freejazz freejazz komentáře u knih

Tekuté zlo Tekuté zlo Zygmunt Bauman

čtení na dlouhodobou depku. několikrát jsem knížku vzal do roky, několikrát jsem ji odložil. když člověk nečte jenom vytištěná písmenka složená do slov a vět, když vnímá, jak vypadá svět z pohledu dvou velmi zkušených a zkoušených pánů, kteří to mají v hlavě srovnané a netrpí slovním průjmem, je to k zbláznění.
tato doba nepotřebuje filosofy, úplně stačí konzumenti, kterým nevadí předžvýkané a natrávené „hlubokosti“ powerpointových prezentací a rychlokvašky pseudocelebrit, vyplňující prázdné stránky prázdných tabloidů.
snad se ke knížce ještě vrátím, teď ji ale odkládám jako hodně těžké čtení.

28.06.2021 4 z 5

Zrušený rok – Deník 2020 Zrušený rok – Deník 2020 Michal Viewegh

další z knih, kterou jsem si přál (a dostal) k svátku.
ať si kdo chce co chce říká, pro mě je Michal Viewegh inspirující. u jeho knížek se dobře přemýšlí, přicházejí nápady, někdy s jeho názory polemizuji, jindy souhlasím. v každém ohledu je to ale spisovatel, který nenutí čtenáře absolutně souhlasit s jeho pohledem na svět.
protože jsem četl všechny jeho předchozí deníky, mohl bych srovnávat. ale nebudu.
prostě to není důležité. pro mne by bylo příjemnější sednout si v domě v Sázavě na terasu a při podvečerním klábosení zdolat jednu, dvě nebo i více lahvinek dobrého vína... kdoví, možná to jednou udělám:)
díky za připomenutí roku, na který bychom mnozí nejraději rychle zapomněli.

13.06.2021 5 z 5

Listopád Listopád Alena Mornštajnová

knihu jsem si přál dostat k svátku. dostal jsem ji. raději jsem si měl přát kbelík zmrzliny...

tak neradostné čtení, u kterého vám neustále naskakuje Kallokain, 1984, 451° Fahrenheita. prostě dystopie, jak má být. navíc s koncem, který se dal i nedal předvídat. jak je křehká naše současnost a na jakých nejistých základech stojí...

protože už jsem se ke knize vyjádřoval v diskusi, nebudu to tady opakovat.

je to čtivé, je to smutné, není v tom moc vidět světýlko na konci tunelu. a je to brilantně odvedená práce mistryně řemesla. prostě máme řadu vynikajících spisovatelek, které se nezhlédly v barvotiskových obálkách a ubrečených romantických ploužácích:). díky.

doporučuji všem, kteří chtějí přemýšlet a kromě toho i dělat něco pro svou (a naši) budoucnost.

09.06.2021 5 z 5

Objavené v ľubovnianskom archíve Objavené v ľubovnianskom archíve Pavol Mišenko

V prvom rade - neverte info o počte strán!:) kniha je totiž vysádzaná takým drobným písmom, že pri normálne použitom fonte normálnej veľkosti by mala možno dvojnásobný počet strán.
Je to neuveriteľná mozaika, poskladaná z čriepkov archívnych materiálov, ktorá vám pri pozornom čítaní pomôže vytvoriť si obraz o živote spoločnosti v Starej Ľubovni a okolí najmä v prvej polovici 20. storočia. Naozaj poctivá, systematická a cieľavedomá práca autora, za ktorú si zaslúži najvyššie uznanie.
To, čo úroveň tejto knihy znižuje, je práca grafika. Veľkosť písma som už spomínal, obrázky by si zaslúžili viac pozornosti, pretože sú z nich často machule bez výpovednej hodnoty. Rovnako tu chýba systematická prísna ruka editora, ktorý by zjednotil texty, aby nepôsobili iba ako súhrn novinových príspevkov.

05.06.2021 4 z 5

Slepá mapa Slepá mapa Alena Mornštajnová

kam na to ta paní chodí? vždyť kromě hodně komerčně vyladěného Hotýlku se člověk nestačí divit, co se kolem něj děje. je dobré, že máme tak dobře rozběhnutou autorku.

03.06.2021 5 z 5

Tiché roky Tiché roky Alena Mornštajnová

už o tom bylo řečeno vše. a ze všech stran. je to prostě čtivé a nenechavé, navíc je možné u této knihy i myslet.

03.06.2021 5 z 5

Věci, kterých jsem se nezbavil Věci, kterých jsem se nezbavil Marcin Wicha

asi moc náročný kus, protože od čtenáře se očekává orientace v polských událostech 20. století, které hýbaly společností i rodinami. takže bez doslovu bych si některé momenty nemohl domyslet a pochopit je tak, jak je mínil autor podat.

30.05.2021 3 z 5

Mým vrstevníkům a jiné fejetony Mým vrstevníkům a jiné fejetony Michal Viewegh

prostě to není a asi už nebude ono. i když některá témata jsou veselá a jiskřivá, zbytek pokulhává. ale na druhou stranu – ani takový mistr fejetonů jako Karel Čapek neměl vždycky svůj den.

29.05.2021 3 z 5

Petr a Lucie Petr a Lucie Romain Rolland

díky čtenářské výzvě, eknize zdarma a zkoušení nové appky (ReadEra – doporučuji!) jsem se po dlouhé době opět začetl v krásném smutném dílku RR. i když jsem to poprvé četl před více než 40 lety, čas této novelce v ničem neubírá, je stále stejně silná a dojemná. kam se derou dnešní producenti spotřebních tiskovin...

23.05.2021 4 z 5

Lehké fantastično Lehké fantastično Terry Pratchett

radost číst. ovšem s čistou myslí a bez zatížení časy vezdejšími:) Mrakoplaš je mi čím dál, tím víc sympatický a Dvoukvítek jako esence turismu a pídění po příbězích a zážitcích... to nevymyslíš! a diamantový úsměv barbara Cohena:) už se těším na další nápady Terryho Pratcheta!

11.05.2021 5 z 5

Barva kouzel Barva kouzel Terry Pratchett

pred rokmi som nechápal, prečo všetci moji kamaráti s kockatými hlavami (strojári, stavbári, itečkári a podobné kreatúry) tak obdivujú Terryho Pratchetta a jeho Úžasnú Zemeplochu. a nevedel som sa do tých knižiek ani za svet začítať.
teraz som si to vychutnal.
áno, kockáči sú chlapci, ktorí majú radi rozprávky a žijú v inej realite, kde sa našinec s jednoduchou logikou a lineárnym pohľadom na svet neudrží.
rozprávky sú fajn a vždy majú čo povedať.
teším sa na zvyšných 38 pokračovaní - nepokračovaní. keď už ich mám (e-book!), nenechám ich ležať ladom:)
mimochodom - Mrakoplaš nie je až taký neuveriteľný babrák a bárs by sme boli všetci takí naivní ako Dvojkvietok!

25.04.2021 4 z 5

Četnícke pamäti Četnícke pamäti Pavol Mišenko

môj absolútny obdiv má autor, pretože jeho systematická a naozaj detailná práca s archívnymi materiálmi je neoceniteľná. čo je za zostavením takejto knihy si ťažko dokáže predstaviť konzumný čitateľ, odchovaný bulvárom a tupou komerciou.
a tam asi moje pochvalné slová na knihu ako celok musia skončiť.

lebo:
grafická úroveň publikácie je otriasajúca. akoby to zalamoval žiak základnej školy s minimálnymi znalosťami textového editora, považujúci MS Word za vrchol grafického softvéru. bezcitne nasádzaný text s prapodivnými dierami, škandalózne odsadenie riadkov, neschopnosť nastaviť hoci len automatické zalomenie textu. jednoducho, takýto paškvil by grafik z ruky nevypustil.
jazyková úroveň publikácie je hádam ešte otrasnejšia. ak bola reálne urobená korektúra publikovaného textu, potom ten, čo text zalamoval a mal ho opraviť, to neurobil. zúfalé prehrešky voči slovenčine aj češtine sú doslova hanebné. ak by som mal posudzovať úroveň ľudí, ktorí písali záznamy v 20. rokoch 20. storočia, musel by som ich podľa týchto prepisov považovať za jazykových ignorantov. žiaľ, kde je údajne ťažko zrozumiteľný starý text prepísaný do čohosi, čo sa tu nazýva súčasnou češtinou, vyzerá to skôr tak, že korektúru českých textov nikto nerobil – alebo, ak ju urobil, zalamovač na ňu kašlal. vidno to napríklad na neschopnosti prepnúť klávesnicu do českej jazykovej sady, ale aj na opakovaných „preklepoch“ (múžeme, ŕ namiesto ř, pořáry, atd. atp.)
problematický je výber papiera, pretože výrazne znižuje čitateľnosť fotografií a reprodukovaných materiálov.

veľká škoda, že excelentný materiál, ktorý dodal autor, bol utopený vo veľmi slabej „zvyšnej“ „práci“ na knihe.

aj keby som dal autorovi za jeho prácu 8 hviezdičiek, tím výrobcov knihy si nezaslúži, iba ak po prstoch.

11.04.2021 3 z 5

Karel Jan Schwarzenberg: Knížecí život Karel Jan Schwarzenberg: Knížecí život Karel Schwarzenberg

kníže pán sedící, spící... tak nám především bulvární média představují člověka z rodu, který pamatuje úplné začátky české samostatnosti. samozřejmě, zhůvěřilost bulváru je vyživována stupiditou českého obecenstva, které spíš zajímá, kolik toho stihla za svůj život vypít nějaká super celebritka, nebo kolik sprostých slov dovede aktuální lžiprezident vtěsnat do jedné věty, nebo kde a co zase ukradl předešlý ješita „to je velké nedorozumění“.

bylo mi ctí, pane kníže, že jsem mohl ve vaší společnosti, doprovázen excelentním publicistou a esejistou Karlem Hvížďalou strávit několik večerů. protože rozhovory s vámi jsem četl pomalu, abych si něco z vašich myšlenek zapamatoval.
zaujalo mě zejména hodnocení historických okamžiků z jiného pohledu, podepřeného dlouholetými zkušenostmi. žel, v našich končinách není zvykem dívat se pravdě do očí, četnější je výskyt šilhání po mýtech, jak dosvědčuje i reakce na tuto knihu.

za opravdový problém 20. století v našich krajích lze označit formální vyřazení šlechty ze společnosti. ne pro to titulování, ale právě pro vyznávání noblesy, vzdělanosti, úcty, odpovědnosti a v neposlední řadě i kvůli protržení důležitých mezinárodních vazeb.
o tom, v jakém stavu se octla společnost svědčí i detaily – když už se malý český člověk přizpůsoboval novým poměrům a nacvičoval hajlování s výrazem vnitřního nesouhlasu, vystoupila česká šlechta, státem neuznaná, na jeho obranu a nabídla své služby. a po válce jí to malý český človíček spočítal i s úroky...

takže bych si dovolil jenom poopravit ono heslo na praporu, aktuálně se čte: „Nebát se a nakrást!“

11.04.2021 5 z 5

Příběh ztracené holčičky Příběh ztracené holčičky Elena Ferrante

konečne.
pri štvrtej časti už som sa cítil ako na galejach. začalo mi to pripadať ako neverending story - napokon, autorka/rozprávačka to v závere priznala, že príbeh by mohol pokračovať donekonečna, lebo každý nový deň prinesie nové situácie, nových ľudí, nové obrazy.
skončil by som to tak o 10 - 15 rokov skôr. ale aj to slúži ku cti autorke, že vydržala a zaznamenala aj pomalý ústup a úpadok, aj posledné vzopätie síl.
kedysi (a možno aj dnes) sa hovorilo vidieť Neapol a zomrieť. jasné, šlo o ten výklad, o dejiny, architektúru, kultúru, mladých ľudí, radosť, lásku, energiu. lenže tento obraz Neapola je dosť iný ako to, čo ponúkajú bedekre. to nie je miesto pre turistov, to je mesto, v ktorom treba žiť a prežiť.
smutné je domýšľať súvislosti - každé naše mesto má rovnako dve tváre, jednu pre náhodných návštevníkov, druhú, ktorú vidia len domáci. napadla mi Štiavnica, senzačné miesto na výlet... ale žil som v nej rok a veľmi rád som ju opustil a vôbec netúžim navštíviť ju znova.

takže po tejto jazde si dám od Ferrante na chvíľu pokoj.

ale čítať sa toto skvelé dielo rozhodne oplatí.

06.04.2021 5 z 5

Selfíčka Selfíčka Marek Vácha

někdy je slov málo, někdy přebývají. někdy bych snad ani nepsal. o některých detailech. ale vcelku je to velmi povedený portrét rozervaného muže. i když složený z někdy rozmazaných, někdy přepálených selfíček. není to umělecky retušovaný autoportrét a to je na této knížce to nejhodnotnější.
kdoví, kolik z nás by něco podobného svedlo...
díky.

03.04.2021 5 z 5

Kniha o tichu Kniha o tichu Josef Formánek

je to jiný Formánek než jsem čekal. ne že by to nebylo čtivé, ale asi bych potřeboval trochu víc ticha, abych se mohl do těch úvah více vnořit.

27.03.2021 4 z 5

nemôžem to hodnotiť inak ako 5*. veľmi dobré prepojenie súkromných životov s životom spoločnosti, ktorý sa odráža v každom zo zložitých vzťahov.
čo ma ale dostalo bola a je nemožnosť vymaniť sa z prostredia, ktoré formovalo našich predkov a do ktorého bola hrdinka vrhnutá s predurčenou povinnosťou podriadiť sa. keď už to vyzeralo, že sa jej vzdelávaním, presťahovaním, iným vzťahom na inej úrovni a s inou spoločenskou hodnotou podarí zbúrať mosty s minulosťou, vrazí jej kudlu do chrbta človek, od ktorého by to nikto nečakal... nechcem prezrádzať.
rovno som otvoril štvrtú knihu, načo čakať:)

21.03.2021 5 z 5

Příběh nového jména Příběh nového jména Elena Ferrante

v tejto knihe je niečo, čo čitateľa pomaly ťahá ku dnu. všetky tie náznaky neschopnosti samostatne existovať – pokorne prijímať príkazy, rozhodnutia samozvaného „krstného otca“, podriaďovať sa majetku a moci, klaňať sa vymysleným modlám, mať strach pre násilím, ku ktorému vzápätí sami pomáhajú...
nečudujem sa, že je v Taliansku také silné socialistické hnutie, pretože pre chudobu z predmestských zanedbaných štvrtí musia myšlienky rovnosti, spoločného blahobytu a neexistencie nedotknuteľnej nadradenej moci znieť ako rozprávky.
osudy hlavných hrdiniek sú veľmi zaujímavé a často veľmi protichodné, i keď obe smerujú k rovnakému cieľu.
fakt som zvedavý na pokračovanie, ale musím si dať pauzu, lebo je toho naozaj veľa na strávenie.
výborná literatúra!

12.03.2021 5 z 5

Kameň na kameni Kameň na kameni Wiesław Myśliwski

táto kniha je dôkazom, ako rýchlo zabúdam:)
čítal som ju najprv v slovenčine a urobila na mňa silný dojem, ktorý mám kdesi v pamäti dobre uložený.
potom som o pár rokov našiel slušne vyzerajúcu odeonku (nie tú súčasnú, tú, ktorá v čase blbizmu prinášala zaujímavé mená a tituly!) a prečítal ju na jeden záťah (čo je pri rozsahu toho románu celkom výkon:). a zasa mi zostal len ten pocit...
keby som si mal pripomenúť, o čom to bolo, musel by som si prečítať nejaký podrobnejší výťah.
v priebehu niekoľkých rokov som dokonale zabudol, že som tú knihu už čítal. ale to je na druhej strane fajn - napriek tomu, že som toho načítal už dosť, stále mám v ruke každú knihu ako krásnu novinku. a čítať knihu s odstupom rokov znamená aj to, že ju človek vidí v inom svetle, v iných súvislostiach. a to je fajn. dobrá kniha obohacuje.

12.03.2021 4 z 5

Maďarské (seba)klamy Maďarské (seba)klamy Jerguš Ferko

bohužiaľ.
hodnotu tejto publikácie drasticky znižuje jed a nenávisť, ktorá z nej kvapká a tiahne sa ako otravný lepkavý, ale nekonzumovateľný sirup od prvej po poslednú stranu.
a hoci by sa pri niektorých momentoch dalo zastaviť a podiskutovať, pretože školské dejiny nás naozaj ničím významným v tejto oblasti neobohatili a zostali naozaj len v polohe fabulovania mýtov, nedá sa. toto totiž nie je štúdia porovnávajúca historické doklady a pseudohistorické farbotlače, toto je kategorické vyhlásenie vojny v oblasti histórie s tvrdeniami, ktoré môžeme buď len prijať alebo len odmietnuť a tak sa dostať na jednu alebo druhú stranu. zúfalá čiernobielosť.
našťastie tento paškvil nevzbudil nijaký mimoriadny ohlas, zaradil sa len k desiatkam pavedeckých rozprávok, ktoré na konci 19. storočia hojne fabrikovali uhorskí tiežvedci, ktorí potrebovali podporiť ideologické hlúposti o veľkom uhorskom národe.
napokon, niet sa čo čudovať - je to produkt údajného vedeckého pracoviska Matice slovenskej, tej Matice, ktorej pamiatku a význam pošliapali v ére mečiarizmu baganče prisluhovačov štb, rodoľubov a nedoukov, jednoducho pricmrndávačov režimu. keby jej zakladatelia vedeli, ako neslávne sa ich dielo vyvíja, asi by si dali po prstoch a nič nezakladali...
ešte raz, škoda.

08.03.2021 1 z 5