evickakyticka evickakyticka komentáře u knih

Proměna Proměna Franz Kafka

Zajímavý pohled na věc, pokud se Vám někdy stane, že se proměníte v brouka. Krátké, výstižné a umocněné ilustracemi Luise Scafatiho.

03.08.2014 5 z 5

Příroda v České a Slovenské republice Příroda v České a Slovenské republice Helena Kholová

Vždycky jsem ráda sledovala, co kde roste, kvete, kde jaký strom je a jací ptáčci kde létají. Po nahlédnutí do této knihy jsem si splnila sen, všechny tyto rostliny a zvířata pojmenovat. Kniha je rozdělena na části (zahrada, sídliště, lesy, hory), vyobrazeny jsou i jednotlivé stromy, rostliny a také jejich obyvatelé. Všechno se týká ČR, i SR, tedy najdete zde vše, co kolem sebe vidíte.

A také se nestačím divit, jaká krásná jména mají i třeba obyčejný plevel nebo brouček na naší zahradě.

02.08.2014

Les oběšených lišek Les oběšených lišek Arto Paasilinna

Lehká oddychová kniha, u které nemusíte moc přemýšlet a jen se necháte uhoupat zdánlivými neskutečnostmi. Ve spojení s přírodou tvoří hezký celek. I když ne úplně bez výhrad, k tomuto autorovi se ještě někdy vrátím.

31.07.2014 4 z 5

Vládce vlků Vládce vlků Juraj Červenák

Bavilo mě to. I když je to spíš čtení pro chlapy, já si v tom to svoje našla. Je to zase něco jiného než na co jsem zvyklá, ale tím líp. Je pořád co objevovat. Líbilo se mi spojení historických podkladů a také to, že autor je "náš". A docela mě překvapilo, jak historické postavy dokážou sprostě nadávat:) Jen jsem si myslela, že tam bude trochu víc popisů okolní přírody a trochu míň useknutých hlav, ale o.k., jdu na další díl.

27.07.2014 4 z 5

Tak jsem asi jedna z mála komu se to nelíbilo. Jediné, co bych tak zmínila, byla Odpadková holka a Královna Jehelnička. Na ilustracích bych taky neviděla nic zas tak skvělého a rozhodně bych neplýtvala papírem kvůli jednomu řádku na stránce. Pojala bych to jako komiks, ale to už by nevydalo na knihu...

25.07.2014 2 z 5

Ztracen v džungli Ztracen v džungli Yossi Ghinsberg

Tak jsem se začetla, že nebýt povinností, knihu bych sfoukla za jediný den. Velmi lehce podaný příběh, navíc podle skutečné události. Myslím, že největší síla je v konci a proto se vyplatí počkat si a prožít to spolu s Yossim. Paráda, doporučuji!

17.07.2014 5 z 5

Barva kouzel Barva kouzel Terry Pratchett

Dlouho jsem se chystala na toho skvělého a úžasného Pratchetta. Myslím, že jsem kdysi zkoušela číst knihu Kobercové a hned od začátku mě nebavila. Dala jsem si několik let pauzu a opět sáhla v knihovně po Úžasné Zeměploše, tentokrát od začátku, abych pochopila, o co vlastně jde. Po dočtení knihy ve mě převládá pocit, že mě to vlastně nebavilo. Příliš mnoho vjemů, jmen, odboček od děje, příliš mnoho "magického" (tedy pokud magického je to správné slovo). Jsem radši s tlustou bichlí, která popisuje sebemenší detail, abyxh se krásně ponořila do děje, než tímto fantasy, u kterého jsem už v půli knihy věděla, že toto nebude můj šálek kávy.

PS: Když čtu v komentářích níže, že tato kniha někoho dokázala rozesmát, či rozchechtat, mám pocit, že každý četl jinou knihu.

16.07.2014 2 z 5

Tajemná řeka Tajemná řeka Dennis Lehane

Od začátku mě kniha bavila, měla spád, napětí. Hovorový styl a sem tam sprosté slovo mi nevadilo. Akorát jsem trochu plavala v postavách, ale jen v začátku.

14.07.2014 5 z 5

Ostrov Sukkwan Ostrov Sukkwan David Vann

Opravdu nevím, čím začít. Abych neprozradila děj knihy, ale zároveň si postěžovala na to, co se mi nelíbilo. Tak za prvé. Když jedu do divočiny na rok, snad o té divočině něco napřed zjistím a vezmu si s sebou všechno vybavení, které budu potřebovat. Za druhé, otec, který v noci brečí, je absolutně nesympatická postava zralá na facku! Dále, trochu jsem předvídala, co se stane, tedy až na ten zásadní zvrat. A po tomto zásadním zvratu se už děly jenom nepochopitelné věci, nad kterými zůstal rozum stát. Jak taková blbost mohla dostat nějaké ocenění? Pro mě fuj a ani jsem to nedočetla.

PS: Snad poprvé jsem knize dala hodnocení odpad!, ale usoudila jsem, že by to nebylo fér, když jsem to ani nedočetla. Tak hodnocení vynechám.

09.07.2014

Tommyknockeři Tommyknockeři Stephen King

Při čtení této knihy jsem se přistihla, že jakýkoliv rušivý element, při kterém musím přestat číst, mi vadí.Trochu zdlouhavý začátek nahradil parádní "střed" děje. Při konci se mi jen tajil dech.

Sestra Bobbi, ta měla pěkně prořízlou pusu, neubránila jsem se smíchu!!

A nejděsivější ze všeho, byly ty ZUBY!!!

07.07.2014 4 z 5

Kdysi Kdysi James Herbert

Když pominu ty erotické scény (kterých žel nebylo mnoho), dalo se to číst. Tedy až na samotný závěr, kde už se mi vše zdálo tak překombinované a zbytečné, až mě z toho táhly oči k poslední stránce. Pro mně průměr, který by se dal ohodnotit lépe. Ale do budoucnosti vím, že erotiku v knize nehledej, radši ji sám prožij:)

26.06.2014 3 z 5

Stín banyánu Stín banyánu Vaddey Ratner

Krásný, silný příběh, při kterém si uvědomuji, že můžeme být rádi za to, kde, jak a hlavně za jakých podmínek žijeme. Na druhou stranu vyprávění bylo jako dívat se na dokument o Kambodži s celou její krásou. Včetně příběhů, voňavých květin a rýžových polí.

17.06.2014 5 z 5

Prokletí Prokletí Chuck Palahniuk

Druhý pokus číst Palahniuka dopadl podle očekávání. Už NIKDY to nebudu zkoušet číst. Pořád mi tam něco vadilo, ať už se jedná o hory ustřižených nehtů, jména jako Coura Courevna Courevičová nebo šmudlilion. Pro mě je to něco, co se nedá číst. Pardón....

08.06.2014

Na východ od hor Na východ od hor David Guterson

Krásné. Plný počet hvězd je málo.Toto je přesně ten druh příběhů, který se mi líbí. Krásná příroda, sympatická hlavní postava, děj obohacený vůní jablek a také napětí při vzpomínkách z války. Přečteno jedním dechem a kniha přesunuta do doporučených.

07.06.2014 5 z 5

Muž z ostrova Lewis Muž z ostrova Lewis Peter May

Druhý díl musím ocenit opět plným počtem. A to pro její parádní atmosféru, do které jsem se zamilovala už ve Skále. Nic mi nechybělo, těším se na závěrečný díl.

03.06.2014 5 z 5

Pevnost Pevnost Francis Paul Wilson

Do knihy jsem se pustila trochu s obavami, ale ty byly hned rozptýleny. Jakmile jsem se začetla, nemohla jsem přestat. Nejradši mám přesně takový popis strachu, takový ten strach z neznámého. Když ještě "zlo" nemá své jasné obrysy. Někdy se stává, že odhalením kouzlo strachu pomine. Tady na to ale nezbyl čas. A ke konci knihy jsem si napětím málem začla ohlodávat nehty:) Ale jednu mouchu jsem přece jen našla. Pane autore, co ten nesmyslný, zbytečný a nebojím se říct i trapný epilog? Někdy je méně více.

22.05.2014 5 z 5

Les / Je těžké být bohem Les / Je těžké být bohem Arkadij Strugackij

Na Les jsem se vyloženě těšila a nebyla jsem zklamaná. Bratři to umí pěkně roztočit:) Zajímavý styl vypravování mě neustále nutil si myslet, že je to vše jen snový výjev, něco co se mi možná někdy zdálo v mých strašidelných snech. Jo, tohle se mi líbilo. Dokonce jsem pocítila touhu číst Les znovu, pro úplné pochopení, v klidu a bez přestávek. Ale to se bohužel nestane...ne teď, snad později.

Co jsem ale nedočetla, byla druhá část knihy. To už jsem se ztrácela, až jsem úplně ztratila nit a bylo po všem.

14.05.2014 5 z 5

Pí a jeho život Pí a jeho život Yann Martel

Plným právem získává "Pí a jeho tygr" pět hvězdiček. Na základě toho, že existuje film, jsem narazila v knihovně i na knihu. Trochu mě zarazilo, že kniha má být cestou o hledání víry, zda toho jejich Boha na mě nebude moc. Ale naopak. První část jsem zhltla, a zbytek už jsem se jen vezla. No a ten závěr, panečku, ten byl.

29.04.2014 5 z 5

Skála Skála Peter May

Tato kniha si zaslouží 4 +. A to pro její prostředí, ve kterém se odehrává, pro její atmosféru a také proto, že mi opět nastartovala chuťové buňky na čtení, od kterého jsem si dala chvilku oddych.

18.04.2014 4 z 5

Betonová zahrada Betonová zahrada Ian McEwan

Útlá knížka, která by se dala zmenšit na pár vět. Metodu magického realismu jsem bohužel nenašla a nutno říct, že ve mě kniha nezanechala žádný pocit. Vše již bylo někde napsáno, řečeno. Nic, prostě nic...

05.04.2014 2 z 5