste se chytali za břicho.
•••
Jako porodní asistentka jsem se vážně culila a kývala hlavou, když autorka popisovala porodní plán a to jak je k prdu. Ženy v očekávání určitě ocení určité části o přípravě a výbavičce pro miminko, nošení miminka v šátku nebo kojení.
•••
Moc se mi líbila upřímnost autorky. To jak vše psala bez přikrášlování a tak jak to opravdu bývá.
Mámy si u knihy odpočinou a s autorkou mohou i souhlasit nebo zavzpomínat na své těhotenství a porod (můj případ). Děkuji autorce za příjemnou odpočinkovou knihu.

28.01.2022 4 z 5

Blaze Blaze Richard Bachman (p)

Blaze, celým jménem Clayton Blaisdell mladší je ohromný chlap se zvláštní prohlubní na čele a minimem IQ. S jeho bývalým společníkem Georgem měli plán. Jednoduchý, snadno proveditelný a Georgem promyšlený. Jenže George zemře a slabomyslný Blaze se plán rozhodne uskutečnit sám. Unese dítě z bohaté rodiny a bude požadovat výkupné. Blaze, kterému to moc nemyslí dělá jednu chybu za druhou a policie už mu je na stopě.
•••
Klasická Bachmanovka, které nemůžu upřít čtivost. Děj plyne rychle, bez hluchých míst a s čím dál větší gradací.
Blaze je chlap, z kterého jde strach a věřím, že v reálném světě by si ho nikdo nemohl splést. V knize je to záporná postava – padouch, ale věřte nebo ne svým způsobem mi ho bylo líto. Co si takový podivín a ještě k tomu, kterému to moc nemyslí počne sám, aniž by ho někdo vedl?
Musím říct, že King ho skvěle vykreslil a líbilo se mi, jak se v postavě odrážela i jeho minulost a vše co si prožil.

27.01.2022 3 z 5

Milion hvězd Milion hvězd Stefanie Geryk

Tuto knihu jsem měla možnost si přečíst jako betačtenář a jsem autorce moc vděčná. Protože Milion hvězd si musí přečíst každý kdo miluje hudbu, romantiku, srdcervoucí příběhy a těžká témata. Rozhodně si ji pořiďte a doufám, že se dočkáme i klasické knihy, protože tu já prostě potřebuji mít v knihovně!

Ač má kniha dlouhé kapitoly, tak se čte víc než dobře. Řekla bych, že minimálně do půlky knihy jsem pořádně netušila, kam by mohl příběh vést a co by se mohlo podělat. Je to skvěle promyšlený příběh, plný zvratů, napětí a hledání sama sebe.

Na hlavní hrdince se mi nejvíce líbilo to, že nebyla dokonalá. Neměla dokonalou postavu, nebyla hubená a hlavně byla skromná. Jednou mě teda pěkně naštvala a to jí neodpustím. Celkově jsou všechny postavy perfektně vykreslené a charakterově vypilované. Po celou knihu se mění a chovají se lidsky. Dlouho jsem moc nechápala, jakou úlohu má v příběhu Lincoln a jeho kapitoly, ale vše se postupně rozplétalo a vyjasňovalo a na konec zapadlo do sebe.

Nebudu vám vůbec nic prozrazovat, protože tu knihu si musíte přečíst sami a musíte si sami projít všemi pocity, které ve čtenáři kniha vyvolává. Mě příběh naprosto rozsekal. Bolelo mě u srdce. A ten pocit jsem zažila zatím jen u jedné autorky – Colleen Hoover. Štěpánko, smekám a děkuji.

15.08.2021 5 z 5

Habibi Habibi Baja Dolce

Má první kniha čtená ve slovenštině a hned erotický román a vůbec mi to nedělalo problém. Hned co jsem knihu zahlédla tady na Instagramu, přečetla anotaci a objednávala.
Boží a tajemná obálka vás hned zaujme a ty hesla jako: "Ukážem ti svet bez cenzúry" nebo "Local X čaká vás strhujúca prehliadka podsvetím..." apod. člověka vážně navnadí a to vlastně ani neví do čeho všeho jde.

Text není vůbec náročný a četl se mi opravdu moc dobře. Celkově je příběh čtivý, vtipný i záhadný, protože prostě Habibi... Nemohla jsem se odtrhnout a stále hádala, co by se mohlo v knize stát.
Kapitoly z pohledu samotného Habibiho byly zpestřením a bylo skvělé vidět mu taky jednou za čas do hlavy. Líbila se mi ta chemie a kontrasty mezi Cassie a Harrym, kterou autorka tak skvěle vystihla.

Velká část příběhu se odehrává v klubu Local X. Přijde mi to jako originální prostředí a kniha vážně nelže. Ukáže vám podsvětí, o kterém někteří nemáte ponětí.
Stále se něco dělo já se ani na chvíli nenudila. Na konci jsem byla vážně napnutá a jen doufala...

Bylo příjemné zpestření číst v jiném jazyce a kord v jazyce, který se mi moc líbí. Budu to praktikovat častěji...
Na úplném konci je malá ochutnávka další připravované knihy, která se taktéž bude odehrávat v klubu Local X a tentokrát s panem Candym, kterou si nenechám ujít.

06.08.2021 5 z 5

Příště bez citronu Příště bez citronu Lucie Mečířová

Psychologický román od české autorky, kterou bych nebýt ní mezi všemi ostatními přehlédla. A to by byla škoda... Autorky styl psaní je čtivý a taky bych to nazvala ' jak vám pusa narostla' a to mám moc ráda – tu osobitost, kterou se každá kniha liší.
Už od prvních stran jsem si oblíbila hlavní hrdinku. Je svá. A není dokonalá. Už od začátku jsem si dokázala představit, že takových Nancy chodí po světě víc a kdo mě už nějakou dobu sleduje, miluju když je postava reálně uvěřitelná. Její sarkastické poznámky nebo cynické myšlenky mě vždycky donutily k úsměvu. Naopak její život byl smutný a plný zklamání, nad kterým jsem jen smutně vzdychala.
Moc se mi líbilo, jak autorka zakomponovala do života i do celkového vyprávění Nancy psychologii. A hezké myšlenky ohledně lidského vnímání, myšlení, rodiny, lásky a fungování a dalších věcí jsem si ráda označila, abych se k nim po čase vrátila. Vlastně mě kniha příjemně překvapila ve všech ohledech. Byla čtivá, zajímavá a já chtěla pořád číst dál a chtít vědět, jestli se Nancy dokáže spravit a nakonec zvládne zapomenout a nebo se smířit s minulostí.

30.07.2021 5 z 5

Tunel kostí Tunel kostí Victoria Schwab

Druhý díl série s Cassidy Blake a ač nejsem cílová věková skupina, série mě moc baví.
Cassidy je totiž ne tak úplně živá holka, která je trochu poškozená, ale ne zničená. Narozená jednou nohou v zimě a druhou na jaře, fanoušek Harryho Pottera a samozřejmě z koleje Nebelvír s kámošem Jacobem, který je tak na okraj duch a sympoš se smyslem pro humor. Vtipné dialogy Cass a Jacoba + jeho sarkastické poznámky knihu ozvláštní a dodají ji povznesenou atmosféru.
Kniha je celkově moc čtivá. Má totiž větší písmena, díky kterým děj rychle ubíhá. Celkově musím vyzdvihnout opět hodně zajímavý námět a samotnou myšlenku s poltergeistem.
V Paříži jsem byla, o to víc mě duchařská historie zaujala. Tajemnost, záhadnost a místy strašidelnost se mi moc líbila a dodávala knize ten správný ráz. Řekla bych, že druhý díl je stejně tak skvělý jako první.
Další díl se má odehrávat v New Orleans s názvem Most duší a já se moc těším.

18.07.2021 5 z 5

Ani mrtvá, ani živá Ani mrtvá, ani živá Ursula Poznanski

První díl série si mě získal zajímavou anotací a knihu jsem si pořídila už jen proto, že jsem od autorky četla knihu Pět a Hlasy, které se mi líbily. Ze začátku jsem si říkala ty jo to bude napínavé a ten název je úplně přesný. Ale postupně jsem zjistila, že jsem čekala úplně jiný příběh.
Občas jsem se i ztrácela v postavách členů všech rodin (hlavně ze začátku), které v knize vystupují. Hlavní hrdinka je skvěle vykreslená. Její charakter, myšlení i paranoia, ale sympatická mi vůbec nepřišla. Spíše jen zajímavá.
Ani nevím jak bych knihu měla hodnotit. Některé části byly čtivé a napínavé, ale pak zase přišla hluchá místa, která se táhla. Možná jsem čekala víc napětí a akce. Každopádně mě příběh moc nepohltil a do čtení jsem se někdy musela nutit. Nehledě na to, že samotná hlavní hrdinka skrývá hodně tajemství zvlášť ze své minulosti. A právě proto si určitě další díl přečtu a doufám, že bude lepší.

13.07.2021 3 z 5

Ženy z Bohnic Ženy z Bohnic Edna Nová

Jednohubka od české autorky, která vyšla nedávno. Hodně mě zajímal obsah knihy a proto jsem měla asi větší očekávání. Jsou to krátké příběhy pacientek psychiatrie i samotné autorky, která sama podstoupila elektrošokovou terapii. Moc se mi líbili ilustrace doplňující text i přezdívky pacientek.

Občas mi text neseděl, nevím jak to pořádně popsat abyste to pochopili, ale přijde mi, že autorka psala tak jak ji myšlenky plynuly a občas byl příběh neuspořádaný. Věřím, že mít jakékoliv problémy co jsou zmíněny v knize by nechtěl mít nikdo, nejsou vidět a proto se těžko léčí a mnoho lidí z okolí o nich ani neví.

Převratná literatura to není, ale je to rozhodně zajímavé. Víc by mě zajímal příběh autorky, protože vím, že se jí nedávno narodilo miminko tak by mě zajímala její cesta. Hodně inspirativní je úryvek od Terezy Slané o tom, že bojovat se vyplatí.

16.02.2021 3 z 5

Den, kdy jsme se potkali Den, kdy jsme se potkali Roxie Cooper

Na tuto knihu jsem se chystala hodně dlouho, protože mě velmi zaujala anotace a celkově mě zajímalo jak autorka vloží více než 10 let do knihy o 456 stranách (ebook). Ale vždycky ji zastínila kniha jiná a tak jsem konečně dodržela slovo a pustila jsem se do ní hned ze začátku nového roku.
Příběh je vyprávěn z pohledu Stephanie a Jamieho, kteří osudově se setkají na uměleckém kurzu. Obě postavy jsem hodně dlouho poznávala a bylo těžké je charakterizovat, projevovali se postupně a celkově se měnili. Stephanie na mě působila jako ublížená chudinka a Jamie podpantoflák a srab, který se neumí postavit věci.
Kniha má delší kapitoly což mě dělalo menší problém, ale doplňovalo ji mnoho písniček, a to je příjemné zpestření. V příběhu je krásně vidět jak se lidé postupem času mění. Kniha ve mě vyvolávala hrozně moc rozporuplných pocitů. Dělali to správně? Rozhodovali se správně? Měli se držet na uzdě? Co bych dělala já? Občas mi přišlo, že se zbytečně trýznili.
A konec? Tak nespravedlivý.

08.01.2021 4 z 5

Po tvém boku Po tvém boku Kasie West

Má druhá Kasie West a nezklamala. Vždycky mě teda přijde pomalejší začátek, ale je to příjemné a roztomilé počtení.

Tato kniha mě přišla maličko slabší už kvůli klasickému trojúhelníku a předvídatelnému ději.

Dax byl velmi sympatická postava a Autumn dobrá holka s více starostmi než je na slečnuu v jejím věku zdravé. Člověk se zamyslí, že někdy odsuzuje lidi za jejich chování aniž by ho napadlo proč se asi ten daný člověk tak chová a jaký k tomu má důvod.

Chyběl mi trochu více podrobnější popis postav a mrzelo mě, že se pořádně neuzavřel rodinný vztah Daxe. Kdo hledá oddechové čtení je to správná volba.

10.12.2020 3 z 5

Jak Grinch ukradl Vánoce! Jak Grinch ukradl Vánoce! Dr. Seuss (p)

Kdo nezná Grinche jako by nežil! Miluju ho jako film s Jimem Carreym tak i jako nový animovaný a teď se k tomu přidala i kniha. Bez Grinche si já nedokážu představit Vánoce.

Příběh Grinche, který ukradl Vánoce k Vánocům prostě patří. Jsem ráda, že jsem si knihu pořídila a těším se až ji budu číst synovi. Určitě se mnou budete souhlasit, že tento příběh je skvost. Plus ty skvělý ilustrace plné fantazie. Celá kniha je na 10 minut čtení, ale obrázky jsou alespoň na 20.

Musím se přiznat, že jsem se bála toho překladu, ale je povedený a verše se čtou lehce. Četla jsem i Kocoura v klobouku a ani tady jsem nesáhla vedle. Jen mě mrzí, že víc knih od Dr.Seuss není přeloženo.

09.12.2020 5 z 5

Životní terno Životní terno Fredrik Backman

Čekala jsem vánoční příběh, ale ne s takovou hlubokou tématikou, která mi sevřela srdce hned na začátku v úvodu autora. „A tak jsem ve tmě přemýšlel o životních volbách. O tom, jak každý den, na každém kroku, dáváme přednost jedné cestě před jinou. Cestujeme, zastavujeme se, hrajeme si, schováváme se, zamilováváme se, opouštíme se nebo usínáme těsně vedle sebe. Ve spánku dýcháme spolu s našimi bližními. Občas možná potřebujeme někoho, kdo námi každé ráno pořádně zatřese, abychom si uvědomili, jak rychle letí čas. Abychom měli na paměti, o co všechno přijdeme, jestliže si nedáme pozor."
„...a tak jsem tu noc při psaní přemýšlel, co se vlastně stane, když založíte rodinu a přestanete být ve svém životě nejdůležitějším člověkem. Přemýšlel jsem, jak by mělo vypadat úplně nesobecké chování. Uvažoval jsem o tom, kvůli komu bych byl ochotný zemřít a pro koho bych byl ochotný obětovat život. A jaký je mezi tím rozdíl."

Tenká knížečka je doplněna ilustracemi a díky krátkým kapitolám knihu rychle přečtete, ale myslím, že k tomuto tématu by se dala vymyslet delší kniha s více promyšleným příběhem. Dá se říct, že je to úvaha o tom co člověka dokáže změnit a co všechno je ochoten podstoupit. Přijde mi, že to autor kapku odflákl.

Po přečtení jsem měla divný pocit, snažila jsem se knihu pochopit a přijít na to, jaký měla kniha záměr. Dle mého názoru kdo dostatečně nevnímá to, co právě čte, tak nedokáže správně pochopit co tím chtěl autor říci a je to pro něj ztráta času.

Dokázali byste položit život za život někoho jiného? Ale ne jen umřít, nikdy byste neexistovali. Nic by po vás nezbylo...

26.11.2020 3 z 5

Zatracená láska Zatracená láska Tess M. Puffrová

(SPOILER) V rámci spolupráce se samotnou autorkou, které tímto ještě jednou děkuji za poskytnutí výtisku vám představuji knihu, která je většinou hodnocena jako průměr a jedno velké klišé s velmi povedenou obálkou

Kniha je psána z pohledu Anny a Maddoxe s čím jsem vůbec neměla problém. Líbilo se mi, že autorka odlišila vyprávění i tím, že Madd vyprávěl vážně po chlapsku ( nespisovně, sprostě a prostě jako grázlík). Ze začátku mi vadilo, že každý popisuje ten samý den se stejnými konverzacemi, ale později se to začalo odlišovat a hlavně jsem přišla na to, že každý určitou věc vidí a chápe jinak.

Co se týče postav tak Maddox je klasický trochu sobecký sexouš a záporák. Zamilovala jsem si ho. Díky jeho povaze i vzhledu. Já potetovaný kluky prostě miluju. Jediné co mi vadilo bylo to, že Madd měl jaksi "kratky zobak". Rušilo mě, že slova kde měli být dlouhá "ý" prostě nebyli, jako např.: mam, nedělam, kym, zaškrtam, apod.
Anna je jeho opak. Slušná, vegetariánka z velmi přísné rodiny. Samozřejmě, že mě štvala, ale koho ne? Neslaná nemastná, ale byla jsem ráda, že se obě postavy vyvíjeli a postupně si k sobě hledali cestu.

Nejsem vyloženě cílová skupina, ale mě se to líbilo. Jak jsem zmínila tak kniha je dle hodnocení průměrná a u mě bývá většinou problém opačný. Kniha s vysokým hodnocením se mi prostě nelíbí. Jako prvotina je skvělá a povedená.

24.11.2020 3 z 5