tami1 Online tami1 komentáře u knih

Zůstaň se mnou Zůstaň se mnou Ayobami Adebayo

Nějak mě to nechytlo za srdce. Příběh je zajímavý především tím, že nám přiblíží život privilegovaných vrstev v Nigerii. Je jedno, jestli jste vzdělaní, bohatí nebo emancipovaní, pořád vás ovládá rodina, Bůh a předsudky.
Příběh Akina a Yejide je plný bolesti, zmaru a zoufalství. Když spolu lidé nemluví, nemůžou spolu ani žít.

07.03.2022 3 z 5

Prázdniny v Česku Prázdniny v Česku Ladislav Zibura

Milostný dopis,
ve kterém se pan Zibura velmi barvitě vyznává z lásky k Česku a k Čechům.
Trochu chaotické toulání za zajímavostmi naší země korunuje autor laskavým humorem. Bez problémů se mu daří bourat zažitá klišé a stereotypy.

27.02.2022 5 z 5

Svědectví o životě v KLDR Svědectví o životě v KLDR Nina Špitálníková

Smekám před autorkou.
Povedlo se jí být nestraným arbitrem. Díky těmto sedmi rozhovorům se dozvídáme mnoho mrazivých skutečností o životě různých vrstev severokorejské společnosti.

Zpočátku mě napadaly otázky jako:
Jak to mohli dopustit...
Jak se tak mohli chovat...
Jak to, že to nevěděli...

Ale když si uvědomíte, tu zákeřnou, plíživou a všudypřítomnou propagandu, která je jim vštěpována už od kolébky, teprve vám dojde ta vymakaná zrůdnost. Musí být hrozné nemít žádné blízké, protože nemůžete věřit prakticky nikomu. Myslím, že Hitler se Stalinem by koukali s otevřenou pusou, kam až to Korejci dotáhli.

27.02.2022 5 z 5

Skok do prázdného bazénu Skok do prázdného bazénu Amos Oz (p)

Poutavý rozhovor mezi Amosem a Širou o životě v Izraeli z pohledu člověka, který prožil téměř celý svůj dospělý život v komunitě kibucu Chulda. Jeho život velmi ovlivnila sebevražda matky, odcizení od otce, následný vstup do komuny a změna jména.
Amos Oz byl osobností, se kterou se muselo počítat na poli literatury, politiky a lidství. Díky své píli a nevídané sebereflexi byl člověkem, který se dokázal na různé aspekty svého života podívat vždy z několika úhlů.

"Nejsem zoufalý, protože vím, že žít, to je jako řídit auto se zakrytým předním
sklem a mít jen boční zpětná zrcátka, která ukazují, co je za námi. Známe jen
to, co bylo, ne to, co nás čeká. "

11.02.2022 5 z 5

Zvon Zvon Neal Shusterman

Smrtka mě před pár lety naprosto uhranula. Byla jsem okouzlena novým světem, cechem smrtek i Nimbem. V dalších dílech už ta novost trochu vyprchala, přesto je pro mě celá trilogie nezapomenutelná.
Hluboce smekám před autorem za jeho bezbřehou fantazii a doufám, že u nás vyjdou jeho další knihy.

27.01.2022 5 z 5

Noční pád Noční pád Nelson DeMille

Trochu zdlouhavé a tak nějak mi přišlo, že se John dostává k informacím lehce. Prostě po pěti letech a hlavně s ohledem na to, jaký mají všichni zájem aby vše zůstalo utajeno, je těch dostupných důkazů nějak moc.
Perfektní závěr.

26.01.2022 3 z 5

Jezdec Jezdec Christina Olséni

Poloostrov Falsterbo je plný písečných pláží, ptačích rezervací, cyklostezek a krásných pastelových plážových chatek. Tradičně se zde konají světoznámé parkurové závody Falsterbo Horse Show. Prostě dokonalé místo pro několik vražd.
Nezvedená partička seniorů se jako vždy, v čele s Egonem, motá pod nohy místnímu policejnímu sboru. Pomalé tempo příběhu skvěle dotvářejí pestré charaktery postav a lehký humor.
Určitou morbidní vtipnost v sobě má skutečnost, že je v každém díle touhle bláznivou partičkou nechtíc zamordováno nějaké zvíře. Jedno drahé, jedno vzácné a jedno s citovou hodnotou.

24.01.2022 4 z 5

Hra s ohněm Hra s ohněm Dana Stabenow

(SPOILER) Tentokrát má kniha k detektivce opravdu daleko, ale vůbec to nevadí.

Vypravěčský um autorky mě naprosto okouzlil. Jsem vlastně ráda, že nejde o klasickou krimi, ale že má kniha velký morální a lidský přesah. Aljaška je jistě nádherná a divoká země, ale teprve lidé kteří tam žijí, jí dodávají tu pravou chuť. A jak už to tak bývá, lidská povaha je opravdu komplikovaná.

Škoda, že zlo není potrestáno, ale přesně takhle to občas dopadá.

19.01.2022 5 z 5

Spasitel Spasitel Andy Weir

Dechberoucí vesmírná variace na Robinsona Crusoe.
Tak jak by se Robinson neobešel bez Pátka, nezvládl by tuto misi ani Ryland bez svého přítele Rockyho. I když se samozřejmě pokazí vše co může, je v příběhu plno nezlomné lidské vůle a stálá stopa naděje.
Precizně napsaná sci-fi, plná technických detailů a šibeničního humoru mě dojala až k slzám.

18.01.2022 5 z 5

99 dědečků a 1 babička 99 dědečků a 1 babička Jiří Žáček

Vtipná miniknížečka plná básniček pro pobavení.
Limeriky jsou především vtipné, ale občas v sobě mají i hlubokou pravdu.

Byl jeden dědeček z Nové Vsi pod Pleší,
a ten si předsevzal, že všechny potěší.
A když je těšil,
řekli mu: "Nešil!
Potěšit všechny je ze všeho nejtěžší!"

A protože zrovna čtu Švejka od Jaroslava Haška, tak přidám ještě jeden.

Byl jeden dědula (nebo snad nebyl?),
ten volal na bytnou, přičemž se šklebil:
"Milá paní, bude sranda -
zabili nám Ferdinanda!"
Ten starý génius... Anebo debil?

10.01.2022 4 z 5

Šest kontinentů - Příběhy z cest Šest kontinentů - Příběhy z cest Jiří Kolbaba

"Na fotografování miluji především ten vlastní proces, kdy neorganizovaně a zmateně pobíhám po přírodě a hledám záběry, které by mohly na snímcích vypadat zajímavě."
Jiří Kolbaba

Přesně tato chaotičnost je jedním z velkých problémů knihy. Obsah nepůsobí jako celek, ale jako zmatené hopsání z destinace na destinaci. Redaktor se asi na svou práci úplně vykašlal, protože tohle by nikdo normální nedopustil. Naprosto chybí časová linka nebo dělení na kontinenty, čímž by se zúročil název knihy.
Některé fotografie jsou opravdu nádherné, ale většina působí dost amatérsky a s chybějícími popisky ztrácí význam.

07.01.2022 2 z 5

Prostě na mě zapomněli Prostě na mě zapomněli Jiří Holub

Krásně napsané, smutné.
Jedna z knih, která mě bude v myšlenkách provázet ještě nějakou dobu. Pravdivě ukazuje nevinnost dětí a jejich nezatíženou mysl. Ty předsudky získáváme až věkem.

Doporučuji!

04.01.2022 5 z 5

Poslední bitva Poslední bitva Cornelius Ryan

Poslední bitva je skvěle napsaným, chronologicky dokonalým, mrazivým dílem, které nás seznamuje s koncem 2. světové války. Autor se ůžasně zhostil všech známých faktů a naservíroval nám tu řež z pohledu všech protivníků. Nemoralizuje, pouze konstatuje fakta.
Dokonalé!

01.01.2022 5 z 5

DNA DNA Yrsa Sigurðardóttir

Perfektní severská krimi!

Příběhu nechybí napětí, sympatický vyšetřovatel s neveselým osobním životem a samozřejmě zvrhlé vraždy. Závěr překvapivý. Doporučuji.

PS: Už chápu vyhlášku EU ohledně výkonu vysavačů

27.12.2021 5 z 5

Na viděnou příští léto Na viděnou příští léto Elin Hilderbrand

Tajná, osudová láska spojí život Mallory a Jaka. Rok co rok se setkávají a prožívají jedinečnou romanci, odtrženou od svých běžných životů. Téměř třicet let si dopřávají jeden víkend plný vášně, lásky a pochopení bez svých oficiálních partnerů. Vytvářejí si svou rutinu, kterou do puntíku dodržují.

Nádherná kniha!

Nadchly mě začátky kapitol, ve kterých jsou uvedeny stěžejní události i zajímavosti z každého roku. Také je zde zmíněn bezpočet knih, které oba čtou a navzájem si je doporučují. Nechám se také inspirovat.

12.12.2021 5 z 5

Dům z karet Dům z karet Michael Dobbs

Brilantně napsaný politický thriller, který je děsivý právě proto, že skutečnosti v něm nejsou ani trochu přitažené za vlasy.
Příběh o moci médii a jedné promyšlené pomstě, která rozpoutá bezohlednou politickou bouři, která smete kde koho. Moc jsem fandila hlavnímu padouchovi.

Doporučuji

09.12.2021 5 z 5

Tuhá zima Tuhá zima Kim Faber

Kniha je velmi aktuální. Téma začlenění uprchlíků, teroristických útoků a návratu bojovníků ISIS je podáno bez příkras a korektního patosu.
Vyšetřovatelé nejsou přehnaně dokonalí a schopní. Pestré charaktery přidávají příběhu na uvěřitelnosti.

09.12.2021 5 z 5

Sám mezi ženami - Kohout Sám mezi ženami - Kohout Aleš Vogel

Útlá knížečka plná vtipných historek ze života jednoho nevyrovnaného učitele na základce. Školní rok je opravdu dlouhý a pro jediného chlapa široko daleko, je babinec, který jej obklopuje v práci i doma občas dost nesnesitelný.

Bavila jsem se!

07.12.2021 4 z 5

Dlouhý let domů Dlouhý let domů Alan Hlad

Krásně dojemná kniha popisující jedno z nejtěžších období v historii Británie. Přibližuje nám pocity, bezmoc, pochyby a ztrátu naděje obyčejných lidí, kteří čelí noc co noc pokračujícímu bombardování a hrozící invazi. Moc jsem fandila Susan a Olliemu a ze srdce nesnášela britského pilota.

29.11.2021 5 z 5

Ve spárech šelmy - Přežila jsem útok grizzlyů, 1967 Ve spárech šelmy - Přežila jsem útok grizzlyů, 1967 Lauren Tarshis

Skvělá dobrodružná knížka pro děti.
Autorka se inspirovala skutečným příběhem z roku 1967. Svižné tempo vyprávění je podbarveno lehce ekologickým pohledem. Děti se dozvědí spoustu zajímavostí o medvědech gryzzlich a také o jiných zajímavých zvířatech která žijí v Národním parku Glacier.

25.11.2021 5 z 5