Vesmich Vesmich komentáře u knih

Šachové figurky Šachové figurky Peter May

Poslední nahlédnutí do ostrovní minulosti a přítomnosti, uzavřeného společenství a svérázných poměrů, bylo zřejmě nejchmurnější. Přestože jsem si myslela, že už to nejde. Tentokrát znovu vzpomínky hlavního Ostrovana. Dávné přátelství a lásky a všechno, co už nejde vrátit zpátky, i kdyby se člověk uprosil a nausiloval, co mu jen síly stačí…. A znovu nahlédnutí do místních zvyků a zvláštností. Tentokrát keltská hudba a šachové figurky. Nádherné, melancholické vyprávění s koncem, který je srdcervoucí a nevyhnutelný. Peter May se dokázal ukáznit a skončit, přestože by určitě uměl ještě jeden díl vyčarovat.

28.11.2017 5 z 5

Skvrna Skvrna Gillian Flynn

Povídka na pěknou dobrou noc, jako dezert po obědě, anebo k snídaňové četbě, jako ladidlo na následující, nejlépe nabitý pracovní den. Rozjezd je famózní, k popukání a lehounký, jako piškot. Ve třetí třetině mě okouzlení přešlo, ale závěr je zase mnohoslibný. Rozhodně vydařený text, který pobaví a navzdory avízu o horroru vyděsí jen velmi lehce.

28.11.2017 4 z 5

Oblékni se pro smrt Oblékni se pro smrt Alan Bradley

A zase ta Flavie! Jako obvykle chemicky zvídavá, tvořivá a bystrá, tentokrát situačně sněhová a zimně ledová. V rodině de Luce je skutečná vánoční pohoda, která se projevuje zejména mezi sestrami něčím, jako příměřím. Při příležitosti natáčení filmu a sněhové bouře, se jim do Jeleního mlází nastěhuje celá vesnice a filmový štáb a to nemůže skončit jinak, než vraždou.

26.11.2017 4 z 5

Muž z ostrova Lewis Muž z ostrova Lewis Peter May

Mezi jednotlivými díly trilogie z ostrova Lewis je zdraví prospěšné si nechávat pauzu. Tolik patosu a melancholie by jeden nemusel najednou snést. Znovu se prolíná minulost se současností, tentokrát nikoliv ve vzpomínkách navrátilcových, ale ve vzpomínkách starého muže, který se v přítomnosti zcela ztrácí. Uhrančivé prostředí souostroví Vnější Hebridy, uzavřené komunity, staré tradice a specifický životní styl, katolíci a protestanté, sirotci a darebáci. Koktejl namíchaný parádně a návykově. Tak, jako se z mysli nedá vypudit Skála a všechno, co k ní patří, těžko půjde vytěsnit příběh starého pána, kterého štěstí míjelo statečně a vytrvale, přesto se o něj nepřestal ucházet.

26.11.2017 5 z 5

Dva roky, osm měsíců a osmadvacet nocí Dva roky, osm měsíců a osmadvacet nocí Salman Rushdie

Pro mě první setkání s autorem a je z toho láska jako trám! Nádherné vyprávění, velká sága, úplný tolkienovský příběh! Lidstvo se octne v úzkých-trochu dílem vlastní iniciativy, trochu dílem sil,na které nemá vliv. A je mu tedy nutně nějaký čas úzko - násilí, šílenství, zkáza a zmar a chaos….Mocní se tlučou mezi sebou a lidé zrovna tak. Inu a někteří jsou holt předurčení k tomu, aby na sebe vzali břemeno spásy…Příběh je strhující a závěrečné napětí mohutné. Nádherné vyprávění!!! Dočíst a dát si to ještě jednou zrovna dokola!

10.11.2017 5 z 5

Cyrano z Bergeracu Cyrano z Bergeracu Edmond Rostand

Podle mě by ho ona prostě stejně byla nechtěla, i kdyby byl sebeoduševnělejší! Byla mladá a svěží a obletovaná, nebyl důvod, aby nechtěla krásného. A Cyrano prostě miloval jenom jí a žádnou jinou a tak si našel způsob, jak s ní být. Byť by to zvenku vypadalo divně. Je to úchvatný příběh a strhující hra, když se do toho herci opřou! Kupříkladu Jiří Langmajer.

07.11.2017 5 z 5

Holčička s přiznaným podpůrným opatřením, kterého se jí dostalo na lékařský předpis. Příběh velmi moderního střihu. Krátký – dalo by se z toho vyvařit mnohem, mnohem víc, přesto se autorka ukáznila. Nápaditý a velmi současný. Ilustrace jsou z kategorie absolutní bomba a celá grafická úprava knihy uspokojí i hodně náročného sledovače dětské literatury.

07.11.2017 5 z 5

Tajný deník Hendrika Groena, 83 1/4 roku Tajný deník Hendrika Groena, 83 1/4 roku Hendrik Groen

Počáteční obava, aby se nejednalo o cosi zase třeskutého ze života seniorů s mimořádnými schopnostmi, se rozplynula docela rychle. Vyloupl se z toho text s mimořádnou výpovědní hodnotou a tak aktuální, jak to jenom vůbec jde. Stárnoucí Evropa a její stárnoucí obyvatelé žijící v domovech pro seniory a řešící především to, CO vlastně dělat ve zbývajícím čase, který se sice nemilosrdně krátí, přesto je ho velmi mnoho. Čím ho naplnit, když tradiční úkoly tak nějak zmizely – starost o potomky a zaměstnání. To vše v kontextu jednoho kalendářního roku v zemi, která disponuje rozsáhlou sítí sociálních služeb. Přečetla jsem si to dvakrát za sebou a ještě si to dám jednou.

Paní Bovaryová Paní Bovaryová Gustave Flaubert

Madame Bovary na mě hleděla celá léta, ale nějak se mi ne a nechtělo vzít školní četbu na milost. Po přečtení vůbec nechápu, proč jsme to měli na základce doporučené ke čtení, neboť že bych z toho bývala něco měla, to pochybuji…a na střední zrovna tak... Já taky dost chyběla..duchem…nicméně kamarádka mi říkala, že jejich češtinářka to ve výkladu pojala tak, že zatímco Anna Karenina do toho řízla pochopitelně a SPRÁVNĚ, protože ze zoufalé lásky, tak Ema NEVHODNĚ, neboť z čisté zpovykanosti. To už nechť každý posoudí sám. Já jsem si četbu královsky užila!!! Uchvátilo mě to. Všechny ty postavy, žijící si vlastní příběhy, tahající z pat nejrozličnější šablony a schémata, sex, prachy a skoro rokenrol….

03.11.2017 5 z 5

Bílá velryba Bílá velryba Herman Melville

Jedna rovina knihy je velrybářská a čtenář se v ní dozví všechno, co se asi o lovu připoutaných a volných ryb dozvědět může a chce. Další rovina vypráví o touze mladého člověka vyrazit na Cestu, něco zažít, vidět, vyzkoušet a o tom,co se mu na té cestě děje a koho potká. A vyvrcholením všeho je souboj mezi kapitánem lodi a bílou velrybou, který má dopředu jasného vítěze i průběh, přesto proběhnout musí, takže dopadnout taky musí.

28.10.2017 4 z 5

Solaris Solaris Stanisław Lem

Do žánru se občas vnořím, nejsem ani velkým znalcem, ani skalním fanouškem. Spíše zvědavým a přiměřeně nadšeným návštěvníkem, takže se mi stane, že některé klasické texty zachytím se zpožděním takřka generačním...Měla jsem trochu potíže s imaginací, prostředí se mi nějak lépe vizualizuje prostřednictvím příběhu, než vědeckých pojednání a odborných textů. Ovšem v pasážích, kde šlo o popření vlastního geo/antropocentrismu a pokus o změnu stanoviště pozorovatele, jsem se cítila dobře a snahu hlavního solaristy, jednat jako člověk i v situaci, která lidská není, jsem ocenila jako krásnou, byť nesmyslnou.

27.10.2017 4 z 5

Syn Syn Jo Nesbø

Dílo je to rozsáhlé, seversky studené. Mstitel toho má moc, sotva to stíhá – drogy, obchodování s lidmi, praní špinavých peněz, láska…. Soupeři jsou zdatní a řádně vykrmení nebo nenažraní, kulisy temné. Poslouchala jsem jako audioknihu na dlouhých cestách autem, číst by se mi to nechtělo. Působilo to na mě táhle, nudně a nebylo to přednesem, ten byl výborný.

23.10.2017 3 z 5

Bábovky Bábovky Radka Třeštíková

Do úspěšných titulů se mi nikdy moc nechce. V případě Bábovek mě zaujalo, že si o nich povídala 16 letá děvčata a docela nadšeně. Tak jsem ochutnala. Všednodennost, prolínání životů, osudů, ztráty a nálezy. Vyprávěno brilantně, mistrovsky, zkušeně, velmi jistě a velmi, velmi uvěřitelně...zachytit ženské úkoly a úděly dam různých věkových a sociálních kategorií tak, aby to bylo svižné, ale ne třeskuté, chce slušný vhled. No! Klobouk dolů.

20.10.2017 5 z 5

Skála Skála Peter May

První setkání s autorem a rozhodně ne poslední. Pro mě naprosto fascinující setkání s Tradicí, která dává životu smysl, ale současně bolestně svazuje, s neobvyklými kulisami, které tvoří život na ostrově v severním Atlantiku a velmi osobitým životním stylem. Příběh je o touze a schopnosti/neschopnosti jí vzdorovat, o dětství a dospívání a o tom, jak se naše životy točí v kruhu a někdy nás to naplňuje a jindy děsí. A taky je to trochu detektivka.

18.10.2017 5 z 5

Složka 64 Složka 64 Jussi Adler-Olsen

Tento příběh mi přišel za tím ze všech nejdrsnější. Temné na něm bylo snad úplně všechno! Hranice mezi dobrými a zlými tenká, oddělení Q celé v ohrožení, hlavní linka příběhu vytáhla na světlo pěkně hnusné stíny minulosti a navíc ani ne tak vzdálené. Alespoň ten život hlavního policajta se začíná vyvíjet směrem ku spokojenosti (jeho). Je to knihu od knihy lepší a lepší.

17.10.2017 5 z 5

Inovátoři Inovátoři Walter Isaacson

Inovátory mám jako audioknihu a pouštím si je v autě, když potřebuji trochu povzbuzení a taky si je pouštím, když jdu jen tak po ulici a potřebuji záminku pro radostné bytí a víru v lidský mozek a um. Autor je tak nadšený z technologií a umí vývoj v dané oblasti popsat tak optimisticky, až je to nakažlivé. Těžko soudit, jak se s knihou vypořádají absolventi humanitních oborů, ale jednak se nejedná o povinnou četbu a potom, text není nijak složitý. Tedy doporučuji.

Zpěvy staré Číny (3 sbírky) Zpěvy staré Číny (3 sbírky) Bohumil Mathesius

Tak snad tu moji oblíbenou:

Mám šedivou hlavu a sval mi změk,
z mých synů se žádný nepoved:
A Šu (let šestnáct) je líný jako veška,
A Süan (let patnáct) číst neumí dneska,
Jung a pak Tuan (těm třináct je let),
oba mi tvrdí : je dvakrát dvě pět,
A Tchung (let devět) jen po stromech lozí -
vypijme číši: tak tomu chtí bozi!

Verše psané na vodu Verše psané na vodu Bohumil Mathesius

Kdykoliv ta sbírka u nás vyjde, je rychle pryč a obtížně se shání. Já ji mám v pradávném vydání z roku 1955 a nikdy ji nikomu nepůjčuji.

Na pustou cestu
napadal sníh,
zavál už stopy po kročejích:
já jsem ta cesta, smutek je sníh,
kdo půjde kdy v mých šlépějích?

Heda Gablerová Heda Gablerová Henrik Ibsen

Heda mi tedy nepřišla nijak přehnaně ctižádostivá. Spíš v pasti ženského údělu, který se jí nechtělo nést a nakonec zjistila, že ho ani nést nemůže. Byla nejspíš nadbytečně krásná, ale neměla žádné velké možnosti pro svobodný život. Tak se vdala za hodného troubu. A postupně se objevovali další muži, kteří by toho dost chtěli dostat, ale nic moc dát...a tak toho měla natolik plné zuby, že se rozhodla vyskočit z kolotoče. No drama parádní!!!!

Na zabití Na zabití Peter Swanson

Krásná práce! Originální, svižný text, který stupňuje tempo i zápletku. Hlavní postava dostatečně zvláštní, aby si jí člověk pamatoval a dost sympatická na to, aby jí šlo fandit a to dokonce i za stávajících okolností. Kulisy nerušivé, závěr čekaně nečekaný.

05.10.2017 5 z 5