mnohoknih mnohoknih komentáře u knih

Kufr z nebe Kufr z nebe Lin Rina

Není to druhý díl Kronik prachu, to je třeba říci na úvod. Je to příběh s detektivní zápletkou, který se stal Animantině kamarádce Elise. Ano, příběh je napřed trochu nuda. Ale tenkrát se chodilo dost pěšky nebo jezdilo kočáře a dopisy nosili chlapci z ulice, tudíž žádný spěch. Nápad zápletky mi přijde skvělý, 19.století bylo plné vynáleů. Ale nejlepší je grafické zpracování. Elisa popisuje průběh do zápisníku a Jamie ji k tomu dopisuje poznámky, občas dost vtipně. A samozřejmě trocha té romantiky je tu také.

12.04.2023 4 z 5

Vnučka Vnučka Bernhard Schlink

Je mi jasné, o co autorovi šlo. Je správné stále připomínat hrůzy války, i to, že někteří lidé holokaust popírají. Ale proč k tomu použít tak strašně nesympatické lidi? Číst to, bylo jako brodit se medem. Takže mám hvězdičku za statečnost, že jsem to dočetla. Opravdu pravý opak než Předčítač. Tam jsem se ráda zamyslela. Určitě si přečtěte i doslov. Ke knize je to další úhel pohledu.

30.03.2023 1 z 5

Do hrobu si to nevemu Do hrobu si to nevemu Karel Šíp

Na živo to umí Karel Šíp lépe. Jedná se o glosy, vzpomínky, pocity. Některé zajímavé, některé k nepřečtení.

27.02.2023 3 z 5

Vlaštovčí kopec Vlaštovčí kopec Donna Everhart

Marketingový tah " pro čtenáře Kde zpívají raci" se vyvedl. Všichni jsme s nadšením sáhli po této knize. No a ona je úplně jiná. Tohle je kniha hlavně o vztazích, milostná linka svítí skoro z každé stránky. Což nevadí, četlo se to dobře, ale čekala jsem větší psycho. a plusem je i to, že jsem se hodně dozvěděli o práci se smolou a o pracovních podmínkách v pracovních táborech.

06.02.2023 4 z 5

Sběratel sněhu Sběratel sněhu Jan Štifter

Zase wau, Jan Štifter! V knize se proplétají osudy tří generací. Poslouchala jsem jako audio a každá generace má svého vypravěče, což byl super nápad pro orientaci. Příběh se odehrává opět v Budějovicích a opět se řeší česko-německé vztahy. Autor má rozhodně dar z vyposlechnutých rodinných historek sestavit uvěřitelný příběh.

08.01.2023 5 z 5

Knihkupectví pana Livingstona Knihkupectví pana Livingstona Mónica Gutiérrez Artero

Ráda se procházím v knihkupectví a v knihovnách a tahle kniha byla jedna taková příjemná procházka se spoustou malých štěstíček. Ať už se jedná o odkazy na knihy nebo citace z nich, případně citáty autorů. Příběh kniha v podstatě žádný nemá, jen si tak příjemně plyne a já se chumlám pod deku. A ano, mít u ruky horkou čokoládu je povinnost.

22.10.2022 5 z 5

Selekce Selekce Kiera Cass

Nejsem cílovka, jsem střední věk, ale knihu jsem si super užila. Je to o princeznách, takže ano předvídatelná pohádka. Čtivě napsaná, America je sympatická a i nápadníci jsou v pohodě. Příběh nepřekvapí, ale rozhodně se těším na čtení dalšího dílu.

18.10.2022 4 z 5

Krámek se starožitnostmi Krámek se starožitnostmi Paula Brackston

Zase jeden povedený příběh. Zase jedno prolínání časů. Xanthe cítí v některých starožitných věcech příběh, což je velmi podařený námět. A ačkoliv je to pohádka, tak rozhodně napínavá. Dokáže Xanthe příběh jednoho předmětu rozmotat? A samozřejmě je tu i milostná linka, ale strašně smutná. Příběh je velmi čtivý.

11.10.2022 5 z 5

Malý život Malý život Hanya Yanagihara

To tedy bylo hutné čtení. Co všechno člověk vydrží, když má přátele, kteří sice neví s čím pomáhají, ale pomáhají již jen tím, že jsou. Příběh plný hnusu a zároveň plný dobra a lásky. Sice jsem nepochopila, proč šli všichni Judemu na ruku, ale asi by jinak nebylo možné tak důkladně a důsledně popsat duši a myšlenky zneužívaného člověka.

02.07.2022 5 z 5

Knihonoš Knihonoš Carsten Henn

Krátký, rozkošný příběh pro kniho...moly, maniaky, žrouty.

15.06.2022 4 z 5

Pravý výlet pana Broučka do Měsíce Pravý výlet pana Broučka do Měsíce Svatopluk Čech

Nic se nemá přehánět, ani pivo Na Vikárce. Pak to takhle dopadá. Tedy pan Brouček dopadl na měsíc. Chápu, byla lunojasná noc a nebeský zákeřník lákal k návštěvě. Nebo to byl bledý brach? Každopádně měsíc je obydlen a to měsíčňany, éterickými bytostmi, živícími se krásou a rosou. Takže zákonitě muselo dojít ke střetu. Hvězdomír Blankytný a jeho kůň Pegas se ujali role průvodců. Příběh je jednoduchý, za to čeština je boží. Je to krátké dílko a za přečtení určitě stojí.

12.06.2024 3 z 5

Vila v Itálii Vila v Itálii Julie Caplin

Člověk si říká, kolikrát lze obměnit základní model jídlo, luxusní prostředí, muž samý sval a éterická žena. Zjevně mockrát a stále to funguje. Tentokrát se učíme dělat domácí těstoviny na pobřeží slunné Itálie. Ralp má tak ohromný pocit důležitosti, že se divím, že nad ním Lia nezlomila hned hůl. Možná to bude tím, že Lia se taky chová jako pěkná blbka a tudíž k sobě pasují. Naštěstí je v Itálii kam jít, co jíst a čím se kochat a tudíž to vypadá, že svět není úplně špatné místo. A když už to vypadá nadějně, tak na něj něco vyplave na povrch, pak na ní a pak je svět zase v pořádku. Četlo se to zase skvěle, popisy jídla byly opět famózní. Aspoň to tvrdí můj žaludek. Ale nejlepší byla jedna prťavá věta: Leo jede makat do pivovaru a hádejte kam.

10.06.2024 4 z 5

Návrat domů Návrat domů Kate Morton

Tak tohle se nepovedlo. Autorka zazdila sama sebe. Moje hodnocení taky dost ovlivnilo moje očekávání a těšení se. Četla jsem všechny autorčiny příběhy a všechny se mi líbily. Jsou plné napětí, spletitostí, propletenců a wau rozuzlení. Tady z tohoto mixu není téměř nic. Napětí? Žádné. Skoro hned mi bylo jasné, co se stalo. Spletitosti? V příběhu je samozřejmě více linek. Časové jsou dvě, současnost a před 60 lety. Zápletka je jako jedna, ale je to tak okaté, že čtenář ví, že tam je i skrytá zápletka číslo dvě. Jenže je to tak divně popsané, že spíše než napětí, ty situace vyvolávají zmatek. A hlavní postavy. Babička Nora se všude a stále prezentuje jako obětavá žena a báječná matka. Ale víte, jak to s takovými je. Mně byla nepříjemná. Její dcera Polly z ní měla trauma a vůbec se jí nedivím. A když Nora "ukradla" Pollyinu dceru Jess a maskovala to dobrými úmysly, tak u mě skončila definitivně. Celý příběh je zmatený, naprosto zbytečně rozvláčný, překombinovaný. Nenutí člověka číst dál a dál, aby už věděl, co je za rohem, ale proto, aby už měl od knihy pokoj.

13.05.2024 2 z 5

Hodiny Hodiny Michael Cunningham

Posloucháno jako audio a četla mi Simona Postlerová. Má krásný hlas pro dané téma. Jeho zpracování mě ale dost nudilo. Příběh je plný emocí, ale jsou nám předkládány v naprostém klidu. Ani vlastně nevím, co víc psát. Více než text jsem poslouchala hlas. Zaujala mě leda tak slovní spojení, podzimní větev, sandál anděla. Audio má na obálce hodiny, takže splnění DK výzvy.

07.05.2024 3 z 5

3x Maigret 3x Maigret Georges Simenon

Posloucháno jako audio povídka Maigretův první případ. Tady není moc co hodnotit. Krátké a příjemné. Maigretovi je 26 a zjišťuje, že ne vždy pravda zvítězí. Někdy vítězí politika. Každopádně my se dozvíme, jak se dostal na Zlatnické nábřeží a co ho formovalo. Plus nepřekonatelný Jan Vlasák.

28.03.2024 4 z 5

Zahrada slibů a lží Zahrada slibů a lží Paula Brackston

Veliké, převeliké zklamání. S předchozími díly se to vůbec nedá srovnat. To bylo napětí, překvapení, čtivost ve vrcholné formě. Ale tohle? Xanthe neustále někomu říká, ať jí věří, že ví, co dělá. No, neví. Nebýt naprosto trapných náhod, tak se děj ani nepohne. Navíc své tajemství o tom, že je převracečka sdělí, jak matce, tak i trochu pod tlakem Liamovi. A co oni na to? Nic, pohoda. To je přeci naprosto běžná vlastnost. Každou myšlenku tu Xanthe přežvýká tak 5x až 8x. Opravdu to byl otravný a velmi nudný díl. Přečetla jsem jen proto, abych zjistila, zda ledová královna Liamovi něco dovolí. A ten konec? Trapné, okaté a vůbec tak nějak blbé i na oddychovku.

28.03.2024 2 z 5

Poslední jednorožec Poslední jednorožec Peter S. Beagle (p)

Po jazykové stránce velmi příjemná pohádka. Spousta lyrického textu umocněna tím, že zde vystupuje jednorožka. Ta jednoho dne vyslechne ve svém stále jarním lese dva muže a vydá se do světa hledat své druhy. Cestou samozřejmě potká mága, pomocnou ženu, zlého krále i hrdinu. Příběh je to poetický, popis míst v pravdě básnický. Ovšem nejlepší je ten druhý příběh Dvě srdce. Tam gryf žere malé děti, ale jedno dítě se nedá a my se tak dozvíme, co bylo dál za “ a zazvonil zvonec a pohádky je konec.

26.03.2024 4 z 5

Vina a trest Vina a trest Veronika Martinková

Chtěla jsem si rozšířit znalost o českých autorech, což se povedlo. Škoda, že jsem skočila rovnou do třetího dílu. Vzhledem k tomu, že nás příběhem provází kriminalisté Hana a David, kteří jsou zároveň i partneři v osobním životě, mě zajímá jejich minulost. Na tu je v textu několikrát odkaz. David je policejní svéráz a nebyl mi moc sympatický. Pravidla si ohýbal jak se mu zrovna hodilo. Ano, má výsledky, ale za jakou cenu? A Hanka? Několikrát jsem vůbec nepobrala, jak k danému faktu přišla. Hodnocení se mi tak rozpadlo na dvě nestejné roviny. Vizuálně je to krásné. Kapitoly jsou krátké, takže děj odsýpá. První stránka každé kapitoly je reversní a tím vás dostane pod tlak až si připadáte jako ti kriminalisté. Příběh nám střídavě vypráví Hanka i David a tady vidím ten rozpor. Už informace mám a přitom mi je ten druhý opět předkládá. Dost často mi to přišlo jako přepis policejní zprávy a ne myšlenkové pochody člověka. A ten konec? Hlasuji pro noční můru, případně halucinace z absťáku nikoliv reálný stav.

26.03.2024 3 z 5

Maigret váhá Maigret váhá Georges Simenon

Velice povedená detektivka, ačkoliv k vraždě dojde až na úplném závěru. Ale tou dobou už je nám všem jasné, kdo a proč bude vraždit. Jen zabránit se tomu nedalo. Jan Vlasák je Maigret jako vyšitý. Jeho hlas je přesně tak přemýšlivý, jak si asi Simenon u svého hrdiny představoval. Příběh je to krátký. 2 úklidy a máte poslechnuto.

03.03.2024 4 z 5

Koruna otráveného stromu Koruna otráveného stromu Vlaďka Sacká

Máme skvělé autory a tenhle příběh je další, který to potvrzuje. Od první stránky mě zaujal, všechno a všichni jsou naprosto uvěřitelní. S Adamem Turnerem se seznámíme ve chvíli, kdy je ožrala a ztracená existence. A přitom to býval elitní voják. Jenže se událo něco, co nikdo nečekal a co se utajilo. To, že mluví s čímsi, co se jmenuje Job, ho vžene do náručí psychiatrů. Poměrně rychle se dozvíme, že byl, díky experimentu, v jiném světě. A že tam zůstali jeho parťáci a jeho smysl pro povinnost si myslí, že je tam neměl nechat. A pak se u něj objeví dívka Ari. A vezme Adama na další misi. Příběh dostane super spád. Svět Édegom je zlý a krutý. Jeho obyvatelé se snaží přežít za každou cenu. Adam zde objevuje věci a budovy z našeho světa. Je čím dál víc zmatený. Ari je rozená lhářka a sleduje svůj cíl. Postav tu není mnoho, jsou skvěle vykreslené, takže si k nim snadno najdeme cestu. Jejich ironický humor mě hodně bavil. Na všech územích světa Édegom zažíváme to, co naši hrdinové. U kanibalů strach, u ostrovanů odpočinek. A pak je najednou konec! A stovky nezodpovězených otázek. Pevně věřím v další díl. Pokud nepřijde, tak mi nezbývá než se bát o naši planetu.

21.02.2024 5 z 5