momo01 momo01 komentáře u knih

Sběrná kniha Sběrná kniha Pavel Kosatík

Byl to pro mě inspirující rozhovor, který mě v mnohém obohatil. Obdivuji vyjadřovací schopnosti paní Třeštíkové, její dovednost precizně vyjádřit myšlenku, mluvit otevřeně, s nadhledem, pokorou a o své práci až s dechberoucí přesvědčivostí. A navíc ta krásná zelená záložka a pěkně zpracované desky knihy.
Výsledkem je skvělý zážitek ze čtení.

„Chci filmem pozorovat měnící se tady a teď. Chci zachytit, co je pomíjivé a rychle se mění. …. Zajímají mě diváci, kteří chodí do kina přemýšlet, podobně jako se snažím přemýšlet i já, když ty filmy dělám. Je mi líto, pokud to snad zní jako nějaká floskule. Je to tak.“

03.07.2021 5 z 5

Poslední lov Poslední lov Jean Christophe Grangé

Je to dávno, co jsem četla Purpurové řeky a shlédla film a tak jsem se trochu bála, jak se mi bude číst bez osvěžení prvního příběhu. Ale obavy byly zbytečné. Na prvních stránkách se autor vypořádal s návazností a pak se pustil do zcela samostatného příběhu, kdy Niémans a Ivana jsou přivolaní na místo brutální vraždy hlavního dědice jednoho z největších německých majetků: byl nalezen v alsaském lese, sťatý, rozčtvrcený a vykastrovaný podle zvláštní lovecké techniky.
Podezřelých je hodně: konkurent, rodinný příslušník nebo třeba skupina motorkářů, inspirovaná Černými lovci, praporem zločinců, které Himmler povolal k lovu Židů. Jejich specialitou je lov lidí pomocí röetkenů, plemene psů, které už nemá existovat.
V této ďábelské zápletce se prolíná historie s fikcí, kde je všechno správně namíchané, aby napětí dosáhlo vrcholu: krátké kapitoly, svižný styl, psychicky trýzněné postavy a originální zápletka. Na druhou stranu možná až příliš originální. Co mě navíc bavilo byla přirovnání, která dokreslovala situaci.

„Zatím jsme ve stadiu klasické detektivní hry Cluedo, pomyslela si: lovecký pavilon, význační hosté, žádný mobil ani auto.“

„Velice rychle se ocitli na nechráněném prostoru. Ivana klopýtala za Niémansem a cítila se v bezpečí asi tak jako hliněný holub na střelnici.“

27.06.2021 4 z 5

Pandemie Pandemie Franck Thilliez

Slušný thriller s kombinací lékařských a vědeckých prvků.
Celkový děj je velmi realistický, něco, co by se mohlo odehrávat právě teď a my bychom si to neuvědomili. Především se mi líbily všechny odkazy na Darknet a jejich využití v ději, protože je to téma, o kterém se toho zatím píše málo. A pokud bychom za poslední dva roky na vlastní kůži nezažili protiepidemiologická opatření, získala bych i spoustu informací o šíření virů a jak vypadá proces pandemické výstrahy.
Tempo je příjemně rychlé a plynulé a stránky ubíhají, aniž bychom si to uvědomovali. Takže se Pandemie dá (i přes větší rozsah) přečíst za pár dní. Úplně mi nesedl konec, který mi přišel v porovnání se zbytkem knihy uspěchaný a až moc přehnaný a málo realistický. A pak jsem taky přesvědčená, že minimálně jedna vražda je v knize zbytečná a provedená zbytečně brutálně.

(Předchozí knihy ze série jsem nečetla, ale nezdálo se mi, že by to nějak při čtení vadilo.)

21.06.2021 4 z 5

Matematika zločinu Matematika zločinu Magdaléna Sodomková

Náhodou jsme v knihovně natrefila na tuto knihu a po přečtení jsem si ještě poslechla podcast na www.matematikazlocinu.cz. Dotklo se mě co je možné v této době. Že máme obory, kde má monopol jen jeden znalec a otevřelo mi to oči, jaký má vliv soudní znalec na rozsudek, přestože jeho závěry nemůžou být exaktní. A do toho všeho chobotnice vztahů mezi soudci, obhájci, politiky a nakonec i veřejnoprávními médii. Je to kvalitní reportáž a určitě stojí za přečtení nebo poslech.

19.06.2021 5 z 5

Příběh služebnice Příběh služebnice Margaret Atwood

[Audiokniha] Vize světa, kde ženy jsou jen reprodukčním orgánem, kterého se lze bez rozmyslu, slitování a svědomí zbavit, na mě působila znepokojivě.
Vyprávění jako takové se mnou nerezonovalo tolik jako 1984 a moc se toho v něm neděje. Ale chápu, že jde hlavně o atmosféru a ta byla dostatečně tíživá. Podtrhovalo to několik momentů, které na mě silně zapůsobily (například nedovolené hry Scrabble). Na druhou stranu trochu mi vadilo, jak jednorozměrní byli muži a nerozumím, proč se ženy (a jejich muži) nebránili. Co rozhodně můžu doporučit je audioverze, která je naprosto skvěle načtená Zuzanou Kajnarovou.

13.06.2021 4 z 5

Nasterea Nasterea Petra Stehlíková

Do vepřového rypáku!!! Tak dlouhé čekání na třetí díl a po přečtení cítím rozpaky a zmar. Dobrou polovinu knihy jsem čekala, kdy skončí úvod a začne se něco dít. K tomu všemu velká část textu byly věty tázací. Druhá polovina byla už lepší. Závěr měl gradaci, ale přece jen se toho příliš málo uzavřelo a teď zas musíme čekat na pokračování. Navíc neoplývám schopnostmi symbolologa Roberta Langdona, abych během čtení pochopila všechny ty hádanky, kódy a jinotaje. Takže teď doufám, že další dva díly budou mít zase šmrnc, protože pořád se nevzdávám a těším se na ně.

12.06.2021 2 z 5

Mlčící fontány Mlčící fontány Ruta Sepetys

Když se to vezme do důsledku, jsou Mlčící fontány dobře propracovaný Young Adult román se silnou romantickou linkou. Nechybí v něm tedy láska a zlomené srdce (té romantiky teda bylo až až), zároveň ale odhaluje temné historické období a ukazuje na tyranii represivního režimu. Popravdě mě historické pozadí a vedlejší postavy zaujaly o něco víc než ty hlavní. Zároveň se jednalo o moje první čtení o Španělsku z období vlády generála Franca a Ruta Sepetys mě opět přivedla k touze dozvědět se ještě něco víc o části dějin, kterou jsem moc neznala. Kéž by bylo houšť takových knih, které ukazují na méně známé střípky z minulosti, nebo příběhy z jiného období, než druhé světové války. (Samozřejmě válku neberu na lehkou váhu, ale knih s tímto tématem - zejména z posledních let je na mě už moc).

06.06.2021 4 z 5

Nůž Nůž Jo Nesbø

Nůž je temný a tíživý a není tu moc akce, ale Harry se jako postava vyvíjí, což jsem ocenila. Některé kapitoly mi přišly příliš podrobné a přeplácané vedlejšími zápletkami a mohly by být kratší. Přesto si mě Nesbo dokázal pěkně udržet po celou dobu v napětí a s chutí zjistit, kdo to teda byl.
Otevřený konec umožňuje různé cesty Harryho dalšího vývoje. A tak jsem zvědavá, jestli se v další knize dočkáme opilého, ušmudlaného Harryho, nebo Harryho, který prošel katarzí. Nicméně, já se musím přiznat, že trochu doufám, že série s HH skončila. Začala jsem se čtením před 11 lety a s kratšími či delšími odlukami jsem se k Harrymu vracela, ale mám pocit, že stačilo.

03.06.2021 4 z 5

Je to radost si v ní číst nebo i jen tak listovat. Nadchlo mě grafické zpracování, stručné texty vystihující podstatu a vyhovovalo mi chronologické zpracování. Doporučuji.

03.06.2021 5 z 5

Čtvrtá nejlepší nemocnice v Americe Čtvrtá nejlepší nemocnice v Americe Samuel Shem (p)

„Nová definice dobrého lékaře? Dokáže zkroutit tělo tak, aby dokázal psát na klávesnici a udržovat oční kontakt.“

Na další knihu S. Shema jsem se těšila a opravdu jsem chtěla, aby se mi líbila. Snažila jsem se, seč to šlo, prokousat se a najít v ní všechno to, z čeho jsem byla nadšená v Hora hoře a co se mi líbilo i v Dům Páně. Oba zmíněné tituly jsou plné sarkasmu, lehce bláznivé, řízné, v mnohém pravdivé a celkově zábavné. Ale Čtvrtá nejlepší nemocnice není nic z toho a je na hony vzdálená předchozím dílům. Hrdinové se nikam neposunuli a psaní je příliš rozvláčné. Přiznám se, přeskakovala jsem, abych se dostala ke skutečnému obsahu. Toho jsem ale moc nenašla. Souhlasím s autorem, že při léčení je třeba kontakt a že vztah mezi lékařem a pacientem zvyšuje úspěšnost léčby. Ale šlo to napsat i stručněji než na 434 stranách.

„Víte, jak vypadala dobrá návštěva u lékaře v minulosti, dávno před počítači?
Lékař vás pozdravil, posadil a pohovořil s vámi - vyptal se, co vás trápí, udělal si anamnézu - a pak vás požádal, abyste se před prohlídkou svlékli za závěsem. Během té doby si zapsal všechno, co se dozvěděl. Pak vás prohlédl. A zatímco jste se oblékali, udělal to, co v dnešní době vypadá tak podivně: zamyslel se. Uvažoval, přemítal. Tušil. Naslouchal intuici. Spojil to všechno dohromady. Dospěl k představě, co vám je a jak by to mohl napravit, a pokud ne, pak tedy, jak by měl za všechny okolností přispět k péči o vás, když jste nemocní. Integroval… Počítače nám v tom brání. Stroj se nezamyslí. Nikdy nemá důvod, aby se zastavil a přemýšlel.“

30.05.2021 2 z 5

Google poezie: Psáno našeptávačem Google poezie: Psáno našeptávačem Tomáš Miklica

V předmluvě se píše, že je to radost z nahodilých nálezů a je to tak. Bavilo mě nejen čtení, ale i samotné hledání na Googlu, copak že se ukáže mně. O to víc oceňuji přiléhavé a mnohdy vtipné kombinace básní a jejich názvů.

Kleptomanův žal

já nemám zámek
já nemám peníze
já nemám svatozář
já nemůžu pomoct si furt musím krást

29.05.2021 5 z 5

Listopád Listopád Alena Mornštajnová

Oči mi letěly po stránkách a najednou byl konec. Je to obecně oceňovaná dovednost autorky, díky které příběh rychle plynul, ale až do poloviny po mně vlastně jen tak stékal a byla jsem přesvědčená, že budu hodnotit jen na 3 hvězdy. Nakonec jednu přidávám, za odvahu zvolit jiné téma i formu a i za to, že jsme ušetření prvoplánového hraní na city.

A jsem moc ráda, že si o této dystopii můžeme jen číst a nemusíme ji žít, protože to není samozřejmost. A tak navíc přidávám citaci, která není fikce a o které se v českém tisku nedočteme. Je to část proslovu devatenáctileté rusky Olgy Misik, který nedávno pronesla před soudem. (A byla odsouzená na 2 roky a 2 měsíce, protože se v 17 zúčastnila demonstrace a příslušníkům OMON četla článek ústavy, který deklaruje právo občanů na nenásilné shromažďování.)

„Lidé se mne často ptají: máš strach? … Neznají bouchání na dveře uprostřed noci, zatýkání a uvěznění bez příčiny. Neuvědomují si pocit zoufalství, který jsme nasáli s mateřským mlékem. … Nikdy jsem neměla strach. Cítila jsem zoufalství, beznaděj, bezmocnost, dezorientaci, úzkost, frustraci, vyhoření, ale nikdy strach. … Nelituji že jsem se zúčastnila protestu a jsem na své činy hrdá. …. A šla bych znovu a znovu, dokud by nenastala změna. Říká se, že dělat stále tytéž věci a čekat jiný výsledek je definice šílenství. Zřejmě i naděje je projevem šílenství. Ale nedělat to, v co věříte jen proto, že někdo ve vašem okolí si myslí, že to nemá smysl je naučená beznaděj. A je lepší být šílencem v očích světa, než bytostí bez naděje ve vlastních očích.“

22.05.2021 4 z 5

Bulbem záchranáře Bulbem záchranáře Vít Samek

Lidi, tohle kupujte všem svým blízkým jako dárek. Je to srozumitelná, vtipná a praktická příručka první pomoci. Celkově má tato knížka fakt smysl.

07.05.2021 5 z 5

Ústav Ústav Stephen King

Nemám moc ráda knihy s dětskými hrdiny. Jenže tuhle jsem si TAK užila. Celý příběh byl neskutečně uvěřitelný a já jen četla a četla - nejen po večerech, ale i u snídaně a v každé volné chvilce. Krátké kapitoly mi i krásně nahrávaly. Děj mě zaujal od první stránky a King opět ukázal, že je mistrem ve vykreslení jednotlivých charakterů.
Prostě stojí za přečtení. (A ano, jsem skalní fanda.)

06.05.2021 5 z 5

Angličtina na rovinu Angličtina na rovinu Darren Crown

Královsky jsem se bavila a k tomu se i něco přiučila. Už sháním druhý díl.

„Skutečnost, že vy Češi, začnete větu, jejíž podstatné jméno je kdesi daleko předaleko v mlhách ve vzdáleném obzoru, a přesto dokážete použít všechny pádové a rodové koncovky správně ještě předtím, než se dotyčné jméno vůbec vynoří, pro mě zůstává nepochopitelná a naplňuje mě posvátnou úctou. Vám se to možná nezdá až tak důležité, ale je fakt, že hodně z vás má stejný problém, jenomže opačný, když jde o porozumění angličtině vůbec, zejména však o porozumění slyšenému textu.“

05.05.2021 5 z 5

Kolem Jakuba Kolem Jakuba Michal Vrba

Smutek, strach, nejistota, dojetí, bolest, znechucení. To je výčet emocí, co jsem zažívala po dočtení jednotlivých povídek. A naděje pramálo. Komentář Magnolie mi mluví z mé čtenářské duše - po první povídce jsem si musela dát pauzu, druhou jsem četla bez dechu, třetí mě šokovala jednáním hlavního “hrdiny”, a čtvrtá bolela.

16.04.2021 5 z 5

Sametové iluze Sametové iluze Petr Čepek

Propletenec osudů 6 kamarádů, první lásky, první rozvody, nenadálá úmrtí. Všechno souvisí se vším, každý s každým a postupně do sebe jednotlivé detaily zapadnou. (A že jich je.) A přesto budu za remcala. Dobré téma, ale ne až tak dobře zpracované. Rádoby vtipné hlášky a hovorový jazyk na mě působili lacině. Čtení mě úplně netěšilo a něco mi chybělo a něco naopak přebývalo.

13.04.2021 2 z 5

Zulejka otevírá oči Zulejka otevírá oči Guzel Jachina

Autorka má dar vyjadřování – skvěle vládne jazykem, a přestože se drží faktů, tak do textu vnesla i prvky imaginace a to je to, co mě nadchlo. Zulejka má právem tak vysoké hodnocení.

„Smrt je tady všudypřítomná, je to však smrt prostá, srozumitelná, svým způsobem moudrá, dokonce spravedlivá: listí a jehličí opadává ze stromů a rozkládá se v zemi, pod těžkou medvědí tlapou praskají a usychají keře, tráva je kořistí jelena a ten zase vlčí smečky. Smrt je pevně, nerozlučně spojena s životem – a proto není děsivá. A navíc v urmanu vždy zvítězí život. … Zulejka ví, že přijde jaro, stromy se zazelenají svěží zeleníhedvábná tráva zaplaví kdysi dočerna vypálenou zem a zvěři se narodí veselé a hojné potomstvo. Proto neměla pocit, že je krutá, když zabíjí. Naopak cítila, že je součástí tohohle velkého a silného světa, kapkou v zeleném jehličnatém moři.“

10.04.2021 5 z 5

Webináře ve vzdělávání Webináře ve vzdělávání Michal Černý

Celý text vyznívá jako úvod k bakalářské práci. Styl psaní je suchý s nadužíváním odborných výrazů. Je v něm trochu té teorie, stručná nabídka platforem a to je vlastně všechno. Z praktického hlediska bez přínosu. Vlastně je to jen úvod, kterému chybí stať a závěr

09.04.2021 2 z 5

Kuchařka ze Svatojánu Kuchařka ze Svatojánu Eva Francová

To mi tak nějak na konci zimy vždycky přestane chutnat maso a tentokrát ta má masonechuť trvá nejen o něco déle než obvykle, ale navíc teď doma vařím díky současným omezením téměř každý den. A tak jsem potřebovala inspiraci pro rozšíření bezmasého repertoáru. S touto kuchařkou jsem rozhodně nešlápla vedle. Recepty jsou chutné, jednoduché a z dostupných surovin.

03.04.2021 5 z 5