WEIL WEIL komentáře u knih

Kouzelná flétna Kouzelná flétna Bohumil Hrabal

Jedna z posledních knížek Bohumila Hrabala. Zajímavá je hlavně atmosféra, kterou vystihuje poslední dny socialismu v ČSSR.

10.08.2011 4 z 5

Z Písku po stopách Dobrého vojáka Švejka Z Písku po stopách Dobrého vojáka Švejka Martin Slavík

Hezky vypracovaná brožura o putování vojáka Švějka po kraji, doplěné texty Jaroslava hašla, zajímavostmi z jednotlivých míst, kudy voják Švejk šel, a co se s těmi městy a vesničkami dělo a jaký je jejich akuální stav.

Broužura je plná přehledných informací jak se z Písku dostat k místu, kde Josef Švejk podle románu Jaroslava Haška se ocitl, a to autem, vlakem, autobusem, na kole či pěšky.

Tři maminky a tatínek Tři maminky a tatínek Barbara Nesvadbová

Tyhle tři autorky se daly dohromady, aby vznikla kniha. Každá je jiná, ale něco mají společného a to bulvární styl psaní.

Slyšíš mě? Slyšíš mě? Natálie Kocábová

Nezvyklá próza, fantasmagorická, a přece tu a tam se objeví i vyznání autorky k těm, co je má ráda - z oblasti umění.

Monarcha Absint Monarcha Absint Natálie Kocábová

Prskání vět na papír.

Růže: Cesta za světlem... Růže: Cesta za světlem... Natálie Kocábová

Kniha se aktuálně prodává v Levných knihách za 17 korun.
A to ještě pro prvních 999 je přichystána jako bonus grafika od jejího partnera pana Vrány, a přece se kniha neprodává.

Dekameron Dekameron Giovanni Boccaccio

Pokora, s jakou je kniha napsána a příběhy v ní vyprávěné, to byl a je pro mě ten nejsilnější dojem z ní.

Jan Saudek na útěku Jan Saudek na útěku Jan Saudek

Kniha jde trochu s křížkem po funuse.
Podobně jako poslední film o Janovi, kdy už je z něho jen vymačkáváno, co už dříve a lépe formuloval, a vlastně tam filmař jen je, jen ho sleduje, jen to pak do jistého tvaru sestříhá a hotovo.

A to je málo, jsou lepší rozhovory i dokumenty o Janu Saudkovi.

Saudek Saudek Jan Saudek

Monografie není důsledná a chtělo by to ji doplnit a znovu vydat.

10.08.2011 3 z 5

Svobodný, ženatý, rozvedený, vdovec Svobodný, ženatý, rozvedený, vdovec Jan Saudek

Kniha o partnerkách Jana Saudka.
Bohužel ta poslední delší známost se mu krutě vymstila.

Tramvaj noci Tramvaj noci Jan Saudek

Knihu jsem přečetl během jedné cesty vlakem, a četla se mi dobře, moc dobře, protože mám Jana Saudka rád jako člověka.

10.08.2011 4 z 5

Koridor smrti Bohumila Hrabala a jiné záhady Koridor smrti Bohumila Hrabala a jiné záhady Radko Pytlík

Tahle kniha mi připadá jako poněkud zbrkle napsána a spíše bulvárního rázu, než hlubšího zamyslení se nad kladenými otázkami.

Pražská mozaika Franze Kafky Pražská mozaika Franze Kafky Radko Pytlík

R. Pytlík se sice nezabýval F.Kafkou více než jiní, ale to neznamená, že by jím nebyl rovněž fascinován. Je dobré, že se v této publikaci o svém pohledu na život dílo F. Kafky se čtenářem podělil.

Malá encyklopedie českého humoru Malá encyklopedie českého humoru Radko Pytlík

Český humor, obávám se pomaru mizí.
Proto je dobře, že se jím někdo zabýval, a vydal tuto zajímavou encyklopedii, protože na začátku je vždy slovo, myšlenka, a jejím zaznamenáním se stává z toho literatura.
Je zajímavé, že v dobách těžších, než je ta dnešní tak se objevilo hodně lidí, co vytvořili pojem český humor, a to především Jaroslav Hašek, či Bohumil Hrabal.
Co je spojuje?
ŽE jejich humor není prvoplánový, ale vyjde z reality života, lidi a situace, které popisují, tak se stávají směšnými, neb co je to satira? Satira je kritika smíchem a odkrývá vše falešné a malé.

Osudy a cesty Josefa Švejka Osudy a cesty Josefa Švejka Radko Pytlík

řada nejasností, mystifikací, které Hašek sám vytvářel, tak se snaží R. Pytlík objasnit, vyložit, pokud jen to jde.

Kolik příležitostí má růže Kolik příležitostí má růže Jan Skácel

Právě v této knize se prvně nachází krásná báseň "Kresba", která mě přivedla k zájmu o poezii.

Kdo učil mlčet kámen Kdo učil mlčet kámen Jan Skácel

Kdo učil mlčet kámen je z lidského pohledu zajímavý paradox.
Na první pohled nesmyslný, takže si kždý sám dosadí, co asi ta slova mohou znamenat.

Co zbylo z anděla Co zbylo z anděla Jan Skácel

První sbírka básní, kterou Jan Skácel vydal a taky první samostatná kniha veršů, kterou jsem si od tohoto autora koupil.
Psal ji hlavně pod vlivem svého rodiště, Vnorovy, na které rád vzpomínal až do své smrti.

O zvědavém štěňátku O zvědavém štěňátku Iva Hercíková

Kniha pro nejmenší, ale mohou číst i ti, co v nich je kus dětství. A přece se to čte nejlépe dětem.

08.08.2011 3 z 5

Andrsenka Andrsenka Iva Hercíková

Moderní Robinsonka. Na rozdíl ale od té od Majerové, tak tahle už žije v lepší době, kde se nebojuje o krajíc chleba.

08.08.2011