adorjas adorjas komentáře u knih

Všechny Louisovy děti Všechny Louisovy děti Kamil Bałuk

Ďalšia zaujímavá reportáž tentokrát o oplodňovaní a klinikách, kde sa takéto úkony dejú v Holandsku. Divoké 80.roky v tejto oblasti vybrali svoju daň- bez regulácie, kontroly a presne daných noriem bolo možné pohrať sa so systémom a zrazu sa začali rodiť mulati, vaše deti nemuseli mať rovnakého otca (aj keď vám to lekár sľúbil), dokonca sa darcom spermie vašich detí mohol stať aj váš ošetrujúci lekár. A potom sa nečudujte, keď máte zrazu po vyše 200 bratov a sestier, alebo v prípade lekára zhruba 50 súrodencov. Súhlasím s komentármi nižšie, že občas sa téma opakovala, a každý nový príbeh znel ako z Pošty pre teba, ale nesmieme zabúdať na to, že ľudia nie sú ani v tomto prípade čísla, a každý má nárok na to, aby bol jeho príbeh vypočutý. Bola to téma, o ktorej som veľa nevedela, ale podarila sa mi opäť rozšíriť svoje obzory. Autora pokladám zatiaľ za mladého nádejného reportážneho reportéra, tak uvidíme, o čom bude písať nabudúce.
P.s. Celkom by ma zaujímal komentár rodiny toho lekára, ktorý sa v Holandsku hral na malého boha...

08.10.2019 5 z 5

Proti všetkým pravidlám Proti všetkým pravidlám Ariel Levy

Úplne ma nebavia memoárové či autobiografické knižky. Avšak, občas je fajn vystúpiť zo svojej komfortnej zóny a dať si aj žáner, ktorému úplne človek neholduje. Autorka-novinárka nás zavádza k popisu svojho života, od detstva, dospievanie, rozvod rodičov až po jej vzťahy či už s mužmi alebo ženami. Autorka nás konfrontuje svojimi pohľadmi na ženstvo, materstvo, vzťahy. Síce prí písaní tejto knihy mala niečo po 40tke, ale očividne je v móde spisovanie svojich zážitkov, aj keď to Ariel Levy spísala rozhodne záživnejšie ako napríklad taká Lena Dunham. Pri čítaní tejto krátkej knihy mi napadla myšlienky, že asi hlavným cieľom človeka v živote je nájsť seb samého a brať sa tak, ako to je. Nedúfať v zmeny k lepšiemu, boli by to len plané výhliadky, ale ten je v poriadku, kto si je sám sebou istý a so sebou zmierený.

15.09.2019 4 z 5

Ostré předměty Ostré předměty Gillian Flynn

Občas je na leto fajn prečítať aj nejaký ľahký thriller, v prípade, ak vás postihne čitateľská kríza. Táto kniha zabaví, do hĺbky nejde, možno máte na páchateľa okamžite tip, ale rozhodne vtiahne do deja. Priznám sa, že najprv som si pozrela seriál (ktorý disponoval skvelými obrazmi), ale nebola tam dostatočne vysvetlená alebo ukázaná motivácia postáv. V knihe sa to našťastie napravilo. Spolu so seriálom to bola príjemná letná lahôdka.

31.08.2019 3 z 5

Čistá biela rasa Čistá biela rasa Frank Westerman

Nečakala som, že kniha nás zavedie od koní, po šľachtiteľstvo, po Mendela od Poľska, Brna až ku Slovincom...Veľa informácií, veľa mixovania rôznych oblastí, ale o to pôsobivejší je objav, že všetko súvisí so všetkým. Hoci aj presuny a chov koní na pozadí politických zmien v Európe.

26.07.2019 4 z 5

Dobrá výchova Dobrá výchova Gaia De Beaumont

Autorka sa očividne potrebovala vypísať zo svojho ťažkého, trpkého detstva. Nebola to ľahká kniha, chýbala absencia priamej reči a lepšie by bolo prirovať knihu k memoáru (síce veľmi krátkemu), ktoré popisuje vek približne do 16-tich rokov hlavnej propagonistky.

Autorka kriticky nazerá na svet novodobej aristokracie (kniha popisuje obdobie 50. a 60. rokov), ich prázdnotu, veľké reči, pocit nadradenosti, emócie nehumanity, kde sa asi láskavé slovo vyskytlo tak často, ako pohladenie. Je to dosť drsná konfrontácia a aj tak si myslím, že kniha je viac kritická ako objektívna.

Napriek tomu ma zajulao niekoľko posáží:
"Bol prekrásny....akoby niekto vydlabal vodnaté oči opusteného mačiatka a vložil ch do ľudskej tváre."

Alebo:
"Láska bola v každom prípade záhadné miesto. Trochu ako telefónny stĺp pre kozu. Pozerá sa naň, oňucháva ho, krúti sa okolo neho, vie, že existuje, ale nikdy nepochopí, na čo tam je."

Autorka proste miláčik úplne nebude...

14.07.2019 4 z 5

Zůstaň se mnou Zůstaň se mnou Ayobami Adebayo

Kniha bavila, a čítala sa rýchlo, priam by som mohla dokonca podotknúť, že som sa od nej nevedela odtrhnúť. Na vrub veku autorky pričítam klišé správanie postáv a aj celkové vyvrcholenie knihy a to je ten dôvod, prečo knihe strhávam 1*. Vadil mi aj nedotiahnutý dej s druhou manželkou, ale ako vravím- autorka možno v ďalšej knihe použije prepracovanejší dej.

Bolo zaujímavé sledovať inú kultúru, o ktorej často človek nečíta.

09.07.2019 4 z 5

Mesto osamelosti Mesto osamelosti Olivia Laing

Veľmi zaujímava kniha, ktorá je v podstate výpoveďou o osamelosti, na základe rozprávania životov 5 umelcov, ktorí väčšinu svojho života prežili v NY. Autorka začína popisom a interpretáciou diel maliara Hoppera, ktorá je svojou tematikou celkom ľahká. Postupom času sa dostáva k ťažším témam od Warhola, k Wojnaroviczovi, Hujarovi až ku problematike AIDS a hrozbe digitálnych technológií. Ku koncu je to dosť ťažké čítanie, ale na druhú stranu sa snažíte oponovať, že autorka vyťahuje problematiku AIDS hlavne počas 80.rokov, ale vôbec nespomína, čo sa deje s AIDS v súčasnosti, nakoľko sa podarilo urobiť osvetu a ako klesol počet ľudí s týmto vírusom (preto aj strhávam jednu hviezdu, toto nie je objektívne). A možno sa naskytá otázka, prečo autor píše o osamelosti a zároveň o AIDS? Práve preto, aby demonštrovala, že stigmatizované skupiny sú osamelé.

Inak, rozhodne kvitujem snahu autorky, ako sa brúzdala dielami Warhola, Dargera alebo Wojnarovicza. Denníky a pozostalosti týchto nekonvečných umelcov určite nebolo ľahké (či už psychicky alebo fyzikálne) prechádzať a skúmať.

08.07.2019 4 z 5

Poslední vlak do Istanbulu Poslední vlak do Istanbulu Ayşe Kulin

Turci, Nemci, čierna a biela, všetci v Turecku boli strašne dobrí, románové postavy hovorili ako zo žurnálu. Česť, zásady a morálka, červená knižnica pre náročnejšie ženy...

30.06.2019 3 z 5

Jej vlastný život Jej vlastný život Kate Bolick

Nečakajte román, ale skôr esej o príbehu autorky, akým spôsobom začala uvedomovať svoje SELF a to za pomoci piatich iných žien z minulosti, ktoré autorku inšpirovali a pomáhali jej žiť život, ktorý žije aj dodnes- a tým je SINGLE život, bez manžela a detí. Pretože údel ženy nie je len o manželstve a materstve.

Kniha bavila, autorka poukázala na životy iných osobností, s tým že nás sprevádzala aj svojím vlastným životom. Dielo by sa mohlo ohodnotiť aj ako autobiografické dielo.

23.06.2019 4 z 5

Nejlepší kniha o fake news, dezinformacích a manipulacích!!! Nejlepší kniha o fake news, dezinformacích a manipulacích!!! Petra Vejvodová

Pekné zhrnutie pre laikov, ktorí sa do tejto problematiky dostávajú a často o tom neštudujú.
Na školách by to mali zaviesť ako učebnicu.
Ocenila by som viac príkladov z reálneho života.

05.06.2019 3 z 5

Nestvůra z Essexu Nestvůra z Essexu Sarah Perry

Ak niekto potrebuje romantický príbeh a nie je veľmi na zložitú literatúru, a napriek tomu, chce aspoň o stupe kvalitnejšie čítanie, tak táto kniha by mohla byť ono.

Naprosto prezieravé konanie postáv, vyfabulovaný dej až do absurdnosti a nereálnosti, ale snáď romantická duša si na tom pohovie.

13.05.2019 3 z 5

To jsem já, Františka To jsem já, Františka Františka Čížková

Zaujímavá pani. V českom bulváre som ju teda nikdy neregistrovala a prvýkrát som sa o jej existencii dozvedela z tejto knihy. Na začiatku som očakávala viac módnych rád, ako a s čím kombinovať, ako nájsť svoj štýl a podobné módne serepetičky. Ale autorka to hneď na začiatku uviedla na správnu mieru- je to skôr autobiografia s občasnými úvahami o živote a ľuďoch a tak. Kniha v rámci svojho žánru bavila, chápem asi ten "hate" okolo nej a presne to vystihuje náladu, keď niekto nezapadá do formátu konvenčnosti. Autorka zároveň pekne vyjadrila svoju lásku k deťom a vnúčatám, bez zbytočného pátosu a kniha bola príjemne obohatená o fotografie, ktoré robil jeden z jej synov.

29.04.2019 4 z 5

Ředitel a hydra Ředitel a hydra Jan Jícha

Humoristický román, ktorý nám ukazuje temnú stránku českého školstva (myslím, že pokojne aplikovateľné aj na slovenské pomery). Oceňujem nápad, postavy, dej, ale mňa humoristické romány nebavia a doslova pri nich trpím. Rozhodne to nie je môj žáner. Ale ľudia, ktorí majú radi Švejka sa aj zasmejú.

01.04.2019 3 z 5

Prvá a posledná láska Prvá a posledná láska Pavel Vilikovský

Vilikovský ma zaujal viac svojím Letmým snehom, toto tak kĺzalo akoby ani autor nevedel, kam potiahnuť príbeh a postavy...

Ešte mi trošku chýbalo vysvetlenie, prečo sú tam 2 novely (alebo ako nazvať tie 2 oddelené príbehy). Pretože úplne som tam tú lásku nenašla, aj keď sa o tom v anotácii písalo (ani lásku k životu)- skôr by som povedala, že som tam videla premárnené životy, ktoré len preplávali bez akéhokoľvek dopadu...

13.03.2019 2 z 5

Muž u kormidla Muž u kormidla Nina Stibbe

Dávam 2,5*- ja viem, že knihu mám brať s rezervou, že tu bola absurdita vykreslená, čo sa týka výchovy detí a podobne. Ale mne to proste nesadlo, asi nebudem na knihy s absurdným humorom, a chápem, prečo to ľudí baví, chápem aj tú nadsázku, ale nie je to štýl podľa môjho gusta a každou knihou s podobnou tematikou sa v tom utvrdzujem.

04.03.2019 2 z 5

Cesta tieňmi Cesta tieňmi Mariateresa Di Lascia

Tak na túto knihu som sa tešila, pretože vraj bola niečím ako predchodkyňa Geniálnej priateľky od Ferrante. Kniha ma sklamala, vrcholne hlúpe a "negeniálne" postavy (hlavne tie ženské, ktoré snáď okrem lamentovania nedokážu nič).

Pričom dej začínal zaujímavo- hlavná postava začínala popisom svojho detstva, spomínala svoju slepotu, ktorú následne už nikdy nespomenula ďalej. Čakala som nejaké vyústenie deja v dôsledku toho, čo sa stalo v detstve. Ale ku koncu tá kniha dospela do nejakého neurčitého konca, ona niekde v zaprášenom byte. Otázka znie, čo tým chcela autorka povedať? Že sme všetci len samy? Že v detstve sa nám stane všetko a potom akonáhle odbijú hodiny dospelosti (v tomto prípade cca 16 rokov postavy) tak život skončí a my sa len pretĺkame izbami bytu?

28.01.2019 1 z 5

Pravidla obsahu Pravidla obsahu Ann Handley

Knihu som prečítala v rámci svojej práce a ak sa čo i len trošku pohybujete vo svete contentu, tak už mnohé veci vie človek aj sám. A inak, to bol taký súhrn na jednom mieste. Neurazilo, ale ani nenadchlo.

11.01.2019 2 z 5

Deník moderní jogínky Deník moderní jogínky Šárka Vojáčková Konečná

Úplne nie som presvedčená o kvalitách kníh vydavateľstva Motto- často mám skúsenosť, že sa jedná o takové masové knihy, ktoré za 3 mesiace nájdem vo výpredaji. Myslím, že táto kniha spadá takisto do tejto kategórii a už teraz ju všade predávajú za pár kačiek. Napriek mojím nevábnym hodnoteniam vydavateľstva pokladám túto knihu hodnú štyroch hviezdičiek. O jógu sa zaujímam, autorka veľmi zaujímavo podala výklad jogistického učenia, ktoré boli vždy späté s nejakou kapitolou jej pobytu v chráme v Indii.

Jediné mínus dávam občasným nelogickým krokom autorky, ako neschopnosť agnličtiny a zbytočné stresovanie nad životom. Ale chápem, že je to kniha zo života, žiadna fikcia a nie každý človek koná podľa našich predstáv.

Pre tých, ktorých knižka zaujala, doporučujem ešte blog autorky, kde ďalej píše o svojom živote spolu s jógou.

10.01.2019 4 z 5

Naděje umírá poslední Naděje umírá poslední Halina Birenbaum

Z knihy mám zmiešané pocity- nespochybňujem prežité hrôzy autorky ani roky strávené v tábore- vadilo mi jej bezduché rozprávanie, akoby spomienky nepísala zrelá žena, ale tá 12-ročná dievčina, ktorá bolav tábore. Možno to bol aj úmysel, popísať hrôzy a des, ale čakala som možno viac myšlienkových úvah.

Viac mi sadla kniha H.Arendtovej a jej Eichmann v Jeruzaleme.

03.01.2019 2 z 5

Smyčka Smyčka Kodži Suzuki

Táto posledná časť celej série sa mi čítala najdlhšie, ale beztak by ste ju prečítali za 2-3 dni. Trošku sa nám to celé zamotalo a priznám sa, ten koniec mi pripadal, že bol pozliepaný hore-dole- hlavne udalosti, ktoré sa stali v púšti.

Táto kniha mi pripadala najviac spirituálna v zmysle, že ste mohli premýšľač, či existuje Boh a podobne. Kým prvá časť série Kruhu bola thrillerová, druhá časť taká detektívna, keď Ando sa vydával po stope Asakawy a Takajama a tátp tretia časť vás nútila premýšľať, čo je nad nami. Ale ako už aj názov napovedal, a po celý čas čítania knihy, som mala ten pocit, ide o Smyčku...

26.12.2018 3 z 5