petrarka72 Online petrarka72 komentáře u knih

Srdcerváči. Kniha 1 Srdcerváči. Kniha 1 Alice Oseman

Prousmívala jsem se od začátku do konce. Důležité téma a výborně vy-/ nakreslené.

16.07.2022 5 z 5

Vše o mé dceři Vše o mé dceři Kim Hjedžin (p)

Nekomfortní a skvělé čtení. Všichni jsme jenom kapka v moři, každý s nějakým zdánlivým znevýhodněním, ať už jde o stáří, nemoc, chudobu, sexuální preference, empatii... A nezbývá než vydržet a trochu, jenom trochu se otevřít.

"Já se nezajímám o to, jaký prožila život. Nepotřebuju vědět takové detaily. I kdyby, nic se nezmění. Stejně nakonec umře, ať tady nebo jindy, a nikdo si toho ani nevšimne." (s. 137)

16.07.2022 5 z 5

Zpověď lišáka Zpověď lišáka Jordy Rosenberg

Pokud mě víc zajímá srovnávání příběhu s jinými verzemi (konkrétně Gayovou a Brechtovou - přistoupila jsem na to, že Sheppard je Mackheath - před čímž varuji) a pokud mě víc baví sledování, jakými způsoby se autorovi/ autorce daří všechno relativizovat a zpochybňovat, je něco špatně. Londýnské podsvětí, nepolapitelný zbojník a zlí kšeftsmeni, zloději, prostitutky, queer bytosti a bytosti jiné rasy než bílé, morové komplikace a bludné lodě, elixíry věčného mládí či síly, sperma, krev a jiné výměšky, to vše ve stínu šibenice - nějak mi všechny ingredience v této konkrétní kombinaci nepřišly nijak zvlášť poutavé.

15.07.2022 3 z 5

Neklidná krev Neklidná krev Robert Galbraith (p)

Nic není takové, jak se zdá - pozor na předsudky! Galbraith/ Rowling najela na vlnu obliby odložených případů, okořenila jej astrologií, sériovým vrahem ve vězení coby hlavním podezřelým a "poradcem", šílenstvím nejen některých podezřelých, ale i vyšetřovatelů a několikerou variací na téma fyzického i psychologického násilí mužů na ženách (a naopak). K tomu turbulence ve vztahu Strikea a Robin, proměny rodinných konstelací a vedle hlavního pátrání po lékařce, která zmizela před čtyřiceti lety a kterému detektivové věnují celý rok, několik drobnějších případů vedlejších. Neklidná krev je proklatě čtivá záležitost, po minulém slabším díle jsem si užívala a téměř tisíc stran "spásla" během čtyř dnů. Teď to chce měsíc pauzu a dát si román ještě jednou od začátku...

13.07.2022 5 z 5

Stvůra Stvůra Kristýna Trpková

Velmi slušná detektivka, přečtená za den. Pachatel brzy odhadnut, koneckonců jak jinak, když je od začátku jasné, že vražda je osobní záležitost a možnosti nejsou neomezené... Vyšetřovatelé lidští, postupy vyšetřování pozoruhodné, od mravenčí práce po špetku iracionálna, gradace přiměřená. Jen občasné použití banální fráze typu "Laura se otřásla při představě, kolik podobně narušených jedinců ještě běhá po světě" ruší - ale to se snad podaří časem odstranit. Jdu shánět Vesnici...

11.07.2022 4 z 5

Nová divočina Nová divočina Diane Cook

Po dlouhé době čtenářský zážitek speciálního ražení; kouzlo tkví v nepředvídatelnosti děje, nejednoznačnosti postav a jejich instinktivnosti, která jako by čtenáře vtahovala a zbavovala ho racionálních filtrů. Příběh o proměnách státu Divočina, mateřství, různých způsobech (ne)přirozenosti bytí mimo čas a komfortní zóny, o světě, v němž domov neexistuje, a přesto ho hledáme, a slovech a příbězích, které se mění v legendy, to vše zprostředkováváno skrze čistě smyslové a podvědomé impulsy. To plahočení nepoznanou krajinou, za metou v nejlepším případě iluzorní, s výhradním cílem přežít, připomíná dobrodružné romány Jacka Londona - ale chybí požitek z četných vítězství lidské vůle a naděje na konci. Bea, Agnes a Fer, Glen, Carl a Jake se mi zaryli pod kůži; mnohé jim závidím, mnohé bych chtěla prožít - a mnohé si ani neumím představit... V každém případě - tento způsob budoucnosti zdá se mi poněkud nešťastný...

10.07.2022 5 z 5

Tmavé stěny Willardu Tmavé stěny Willardu Ellen Marie Wiseman

(SPOILER) Když se hororová romantika dobře založeného příběhu změní v čistý růžový cukrkandl, nemám z toho radost. Přitom to dlouho krásně fungovalo, emoce prýštily, obě roviny se doplňovaly slušně, i když trochu předvídatelně (pravda, snaha připodobnit současný ústav k tomu z minulosti působí až komicky) - a pak bylo najednou těch neakceptovatelných šťastných obratů příliš. O čtyři kapitoly méně - a byla bych nadšená... I tak se k autorce pravděpodobně vrátím, psát nepochybně umí a vybírá si pozoruhodná témata.

05.07.2022 4 z 5

Průtrž Průtrž Wilbur Smith

Džunglí a velkoměstem, přírodou a rudnými doly, temnou duší Konga a bezohlednými praktikami těžařů, informace o Africe a rodinný propletenec Jacka Courtneyho, výborná kombinace vševědky Amelie, střízlivého Xandera a odhodlaného Jacka, ekotéma a dobrodružný příběh, k tomu slušný cliffhanger na konci... Chtěla jsem se seznámit s Wilburem Smithem a nebyla ochotna investovat čas do jeho naddimenzovaných svazků pro dospělé - ale možná to časem udělám, Průtrž mě navnadila.

30.06.2022 3 z 5

Továrna na maso Továrna na maso Miloš Urban

Miloš Urban jako Pan Spisovatel - a první republika mu sluší. Přitom ji nepopisuje čapkovsky, snad jen ten smysl pro všednodennost je podobný. Holešovicko-bubnovská jatka, kabaret Luna a netvor, množství restauračních podniků, Koruna, ale i podoba soukromých domácností, to všechno odráží skutečnost bizarní a teatrální, postavy vyhraněné, přitom ne jednoduché (nikoli pouze jejich sexualita má vrstvy jako postupně loupaná cibule), případ tvářící se jako krotká verze Panoptika Města pražského se mění v melancholický, hard-boiled chandlerovský krvák. Příjemně znepokojivé čtení, pro mne na výši jako Lord Mort či Praga Piccola.

28.06.2022 5 z 5

Morová rána Morová rána Betty MacDonald

Kdyby Austenová, sestry Brontëovy, Lesja Ukrajinka, potažmo Čechov, Kafka, Orwell či Wolker přistupovali k tuberkulóze podobně jako Betty McDonald, možná by přežili. A kdyby o tom i psali, každý svým nezaměnitelným stylem a nikoli neosobně (já vím, já vím, Wolkerova nemocniční balada je dechberoucí - bohužel ojedinělá), mohl by vzniknout vedle literatury válečné či vězeňské nový žánr: život proti smrti TBC. I tak si troufám odhadnout, že by byla Bettina verze výjimečná. Humoristická, laskavá oddechovka na dvě odpoledne, s důrazem na otravnost nemocničního bytí a ztrátu svobody, ale také barvitost lidských povah.

27.06.2022 4 z 5

Osmý život (pro Brilku) Osmý život (pro Brilku) Nino Haratischwili

Anotace tentokrát nelže. Skutečně podmanivé, strhující, dramatické, tu a tam až bolestné čtení. Proplétající se historie Ruska-Sovětského svazu-Ruska s historií Gruzie, počínající rokem 1900 a končící rokem 2007, rozkročení mezi Tbilisi, Leningradem, Moskvou, Londýnem, Vídní, Berlínem aj., sedm knih - šest plus jeden příběh, z nichž pouze jeden je mužský (Stasia, Christine, Kosťa, Kitty, Elene, Daria, Nica), určených pro emocionální informaci toho nadějného osmého (Brilka), z nichž každý vydává na samostatný román úctyhodného rozsahu. Kletba, nejen "čokoládová", hlad po životě, žízeň po vzájemnosti, leningradská blokáda, gulagy a jiná životu nebezpečná prostředí ve viditelném, útěky před ohrožením a zodpovědností v neviditelném gobelínovém stromovém vzoru, v pozadí generalissimus a ve vnitřní rodinné historii Malý velký muž Berija, NKVD a KGB, na ramenou čím dál větší tíha rodového dědictví, v srdcích a hlavách vědomí totálního neporozumění nejen mezi muži a ženami, ale mezi lidskými bytostmi obecně, a násilí hraje v každé generaci zásadní roli a navzdory předpokladu ho neubývá... a přitom je to všechno tak lidské, tak známé. Doporučení: Dejte si po dočtení každé knihy tak den dva pauzu, tu a tam je emocí příliš, odpočinek je na místě, jinak začnete některé momenty záměrně vytěsňovat a ve výsledku vám budou chybět... Téměř devět set stran - a každá stojí za to. Díky.

25.06.2022 5 z 5

Smrt přichází na prohlídku Smrt přichází na prohlídku Anders de la Motte

Letní dovolenkové čtení, oddechovka na dva dny u vody. Detektiv ala Hercule Poirot zamlada... dobrá, ve středním věku, také vysoký a bez kníru, zato s dcerou a antichlupovým válečkem vždy po ruce, v roli vzniklé sloučením kapitána Hastingse a inspektora Jappa čerstvá vyšetřovatelka Tove. Bezohledná developerka, její uťápnutá tajemnice, utajený místní boss, ambiciózní novinářka, drsná trenérka parkuru, okázalý shakespearovský herec, členové spolku patriotů a další rázovité postavičky, zločin na poklidném venkově pod záminkou "Österlen nedáme, radši ho zbouráme", jabloňové sady, temná tušení a úsměvná, milá atmosféra. Potěšila jsem se.

23.06.2022 4 z 5

Čekání na Bojanglese Čekání na Bojanglese Olivier Bourdeaut

Něžná a vtipná tragikomedie o lásce, šílenství, smrti a milosrdných lžích. Jako by ten příběh bláznivé mámy, milujícího otce a chlapce s čistým pohledem vyprávěl dílem Vian, dílem Fulghum; krásným jazykem, s originálními nápady a přesně hraniční atmosférou, která se kdykoli může stát zoufalou nebo ztřeštěně bláznivou. Četla jsem klasickou papírovou knihu a tu a tam ji prokládala audioknihou, namluvenou Janem a Vojtěchem Vondráčkovými a proloženou hudbou, Mr. Bojangles by Nina Simon. Krásné, děkuji.

18.06.2022 5 z 5

Moje máma Jana Brejchová Moje máma Jana Brejchová Tereza Brodská

Vynikající publikace, v níž se pojí skoro encyklopedická zpráva o filmovém a divadelním světě druhé poloviny 20. století s přesahem do první dekády toho 21. se zvláštním zřetelem na jedinou, v pravém smyslu ženskou, hereckou hvězdu té doby u nás - a osobní zprávu (o) této ženě její dcery Terezy. Kniha je hlavně fotografická, z rozmluv nad fotografiemi především vznikla, a na její literární části se podílela Jana Podskalská - na to by se nemělo zapomínat. Nadstandardní počet fotek ze soukromých archivů, filmových plakátů, obálek časopisů i oficiálních portrétů, osobní vyznání tří zásadních spolupracovníků, výčet filmových a divadelních rolí, vzpomínky na vynikající osobnosti, Milošem Formanem počínaje a Jaroslavou Moserovou konče, živočichopis několikerého partnerství, zážitky ze zahraničních festivalů nebo cest... Je to v podstatě lehké čtení s vydatným obsahem; spousta informací mi dosud unikala, mám vypsáno několik filmů, které mne prozatím míjely - a tomu nejednoduchému vztahu dcera-matka rozumím... Takže díky a maximální spokojenost.

15.06.2022 5 z 5

Prameny Vltavy Prameny Vltavy Petra Klabouchová

Už dlouho se mi nestalo, abych navzdory tušení s takovým přehledem míjela vraha, potažmo původce zločinu, což nebývá a ani v tomto případě není totéž... Šumavská temnota a česko-německé sdílení prokletého prostoru jsou dobrý základ, příběh procházející několik generací a až mytická existence podzemního koncentráku Prameny Vltavy z něj vyrůstají přirozeně a uvěřitelně. Pro mne setkání s respektuhodným dílem zajímavé autorky, s níž rozhodně po této knize nekončím.

13.06.2022 5 z 5

Promiň Promiň Dr. Filipitch (p)

Slovní zásoba až děsí, smysl pro metaforu oslňuje, různorodost okouzluje. "Filipitch. Doktor Filipitch" překvapuje každým kouskem, navozuje pokaždé jiné téma, vykresluje jinou atmosféru, někdy je lyricky zahloubaný, jindy ostrý jako bitch. Jasně, 21 strof o tobě dobrý - ale s touhle hrabětovskou nostalgií si nezadají ironická rozchodová Náš život po životě, MeToo bajka O pejskovi a kočičkách, řetězoví Kamarádi, jejichž pointa mě málem zabila, vášnivě maloměstská Cesta do hlubin fanouškovy duše... a vlastně všechny ostatní. Má to rytmus, má to říz - a ve valné většině i kvalitu nezávislou na kvalitě živého přednesu.

13.06.2022 5 z 5

Dámský gambit Dámský gambit Walter Tevis

Úžasný zážitek. Walter Tevis píše tak, že i když znáte z šachu maximálně figury a to, jak táhnou, prožíváte každou popisovanou partii jako smyslový, téměř sexuální zážitek. Příběh Beth Harmonové jako příběh talentu a posedlosti. Co epizoda, to výpověď o schopnosti proměnit nevýhodný start v oslnivou cestu, o snadnosti a zrádnosti závislostí, o neokázalé vzájemnosti, o umění naučit se prohrávat - ale i vyhrávat, o intuici a pevnosti postojů, o úzkosti a radosti žít... Seriál jsem neviděla a nepotřebuji ho - ale k této knize se po čase ráda vrátím.

12.06.2022 5 z 5

Chlorid sodný Chlorid sodný Jussi Adler-Olsen

Oddělení Q je vždycky zážitek. Tentokrát případ "anděla smrti", Carl vyšetřující na útěku, koronavirová doba v pozadí a nový význam rčení "sůl nad zlato". A jako vždy otázka k zamyšlení - když jsem bez viny, mám/ mohu/ musím hodit kamenem? Případně mám právo organizovat kamenující a velet jim? Kdo určí míru viny toho druhého? A kdo té mojí?

12.06.2022 4 z 5

Akce Kvilda Akce Kvilda Pavel Švec

Dokumentární svodka materiálů o převaděčích z řad SNB na Šumavě a jeden neuvěřitelně absurdní životní příběh. Jaroslav Maršík, jeho desetileté ukrývání se před socialistickou "spravedlností" a dopadení na základě anonymu, napsaném ze závisti kvůli mimořádné odměně k platu jeho sestry, která ho ukrývala. Co je pravda a co ne? A co unese lidská paměť?

11.06.2022 3 z 5

První osoba jednotného čísla První osoba jednotného čísla Haruki Murakami

Podivné až bizarní okamžiky v osmi povídkách autora, který má pro ně smysl. Žena volající při orgasmu cizí jméno; bezčasí během zapomenuté schůzky; dynamická existence neexistující nahrávky; láska, smrt a předčítání; básně o baseballu; maska ošklivosti; opice zcizující jména; a s cizí ženou v cizím oděvu. Také hudba na mnoho způsobů, submisivnost inteligence a slova, která všechno mění. Odřezky z jiných, zajímavějších a propracovanějších Murakamiho děl.

10.06.2022 3 z 5