michaela2338 michaela2338 komentáře u knih

Jak ti zmizet ze života Jak ti zmizet ze života Katherine Center

Jako ta hromada belgických pralinek, kterých se hrdinky přejedly. Čekáte zajímavý, inspirativní příběh a vyklube se z toho klasická růžová romance.

21.11.2019 1 z 5

Černá díra Černá díra Yrsa Sigurðardóttir

S nástupem popularity severské detektivky jeden známý poznamenal, že by to zřejmě nebyla správná severská detektivka, kdyby v ní nebyl incest, znásilnění a nezměrná brutalita. Zdá se, že v těžké konkurenci všech psavců je třeba všech těchto ingrediencí a ještě přiložit pod kotel.

24.07.2019 2 z 5

Loutkář Loutkář Daniel Cole

Hodně průměrná detektivka, často přitažená za vlasy. Dialogy slabé.

06.05.2019 2 z 5

Dům za zdí Dům za zdí David Mitchell

Tohle není hutný román, jak bývá u Mitchella zvykem. Je to taková jednohubka. Ale to přece nevadí. Je fajn se potkat se starými známými.

25.04.2019 4 z 5

Černé ovce a beránek boží Černé ovce a beránek boží Joanna Cannon

Velmi dobře vystavěný příběh, citlivá sonda do lidských duší.

09.03.2019 5 z 5

Loutkář Loutkář Jostein Gaarder

S autorem jsem se poprvé setkala díky plovárně Marka Ebena. Už tehdy mne zaujal coby poutavý a chytrý vypravěč. V jeho první knize pro dospělé jsem si překvapivě užívala pasáže o významu a původu slov (oživilo to mé vzpomínky na lingvistická studia). Neméně zajímavé byly postřehy ve vztahu k mýtům, původu stvoření světa a víře. Téma silné potřeby někam patřit bylo zpracováno velmi citlivě a vlastně docela vynalézavě. Pro mě to byla více než uspokojivá literární krmě.

20.08.2018 5 z 5

Výhonek osmilisté růže Výhonek osmilisté růže Auður Ava Ólafsdóttir

Kouzelný příběh.

12.08.2018 5 z 5

Kurz tvůrčího psaní Kurz tvůrčího psaní Jincy Willett

Kurz tvůrčího psaní jsem si užila, byly to pro mne užitečné lekce. Nemyslím, že by šlo o typickou oddechovou, protože mnohé pasáže vyžadovaly pozorné čtení. Totožnost Snajpera byla do poslední chvíle nejasná, což u detektivního příběhu vítám. Závěr mi ale přišel ošizený.

23.06.2018 4 z 5

Lovec draků Lovec draků Khaled Hosseini

Citlivé, kultivované, inteligentní.

22.05.2018 5 z 5

Pohřběte své mrtvé Pohřběte své mrtvé Louise Penny

Mám její knihy ráda, ale obávám se, že to v tomto případě nějak nevyšlo. Na mě příliš patetické a překombinované. Možná za to mohou i ty zkomolené české reálie. Kde vzala jméno Roar Parra? A ten zoufalý útěk během pádu železné opony s poklady nedozírné ceny? Pokusila se o ambiciózní příběh, ale její předchozí "prosté" příběhy ze Three Pines mají stále navrch. Je v nich lepší a uvěřitelnější vypravěčka.

11.05.2018 2 z 5

Nejhorší děti na světě Nejhorší děti na světě David Walliams

Přemýšlela jsem, kolik dát hvězdiček. Moje děti, kterým jsem o těch nejhorších dětech na světě četla, trvaly na tom, že si tato knížka zaslouží plný počet. V každém z těch příběhů se tak trochu (někdy i více) poznávaly.

20.09.2017 5 z 5

Špulka modré nitě Špulka modré nitě Anne Tyler

Knihu jsem měla možnost číst v originále. Skvěle napsáno. I v naší rodině kolují příběhy, které byly během času - věřím - vyšperkovaný a dodávají nám na pocitu výjimečnosti, ačkoliv jsem rodina jako každá jiná. Kniha Anne Tyler je velmi lidská, příběhy lehce plynou, jsou krásnou sondou do partnerství a rodičovství.

10.08.2016 5 z 5

Evangelium ohně Evangelium ohně Michel Faber

Moje první setkání s Michelem Faberem. Je zajímavé sledovat, jak autor uchopí nápad - prvotní myšlenku, se kterou si začne pohrávat a sleduje, kam ho jednotlivá vlákna zavedou. Pohrává si s možnými důsledky. Je to cynické, přesto v řadě případů trefné. Postavy nejsou nikterak sympatické, mluví na rovinu a netrápí se politickou korektností, což vyprávění osvěžuje. Způsob, jakým tento příběh odvyprávěl, byl příjemně svižný.

11.01.2022 5 z 5

Úzkosti a jejich lidé Úzkosti a jejich lidé Fredrik Backman

Začátek byl svižný, vtipný a břitký, výslechy svědků byly jako vystřižené z absurdního dramatu a uprostřed knihy dochází k zajímavému obratu. A pak se to rozplizne do melodramatu a závěr je cukrová vata. Kam se vytrácí autor, jehož mnohé knihy jsem si zamilovala?

01.08.2021 3 z 5

Záhada tří čtvrtin Záhada tří čtvrtin Sophie Hannah

Není snadné oživit tak slavného detektiva a ustát srovnání s jeho skutečnou tvůrkyní. Ale tady se to povedlo. A nechyběla ani přijatelná dávka sentimentu, který k chytrým detektivním příběhům Agathy Christie patří a je v souladu s její dobou. V novém Poirotovi vidím Davida Sucheta, který je prozatím nejdokonalejší živou verzí Herculese.

11.06.2019 4 z 5

Rubáš pro slavíka Rubáš pro slavíka P. D. James (p)

Jamesová je často srovnávána s Agathou Christie. Tady nesouhlasím. Postavy Agathy jsou barvité a charaktery rozmanité. Dokážou vzbudit pestrou škálu emocí včetně sympatie a soucitu. Postavy Jamesové jsou jen protivné a jejich univerzální emocí je zhnusení a odpor. Vedle Poirota a slečny Marplové působí Dalgliesh studeně. Christie píše čtivě, Jamesová těžce a popisně. Výslechy sester byly zdlouhavé a nezáživné.

16.04.2019 2 z 5

Vězeň času Vězeň času Matt Haig

Kolik životů potřebuje člověk prožít, aby byl šťastný? Poutavý příběh o prostém "tady a teď" a potřebě lásky.

17.12.2018 5 z 5

Nezapomeň Nezapomeň Val Emmich

Příjemný debut. Milý příběh, které lehce plyne a hladí.

11.07.2018 5 z 5

Miniaturista Miniaturista Jessie Burton

Čtivé, barvité. Ocení spíš ženská duše. Škoda, že byla miniaturistka tak nepolapitelná. Chtěla bych o ní vědět víc. Jsem zvědavá, jak se Burtonová zhostila své Múzy.

01.06.2018 4 z 5

Vážka Vážka Michel Bussi

Díky více než kladným recenzím na této straně jsem se s chutí pustila do čtení. Pasáže mimo deník mi přišly strašně rozvláčné, ale recenze slibovaly skvělé rozuzlení. Možná právě kvůli tomuto očekávání nakonec tak skvěle nevyznělo.

22.05.2018 3 z 5