Terva Terva komentáře u knih

Tomb Raider: Archivy S.4 Tomb Raider: Archivy S.4 Dan Jurgens

Lara Croft:
Neumí létat,
neodráží kulky,
ani neoplývá nadpřirozenou silou.

Komentáře k povídkám zde:

V její krvi koluje esence dobrodružství a akce, a přitom nepřekračuje hranice „reálného“ světa. Namísto toho představuje postavu, se kterou se může každý ztotožnit a nabízí nám poměrně realistické zpracování téměř neuvěřitelných situací, na základě čehož si čtenář může na jejím místě představit sám sebe. Vítejte ve světě Tomb Raider.

Lara Croft – Živá nebo mrtvá. Odměna $ 50 000 $

Tento svazek Archivy S.4 také obsahuje Galerii obálek. Jedná se o dvacet tři krásných celostránkových maleb. Těžko hledat tu nejhezčí, protože všechny jsou krásné. Taky jsem se několik dlouhých minut kochal a určitě se k těmto příběhům brzy vrátím.

Citát: Ten den, kdy přiznáš, že jsi v koncích, nastane konec světa, viď?

Zde jsou názvy a hodnocení povídek. Samostatné komentáře najdete v sekci povídky u této knihy nebo použijte odkaz na počátku tohoto komentáře.

Vše, jak má být...................*****
Tisící prvá noc....................**
Největší ze všech pokladů..*****
Galerie obálek....................*****
Stín kočky...........................**

Při čtení této bible s číslem 4 jsem poslouchal Iron Maiden a jejich desky The Number Of The Beast (1982) a Piece Of Mind (1983) a Nightwish a jejich dvě CD Angels fall first (1997) a Oceanborn (1998) a popíjel u toho pivko.

05.01.2019 4 z 5

Přízračné kruhy Přízračné kruhy Jeff Smith

Draci....
stáhli se do podzemí...
prý nadobro.
Povídala babča.

Dnes mi došla jedna zajímavá věc. Rád čuchám ke komiksům, ale při rozbalování Kůstků mě ani jednou nenapadlo přičuchnout. Tělo i mysl automaticky asi ví, že černobílé knihy nevoní nějakou barevnou škálou, ale jsou cítit pouze tiskovým inkoustem. Ke Kůstkům se nečuchá.

Jest-li draci nadobro zalezli do Tanen Gard, blíží se konec světa. Na scéně je opět geniálně nakreslený Ted. Brouk, co je snad rychlejší než blesk. Jeho přesuny celým údolím a horami jsou mnohdy tak rychlé, až z toho bolí hlava. Neuvěřitelný je ten Ted.

Malá ochutnávka:
Pokud si pospíšíme snad zvládneme zvrátit většinu toho, co Kruhy napáchaly. Držte se přesně v mých stopách. Pokud šlápnete do skutečného Přízračného kruhu, přestanete existovat.
…..HEJ! Zpomal! Někdo tu má dřevěnou nohu!

Tak vám nevím. Už je to zase spíš smutné, moc jsem se nezasmál. Trochu mi to připomíná Hobbita a celé to dobrodružství je taková cesta tam a zase zpátky. U tohoto příběhu jsem se trochu nudil.

Při čtení této knihy jsem poslouchal Devilment a jejich druhé CD The Great and Secret Show z roku 2014

Citát: Něco je špatně. Cítím to, něco se začíná měnit

kterej si může
člověk dovolit,
je prázdná hlava.“

„NECHOĎ DOVNITŘ VOLEJ HAVRANY“

Čtrnáctá Zrnka temnoty opět dokazují, že spisovatelé sem vybraní dost hřeší tím, že používají scény a situace z jiných, již hodně známých příběhů. Já jsem spokojen tak na půl. Když totiž odečtu různá klišé z jiných knih, příběhů a od jiných spisovatelů, hrubá kostra příběhu je povedená. Forma vyprávění je někdy moc dětská, ale jak jsem řekl, zrnka temnoty v tom rozhodně najdete. Navíc jsem se pobavil, když si „táta“ zkoušel svý možnosti. Víc nenapíšu, ať nebouchnete a já nespoileruju. Vzhledem k tomu, že má tento příběh asi jen 150 stran nestačí vás unudit k smrti, protože ta poslední fáze za něco stála. Rozhodně jsem rád, že jsem vydržel až na konec.

Citát: Ty jsi tak slaďoučká, že tě asi maminka brzo spapá.

20.09.2024 3 z 5

Naposled Naposled Warren Ellis

„Nenávist.
Kulky.
Bomby.
Krev.
Špióni.“

„Leze vám to kurva do těch vašich makovic, lidi?“

Ve Městě je vydáno Stanné právo. Policie brutálně napadá obyvatele. Spider Jeruzalem stále více propadá demenci své nemoci. Ale z posledních chvil se snaží stále publikovat a komentovat dění v ulicích. První tři díly „Po hlavě“ jsou hodně krvavé a smutné. Dokonce i kočka Kočka má svůj splín. S tím nic nenadělá ani smajlík se třema očima a úsměvem. V dalším příběhu jdeme „Rovnou do Pekla“. V ulicích Města se lidé bouří. Svoboda slova je potlačována, ale ne na dlouho. Opět pěkný krvavý masakr – válka v ulicích. Každé hnutí, každé noviny jdou do boje. Drsné napětí.

Citát: Všechny nás znásilní a zastřelí a zase znásilní.

Šílený „Dlouhý den končí“, nás zavede zpět k Jeruzalemovi. Ten v tomto příběhu vyráží se svýma dvěma ohavnýma asistentkama do ulic. Má rande s Fešákem. Preziden Callahan rozhodně nebude nadšený. Vedou s Jeruzalemem dlouhý rozhovor. Někdy až nudný, protože se zde dost věcí opakuje. Ale jinak cajk. V příběhu „Naposled“ se Spider Jeruzalem odebral na místo posledního odpočinku. Ano, to je sídlo v horách, kde to všechno začalo. A asi to zde i všechno skončí. Ovšem, končí to docela šíleně!

Citát: Když to udělá president, není to zločin.

Další příběh „Nenávidím to tu“ je už z jiného soudku. Nebudu se k tomu tady vyjadřovat. Místo toho jsem příběh vložil do sekce „Části díla“ a napsal k němu svůj komentář. Ovšem přeci jenom bych jedenu kapitolu v knize zde vyzdvihl. Jedná se kapitolu z názvem „Žijeme v monokultuře.“ To je fakt síla. Myslím, že to trochu škádlí rasistický postoj, ale co je mi kurva po tom, když s tím souhlasím?Všude se futrujou cizí kultury a my si je musíme nechávat projít žaludkem. I tady v Praze. Kdy jste naposled měli například poctivou svíčkovou se šesti místo durum nebo burgru? Ano, o tom Spider Jeruzalem také píše. A dost se monokulturou trápí. Zbytek najdete v jeho knize na konci tohoto komiksu.

Citát: Nenávidím, jak mě to miluje, a nenávidím, jaký z toho mám pocit. Nenávidím to tu . . . ale chraň pánbů, nedovedu si představit, že bych žil někde jinde. (Nenávidím to tu)

10.09.2024 5 z 5

Zabiják 4 a 5 Zabiják 4 a 5 Alexis Nolent

„Já na sliby a přísahy
moc nevěřím,
ale kdyby mě
chtěl zlikvidovat,
proč by mě nechával odejít?“

Čtvrtý svazek je rozdělen na dva sešity. Ostatně, to je skoro vždycky. Ten první Krevní pouta jsou zajímavá v tom, jak náš Zabiják uvažuje. Jak žije a co dělá, i když se vlastně schovává. A schovka ve velkoměstě je vlastně pro něj hračka. Až na jednu maličkost, kterou má v bytě. Ale víc neřeknu. Ti, co čtou od začátku vědí a pro ostatní by to bylo vyzrazení děje. A to nikdo nechce, že jo. Kresba je klasika. Už jsem si zvyknul. Temnější barvy, nic výstředního, jednoduchá komiksová okna.

Citát: Jednou z nejdůležitějších věcí, kterým jsem se v této branži naučil, je že nemám věřit na náhody.

Druhá část nese název Smrt v duši. Její podstatu vystihl právě obrázek na přebalu tohoto svazku. Je to totiž zároveň titulní strana druhé části. Respektive části 5 z celku. Tohle už je brutálnější, než například klidnější předcházející díl. Dokonce se tu ukazuje i agresivní červená barva. A nemusí to být nutně barva krve. Druhá část je akčnější a pozorný čtenář se tu dozví docela dost zajímavostí. Ale i přes tu dodatečnou akčnost a finální výstřel mám stále pocit, že se v tomto příběhu až moc mluví.

Citát: Abych si zachránil krk, uzavírám dohodu jen sám se sebou.

05.08.2024 3 z 5

Pátrání po Spockovi Pátrání po Spockovi Vonda N. McIntyre

„Váš objev může
zlikvidovat chudobu.
Ale těžko
změní povahu
rozumných bytostí.“

„Žal je nelogický.“

Tohle je těžký příběh. Kdybych neviděl nejdříve film, těžko bych pochopil alespoň částečně tento psaný příběh. Genesis je na mne moc složitý „experiment“ a vše co se v něm děje je těžko pochopitelné. Vlastně mě na rozdíl od filmu tohle moc nebavilo. Chtěl jsem nějakou sranda oddychovku a dostal jsem příběh plný složitých vzorců, bez špetky humoru a s podivným znovuzrozením.

Citát: Když si nepomůžeme, tak zde zemřeme.

22.07.2024 3 z 5

Osamělé město Osamělé město Warren Ellis

Citát: Pokud se vám zdá,
že jsem tentokrát
napsal komentář obráceně,
tak se probuďte,
kdoví, co se vám zdá!

POZOR!!!! Tento článek obsahuje samé citáty!!!!!!!

„Anglický spisovatel označil Ameriku za „kulturu obětí“. Dav, který jej pak ubil k smrti, jeho rodinu zahrnul žalobami za škody způsobené na svých pěstech a nehtech.“ (Odcházení)

Citát: Já osobně nenávidím politiku. Nejraději bych se na ní vysral. Ale co když nepudu k volbám a oni pak zvolí Pavla a ne Petra? (Terva)

„Jmenuju se Spider Jerusalem. Jsem nejmilovanější člověk ve Městě. Jsem novinář. Pro deník SLOVO píšu sloupky pod názvem NENÁVIDÍM TO TU. Protože to tu nenávidím. Nenávidím to tu a stejně tak nenávidím vás. A vy mě za to milujete. Tak se věci mají. A jestli máte problém s tím, jak se věci mají, tak vám ukopnu vršek hlavy a naseru vám do mozku. A vy mě za to budete milovat.“
„Díky Bohu, že mě máte!“ (21 dní ve městě)

Citát. Pokus si myslíte, že jsem moc sprostej, přejděte na můj článek k povídce 21 dní ve Městě. To se teprv poserete. (Terva)

Zrůdování. Je to umění spílání lidem. Umění přepadnout je otázkama, pronásledovat je otázkama, štvát je otázkama jak lovnou zvěř a dohnat je těma zasranejma otázkama až do penálu. Je to něco jako bejt fotograf, akorát že to zatím nesprovodilo ze světa žádnou princeznu. (Zrůdování)

Citát. Teda jako fakt jsem použil v závorce (NEPUBLIKOVAT) . . . ale v sekci „CITÁTY“ na profilu toho magora Ellise to na vás všechno klidně vybleju. (Terva)

Ahoj. Jsem Spider Jerusalem. Kouřím. Beru drogy. Chlastám. Meju se jednou za šest tejdnů. Masturbuju v jednom kuse a svý dýmající otrávený semeno mrskám z vokna dolů na vaše vlasy a pokrmy. Jsem prachatej a respektovanej sloupkař z jedněch z největších novin v metropoli. Žiju se dvěma překrásnejma ženskejma v nejdražší a nejvybranější komunitě ve Městě. Bejt parchant se vyplatí! (Osamělé město: První část ze tří)

Citát. Hele, tohle bylo fakt k posrání. Byl jsem napjatej jak lano přes ulici. Nejlepší články od Jerusalema Ellise. (Terva)

Až řeknu „Makejte jak svině a spáchejte útok na veřejnýho činitele několikrát po sobě“, tak makejte jak svině a spáchejte útok na veřejnýho činitele několikrát po sobě. (Osamělé město: Třetí část ze tří)

Citát: Všechno podstatné najdete v článcích „Části díla“ na straně 666. (Terva)

A nebo zmagořit, zamodřit a přejít:

08.07.2024 5 z 5

Pravá ruka zkázy Pravá ruka zkázy Mike Mignola

Hellboy:
úředně adoptován Trevorem Bruttenholmem roku 1946.
Agent úřadu pracující v terénu od roku 1952.
Trevor Bruttenholm:
Ředitel úřadu paranormálního výzkumu a obrany.

Varuj se pravé ruky zkázy. Neboť nahlédl jsem až na konec světa, kde jsem spatřil bestii, v jejíž pravé ruce byl klíč k bezedné propasti.*

Komentáře k samostatným povídkám:

Pravdou je, že se mi v tomto svazku nelíbila hned první povídka, byla krátká a jaksi nepatří do série vyšetřování záhadných událostí. Na druhou stranu jsem zase pochopil fakt, že příběhy v této knize jsou chronologicky seřazené a tak logicky musí být dětství Hellboye na prvním místě. Nejlepší příběhem je ten poslední s názvem Skříňka plná zla. Velmi povedený příběh. Je jich tu samozřejmě víc, ale úděl povídek je vždycky nejistý. Ne všechny se vám musí líbit. Zde je to stejné.

Malá ochutnávka:
Můj otec profesor Malcom Frost, strávil celý rok 1945 výzkumy, takže byl prakticky neustále na cestách. Pak si předsevzal přesvědčit Americkou vládu o tom, že jste příliš nebezpečný, než aby vás nechali naživu. To, že neuspěje, se potvrdilo v roce 1952, když vám konference OSN přiznala statut čestného člověka....to ho zničilo.

Tento svazek zahrnuje osm povídek na téma Hellboy. Vybral jsem dvacet jedna (oko bere) citátů a vložil je Miku Mignolovi na jeho profil. Při čtení těchto povídek jsem poslouchal skupinu Twilight Force a jejich studiové album z roku 2019 s názvem Dawn of the Dragonstar.

Citát: Ty si fakt myslíš, že bysme měli jen tak zaklepat u hlavních dveří?

* Papež Sylvestr II. 999 L.P.

Komentáře k povídkám také zde:

29.09.2019 3 z 5

Hledání smrti Hledání smrti Miroslav Žamboch

Mávl jsem na hospodského.
Jedno z jeho děvčat mi hned přineslo pivo.
Vonělo jako pivo,
chutnalo jako pivo.
Fajn.

Na světě je nový příběh, který sleduje další osudy Baklyho. Ve městě je nový týpek a bude zle. Na Baklym se mi líbí jeho povaha. Mistr Žamboch vytvořil nezapomenutelnou postavu zabijáka, kterému nevadí že při souboji umře. Vlastně on to vítá a těší se na smrt. Proto není tak jednoduché ho zabít. Tady přijíždí do Grafzatzy jednoho z největších a nejbohatších měst Crambijského impéria, a aby našel osobu, kterou urputně hledá musí pozabíjet spousty protivníků a doslova vnést chaos mezi tamní podsvětí. Do toho přidejte nestvůru žijící v městské kanalizaci, která vlastně také zabíjí. Dva zabijáci v jednom městě – bude boj.

Citát: Nesměl jsem pustit z řetězu bestii, kterou jsem v sobě tak tak ovládal.

Tento příběh má pokračování v dalším příběhu nazvaném V objetí smrti. Pan Žamboch své čtenáře nešetří a po delší době vydal dvě knihy těsně za sebou s jedním hrdinou. Bakly je borec, který se řídí heslem, že jen to nejhorší je pro mě dobrý, borec, který miluje dobré jídlo, spousty jídla a pivo, spousty piva. Pro mě je to lepší postava než Koniáš. Ale nebojte, v tomto příběhu se najde více kladných i záporných postav, kterým se dá klidně fandit. A je tu i Baklyho dcera, díky ní si to s tou smrtí stále rozmýšlí.

Malá ochutnávka:
Měl jsem na sobě svůj zemřelý kožák, ve kterém v sedě s ohrnutým límcem, vyholenými vlasy a odrůstajícím strništěm vypadám jako neohrabaný tlouštík. Lidi mi pak nevěnují zbytečnou pozornost. Ti, co mé maskování prohlédnou, ze mě mají respekt nebo se rovnou bojí......

Jedna z nejzajímavěji napsaných pasáží nese název Dietologická nebezpečí. Pojednává o Věci v podzemí a z toho mi běhal mráz po zádech. V knize se také objeví pojem Píďalkovitý pohyb, což je určitě velká pocta mistru Kulhánkovi, který ve své podstatě toto slovo vymyslel. Tady není co řešit, tohle si zaslouží pět hvězd. Je to čistokrevné a akční dobrodružství, které jsem si neskonale užíval. A vlastně ihned po dočtení jsem se vrhnul na pokračování. Vybral jsem osmnáct citátů a vložil je mistru Žambochovi na jeho profil.

Citát: Dnešek je vždy jen jednou.

05.07.2019 5 z 5

Drákulova výzva Drákulova výzva Brian Edmund Posehn

Alias: Wade Wilson
Žoldák, co nezavře zobák.
Šíleně silná regenerační schopnost.
Extrémně otravnej.
Žlutý textový bubliny.

Hláška za koho mě má, za Pinďu ze Čtyrlístku je nemístná a pitomá. Jedná se o jakýsi přirovnávající překlad. Dal bych přednost původní hlášce. Nemyslím si, že by spisovatel Brian Posehn kdy vůbec slyšel o Čtyřlístku. A Wade Wilson už určitě ne. Výskyt trapných hlášek navozující zdání, že Deadpool a ostatní účastnící tohoto dobrodružství znají České filmy a postavy jsou pro mě zklamáním. Snaha toto navodit se mi zdá nešťastná a úroveň komiksu tím u mě dosti klesla.

Citát: Jsme tak šťastní, že jsi stále neživá!

A když už jsem v těch negacích....příběhy z Francie mi zde připadali jako vycucané z prstu. Logicky sem vůbec nepatří. Myslím, že Deadpoola, jako komiks si zatím nechám z klidem ujít a do dalších sešitů se nebudu pouštět. Tohle je pro mne celkem zklamání. Druh humoru mi skoro vůbec nesdl, některé zbytečné příběhy (#5 a #6) jen kazí původní poslání.

Malá ochutnávka:
Rakev už není jako ze škatulky.
Ále, to mu snad žíly trhat nebude.
Přinejmenším je to fajn změna, tahat se s mrtvolou, kterou jsem neudělal.

Ale už nechme negace. Trochu pozitiva nakonec. Pár dobrých hlášek se tu najde, třeba ta s kroužkem v nose a další. No a nesmím zapomenout na kresbu na které se podílelo více malířů. Je dobrá, povedená a určitě Deadpoolovi neuškodila. Což je ale vlastně jen půlka příběhu a pokud není Deadpůl celý, je ho jen.....poolka. A půlka znamená 50%

Citát: Moment, na který straně je srdce? Obvykle bodám do zad jenom lidi, co jsou ke mně čelem.

Při čtení tohoto komiksu jsem poslouchal skupinu Megadeth a jejich studiové album Distopia vydané roku 2016

24.05.2019 3 z 5

Zrcadlení Zrcadlení Cullen Bunn

V Harrow county
se to duchy
a skřítky
vždycky jen
hemžilo.....

Tak jo, o lidech už jsem psal minule. Obličeje postav a postavy samotné se mi osobně moc nelíbí. Ostatní kresba je nádherná. Vše to kompletuje perfektní scénář. Je temný, krvavý a vždy se něco děje. Nejdříve jsem měl s touto sérií problém, ale postupně se uklidňuji a začínám pomalu Pochmurný kraj řadit do dobrých příběhů.

Malá ochutnávka:
Možná je to neskromný přání,
ale ráda bych zase pro změnu vedla na chvíli normální život.
...říká holka, co mluví s kůží mrtvýho kluka....

Na konci příběhu je opět sekce Historky. A tím jsou příběhy: Netopíří dům (opravdu je v knize napsaný „netopýří“ s měkkým i), Lovec, Dcerušky a Plíseň. Úlet je historka Dcerušky a u Plísně jsem se od srdce zasmál. Moc mouder v příběhu není a tak jsem vybral jen tři citáty a vložil je do profilu scénáristy se jménem Cullen Bunn. Na úplném konci se pokochejte Skicářem.

Citát: Sní o dni, kdy opět ožijí.

10.05.2019 4 z 5

Tajemství počátků Tajemství počátků Jeff Lemire

Zase se něčím užíráš, zlato?
….No jo, chceš se přidat,
Vlastně co by ne. Taky mám, proč se užírat.
Chybí mi cestování po světě.
….Mě chyběj mý kozy.

Tento svazek obsahuje příběhy #1 - #6
#1 - Ztraceni na tajuplné farmě. (ČERNÁ PALICE)
#2 - Kletba Zaframova! (V titulní úloze: ZLATUŠKA ZLATONOŠKA)
#3 – Marťanský válečník. (V hlavní roli: BARBUFOUN)
#4 – Darda jako od geparda. (VALDA DARDA: Ve spárech děsivého Cthu-Lois!)
#5 – Plk. Bizár: V tenatech paravesmíru. (Odyssea RENÉHO BIZÁRA)
#6 – Strašidelná chýše. (Příběh madam VÁŽKY)

Bylo pro mě těžké hodnotit tuto knihu. Při čtení jsem neustále narážel na podobnosti s jinými příběhy. Kolik existuje měst, jenž chrání nějací superhrdinové, Spiral City z tohoto příběhu není novinkou. Novinářka, jenž pátrá po svém superhrdinovi, to mi také něco připomíná a v nekonečné řadě musím přiznat, že i Černá palice, v originále Black Hammer, vypadá jako Mjolmir, jen má delší topůrko. Dlouho, předlouho po dočtení tohoto prvního svazku jsem si nevěděl rady, zda je to dobře nebo, že snad jen Jeff Lemire někde opisoval a snažil se udělat originální příběh s odkazy na staré legendy. Těžko se to poznává.

Malá ochutnávka:
VALDA DARDA: Ty bys měl zvednou zadek a taky něco dělat Barbie.
BARBIE: Já něco dělám, čtu si knihu, čímž si rozšiřuju obzor, díky čemuž pak budu schopen vést při večeři inteligentní konverzaci s kozatou Tylkou.
PLUKOVNÍK BIZÁR: …..VŽŽŽŽM. ….buď zdráv, Valdemare. Proč visíte ze stropu?
VALDA DARDA. Tak a jsme v prdeli.
BARBIE. Chacha.....

Jedním z rozhodujících faktorů je kresba, hlavně barvy, které má na svědomí Dave Steward. Na kresbu Deana Ormstona si musíte pomalu zvykat, ale barvy jsou krásně temné, žádné křiklavé obrazy, vše je goticky pojaté a to se mi líbí. Úžasně tak vypadá například Zlatuše v příběhu „Darda jako od geparda“, když přijde k večeři. To jsem kurva tleskal. Nakonec jsem se dohodl sám se sebou, že skupině super hrdinů, kteří uvízli na neznámém statku a již deset let se snaží tam odtud uniknout, dám ještě šanci.

Citát: Kde je večeře? Mám kurevskej hlad! (Darda jako od geparda)

Kniha ještě obsahuje písemnou formu Skutečného tajemství počátků a několik listů skic a náčrtků s poznámkami Deana Ormstona. Jenže bohužel mě tyto skici jen přesvědčily o tom, že se tu hodně využívají mainstreamové postavy jako například Batman a Kapitán Amerika – oba zrovna nemám v lásce - a tak se tu rozhodlo, že místo uvažovaných čtyř hvězd dám jen tři.

Při čtení tohoto komiksu jsem poslouchal skupinu ZZ Top a jejich čtrnácté a patnácté studiové alba Mescalero (2003) a La Futura (2012)

Citát: Měls mu rozbít držku, dědečku. (Ztraceni na tajuplné farmě)

22.12.2018 3 z 5

Zahájení Zahájení Dan Simmons

Ze všech hrůz, které si lidstvo samo přivodilo,
ze všech jeho ubohých netvorů
pouze z mýtů o upírech
čišel jakýsi náznak
vznešenosti.

První kniha v sérii Doba mrchožroutů má velmi povedený začátek. Temné vyprávění Saula Laskiho o jeho pobytu v lágru je opravdu až gotické. Možná snad, že šachová partie byla zbytečně dlouhá a několik tahů před koncem jsem se nudil a ztratil jsem úplně přehled o pohybu figurek. Vytratilo se tak z toho to pravé černé kouzlo.

Malá ochutnávka:
Gestapo o mě nemělo zájem, protože si možná myslelo, že jsem jen jeden z mnoha Židů, kteří utekli z měst nebo prchli z transportu. Německá síť na Židy měla spoustu děr. Podobně tomu tak bylo v mnoha okupovaných zemích, pouze ochotná spolupráce samotných Poláků Židům prakticky znemožnila, aby unikli svému osudu v táborech.

Další povedenou věcí je pak situace okolo charlestonských vražd. Opravdu je to tak zajímavě pojaté, že i místní šerif z toho měl zmatek. Jenže on není žádný jižanský blbec a po shledání s několika osobama mu začíná svítat. Hrůza je však tak velká, že vlastně každý může zemřít během pár minut. Příkladem tak může být nádherně temně popisovaná návštěva jednoho nejmenovaného domu. Úplně jsem cítil tu zatuchlost a starou zaschlou krev.

Citát: Jste psychiatr, nemůžete být blázen.

Až někam do druhé třetiny je to zajímavé, ale pak to začíná ztrácet rychlost, objevují se jen stránky popsané planými slovy, které čtenář ihned zapomene a tak se musí prokousat až na samotný konec prvního příběhu, kdy se zase začne něco dít. Jenže už je konec. Musíte si počkat na druhou knihu.

Citát: Většina lidí nesnáší svou rodinu.

26.10.2018 4 z 5

Technokněží Technokněží Alejandro Jodorowsky

Naučil jsem se lhát, zrazovat, šidit,
krást, zneužívat a ničit druhé,
jen abych zmnožil své jmění.
Prostě vše, co potřebuje správný technokněz.

Zasekl jsem se hned na první kresbě, která následuje za hlavní, tvrdou stránkou. Pohled na kosmickou observatoř, krásně zalitou v zelené barvě s planetou na pozadí, je uchvacující. Působí to na mě jako magnet. Kochal jsem se asi patnáct minut, než jsem otočil na další stranu.

Citát: Chcípněte, vy slouhové technošpíny!!!

Kniha je rozdělena na několik fázi. Hlavní postavou příběhů je Albino jeden ze synů Panefi matky a hlavně „šéfky“ Albina, který se rozhodl stát Technokněžím. Ve škole, do které ho šéfka, jeho matka, poslala však musí splnit několik úkolů. Nic pro něj, zatím, není problém. Dostává se až do technobiskupské počítačové školy. Jeho výuka je tvrdá a vždy hrozí nebezpečí úmrtí. Tak sledujeme jedno století s Albínem.

Citát: Zadek a kozy, to maj rádi i Bozi!

Scénář je klasika a kresba? Inu je to Jenjetov, co by jste od něj asi očekávali? Prostě perfektní s typickou kresbou, která z něj dělá mistra. V tomto příběhu se mi strašně líbila sestra hlavního hrdiny, Onyx. Červená a čtyřruká mutantka byla suprácká.

Malá ochutnávka:
Budeš žít pod mou střechou po tři příští roky, a budeš mi sloužit, ať tě požádám o cokoliv. Mé pokyny budeš provádět do písmene, a pokud se v kteroukoli chvíli nezachováš, jak se zachovat máš, zabiju tě! Jasné?

Musím však přiznat, že zase tak moc spokojený nejsem. Všudypřítomná logická nelogika, spousty smyšlených výrazů a názvů a zbytečných sprostých slov mě celkem vadilo. Mám pocit, že Kasta Metabaronů byla propracovanější a víc tak nějak vyfikundační. Do bioprdele!

Citát: Jsem duše, která má tělo, nikoli tělo, v němž je duše.

19.10.2018 3 z 5

Tomb Raider: Archivy S.3 Tomb Raider: Archivy S.3 James Bonny

Už jsme toho
spolu dost zažili.
A pokaždé,
když se setkáme,
nebývá o dobrodružství nouze.

Třetí svazek v sérii Tom Raider je opět nabušený akcí, je plný dobrodružství, smrti, lásky, napětí a nekonečných soubojů dobra a zla. Tak jako předešlé svazky i tady najdeme škálu různých příběhů a to konkrétně mezi sešity #35 až #50. Celkem se jedná o devět povídek kreslených a jednu psanou.

V tomto svazku je také crossover mezi Larou Croft, Magdalenou Patience a Sárou Pezziniovou, nositelkou starodávné mimozemské zbraně Witchblade. Vše je provázáno se vším a nic není náhoda. Crossovery krásně zapadají do rámce daného univerza, protože si zkrátka musíte uvědomit, že se odehrávají v témže světě, a podle toho jsou také napsány.

Malá ochutnávka:
Ty se nebojíš těch, kteří si přejí tvojí smrt. Bojíš se sebe samé. Toho, čím by ses mohla stát, pokud překročíš hranici, za kterou přestaneš být dobrodruhem a staneš se námezdným žoldákem. Hranici, kdy přestaneš být bojovníkem a staneš se zabijákem.

Lara Croft není vlastně zlodějka. Skoro všechny nalezené artefakty jen najde a pak je věnuje dál. Prostě je dává světu a neponechává si je jen pro sebe. Jen ty více nebezpečné buď zničí a nebo je dá někomu, kdo je řádně ukryje aby je už nikdo nikdy nenašel.

Citát: Pokud mi neprozradíš, co chci vědět, zemřeš velmi nepříjemným způsobem. (Černá legie)

A teď jednu zajímavost. Lara Croft přeplavala několikrát La Manche. Její specializací jsou prsa. Fakt, nekecám. Fajn s těma prsama jsem si dělal prču...

Citát: Znát správnej směr je nade všechny poklady světa. (Alfa a Omega)

Na konci knihy nesmí chybět legendární Galerie obálek. K této galerii mám jen jednu malou připomínku. Bohužel dobrá polovina obálek už byla k vidění při čtení této sbírky. Což je škoda, tvůrci mohli spíš přidat nepoužité obálky a koncepty.

Citát: Je to skvělá zábava.

Hodnocení povídek, obsahy, komentáře, malé ochutnávky a citáty najdete v sekci „Povídky“ u této knihy.

05.10.2018 4 z 5

Poslední tango v Havaně Poslední tango v Havaně František Kotleta (p)

Po
přečtení
spalte.
(Těžký týden v Ústí nad Labem)

Třetí, respektive čtvrtý počin mistra Leoše Kotlety ze světa magie a světa, ve kterém žije inspektor Kosek. Tato kniha, oproti předešlé, je opět tvořena povídkami, které na sebe lehce navazují. Zde se jedná o čtvero povídek z různých částí světa.

Citát: Děláš to pro Kubu a její lid, chlapče, řekl jsem si a pronikl do její vlhké pochvy. (Poslední tango v Havaně)

Nejedná se o nic překvapujícího. Sex, krev, magie, sex, mrtvoly, další možná magie a, zmínil jsem už sex? Nic nového pod Sluncem. Tady se mi to spíš všechno pletlo s příběhy napsanými již dříve. Asi bych nerozeznal, která povídka je v této knize (krom úvodní, která se jmenuje stejně jako celý svazek) nebo která je snad ve Velkých problémech v Malém Vietnamu nebo snad ve Swingers párty. (O Škodovce nemluvě) Já v tom nevidím rozdíl. Mistr si prostě jede na stejné brďo a víc ho nezajímá. Nějaká hloubka? Nic. Jo snad jen jak hluboko ho někomu strčí do „pochvanálu“, ale to je vše.

Citát: Musím už jít. Hodně štěstí a neposerte to. (Těžký týden v Ústí nad Labem)

Poslední tango v Havaně se tak stává jen pouhou prodlouženou míchou předešlých příběhů a knih.
Ano, má to sex, humor, krev nebo magii, ale upřímně, kdo z vás si vzpomene třeba jen na nejlepší fór v této knize?

Citát: Granáty jsou vždycky přínosem pro jakýkoliv plán. (Dlouhá noc v Tokiu)

Povídky jsou tak jen průměrnou krvavou vložkou do už tak utlumené spisovatelově tvorbě.
Kde jsou ty časy Bratrstva krve? Myslím těch prvních třech. Vlky nepočítám.

Citát: Mrdejte, dělejte, mrdejte, nebo alespoň lízat! (Světla Paříže)

Ke všem povídkám jsem napsal komentáře, přidal jsem, jako již tradičně, malé ochutnávky, citáty i samostatná hodnocení. Kdo má zájem, čtěte, kdo ne, ať jde do … Havany.

05.10.2018 3 z 5

Čarodějova nevěsta 2 Čarodějova nevěsta 2 Kore Yamazaki

Nikdo mě nechtěl,
všichni si mě mezi sebou přehazovali
jako horký brambor,
ale teď...
teď jsem konečně našla svoje místo.

Nejsmutnější a nejbrutálnější je příběh v sedmé kapitole. Matthew, který pro svou lásku Minu připravuje léčivý lektvar potřebuje speciální ingredience. Mňau. Skoro hororová scéna se Mině naskytne při vstupu do chaloupky uprostřed lesa......

(Tír na Nog je země víl)

Číse se učí se a dokonce už zvládla první kouzlo. Je však z něj jaksi utahaná a teď spí. Na scéně se objevuje nová postava. Je to královna Gealah Titánie. Přišla se podívat na čarodějovu nevěstu.

Citát: Jé je, zrzka, to z ní jistě bude dobrá čarodějnice.

Zarazila mě však jedna věc. Některé postavy ženského rodu jsou oslovovány v mužském rodě. Tak teď nevím, zda chaos čiší z příběhu nebo se Anna Křivánková někde sekla. Například se na scéně zjevuje, jak je napsáno: Král Oberon, ale postava je ženská. Chtě nechtě, tady jsem bloudil. Ale po delším studování jsem asi přišel na to, že spisovatelka Kore Jamazaki je tak trochu úchyl. Tak je třeba na příběh koukat trochu z jiného úhle. Což už bylo jasné v prvním příběhu, když čtenář zjistil, že Simon a Elias jsou sice rozdílné postavy, ale kreslířka je nakreslila tak, že vypadají skoro stejně.

Malá ochutnávka:
Takže do odvaru z vavřínu vznešeného přijdou dvě větvičky rozmarýnu, tři lístky šalvěje, květ hlohu a šest bobulek. A nakonec.....jeden okvětní pláteček mandragory.

Nádherné kresby můžete vidět v těch částech, kde začínají kapitoly. Převážně jsou to celostránkové malby. Tady jsem se kochal. Jediná věc tyto scenérie kazí. Je zde napsáno „kapitola“ a číslo kapitoly, ale pak následuje anglický název té každé kapitoly. Crew se prostě rozhodla, že přeložit názvy kapitol, to není pro čtenáře vůbec důležité.

17.08.2018 3 z 5

Alláhův hněv Alláhův hněv Leoš Kyša

Bože,
ochraňuj nás
před těmi,
kdo v Tebe věří.

Tohle je další příběh nám známého pašeráka Daniela Kalandry. Jeho éru pašeráctví jsem vůbec nezažili. Již v prvním příběhu Poutník z Mohameda se totiž pašeráctvím nezaobíral a jen ničil nepřátele. V tomto příběhu zase ničí nepřátele jeho a on se brání.

Citát: Bože, jak já miluji lidské neřesti!

Možná by bylo lepší oba příběhy spojit do jedné knihy s tvrdými deskami. Vzniklo by tak pospolité dílo o více stránkách než jen dva umouněné sešity. Protože jako celek by to mělo větší potenciál a výbušnost mnoha atomových bomb.

Malá ochutnávka:
Klidně jsem dal ruce za hlavu. Nejdřív mě napadlo prohlásit, že přicházím v míru, ale připadal bych si jako nějaká připitomělá postava z prastarých sci-fi filmů o mimozemšťanech.....

Nečekejte od toho něco víc, než byl Poutník z Mohameda. Vlastně už mě tady nic nepřekvapovalo, scény jsou lehce předvídatelné, protože jsem četl první příběh a i konec vlastně nepřekvapil, spíše naopak, byl už tak z půlky příběhu skoro jasný.

Citát: Občerstvil jsem samopal plným zásobníkem a pověsil si ho přes ramena. Z kapsy jsem vytáhl dva granáty.

Avšak, četlo se to s naprostou pohodou, má to své napětí a akci. Největší atrakcí příběhu je tak sám Alláhův hněv. Až moc nebezpečná zbraň. A to ještě mistr Kyša na konci knihy tvrdí, že mu pár vědců potvrdilo, že tohle by teoreticky šlo.

Citát: Kdo se umí modlit, modlete se.

01.08.2018 4 z 5

Zelená míle Zelená míle Stephen King

Nádherný příběh podle kterého byl natočen ještě nádhernější film.
Mám tu verzi pěti knih a i celku, jak vyšel v pozdějším čase.

19.04.2015 5 z 5

Stephen King jde do kina Stephen King jde do kina Stephen King

Je to pět příběhů, které Stephen King napsal a pět filmů, které někdo podle povídek natočil. Stephen King napsal před každou svou povídku malý komentář, jak a proč se mu film podle příběhu líbil nebo nelíbil.

*****Hvězdičky před názvem jsou za povídku a za názvem jsou za film*****. Následuje (režisér).
Povídky :

****1408**** (Mikael Håfström)
King zde píše, že je rád za Johna Cusacka, který si z filmu udělal své "One man show".
CITÁT - Tangové světlo. Světlo, které nutí mrtvé vstát z hrobů a tančit tango..........

***ŠROŤÁK (Děs v prádelně)** (Tobe Hooper)
Zde je očividně povídka lepší než film. King osobně prohlásil, že vůbec nechápal roli Roberta Englunda, který podle něho filmem jen prokulhal.
CITÁT - Tak já za ní hned zajedu. Už to vidím. Slečno Oueletteová, jsem policista John Hunton. Vyšetřuju mandl, který vážně podezíráme z posedlosti démonem, a rád bych věděl, jestli jste panna.......

*****SRDCE V ATLANTIDĚ (Ničemové ve žlutých pláštích)**** (Scott Hicks)
Tento příběh lehce předskakuje před knižní sérií Temná věž. Osobně mám raději příběh než než film, ale i tak je film mistrně natočen.
Osobně mi tam moc Anthony Hopkins neseděl. Ted by měl být dle mého mladší.
CITÁT - Všechno slouží Paprsku...........

*****Rita Hayworthová a vykoupení z věznice Shawshank***** (Frank Darabont)
Jedna z nejlepších Kingovo povídek. A třetí nejlepší film dle mého pořadníku. 1 - Mlha. 2 - Zelená míle.

CITÁT - Jo, jsem normální chlápek, a tak když za mnou v devětačtyřicátým přišel Andy Dufresne a poprosil mě, jestli bych mu do basy nemohl propašovat Ritu Hayworthovou, řekl jsem, že je to bez problémů. A bylo...........

****(Děti kukuřice) Kukuřičné děti*** (Fritz Kiersch)
Na úvod této povídky se Stephen King zmíní o Lindě Hamilton a tvrdí, že je rád, když se vypracovala až na terminátorskou slávu. Dále tvrdí, že Kukuřičné děti vygenerovaly víc příšerných pokračování než jakýkoliv jiný příběh. Prý by se Stephen King ani nedivil, kdyby byl natočen film Kukuřičné děti ve vesmíru.

CITÁT - Přicházel. Ten, jenž kráčí za řádky. Vcházel na mítinu. Burt viděl, jak se něco obrovského tyčí proti obloze....něco zeleného s rudýma očima velikosti fotbalových míčů..........

18.04.2015 4 z 5