pakoshka pakoshka komentáře u knih

Anežka Anežka Viktorie Hanišová

To teda byla pinda, co?

Myslela jsem si, že téma knihy bude spíš o kořenech Agnes a o tom, že krev nezapřeš a že matka bude ta, která bude trpět. Kdepak.

Někdy nestačí jen si něco umínit a chtít.

Slušná sonda do duše, docela mě to drásalo. Lži, marnost, bolavá duše. Asi na ni budu ještě chvíli myslet.

03.02.2021 4 z 5

Hotýlek Hotýlek Alena Mornštajnová

Knihu jsem četla loni, zanechala ve mně velkou nesmazatelnou stopu, z knih od Aleny Mornštajnové mě asi oslovila nejvíc, dokonce jsem ji i dvakrát darovala. Dnes ji beru do ruky na druhé čtení.

28.12.2020 5 z 5

Narozdíl od většiny jsem neviděla žádnej Marešův seriál - ani Devadesátky, ani Případy 1. oddělení - takže pro mě byly historky novinkou. Fajn počtení a náhled do zákulisí mordparty.

23.07.2023 5 z 5

Lustr pro papeže Lustr pro papeže Jan Tománek

Tak já se tady honím za nejlepším psychothrillerem a ono si stačilo přečíst Lustr pro papeže. To je TAK silný, bylo mi zle, bylo mi to hrozně líto, chtělo se mi zvracet.

Mílovi bylo pouhých 16 let, když ho za údajné spiknutí proti republice zavřeli do nápravného zařízení. Z původních 6 měsíců se stalo dlouhých 10 let utrpení, ponižování, bolesti, bezmoci, hladu, nekonečné otrocké práce. Bez kontaktu s rodinou, se světem. Jen tak, že se někomu nelíbíš a jsi nepohodlnej.

I přes přetěžké téma normalizačních lágrů je tahle malá knížka napsaná s lehkostí, jazyk a vězeňský žargon se čte výborně, vtáhne čtenáře a nepustí.

Tohle bych zařadila mezi povinnou četbu. Jaký jsou lidi svině. Všichni přečíst.

06.05.2021 5 z 5

Listopád Listopád Alena Mornštajnová

Ze všech knih pro dospělé od paní Mornštajnové se mě Listopád dotknul asi nejmíň - a hlavně tedy až ke konci. Asi není potřeba o něm nic víc psát, nikomu letos neušel.

04.11.2021 3 z 5

Kyselé třešně Kyselé třešně Lenka Chalupová

Román odehrávající se v okolí mého rodného města? Sem s ním!

Ach, jak jsem před sebou viděla Máchovu ulici, Šířavu a Želátovskou, a ty nácky v krásné vile. A Lověšice, které znám jen velmi letmo. Hlavně ale Husovu ulici, která v roce 1944 zažívala mnohem lepší časy, než dnes; v době, kdy Přerov byl významným železničním uzlem, nádražní budova byla echt a drážní domy obývaly rodiny s hrdostí. Dnes chce každej z nádraží zmizet a kolem baráků lidí klušou s kabelkou přitisklou k tělu.

A jestli se mi třešně líbily jen kvůli Přerovu? Nemyslím si. Příběh venkovskýho učitele, lásky, nenávisti, a ty šoky! No, román se vším všude, myslím, že si zaslouží větší pozornost čtenářskýho publika. Pro mě byl i vzdělávací, protože jsem si dohledávala reálie, který jsem neznala. Třeba Švédský šance a lověšickou tragédii. Stydím se. Proč tomuhle není věnovanej jeden kout v muzeu? Nevím.

31.10.2023 5 z 5

Pán much Pán much William Golding

Minulej týden to bylo deset let, co jsem maturovala a vylosovala si v češtině to, co jsem si přála nejvíc, tedy Goldinga a jeho Pána much. Re-reading byl stejně intenzivní jako první čtení, stále řadím Pána much mezi díla, která se mi nesmazatelně vryla do paměti.

'Je civilizace v našem chování opravdu tak silně zakořeněna, jak si namlouváme? Nebo jsme stále jen příslušníky smečky?'

Golding ukazuje zlo, manipulaci, fanatismus a syrovost lidství na dětech, a celej ten příběh slušných britských hochů z dobré školy je plnej symboliky a taky je výborně realistickej, mrazí z něj. Zanechává spoustu emocí a podnětů ke dlouhé diskuzi. Přečíst!

25.05.2021 5 z 5

U severní zdi U severní zdi Petra Klabouchová

Přišel čas platit účty za padesátá léta. Uf, tohle je síla. Padesátá léta v naší krásný zemi. Současnost a možnost vybrat si za ně daň.

Báječný zpracování strašně těžkýho tématu. Prolínání nechutných humusů (fakt) z minulosti a vyfabulovaná dějová linka ze současnosti, kdy si nepamatuju, že bych v poslední době nějakýmu knižními hrdinovi fandila víc.

Čtěte, všichni.

15.06.2023 5 z 5

Zahrada Zahrada Petra Dvořáková

Jsem zas nějak nasedla na vlnu českých autorek a nemůžu z ní slízt. Dobrý to bylo.

16.05.2023 4 z 5

Cop Cop Lætitia Colombani

Tři naprosto odlišné ženy a jejich osudy; kapáneček prvoplánový, ale hezky, musela jsem Cop přečíst hned. Strašně mi to ale připomíná něco, co už jsem četla. Mám teď hrozbou touhu vzít si nějaký příběh z Indie.

11.01.2023 4 z 5

Eleanor se má vážně skvěle Eleanor se má vážně skvěle Gail Honeyman

Nečekala jsem, že si Eleanor tak oblíbím. Opravdu příjemné čtení s praštěnou hrdinkou a zvláštními lidmi, plné malinko cyničtějšího humoru, laskavosti, ale i vážnějších témat, bez patosu. Moc se mi to líbilo, až se sama divím.

30.04.2022 4 z 5

Aristokratka u královského dvora Aristokratka u královského dvora Evžen Boček

Zábavná jednohubka. Udělalo mi radost, že paní Tichá dostala víc prostoru a (i když byl film příšerný) naprosto jsem v ní viděla Elišku Balzerovou.

02.03.2021 3 z 5

Kopretiny pro zámeckou paní Kopretiny pro zámeckou paní Stanislav Rudolf

Kolikrát jsem Kopretiny četla v pubertě? Dle toho salátu v mý knihovně hodněkrát. Poslední aristokratka z osmdesátých let čtená jako poslední chybějící téma do výzvy.

11.11.2023 4 z 5

Oddychovka, která přenese nejen do světa HP, ale i do Hollywoodu. Jemné, milé, zábavné, s nějakými těmi chybami.

30.05.2023 4 z 5

Revizor Revizor Nikolaj Vasiljevič Gogol

Doháním klasiku, Revizor je nadčasovej.

22.09.2021 4 z 5

Tatér z Osvětimi Tatér z Osvětimi Heather Morris

Za chvilku přečtené, psané velmi jednoduše, takže se čte rychle, ale stejně jako @Sandor pode mnou mám ze sebe trochu provinilý pocit, že se mě hrůzné téma úplně nedotklo. Připadalo mi to jako románek, trochu nechápu vysoké hodnocení.

28.12.2020 3 z 5

Foukneš do pěny Foukneš do pěny Radka Třeštíková

Jako dočetla jsem to, ale docela se zapřením. Mám vlastně styl Třeštíkové ráda, ta dlouhá souvětí, zmatek, přeskakování v myšlenkách, ale Foukneš do pěny bylo takové... plytké. Přitom by to mohla být pekelná depka, jít trochu hlouběji, dál do nitra...

23.12.2020 1 z 5

Zabiják Zabiják Émile Zola

Absolutně nechápu, proč jsem Zolu okázale ignorovala a naturalismus jsem četla hlavně ten český, Zabiják je naprostý skvost a jsem šťastná, že mám ještě komplet Zolu před sebou!

30.12.2023 5 z 5

Klub divných dětí Klub divných dětí Petra Soukupová

Petra Soukupová se čím dál víc prodírá na špičku mého neexistujícího seznamu nejoblíbenějších spisovatelů. A ač je Klub divných dětí primárně kniha pro děti, nikomu z nás neuškodí vrátit se o pár (desítek) let zpět. Zvlášť, když Soukupová opět staví na skvělé psychologii dětských postav.

15.03.2022 5 z 5

Ohníčky všude kolem Ohníčky všude kolem Celeste Ng

Na Ohníčky jsem se chystala dlouho, ale moc ne nezaujala anotace, obálka, moc nemusím tuhle americkou smetánku... A bylo to skvělý, boží, chci vidět ten seriál, chci se k nim určitě ještě někdy vrátit, teď hlavně chci nad celou knihou chvíli v klidu přemýšlet. A to je přece bájo, když kniha nechá takovou stopu.

22.12.2021 4 z 5