WEIL WEIL komentáře u knih

Klukovská hra Klukovská hra Johan Fabricius

Zlatá mládež často neví co dělat. Nudí se, nechodí do školy, ale dělají si v ní a z ní jen legraci a když je to přestane bavit, tak si najdou nový cíl zábavy...

Tonek z Napoleonovy armády Tonek z Napoleonovy armády Johan Fabricius

Jak vydělat peníze, když nemá člověk v době napoleonských válek ani na chleba? Zkusit to jako žoldák.

Noc nad Jávou Noc nad Jávou Johan Fabricius

Je to hodně těžké bojovat se špatnou výzbrojí proti dobře vyzbrojenému nepříteli.

Vzpomínky staré paruky Vzpomínky staré paruky Johan Fabricius

Goldoni napsal hodně úspěšných her, některé se hraí dodnes.

28.09.2011

Tajemství starého venkovského sídla Tajemství starého venkovského sídla Johan Fabricius

Každý dům má svá tajemství. Kdo v něm žil, jaký byl, čím se zabýval. A staré venkovské sídlo slibuje velké množství lidských osudů.

Dům na samotě Dům na samotě Michaela Klevisová

Vadí mi cizí názvy v českém prostředí, které je zde přítomné, i když jako by se příběh odehrával někde, kde se používají anglické a německé jména.

Zlodějka příběhů Zlodějka příběhů Michaela Klevisová

Schéma je to hodně užívané, ale o to by nešlo, jde o to jak je to zpracované a to není literatura před kterou bych smekal.

Kroky vraha Kroky vraha Michaela Klevisová

Detektivka nové generace, ale ne lepší výkon než starší čeští autoři. Jen jsem do toho nahlédl, ale nezaujalo mě to.

27.09.2011

Prvé tříletí Československé republiky Prvé tříletí Československé republiky Josef Holeček

Kniha se pochopitelně nejlépe prodávala na Slovensku a na zakarpatské Ukrajině.

Národní moudrost Národní moudrost Josef Holeček

Holeček nebyl pro socialistickou revoluci v Rusku i její ozvěny u nás, ale se obával o národní zájmy malých zemí, které by mohli podlehnout socialistickému řádu.

Černá Hora Černá Hora Josef Holeček

Dneska by se řeklo, že jde o informační knihu o Černé Hoře.

Děvín Děvín Šebastián Hněvkovský

Báseň se ujala, hlavně u kočovných společností, které ji s úspěchem předváděli všude kde o to lid stál.

27.09.2011

Zlomky o českém básnictví, zvláště pak o prózách Zlomky o českém básnictví, zvláště pak o prózách Šebastián Hněvkovský

Autor to vidí jinak, než jiné legendy českého písemnictví.

Mstivá kantiléna Mstivá kantiléna Karel Hlaváček

"Miliony žijí v hladu, a jedině vztek, ta zášť a to zoufalství jsou vzpruhami denního života". Výňatek z básně.

Pozdě k ránu Pozdě k ránu Karel Hlaváček

Autor si zde vyzkoušel co měl ve svých teoretických záznamech - tedy užít slov v jejich intimní hloubce, a především přistupovat k problému jako k architektonickému problému....Koho to víc zajímá, ten si to může nastudovat rovnou z rozborů autora.

Sokolské sonety Sokolské sonety Karel Hlaváček

Každý mladý člověk potřebuje být nějak organizačně vedený. To dneska bohužel schází. Což o to, kroužků a spolků a oddílů je hodně, ale jejich náplň není moc dobrá. V mém dětství to bylo podobné a kdo neměl štěstí na dobrého vedoucího, toho to nebavilo.

Druhý  břeh Druhý břeh Jaroslav Hilbert

Všechno se dá nafouknout a hnát do extrémních výšin či naopak nížin. Slova to dovedou. I ta nejhezčí věta, když se pořád opakuje stává se po čase protivnou...A socialismus byl následek neschopnosti církví žít podle desatera či učení Ježíše. Nacismus si Boha taky přivlastnil.

Kolumbus Kolumbus Jaroslav Hilbert

Dětské sny většinou mizí v dospívání, ale někdo je má možná i déle. Nikdy se nedá přece nic zcela vyloučit.

Falkenštejn Falkenštejn Jaroslav Hilbert

Vedle divadelní hry "Vina", je právě "Falkenštejn" považován za nejlepší divadelní kus od tohoto autora.

Psanci Psanci Jaroslav Hilbert

dobový dramatický symbolismus, který pro svou nedotaženost a překombinovanost diváci ani kritika moc nepochválili.