WEIL WEIL komentáře u knih

Jakub a jeho pán Jakub a jeho pán Milan Kundera

Skvělá předmluva, v níž autor odkrývá své oblíbené autory a své názory na literaturu. I samotná divadelní hra patří k tomu lepšímu, co zde v dramatickém umění vzniklo.

Druhý sešit směšných lásek Druhý sešit směšných lásek Milan Kundera

I v této povídkové knize se autor cvičil pro napsání stěžejního románu Žert, v němž nalezneme některé psotupy, jako v těchto povídkách.

Milí spolužáci Milí spolužáci Ludvík Vaculík

Kniha je o tom, koho v životě Vaculík potkal a proč se v něm zapsal.

Český snář Český snář Ludvík Vaculík

Osobní zážitky spisovatele L. Vaculíka, deník, který si psal roky, který je o tom,jak žil v době socialismu svůj všední život.

Jak se dělá chlapec Jak se dělá chlapec Ludvík Vaculík

Kniha je více o soukromých záležitostech autora, než nějakým obecným návodem jak se státi správným hochem. Nevím, proč ten název.

Sekyra Sekyra Ludvík Vaculík

Ve své době byla tato kniha trnem v oku politikům, k nimž se její obsah dostal přes vysoké kulturní činitele, kteří cenzurovali slovo, hlavně u spisovatelů. Dneska je to divné, ale tehdy stačilo málo a člověk byl ve velkém maléru.

Cesta na Praděd Cesta na Praděd Ludvík Vaculík

Praděd je nejvyšší horou na Moravě. Tenhle román je o velkých věcech na Moravě, takže asi proto ten název.

Zlomky z historie obce Popov Zlomky z historie obce Popov Petr Kubánek

Fakta o historii jedné obce, kterou založil, jak se zachovala legenda jeden poustevník a nazval ji původně Popův keř. Bylo by ale podivné, kdyby poustevník zakládal osadu. Poustevník je od toho aby se postil a meditoval. A pokud založil tuhle obec, tak nebyl poustevník, ale musel hodně komunikovat s lidmi...

Cesty Evropou Cesty Evropou Karel Čapek

Evropu, jak ji viděl svého času K.Čapek, tak by asi dneska nepoznal. Doba se hodně změnila, a cestopis taky.

Matka Matka Karel Čapek

Dobře vymyšlený příběh, pro někoho možná trochu legrační, ale svým způsobem drama až existenciální.

Cesta na sever Cesta na sever Karel Čapek

Tuhle knihu jsem četl až poté, co jsem sám absolvoval cestu na sever. Moje zážitky jsou značně rozdílné.

Boží muka / Trapné povídky Boží muka / Trapné povídky Karel Čapek

Některé z Trapných povídek se objevují i v pozdějších Povídkách z jedné a druhé kapsy, proto je zajímavé porovnat, jak se autor za ty roky literárně změnil.

Obrázky z Holandska Obrázky z Holandska Karel Čapek

V době, kdy nám K. Čapek přibližoval Holandsko, dnešní nizozemí, tak to bylo úplně jiné království, než je dneska.

Anglické listy Anglické listy Karel Čapek

Jakou viděl K. Čapek Anglii? těžko se to dneska porovnává s tím, jak odlišné byly tehdy poměry...

Hovory s T. G. Masarykem Hovory s T. G. Masarykem Karel Čapek

Díky této knize je možno víc nahlédnout do T.G. Masaryka jako člověka, ale přitom i dle otázek do K.Čapka.

R. U. R. / Bílá nemoc / Matka R. U. R. / Bílá nemoc / Matka Karel Čapek

Z těhcto tří divadelních her mám v největší vážnosti "Matku".

10.08.2011

Dramata: Loupežník, R.U.R., Věc Makropulos, Bílá nemoc, Matka Dramata: Loupežník, R.U.R., Věc Makropulos, Bílá nemoc, Matka Karel Čapek

Pro mě ze všech těchto dramat je nejzajímavější "Matka".

Hordubal Hordubal Karel Čapek

Hordubal je hlavní tragická postava tohoto románu, napsaného podle jedné krátké novinové zprávy.

Bílá nemoc Bílá nemoc Karel Čapek

Hra je to velice naivní, ale byla především reakcí na sílící nacismus před druhou světovou válkou.

Jak se co dělá / O lidech Jak se co dělá / O lidech Karel Čapek

Jak se která práce v kumštu dělá, co je za ní, jaké charaktery lidí tvoří tu či onu redakci v novinách za éry života K. Čapka.

10.08.2011 5 z 5